Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Πόσο θα είναι τότε κανείς δεν ξέρει μια και είναι κυμαινόμενο και επιδοτούμενο, μόνο για τον τρέχων μήνα μπορείς να δεις:

https://www.dei.gr/media/cvjbi5p5/myhomeopen-112022_v2.pdf

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/

Σε ευχαριστώ πολύ, σύμφωνα με τα στοιχεία που βλέπω και με βάση τις καταναλώσεις μου στο σπίτι (300-350 KWh το μήνα), η χρέωση (για το Νοέμβριο) θα είναι 0,15694€ (ημέρας) και 0,10696€ (νύχτας). 

Δηλαδή, σε σχέση με τις τιμές που έχω τώρα στο πρόγραμμα My Home Online, δηλαδή 0,17€ (ημέρας) και 0,13€ (νύχτας), θα μου κοστίζει λιγότερο*;; 🤔🤔

Υ.Γ: *Εάν παραμείνει η σημερινή τιμή και η επιδότηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ίσχυε και στα επαγγελματικά η έκπτωση ενέργειας 30%; @HERTHAN

Oχι δεν ισχυει.

22 λεπτά πριν, ekrepali είπε

απορώ πως βγάζουν άκρη όσοι έχουν επαγγελματικά.

Δεν βγαζεις απλα βλεπεις την συνολικη εκπτωση και βγαζει κομπιουτερακι να κανεις υπολογισμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Green Dragon είπε

.........

Συμπληρώνω τα βήματα ένα προς ένα και όταν φτάνω στη φάση να επισυνάψω τα δικαιολογητικά, μου ζητάει να ανοίξω τη κάμερα του laptop και να βγάλω πρώτα selfie. SELFIE λέει χρειάζεται για να προχωρήσει!!!!!! ONLINE δηλαδή, από την κάμερα του laptop!!!!  Και η γυναίκα είναι στη δουλειά.......πάπαλα δηλαδή....🤥🙁 Δεν υπάρχει... 

Στην ιστοσελίδα της ΔΕΗ μπήκες ή σε κάνα site γνωριμιών?  :D

η ερώτησή μου είναι (προς όλους):  η κρατική επιδότηση που δίνεται σε όσους έχουν κυμαινόμενο ρεύμα, εφαρμόζεται και στα σταθερά συμβόλαια?  Δεν εννοώ τα παλιά που έχουμε κλειδωμένη τιμή, αλλά εάν τώρα που λήγει το myHome Enter κάνω και πάλι σταθερό συμβόλαιο με 0,56100 €/kWh, θα τύχω κάποιας επιδότησης ή μπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Επίσης @korakios φάγανε την έκπτωση 30% προ 1/8 ή είναι ιδέα μου;

το εχω αναφέρει χίλιες φορές , δεν ασχολήθηκε κανένας και βαρέθηκα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

το εχω αναφέρει χίλιες φορές , δεν ασχολήθηκε κανένας και βαρέθηκα

Ασχοληθηκα εγω και μου ανεφεραν οτι περιλαμβανεται και μου το ανελυσαν:


Επειδή ο λογαριασμός σας εκδόθηκε στο μεσοδιάστημα της κρατικής ανακοίνωσης του νέου
μοντέλου τιμολόγησης, που ισχύει για τη λιανική αγορά ενέργειας από την 1 η Ιουλίου 2022,
εμπεριέχει μήνες κατανάλωσης πριν αλλά και μετά του νέου ΦΕΚ. Στη γραμμή «χρεώσεις προ
01/08/2022» θα βρείτε το ποσό που αντιστοιχεί στη ρήτρα αναπροσαρμογής και στην
έκπτωση ενέργειας 30% μέχρι και 31/7/2022. Σε άλλη γραμμή θα βλέπετε την κατανάλωση
σας από 1/8/2022 και μετά, με το νέο καθεστώς υπολογισμού τιμής της kWh όπου δεν
υφίσταται η ρήτρα αναπροσαρμογής.

Και απο κατω μου εκαναν αναλυση...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, korakios είπε

η ανάλυση ήταν σωστή δηλαδή ? Μπορεις να ανεβάσεις screenshot της ανάλυσης ?

Στου παππού το λογαριασμό λέει 184kw*0.11060 = 20.37 (περίοδος 20/6 - 31/7)

Χρεώσεις προ 1/8 = 51.93

Αν υποθέσουμε ότι περιλαμβάνονται τα 6.10 της έκπτωσης 30% τότε η ρήτρα αναπροσαρμογής βγαίνει 45.83 για 184kw, δηλαδή μέσο όρο 0.25Ε/kwh

@Jason13 ναι ανέβασε την ανάλυση, να δούμε σίγουρα... αν και μου φαίνεται "φυσιολογική" η ρήτρα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι σχετικα με το ερωτημα που ειχα κανει για μια παροχη που δεν ειχε εκδοθει λογαριασμος για 1 χρονο.

Αν παω στο site της ΔΕΔΔΗΕ να καταχωρηση ενδειξη μου λεει απο 23/11

image.jpeg.8e7afcfe2c074fc86ede4ea16ef95708.jpeg

Αν παω μεσα απο το ebill της Δεη μου λεει 28/11

image.jpeg.31305f91d8271fd220b7c1156cb8ea40.jpeg

Σημερα που ξαναδοκιμασω ΔΕΔΔΗΕ μου λει αποτυχια ενδειξης και δε δινει καν ημερομηνια πλεον

image.jpeg.07d8cca5b99650b1d471777288ff29e6.jpeg

Τελικα τι απο ολα αυτα ισχυει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, therock είπε

Επανερχομαι σχετικα με το ερωτημα που ειχα κανει για μια παροχη που δεν ειχε εκδοθει λογαριασμος για 1 χρονο.

Αν παω στο site της ΔΕΔΔΗΕ να καταχωρηση ενδειξη μου λεει απο 23/11

image.jpeg.8e7afcfe2c074fc86ede4ea16ef95708.jpeg

Αν παω μεσα απο το ebill της Δεη μου λεει 28/11

image.jpeg.31305f91d8271fd220b7c1156cb8ea40.jpeg

Σημερα που ξαναδοκιμασω ΔΕΔΔΗΕ μου λει αποτυχια ενδειξης και δε δινει καν ημερομηνια πλεον

image.jpeg.07d8cca5b99650b1d471777288ff29e6.jpeg

Τελικα τι απο ολα αυτα ισχυει

Θα πάρεις τηλέφωνο τον Δεδδηε να το ρωτήσεις.. Δεν ξέρω αν μπορεί να σε αφήσει γιατί είναι πολυ καιρό αμέτρητο..Γιατί δεν υπάρχει πρόσβαση στον χώρο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, idefixius είπε

Στην ιστοσελίδα της ΔΕΗ μπήκες ή σε κάνα site γνωριμιών?  :D

η ερώτησή μου είναι (προς όλους):  η κρατική επιδότηση που δίνεται σε όσους έχουν κυμαινόμενο ρεύμα, εφαρμόζεται και στα σταθερά συμβόλαια?  Δεν εννοώ τα παλιά που έχουμε κλειδωμένη τιμή, αλλά εάν τώρα που λήγει το myHome Enter κάνω και πάλι σταθερό συμβόλαιο με 0,56100 €/kWh, θα τύχω κάποιας επιδότησης ή μπα?

Όχι δεν θα επιδοτείται. Αλλιώς θα είχαμε πάει όλοι να βάλουμε αυτό.

Η ΔΕΗ βασίζεται στην αβεβαιότητα του καταναλωτή (Σκέφτεται ο άλλος - Θα "κρατήσει" το ΤΕΜ? Θα σταματήσουν ξαφνικά οι επιδοτήσεις και θα πάει η τιμή της KWh στο ταβάνι?) και θεωρεί ότι κάποιοι θα επενδύσουν στο "σιγουράκι".

Σαν ιδέα δεν είναι πολύ διαφορετικό από την εποχή που προσέφερε η ΔΕΗ το My Home Enter με 11-12 λεπτά/KWh ενώ όλοι οι άλλοι πάροχοι έδιναν 5-6 λεπτά/KWh (με ρήτρα όμως...). Βέβαια τελικά όσοι το πήραμε τότε... μας λύθηκαν τα χέρια. Τώρα όμως δεν το βλέπω με τίποτα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, balarinio είπε

Έχει κάποιος την ιστοσελίδα αυτής της εταιρείας? Θα ήθελα να τις ρίξω μια ματιά γιατί εκ πρώτης όψεως δεν τη βρίσκω στο γοογλε (μου βγάζει μια για εύρεση εργασίας που προφανώς δεν είναι αυτή).

Είναι γαλέρα και γνωστή στο χώρο των τηλεφωνικών ενημερώσεων/ενοχλήσεων/διαφημίσεων κλπ. Συνέχεια ζητά προσωπικό γιατί κανείς δε στεριώνει. Θέλει άντερα για να αντέξεις να δουλεύεις εκεί. Εξού και οι αγγελίες που βρίσκεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, topmar είπε

Σε ευχαριστώ πολύ, σύμφωνα με τα στοιχεία που βλέπω και με βάση τις καταναλώσεις μου στο σπίτι (300-350 KWh το μήνα), η χρέωση (για το Νοέμβριο) θα είναι 0,15694€ (ημέρας) και 0,10696€ (νύχτας). 

Δηλαδή, σε σχέση με τις τιμές που έχω τώρα στο πρόγραμμα My Home Online, δηλαδή 0,17€ (ημέρας) και 0,13€ (νύχτας), θα μου κοστίζει λιγότερο*;; 🤔🤔

Υ.Γ: *Εάν παραμείνει η σημερινή τιμή και η επιδότηση. 

Θα σου κόστιζε λιγότερο για τον Νοέμβριο (δλδ ΑΝ είχες open), για την ακρίβεια θα γλίτωνες κανα ταληράκι (5€) με την κατανάλωση που έχεις.

Από την άλλη όμως μένοντας στο online ξέρεις τι ακριβώς θα πληρώνεις μέχρι τη λήξη του.

Edit: Μάλλον σχεδόν τίποτα δεν θα κέρδιζες μια και το open έχει 5€ πάγιο ενώ το online μόλις 1€.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, korakios είπε

μόνο ΓΝ1 παίζει απο ΔΕΗ , άρα αν πας ΔΕΗ αυτό επιλέγεις

(τα σταθερά online/enter πλέον είναι πανάκριβα )

Αρα παρομοια και εγω παω σε Γ1Ν με τις τωρινες τιμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Κάνω αίτηση ηλεκτρονικά για μεταφορά από Volterra σε ΔΕΗ Γ1Ν. Η παροχή είναι στο όνομα της γυναίκας μου. Έχω μαζέψει όλα τα δικαιολογητικά ( αριθμό παροχής, τελευταίο λογαριασμό, απόδειξη πληρωμής, εκκαθαριστικό φορ. δήλωσης, Ε9 για την ιδιοκτησία του ακινήτου, φωτοτυπία της ταυτότητας της, ενδείξεις ημερήσιου και νυχτερινού μετρητή ) τα πάντα όλα κομπλέ.

Συμπληρώνω τα βήματα ένα προς ένα και όταν φτάνω στη φάση να επισυνάψω τα δικαιολογητικά, μου ζητάει να ανοίξω τη κάμερα του laptop και να βγάλω πρώτα selfie. SELFIE λέει χρειάζεται για να προχωρήσει!!!!!! ONLINE δηλαδή, από την κάμερα του laptop!!!!  Και η γυναίκα είναι στη δουλειά.......πάπαλα δηλαδή....🤥🙁 Δεν υπάρχει... 

....όταν σου έλεγα "πάνε Γ1 μέσω Teleperformance (2 111 81 9 403) KAI γι' αυτό στο έλεγα...Έχουν "ευκολίες" τύπου έκανα με τον υπάλληλο την διαδικασία σύναψης σύμβασης για τον γέρο μου και απλά τον πήρα τηλ. και σε ανοιχτή ακρόαση απάντησε απλώς ένα "ναι" να το ακούσει ο υπάλληλος που ρώταγε εάν δέχεται να προχωρήσουμε με την σύμβαση. Σε 5' είχαμε τελειώσει και η μετάβαση (συμπτωματικά από Βολτέρα επίσης) έγινε σε 2 μέρες. Ενώ αν δοκίμαζα μέσω ΔΕΗ, ακόμα στην διαδικασία θα ήμουν, να μου λένε "απαγορεύεται" (να την κάνω εγώ για τον γέρο μου). Ούτε εγγύηση, ούτε να την δίνω για να την πάρω πίσω (....?) βάζοντας πάγια κτλ. Δύο παροχές, μπαμ-μπαμ. 

7 ώρες πριν, balarinio είπε

Έχει κάποιος την ιστοσελίδα αυτής της εταιρείας? Θα ήθελα να τις ρίξω μια ματιά γιατί εκ πρώτης όψεως δεν τη βρίσκω στο γοογλε (μου βγάζει μια για εύρεση εργασίας που προφανώς δεν είναι αυτή).

Ιστοσελίδα δεν έχει και νόημα και δεν νομίζω να παίζει. Το τηλ. της πιο πάνω. Η δική μου εμπειρία ήταν μια χαρά, ως πελάτης. Το αν είναι "γαλέρα" εργασιακά που γράφτηκε, άσχετο για τον πελάτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Jason13 είπε

Ασχοληθηκα εγω και μου ανεφεραν οτι περιλαμβανεται και μου το ανελυσαν:


Επειδή ο λογαριασμός σας εκδόθηκε στο μεσοδιάστημα της κρατικής ανακοίνωσης του νέου
μοντέλου τιμολόγησης, που ισχύει για τη λιανική αγορά ενέργειας από την 1 η Ιουλίου 2022,
εμπεριέχει μήνες κατανάλωσης πριν αλλά και μετά του νέου ΦΕΚ. Στη γραμμή «χρεώσεις προ
01/08/2022» θα βρείτε το ποσό που αντιστοιχεί στη ρήτρα αναπροσαρμογής και στην
έκπτωση ενέργειας 30% μέχρι και 31/7/2022. Σε άλλη γραμμή θα βλέπετε την κατανάλωση
σας από 1/8/2022 και μετά, με το νέο καθεστώς υπολογισμού τιμής της kWh όπου δεν
υφίσταται η ρήτρα αναπροσαρμογής.

Και απο κατω μου εκαναν αναλυση...

 

1.PNG.5b1b230bbfc6af349efd561fb23d7017.PNG

Απάντηση σχετικά με τον παραπάνω λογαριασμό που εμπλέκει προ και μετά 1/8/222.PNG.b413461620b172d5f6765d9f1d950fd0.PNG

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...