Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Inci624 είπε

1. Τι είναι οι χρεώσεις προ 01-08-22 που εμφανίζονται στο λογαριασμό του Οκτωβρίου αλλά και σε αυτόν του Αυγούστου;

2. Γιατί υπάρχουν δύο πάγιες χρεώσεις στον λογαριασμό του Οκτωβρίου όπως και σε αυτόν του Αυγούστου;

Πάντα υπήρχε μία πάγια χρέωση και όχι δυο. 

3. Στους προηγούμενους λογαριασμούς η τιμή της κιλοβατώρας ήταν 0.11Ε και η έκπτωση ΚΟΤΑ 0.07Ε. Άρα 0.03Ε ήταν η τιμή της κιλοβατώρας; 

4. Τώρα όμως βλέπω υπάρχουν διαφορετικές τιμές στις κιλοβατώρες. 4 διαφορετικές συγκεκριμένα.  Γιατί συμβαίνει αυτό; 

5. Έχετε παρατηρήσει και εσείς τέτοιου είδους αλλαγές στην  εικόνα των δύο τελευταίων  λογαριασμών σας της ΔΕΗ; 

1. Χρεώσεις "ρήτρας ανπροσαρμογής" (αφορούν περίοδο κατανάλωσης προ 1/8 που "ανεστάλλη" το συγκεκριμένο σύστημα τιμολόγησης. Βέβαια έκτοτε το κόστος προμήθειας ενέργειας συμπεριλαμβάνεται στην τιμή κιλοβατώρας που ανακοινώνουν οι πάροχοι κάθε 20 του μήνα, για τον επόμενο και αυτό το σύστημα θα πάει έως 31/7/23. Με την "αναπροσαρμογή" δηλαδή, χρεωνόσουν "κατόπιν εορτής". Με το νέο, ξέρεις από πριν τις τιμές του ΕΠΟΜΕΝΟΥ μήνα).

2. Ιδέα δεν έχω τί εννοείς - ΑΝ είναι λάθος, ίσως αφαιρεθούν τα παραπανίσια στην εκκαθάριση (αν δεν είναι κάποιος από αυτούς που ανέφερες εκκαθαριστικός). Ίσως βέβαια είναι διαφορετικά πάγια για διαφορετικές περιόδους κατανάλωσης, καθώς από Αύγουστο άλλαξε (ανέβηκε) το πάγιο. Ανέβασε λογαριασμό (ολόκληρο/σε σπόιλερ και σβήσε πρ. στοιχεία πρώτα).

3. 0,11 - 30% "έκπτωση ενέργειας" - 0,075 έκπτωση ΚΟΤ-Α = "αρχική χρέωση κιλοβατώρας"=0,002. Βέβαια υπήρχε και η χρέωση αναπροσαρμογής που γραφόταν ως ξεχωριστό ποσό, και το πραγματικό τελικό κόστος της κάθε κιλοβατώρας έπρεπε να το υπολογίσεις μόνος, διαιρώντας ποσό αναπροσαρμογής με συνολική κατανάλωση (μέρας/νύχτας) και το αποτέλεσμα να το συμπεριλάβεις στην πιο πάνω εξίσωση, αφαιρώντας επίσης το σύνολο των "επιδότήσεων ΤΕΜ", που για την περίπτωση δικαιούχων ΚΟΤ ήταν και πιο "βαρβάτο". Τεσπα, πρακτικά, "άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς", αναφορικά με τα δύο συστήματα. Περίπου δηλαδή, γιατί από Αύγουστο έχει "δεσμευτεί" η κυβέρνηση ότι θα φροντίσει να δίνει τέτοιο ύψος επιδότησης κάθε μήνα, ώστε στο Γ1 η κιλοβατώρα να βγαίνει ~0,16 (για τους ΚΟΤ, ~0,11, μείον ΚΑΙ την έκπτωση του ίδιου του ΚΟΤ φυσικά, μετά). Επίσης καταργήθηκε και η "έκπτωση ενέργειας" που έδινε επί της "αρχικής τιμής κιλοβατώρας".

4. ...διότι όπως είπαμε πλέον βλέπεις την τιμή κιλοβατώρας (προ επιδότησης) όπως την ανακοινώνει η ΔΕΗ για κάθε μήνα.

5. ....ουουου! ΟΛΟΙ το ίδιο βλέπουμε....

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, washcloud είπε

Ιστοσελίδα δεν έχει και νόημα και δεν νομίζω να παίζει. Το τηλ. της πιο πάνω. Η δική μου εμπειρία ήταν μια χαρά, ως πελάτης. Το αν είναι "γαλέρα" εργασιακά που γράφτηκε, άσχετο για τον πελάτη.

To ρωτάω γιατί το να δίνω όλα μου τα στοιχεία σε μια εταιρεία η οποία τη σήμερον ημέρα δεν έχει ούτε website και άρα είναι αμφιβόλου προέλευσης/λειτουργίας κτλ, είναι εξαιρετικά επικίνδυνο κατά τη γνώμη μου. Προσωπικά σε τέτοιες εταιρείες και λαγούς με πετραχήλια να έταζαν, θα τις απέφευγα, δε μιλάω δε για τα 100 ευρώ της εγγύησης.......γιατί μου θυμίζει κάτι αντίστοιχα που διαβάζω και ακούω γύρω μου για τραπεζικά και μεγάλες απάτες που σε τέτοιες βάσεις στηρίζονταν..Ας προσέχει ο καθένας τι επιλογές κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^ "Αρχαία" είναι στον χώρο (παγκοσμίως), και συνεργάζεται επίσημα με την ΔΕΗ. Και δεν δίνεις κωδικούς ebanking, ηρέμησε....Ό,τι θα δώσεις και στην ίδια την ΔΕΗ δίνεις (ταυτότητα/ΑΦΜ κατά βάση).

Website τί να το κάνει ρε συ; Να πουλάνε μπλουζάκια;

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελειωνει μεσα δεκεμβριου το my home enter. Σε ποιο προγραμμα συμφερει να συνεχισω με κατανάλωση κατω απο 300 kWh που εχω τωρα και λογικα για τους χημερινους μήνες περι τα 450 kWh ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dream21 είπε

Tελειωνει μεσα δεκεμβριου το my home enter. Σε ποιο προγραμμα συμφερει να συνεχισω με κατανάλωση κατω απο 300 kWh που εχω τωρα και λογικα για τους χημερινους μήνες περι τα 450 kWh ; 

επιστολή ? email ? πρώτα αυτά

μετά excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο) και δες open vs Γ1 με τιμές Νοεμβρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

επιστολή ? email ? πρώτα αυτά

μετά excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο) και δες open vs Γ1 με τιμές Νοεμβρίου

Μου εστειλαν μια επιστολη και μου ειπαν αυτοματος για το home open

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2022 στις 7:25 ΜΜ, giorgos147 είπε

To eContract απλά δε θέλει να δουλέψει. Έβγαζε σφάλμα στα αρχεία και τώρα μου λεει οτι εφτασα στον μεγιστο αριθμο προσπαθειων, χωρίς καν να αναφέρει πότε μπορώ να προσπαθήσω ξανά. Μάλιστα.

Κάλεσα στο τηλέφωνο που μου ανέφερες wash, να βγει άκρη. Χίλια θενκς.

για γραψε μια τον αριθμο σε παρακαλω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dream21 είπε

Μου εστειλαν μια επιστολη και μου ειπαν αυτοματος για το home open

Περίπου στα ίδια θα είσαι με το Γ1. Άρα ή απλά δεν ασχολείσαι (αν δεν θέλεις) καθόλου και μένεις Οπεν, ή με το που θα λήξει το σταθερό, κάνεις συμβόλαιο για Γ1.

50 λεπτά πριν, τσομπας είπε

για γραψε μια τον αριθμο σε παρακαλω!

2 111 81 9 403

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγνοήστε το , κάνω μια σούμα για να κρατήσω λινκ όταν χρειάζεται 😁

 

- στο παρελθόν έκανε ανατίμηση τιμών χωρίς προειδοποίηση

- εφάρμοσε ρήτρα αναπροσαρμογής στο Γ1 άμεσα χωρίς να περάσει διάστημα 60 ημερών

- δεν απέδωσε την ΤΕΜ Σεπ του 2021 άμεσα , αλλά αρκετά αργότερα (2022, αναδρομική πίστωση ΤΕΜ)

- έστελνε και στέλνει λάθος συμβόλαια με άλλο πρόγραμμα ηλεκτρονικά/τηλεφωνικά

- μη ενημέρωση σε κάποια άτομα για τη λήξη του σταθερού , με αποτέλεσμα να μπούνε σε νέο πανάκριβο τιμοκατάλογο

- ταλαιπώρησε κόσμο στο στο powepass μιας και δεν έστελνε εκκαθαριστικό με Γ1 όταν κάποιος έκλεινε σε σταθερό τιμολόγιο με αποτέλεσμα να φαίνεται το τιμολόγιο ως σταθερού προγράμματος ,αλλά να έχει ρήτρα απο Γ1 που δεν υπολογίζονταν στην πλατφόρμα

- μη διαφάνεια χρεώσεων περιόδου προ 1/8 (όταν ξεκίνησε ο μηχανισμός δλδ) μιας δεν ήταν αναλυτικές , απλά ένα σύνολο (μέλος που ζήτησε ανάλυση φάνηκε σωστό το νούμερο)

 

 Μπλέξιμο με την "εξυπηρέτηση" και ΡΑΕ μέχρι να βγει άκρη με ζητήματα όπως :

- σε κάποιους που κλείνανε τελευταίες μέρες σε σταθερό , τους χρέωσαν με νέες τιμές (όχι αυτές που έκλεισαν)

- σε κάποιους δεν έδινε άμεσα το δώρο Χ€ (ανάλογα το πρόγραμμα)

- σε κάποιους που δικαιούταν μηδενική εγγύηση δεν την επέστρεφε άμεσα

 

Επίσης:

- σε κάποιους δεν ερχόταν μηνιαίος ο λογαριασμός όπως έπρεπε

- σε κάποιους δεν λαμβάνανε υπόψιν την μέτρηση μέσω ebill και έβγαζε έναντι

- αρκετοί αναφέρουν συχνά προβλήματα με ebill (aka αναβάθμιση)

- και φυσικά στο τηλεφωνικό κέντρο υπάρχουν επικίνδυνοι αδαής υπάλληλοι που μπορούν να κάψουν κόσμο αν τους παίρνει σοβαρά , όπως και σε καταστήματα (πχ υπέγραφαν enter για να μπούνε online ή βάζαν enter σε ΚΟΤ και τους πέταξαν Γ1 με ρήτρα ) 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεη το σαιτ δε παιζει ?

edit επανηλθε.. αλλα κατι κανουν δε βγαινουν και στο google μπαχαλο μαλον..

 

Επεξ/σία από nikosbt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dream21 είπε

Tελειωνει μεσα δεκεμβριου το my home enter. Σε ποιο προγραμμα συμφερει να συνεχισω με κατανάλωση κατω απο 300 kWh που εχω τωρα και λογικα για τους χημερινους μήνες περι τα 450 kWh ; 

Παρόμοια κμεις έχουμε κατανάλωση 500 - 600 kWh και από το myHome Enter θα πρέπει να μεταβούμε είτε στο Γ1 της ΔΕΗ, είτε σε άλλο πάροχο. Αν επέλεγε κάποιος άλλον πάροχο ποιός θα ήταν αυτός και γιατί? Έχει κάνει κάποιος έρευνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, raspberry είπε

Παρόμοια κμεις έχουμε κατανάλωση 500 - 600 kWh και από το myHome Enter θα πρέπει να μεταβούμε είτε στο Γ1 της ΔΕΗ, είτε σε άλλο πάροχο. Αν επέλεγε κάποιος άλλον πάροχο ποιός θα ήταν αυτός και γιατί? Έχει κάνει κάποιος έρευνα?

για άλλο πάροχο και το γιατί ή γιατί όχι σε συγκεκριμένους , στο άλλο νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/11/2022 στις 6:33 ΜΜ, korakios είπε

μόνο ΓΝ1 παίζει απο ΔΕΗ , άρα αν πας ΔΕΗ αυτό επιλέγεις

(τα σταθερά online/enter πλέον είναι πανάκριβα )

Σορρυ, εγω που ειμαι myHome Enter με  0,18000€/kWh , 107τμ, 2ος οροφος σε διώροφη παλαια καΤοικια, με περιπου 100 kWh/μηνα (60 ευρω τελευταιος λογαριασμος). Δεν ξερω με κλιματιστικο το χειμωνα και ποσο θα το χρησιμοποιω (λιγο, .......εκτος αν ελθει να μεινει μαζι και η φιλη μου)
Ληγει στις 4/4/23 
Με πηραν τηλ απο ΔΕΗ για να παω οικιακο Γ1... Γιατι με συμφερει λεει

Η γνωμη σας? Ευχαριστω

Επεξ/σία από mick22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mick22 είπε

Σορρυ, εγω που ειμαι myHome Enter με  0,18000€/kWh , 107τμ, 2ος οροφος σε διώροφη παλαια καΤοικια, με περιπου 100 kWh/μηνα. Δεν ξερω με κλιματιστικο το χειμωνα και ποσο θα το χρησιμοποιω (λιγο, .......εκτος αν ελθει να μεινει μαζι και η φιλη μου)
Ληγει στις 4/4/23 
Με πειραν τηλ απο ΔΕΗ για να παω οικιακο Γ1... Γιατι με συμφερει λεει

Η γνωμη σας? Ευχαριστω

για να έχω γνώμη πρέπει να μαντέψω τις τιμές της ΔΕΗ για Γ1 και επιδοτήσεις του κράτους τους επόμενους μήνες

επίσης το "συμφέρει" , με 100kw το μήνα και μέχρι στιγμής ~0,02€/kw διαφοράς υπερ του Γ1 , είναι σχετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

για να έχω γνώμη πρέπει να μαντέψω τις τιμές της ΔΕΗ για Γ1 και επιδοτήσεις του κράτους τους επόμενους μήνες

επίσης το "συμφέρει" , με 100kw το μήνα και μέχρι στιγμής ~0,02€/kw διαφοράς υπερ του Γ1 , είναι σχετικό

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση!
Επομενως προς το παρον παραμενω οπως ειμαι? εφοσον το συμβολαιο  ληγει 4/4/23
Απο εκει και περα με τις νεες τιμες myHome Enter  οταν το συμβολαιο ανανεωθει , νομιζω δεν συμφερει η παραμονη μετα τις 4/4. Λαθος κανω?

Επεξ/σία από mick22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...