Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, manzana είπε

  Να το αφήσω να περάσει αυτόματα στο Open ή να αλλάξω τώρα στο Γ1; 

δεν ξέρω γιατί θεωρείς σίγουρο οτι θα πας αυτόματα στο open , ειδικά απο τη στιγμή που δε σου ήρθε επιστολή (θα το είχες αναφέρει) ... στείλε email και άσε τα τηλέφωνα (αν σε πάρουν κλείστο)

τώρα για οπεν vs Γ1 με σχεδόν μηδενική κατανάλωση , προσωπικά δε θα έσκαγα . Αν θες να γλυτώσεις ότι μπορείς , το Γ1 συμφέρει (προς το παρών) για την κατανάλωσή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, korakios είπε

με τα 0,23 είσαι ? προς το παρών ο Νοέμβριος στο Γ1 είναι 0,159  (για έως 500kw/μήνα) , άγνωστο ο επόμενος μήνας

απλό είναι , μετράς 24ωρη κατανάλωση (μια μέρα μετά αφού το έχεις συνεχώς αναμμένο) και αφού μετρήσεις κατανάλωση (άσχετο με το νήμα ρώτα στο νήμα με τα κλιματιστικά),  κάνεις έναν απλό πολλαπλασιασμό ....

αν έχεις νυχτερινό είναι λίγο ποιο πολύπλοκο αλλά όχι αδύνατο

ειμαι με το 0.245. εγω ανοίκω στο Γ1 με το myhome enter? Δεν εχω νυχτερινο, δυστυχως. αλλα θα προσπαθησω να μετρησω με βαση μια μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν ξέρω γιατί θεωρείς σίγουρο οτι θα πας αυτόματα στο open , ειδικά απο τη στιγμή που δε σου ήρθε επιστολή (θα το είχες αναφέρει) ... στείλε email και άσε τα τηλέφωνα (αν σε πάρουν κλείστο)

τώρα για οπεν vs Γ1 με σχεδόν μηδενική κατανάλωση , προσωπικά δε θα έσκαγα . Αν θες να γλυτώσεις ότι μπορείς , το Γ1 συμφέρει (προς το παρών) για την κατανάλωσή σου

  Ναι συγνώμη, δική μου παράλειψη. Έλαβα μέσα στον Οκτώβριο (αρχές νομίζω) μία επιστολή που ανέφερε πως το συμβόλαιό μου λήγει 29-12ου, που με παρότρυνε να αλλάξω στο Γ1 εφόσον λήγει σχετικά κοντά το συμβόλαιο και πως με την λήξη αν δεν κάνω κάποια αλλαγή εγώ, θα γίνει αυτόματα αλλαγή, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι σε ποιο πρόγραμμα και την επιστολή δεν την έχω πλέον στα χέρια μου για να το επιβεβαιώσω.

Την αυτόματη μετάβαση στο Open δεν την θεώρησα εγώ, με πληροφόρησε η υπάλληλος του τηλεφωνικού κέντρου που μίλησα πριν κάποια ώρα, όπου κάλεσα γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο, για να δω τί γίνεται με την λήξη του συμβολαίου, εφόσον δε θα είμαι εδώ για να το διευθετήσω εγώ. Η υπάλληλος μου πρότεινε τις 2 εναλλακτικές ή το αφήνω, γυρνάει αυτόματα στο Open και όταν επιστρέψω βλέπω τί κάνω ή αλλάζω τώρα σε Γ1 και πάλι βλέπω όταν επιστρέψω αν με συμφέρει να παραμείνω σε αυτό.

  Δεν θέλω να γίνει καμιά στραβή και να μεταβώ στο νέο myHome Enter που είναι πανάκριβο.

Επεξ/σία από manzana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, manzana είπε

Την αυτόματη μετάβαση στο Open δεν την θεώρησα εγώ, με πληροφόρησε η υπάλληλος του τηλεφωνικού κέντρου

καμία επιβεβαίωση απο τηλ , κανόνας

3 λεπτά πριν, manzana είπε

Ναι συγνώμη, δική μου παράλειψη. Έλαβα μέσα στον Οκτώβριο (αρχές νομίζω) μία επιστολή που ανέφερε πως το συμβόλαιό μου λήγει 29-12ου, που με παρότρυνε να αλλάξω στο Γ1

είσαι ο πρώτος που αναφέρει Γ1 , σε όσους ήρθε ανέφερε στο open , αλλά

4 λεπτά πριν, manzana είπε

δυστυχώς δεν θυμάμαι σε ποιο πρόγραμμα και την επιστολή δεν την έχω πλέον στα χέρια μου για να το επιβεβαιώσω.

99% στο open , αλλά απο τη στιγμή που την έχασες μόνο με email θα εχεις στα χέρια σου επιβεβαίωση απο μουπε,σουπε τηλεφωνικών συνδιαλέξεων που τυχαίνει να χάνονται ,σε περίπτωση στραβής ,

έχουν κάψει κόσμο υπάλληλοι ,προιστάμενοι και διευθυντάδες ,γιαυτό το λέω (όχι όλοι βέβαια)

7 λεπτά πριν, manzana είπε

  Δεν θέλω να γίνει καμιά στραβή και να μεταβώ στο νέο myHome Enter που είναι πανάκριβο.

σπάνιο , μπορεί όμως να τύχει , το θέμα είναι να είσαι καλυμμένος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manzana είπε

Δεν θέλω να γίνει καμιά στραβή και να μεταβώ στο νέο myHome Enter που είναι πανάκριβο.

Ειναι πανακριβο το myhome enter??? τι μαθαινει κανεις.. τι αξιζει τοτε ρε παιδια, εχω χασει την μπαλα. τον ιουλιο που υπεγραψα με την ΔΕΗ το θεωρουσαν καλο προγραμμα. αλλαξε κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, lorens95 είπε

ειμαι με το 0.245. εγω ανοίκω στο Γ1 με το myhome enter?

άλλο πρόγραμμα το Γ1 άλλο το enter

12 λεπτά πριν, lorens95 είπε

Δεν εχω νυχτερινο, δυστυχως. αλλα θα προσπαθησω να μετρησω με βαση μια μερα.

ειδικά αν είναι δικό σου το σπίτι ή σκοπεύεις να μείνεις καιρό , είναι σίγουρη επένδυση τα ~43€ , συνέχεια όμως για νυχτερινό στο αντίστοιχο νήμα

Μόλις τώρα, lorens95 είπε

Ειναι πανακριβο το myhome enter??? τι μαθαινει κανεις.. τι αξιζει τοτε ρε παιδια, εχω χασει την μπαλα. τον ιουλιο που υπεγραψα με την ΔΕΗ το θεωρουσαν καλο προγραμμα. αλλαξε κατι;

τα 0,23 είναι τσιμπημένο και πολλοί το σκέφτονται μιας και το Γ1 με επιδοτήσεις και μικρή κατανάλωση βγαίνει <0,16

φυσικά οι τιμές του Γ1 αλλάζουν ανα μήνα όπως οι επιδοτήσεις και μπορεί και τα κρητήρια επιδοτήσεων

Τώρα αν υπογράψεις enter χρεώνεσαι 0,56 χωρίς επιδότηση και φυσικά είναι πανάκριβο

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ειδικά αν είναι δικό σου το σπίτι ή σκοπεύεις να μείνεις καιρό , είναι σίγουρη επένδυση τα ~43€ , συνέχεια όμως για νυχτερινό στο αντίστοιχο νήμα

ειμαι στο ενοικιο δυστυχως αν και το σκεφτομαι.. πρεπει να το συζητησω με τον ιδιοκτητη φανταζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, korakios είπε

1)καμία επιβεβαίωση απο τηλ , κανόνας

2)είσαι ο πρώτος που αναφέρει Γ1 , σε όσους ήρθε ανέφερε στο open , αλλά

3)99% στο open , αλλά απο τη στιγμή που την έχασες μόνο με email θα εχεις στα χέρια σου επιβεβαίωση απο μουπε,σουπε τηλεφωνικών συνδιαλέξεων που τυχαίνει να χάνονται ,σε περίπτωση στραβής ,

έχουν κάψει κόσμο υπάλληλοι ,προιστάμενοι και διευθυντάδες ,γιαυτό το λέω (όχι όλοι βέβαια)

4)σπάνιο , μπορεί όμως να τύχει , το θέμα είναι να είσαι καλυμμένος

1) υπάρχουν υπάλληλοι στα τηλεφωνικά κέντρα όπου όντως δεν ξέρουν τί τους γίνεται και παραπληροφορούν. Επειδή όμως δούλευα για χρόνια στην εξυπηρέτηση γνωστής εταιρείας τηλεπικοινωνιών (και ήμουν από αυτές που θα σε ενημέρωναν ορθά και έγκυρα) και γνωρίζω πάρα πολύ καλά πως λειτουργεί το τηλ κέντρο, ΠΑΝΤΑ κρατάμε όνομα υπαλλήλου/ημερ. συνομιλίας. Μια χαρά υπάρχουν οι ηχογραφημένες κλήσεις στην βάση της εταιρείας και μπορεί να επιβεβαιωθεί ανά πάσα στιγμή τί ειπώθηκε, αρκεί να ξέρεις να το ζητήσεις (μιλάω για τμήματα εξυπηρέτησης των ίδιων των εταιρειών και όχι για τηλ κέντρα πωλήσεων συνεργατών που εκεί άστα κλάφτα).

2) δεν έγραψα πως η επιστολή μου έλεγε για αυτόματη μετάβαση στο Γ1, γι'αυτό έγραψα πως δυστυχώς δε θυμάμαι τί πληροφορία μου έδινε. Έγραψα πως μου ανέφερε ως πρόταση άμεση αλλαγή στο Γ1 (την στιγμή δηλαδή που έλαβα την επιστολή) καθώς το συμβόλαιό μου λήγει τέλος Δεκεμβρίου και δεν έχω πολλούς μήνες ακόμα στο ενεργό συμβόλαιο. Μάλιστα 2 μέρες πριν λάβω την επιστολή, με είχαν καλέσει από teleperfomance εκ μέρους της Δεη για να μου προτείνουν να αλλάξω στο Γ1 με την αιτιολογία πως δεν υπάρχει πλέον ρήτρα αναπροσαρμογής, έχει επιδοτήσεις από το κράτος και μάλλον με συμφέρει καλύτερα, αλλά εγώ αρνήθηκα.

3)αν απαντάνε άμεσα στα μειλ, ώστε να το λάβω πριν φύγω, βεβαίως να στείλω. Έχουμε διαθέσιμο μέιλ δικό τους;

4)μα γι'αυτό το ψάχνω, να είμαι καλυμμένη θέλω. Των φρονίμων τα παιδιά.....

Επεξ/σία από manzana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

ναι το πάθανε κάποιοι γιαυτό και έχω γράψει αρκετές φορές να στείλετε email για το σε ποιο πρόγραμμα θα μπείτε (άσχετα αν έχετε πάρει επιστολή ή όχι)

εσύ πήρες ? αν όχι τότε άνοιξε αίτημα στο myrae

δεν έχει αλλάξει ο κώδικας , ίσχυε απο πάντα

 

Όχι δεν μου έχουν στείλει τίποτα, ούτε ταχυδρομικά ούτε με email ούτε στον λογαριασμό φαίνεται κάπου πέρα από την διάρκεια του συμβολαίου. Έχω έτοιμες τις καταγγελίες σε ραε και συνήγορο του καταναλωτή τις οποίες θα τις στείλω αυριο. Είναι τραγικό που ο μεγαλύτερος προμηθευτής ρεύματος της Ελλάδας λειτουργεί ως κοινός απατεώνας και δεν εφαρμόζει τον νόμο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, lorens95 είπε

ειμαι στο ενοικιο δυστυχως αν και το σκεφτομαι.. πρεπει να το συζητησω με τον ιδιοκτητη φανταζομαι

με τον ιδιοκτήτη δεν ξέρω , αλλά στο άλλο νήμα σίγουρα 😛
 

Spoiler


10 λεπτά πριν, manzana είπε

Μια χαρά υπάρχουν οι ηχογραφημένες κλήσεις στην βάση της εταιρείας και μπορεί να επιβεβαιωθεί ανά πάσα στιγμή τί ειπώθηκε, αρκεί να ξέρεις να το ζητήσεις (μιλάω για τμήματα εξυπηρέτησης των ίδιων των εταιρειών και όχι για τηλ κέντρα πωλήσεων συνεργατών που εκεί άστα κλάφτα).

έχουν "χαθεί" , απο την εταιρία σε περιπτώσεις

 

11 λεπτά πριν, manzana είπε

3)αν απαντάνε άμεσα στα μειλ, ώστε να το λάβω πριν φύγω, βεβαίως να στείλω. Έχουμε διαθέσιμο μέιλ δικό τους;

άμεσα παίζεται , το email είναι [email protected]

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, lorens95 είπε

ειμαι στο ενοικιο δυστυχως αν και το σκεφτομαι.. πρεπει να το συζητησω με τον ιδιοκτητη φανταζομαι

...στο θρεντ του νυχτερινού πρέπει να το συζητήσεις :ρ (αλλά όχι, δεν είναι απαραίτητο ν' ανακατευτεί ο ιδιοκτήτης)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, goggi91 είπε

Είναι τραγικό που ο μεγαλύτερος προμηθευτής ρεύματος της Ελλάδας λειτουργεί ως ..... και δεν εφαρμόζει τον νόμο.

εταιρία είναι και αυτή και όπως όλες έχει κάνει χοντράδες ,

το πρόβλημα είναι οτι και η ΡΑΕ δεν επεμβαίνει αν ο πάροχος αρνείται

καταρχάς τώρα πρόσεξα οτι

4 ώρες πριν, goggi91 είπε

Εν το μεταξύ κάλεσα στην εταιρεία και οι εκπρόσωποι μου έλεγαν

άρα πριν κάνεις στη ΡΑΕ (ο ΣτΚ δεν μπορεί να επιβάλλει αλλά παίξτο και εκεί αν θες) , στείλε το

https://www.dei.gr/media/j1ghix1a/amfisvitisi-logariasmou.pdf

(ή email αμφισβήτησης και γράφεις αυτά που έχει η φόρμα) να έχεις γραπτή απάντηση (ανέφερε και τη νομοθεσία που δεν τηρήθηκε)  ,μπας και 1% σου κάνουν πίστωση

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

...στο θρεντ του νυχτερινού πρέπει να το συζητήσεις :ρ (αλλά όχι, δεν είναι απαραίτητο ν' ανακατευτεί ο ιδιοκτήτης)

δεν κρατιέσαι ρε μαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lorens95 είπε

Αξιζει να αναψουμε κλιματιστικο (Α++) για θερμανση ή θα μας γδάρουν;

Με 0,23 (τόσο βγαίνει με συνέπεια εξόφλησης), θα πληρώνεις ναι μεν ακριβά, αλλά τουλάχιστον θα κάψεις "όσο θες" (όσα αντέχει το πορτοφόλι) με σταθερή τιμή. Αν πας Γ1, δεν θα μπορείς να κάψεις πολύ, γιατί πάνω από τις 500 κιλοβατώρες τον μήνα, και η τιμή ανεβαίνει και η επιδότηση κοτσουρεύεται. Θέλει να υπολογίσεις πόσο θα κάψεις για να βγάλεις συμπέρασμα τί σε συμφέρει. Επίσης αν αφήσεις το σταθερό, σταματάει η εξασφάλιση του να μην γίνει κα'νας χαμός χειμωνιάτικα με τις τιμές....Σκέψου τα όλα, βαλ' τα κάτω (τιμές και κατανάλωση και στις δύο περιπτώσεις: με σταθερό και κυμαινόμενο με τις ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ όμως τιμές), και αποφάσισε.

Προσωπικά, αν με έπαιρνε να πληρώσω, πχ 1.000 κιλοβατώρες/μήνα με 0,23, θα έμενα στο σταθερό πάντως (για το "μη χειρότερα"....).

9 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν κρατιέσαι ρε μαν

...μόλις μπήκα και είμαι μ' ένα κεφάλι καζάνι και δεν ξέρω τίποτα....Είσαι ο και λέγεσαι....; :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, usb500ml είπε

Καλησπέρα ξέρει κανείς αν δουλεύει τό

e-bill  θέλω να δώσω ένδειξη αλλά δεν μπορώ να κάνω σύνδεση......

Αν μπαίνεις απο chrome, κανε delete ολα τα cookies, και ξαναδοκιμασε. Και εγώ δεν μπορούσα να μπω, και μπηκα.

Επεξ/σία από zestikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...