Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, mick22 είπε

εφοσον το συνβολαιο  ληγει 4/4/23

μέχρι τότε περιμένεις , ένα μήνα πριν , επιστολή απο ΔΕΗ ή email ή sms (μέσο ατομικής ειδοποίησης δλδ) να δεις σε ποιο πρόγραμμα θα μπεις και φυσικά στέλνεις email για επιβεβαίωση

το τι θα συμφέρει τότε άγνωστο . Απλά παρακολουθείς τις τιμές του Γ1 ανα μήνα με τις επιδοτήσεις καθώς και τυχών αλλαγές στα κριτήρια των επιδοτήσεων . Όλα ρευστά είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, χαιρετώ και σε αυτό το νήμα. Καινούργιος στα νήματα για ρεύμα, αλλά με την όλη κατάσταση της ενέργειας στην Ευρώπη, τα ψάχνουμε όλα πια. Με προβληματίζει περισσότερο η θέρμανση. Συμφέρει άραγε να πάμε εξολοκλήρου σε ρεύμα (κλιματισμός, θερμοπομποί, σόμπες αλογόνου κλπ)? Και αν ναι τι προγράμματα θα ήταν καλύτερα;

Από το νήμα με εναλλακτικούς παρόχους μου είπαν να μείνω ΔΕΗ οπότε κοιτάζω τις εσωτερικές επιλογές πλέον. Επίσης, καθώς δεν υπάρχει Excel εδώ με τιμές κλπ διαφόρων προγραμμάτων, προσπαθώ να μπω στη σελίδα της ΔΕΗ αλλά δεν μου ανοίγει. Υπάρχει προσωρινό πρόβλημα ή είναι από μένα μήπως? Δοκίμασα 3 περιηγητές, τα ίδια, δεν είναι προσβάσιμη η σελίδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mivas (myphone) είπε

Από το νήμα με εναλλακτικούς παρόχους μου είπαν να μείνω ΔΕΗ

όχι , ένα άτομο πρότεινε κάτι τέτοιο βασικά , προσωπικά δεν πρότεινα κάτι τέτοιο

2 λεπτά πριν, Mivas (myphone) είπε

Επίσης, καθώς δεν υπάρχει Excel εδώ με τιμές κλπ διαφόρων προγραμμάτων

το ίδιο το excel που υποτίθεται οτι είδες έχει και τα προγράμματα της ΔΕΗ

3 λεπτά πριν, Mivas (myphone) είπε

προσπαθώ να μπω στη σελίδα της ΔΕΗ αλλά δεν μου ανοίγει. Υπάρχει προσωρινό πρόβλημα ή είναι από μένα μήπως? Δοκίμασα 3 περιηγητές, τα ίδια, δεν είναι προσβάσιμη η σελίδα...

τον τελευταίο καιρό έχουν θέματα λειτουργίας , αναβάθμιση λένε , διάβασε τελευταίες σελίδες με την όπισθεν και θα δεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνεις κανονικά τώρα.

Σήμερα εληξε και το δικο μου my home enter 0.10 και 08.5 νυχτερινό. μου είχαν στείλει για οπεν οποτε το βλεπουμε.Ευχαριστούμε korakios για την ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους ενδιαφέρονται για αντλία θερμότητας η ΔΕΗ έβαλε το heatpump ξανά , χωρίς πρόγραμμα , σαν ξεχωριστή υπηρεσία , κουμπώνει στο υπάρχων πρόγραμμα που έχετε

Τώρα το αν αξίζει το 500ευρω για αγορά απο εκεί και η μελέτη , δείτε το νήμα με τις αντλίες τιμές και πληροφορίες

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/myenergy/myenergy-heatpump/

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Για όσους ενδιαφέρονται για αντλία θερμότητας η ΔΕΗ έβαλε το heatpump ξανά , χωρίς πρόγραμμα , σαν ξεχωριστή υπηρεσία , κουμπώνει στο υπάρχων πρόγραμμα που έχετε

Τώρα το αν αξίζει το 500ευρω για αγορά απο εκεί και η μελέτη , δείτε το νήμα με τις αντλίες τιμές και πληροφορίες

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/myenergy/myenergy-heatpump/

σε μένα ακόμη δεν ανοίγει το σάιτ της ΔΕΗ... Υποθέτω κάτι παίζει με IP (λόγω παρόχου είναι δυναμική, ίσως το μπλοκάρουν για αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως έχει θέματα τελευταίες μέρες και το σάιτ γενικά και η σελίδα του ebill ειδικότερα (όπως έχουν αναφέρει διάφοροι εδώ).

Μάλλον κάτι μαγειρεύουν  :P

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Mivas (myphone) είπε

σε μένα ακόμη δεν ανοίγει το σάιτ της ΔΕΗ... Υποθέτω κάτι παίζει με IP (λόγω παρόχου είναι δυναμική, ίσως το μπλοκάρουν για αυτό)

παίζει , κάνε όμως έναν καθαρισμό cookies , πάντως βλέπω οτι έχουν προσθέσει ένα κάρο trackers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, raspberry είπε

Παρόμοια κμεις έχουμε κατανάλωση 500 - 600 kWh και από το myHome Enter θα πρέπει να μεταβούμε είτε στο Γ1 της ΔΕΗ, είτε σε άλλο πάροχο. Αν επέλεγε κάποιος άλλον πάροχο ποιός θα ήταν αυτός και γιατί? Έχει κάνει κάποιος έρευνα?

Απο ΔΕΗ δεν φευγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Μένω σε 85 τμ σε νεόδμητο με εξαιρετική μόνωση και φωτοβολταϊκό με συμψηφισμό όπου καλύπτει τις ανάγκες μου πλήρως ακόμη και τους ενεργόβορους  μήνες .  Έχω αντλίες θερμότητας 
τι πρόγραμμα να διαλέξω; 
 

σαφεστατα πληρώνω πάγια και τα ψιλά από από δίκτυα μεταφοράς κτλ όταν καταναλώνω περισσότερο από ότι παράγω. ( είμαι πιστωτικός σε kWh μόνιμα). συν πάγια. 
 

Θελω ΔΕΗ και θέλω φαντάζομαι το ελάχιστο πάγιο. 
 

τι προτείνετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sidisdim είπε

Καλησπέρα, 

Μένω σε 85 τμ σε νεόδμητο με εξαιρετική μόνωση και φωτοβολταϊκό με συμψηφισμό όπου καλύπτει τις ανάγκες μου πλήρως ακόμη και τους ενεργόβορους  μήνες .  Έχω αντλίες θερμότητας 
τι πρόγραμμα να διαλέξω; 
 

σαφεστατα πληρώνω πάγια και τα ψιλά από από δίκτυα μεταφοράς κτλ όταν καταναλώνω περισσότερο από ότι παράγω. ( είμαι πιστωτικός σε kWh μόνιμα). συν πάγια. 
 

Θελω ΔΕΗ και θέλω φαντάζομαι το ελάχιστο πάγιο. 
 

τι προτείνετε; 

Γ1Ν με 3,5 ευρώ πάγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sidisdim είπε

Καλησπέρα, 

Μένω σε 85 τμ σε νεόδμητο με εξαιρετική μόνωση και φωτοβολταϊκό με συμψηφισμό όπου καλύπτει τις ανάγκες μου πλήρως ακόμη και τους ενεργόβορους  μήνες .  Έχω αντλίες θερμότητας 
τι πρόγραμμα να διαλέξω; 
 

σαφεστατα πληρώνω πάγια και τα ψιλά από από δίκτυα μεταφοράς κτλ όταν καταναλώνω περισσότερο από ότι παράγω. ( είμαι πιστωτικός σε kWh μόνιμα). συν πάγια. 
 

Θελω ΔΕΗ και θέλω φαντάζομαι το ελάχιστο πάγιο. 
 

τι προτείνετε; 

Αν τα φωτοβολταϊκά σε καλύπτουν πλήρως όπως λες, και είσαι σίγουρος πως θα συνεχίσουν να σε καλύπτουν πλήρως, τότε δεν έχει καμία απολύτως διαφορά όποιο πρόγραμμα και να βάλεις. Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι ίδιες σε όλα τα προγράμματα.

Το myhome online είναι αυτό με το μικρότερο πάγιο, 1€/μήνα, αν κάποια στιγμή δεν σε καλύψει όμως να ξέρεις πως η χρέωση ενέργειας θα είναι 0,54€/KWh την ημέρα και 48 τη νύχτα. Αλλιώς Γ1Ν με 3,5€/μήνα πάγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sidisdim είπε

τι προτείνετε; 

τι να προτείνουμε ? Στο site δεν είδες τιμές ? αν δεν πληρώνεις καθόλου τιμή κιλοβατώρας το online έχει το φθηνότερο πάγιο , αλλά μιλάμε για 30€ το έτος διαφορά ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, raspberry είπε

Παρόμοια κμεις έχουμε κατανάλωση 500 - 600 kWh και από το myHome Enter θα πρέπει να μεταβούμε είτε στο Γ1 της ΔΕΗ, είτε σε άλλο πάροχο. Αν επέλεγε κάποιος άλλον πάροχο ποιός θα ήταν αυτός και γιατί? Έχει κάνει κάποιος έρευνα?

Υπάρχει και το MyHome Open της ΔΕΗ, για σχετικά μεγάλες (όπως η δική σου) καταναλώσεις. Όχι τρελή διαφορά από Γ1, αλλά διαφορά.

Όσο για άλλο πάροχο, προσωπικά θα έλεγα όσο διαρκεί "όλο αυτό με την ενέργεια" (που θα πάρει χρόνια, ΑΝ ποτέ,,,"στρώσει"), μείνε ΔΕΗ. Στους εναλλακτικούς κατά πάσα πιθανότητα θα συναντήσεις (κακές) εκπλήξεις, όπως γίνεται σωρηδόν από πέρσι που ξεκίνησε "όλο αυτό", περιμένοντας να δεις γύρω στο 10άρικο διαφορά τον μήνα (σε εναλλακτικό), κι αυτό χωρίς σιγουριά για τον κάθε επόμενο μήνα. Αν η ΔΕΗ δεν είναι "αξιόπιστη", οι εναλλακτικοί είναι "αναξιόπιστοι x2". "Έρευνες" γίνονται συνέχεια, γράφονται διάφορα εδώ και στο θρεντ των εναλλακτικών, όπως και αναφέρει μερικά/επιγραμματικά ο Κοράκιος στο "περίφημο Εξέλ του" για κάποιες εταιρίες, και το συμπέρασμα (το δικό μου) είναι ότι ο καθένας έχει τα κουσούρια του και κυρίως δεν ξέρουμε τί ΘΑ γίνει με τον καθένα τον ΕΠΟΜΕΝΟ μήνα (και είναι ένα θέμα, καθώς ο "ενεργειακός τουρισμός" από πάροχο σε πάροχο ΔΕΝ είναι και τόσο εύκολος στην ΠΡΑΞΗ, καθώς παίζουν πολλά). Η δικιά μου σούμα λοιπόν λέει "καλύτερα ΔΕΗ", ειδικά αν ήδη είσαι εκεί.

5 ώρες πριν, mick22 είπε

Σορρυ, εγω που ειμαι myHome Enter με  0,18000€/kWh , 107τμ, 2ος οροφος σε διώροφη παλαια καΤοικια, με περιπου 100 kWh/μηνα (60 ευρω τελευταιος λογαριασμος). Δεν ξερω με κλιματιστικο το χειμωνα και ποσο θα το χρησιμοποιω (λιγο, .......εκτος αν ελθει να μεινει μαζι και η φιλη μου)
Ληγει στις 4/4/23 
Με πηραν τηλ απο ΔΕΗ για να παω οικιακο Γ1... Γιατι με συμφερει λεει

Η γνωμη σας? Ευχαριστω

...σε πήραν τηλέφωνο γιατί ΑΥΤΟΥΣ τους συμφέρει (πού τα 0,18 που τους δίνεις τώρα, και πού τα 0,48  που θα παίρνουν μαζί με την επιδότησή "σου"). Το δικό σου συμφέρον θα είναι (για τον συγκεκριμένο μήνα που διανύουμε),,,,,,,,,,,0,01/kWh. Aν η μόνη θέρμασνη τον χειμώνα θα είναι από κλίμα, εξαρτάται από το πόσο θα καις τον κάθε μήνα, εκτός από τις συνήθεις 100kWh. Γιατί αν καις περισσότερες από 500kWh, και η τιμή του Γ1 της ΔΕΗ θα ανέβει, ΚΑΙ η επιδότηση θα πέφτει (στο Γ1). Εγώ λέω καλύτερα κάτσε στο σταθερό μέχρι να λήξει. Θα σε σύμφερε το Γ1 μόνο εάν είχες και ΚΟΤ.

5 ώρες πριν, mick22 είπε

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση!
Επομενως προς το παρον παραμενω οπως ειμαι? εφοσον το συμβολαιο  ληγει 4/4/23
Απο εκει και περα με τις νεες τιμες myHome Enter  οταν το συμβολαιο ανανεωθει , νομιζω δεν συμφερει η παραμονη μετα τις 4/4. Λαθος κανω?

Κανονικά έπρεπε να σου έχουν ήδη στείλει απσιτολή που να λέει ότι μετά την λήξη, αν δεν κάνεις κάτι, θα πας αυτόματα στο Οπεν τους. Που είναι σχεδόν τα ίδια με το Γ1, για χαμηλές καταναλώσεις όπως η δική σου, και όχι στις τρέχουσες τιμές του σταθερού που λέει η σύμβασή σου (και εσύ). Μπορεί να στην στείλουν και αργότερα (τουλάχιστον 60 μέρες πριν την 4/4/23), ή να την στείλανε και να παράπεσε κτλ. γενικά το βλέπεις μέσα στον Μάρτη, για να μη τυχόν πας στις νέες τιμές σταθερού όταν λήξουν οι τρέχουσες. Αν σε πάνε τελικα΄Οπεν και προτιμάς Γ1, κάνεις την αλλαγή μετά την λήξη, από Όπεν που ΘΑ (...?) σε πάνε, σε Γ1. Ή ακόμη και τέλος Μάρτη (υπογράφεις για Γ1).

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

παίζει , κάνε όμως έναν καθαρισμό cookies , πάντως βλέπω οτι έχουν προσθέσει ένα κάρο trackers

Δεν το βλέπω να με αφήνει η σελίδα της ΔΕΗ...

ΔΕΗ.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...