Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

(πατάς το σύνδεσμο)

😄

(...έτσι...έτσι....σε τιμωρΑει το Σύμπαν....Δε γλυτώνεις λέμε τα οφτόπικ με τίποτα 😁)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

λίγο περίεργο ακούγεται

Από εμπειρία μιλάω. Σε ένα 4μηνο δεν πληρώθηκε ένας έναντι και δεν πήρα συνέπεια στον επόμενο του εκκαθαριστικού, ενώ οι υπόλοιποι πληρώθηκαν κανονικά στην ώρα τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dasnowy είπε

Από εμπειρία μιλάω. Σε ένα 4μηνο δεν πληρώθηκε ένας έναντι και δεν πήρα συνέπεια στον επόμενο του εκκαθαριστικού, ενώ οι υπόλοιποι πληρώθηκαν κανονικά στην ώρα τους. 

κάνε αμφισβήτηση να πάρεις γραπτή απάντηση να δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, korakios είπε

κάνε αμφισβήτηση να πάρεις γραπτή απάντηση να δούμε

Δε μπλέκω με αμφισβητήσεις για λογαριασμό 3 χρόνια πριν. Έτσι και αλλιώς δικαίως δεν πήρα έκπτωση συνέπειας. Το λέει και στο site της ΔΕΗ πως πρέπει να πληρωθούν στην ώρα τους και οι έναντι και ο εκκαθαριστικός για να πάρεις την έκπτωση.

Spoiler

image.png.692f3970bb5db84c36d16c56dbfc2d33.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Δε μπλέκω με αμφισβητήσεις για λογαριασμό 3 χρόνια πριν. Έτσι και αλλιώς δικαίως δεν πήρα έκπτωση συνέπειας. Το λέει και στο site της ΔΕΗ πως πρέπει να πληρωθούν στην ώρα τους και οι έναντι και ο εκκαθαριστικός για να πάρεις την έκπτωση.

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.692f3970bb5db84c36d16c56dbfc2d33.png

 

αυτό είναι αυτονόητο όμως διαφορετικό απο το οτι πρέπει να πληρώσεις όλα τα έναντι εμπρόθεσμα για να πάρεις συνέπεια του εκκαθαριστικού (στον επόμενο έναντι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό είναι αυτονόητο όμως διαφορετικό απο το οτι πρέπει να πληρώσεις όλα τα έναντι εμπρόθεσμα για να πάρεις συνέπεια του εκκαθαριστικού (στον επόμενο έναντι)

Δυστυχώς έτσι είναι η πολιτική της ΔΕΗ. Αν δεν πληρώσεις έναν από τους τέσσερις (ή δύο αν δίνεις και ενδιάμεση μέτρηση στον ΔΕΔΔΗΕ) λογαριασμούς, δεν παίρνεις την έκπτωση του εκκαθαριστικού στον επόμενο έναντι. Αν έχει αλλάξει κάτι από τότε (που δε νομίζω) ας ενημερώσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, washcloud είπε

...σου ήρθε ΤΩΡΑ ο έναντι με τις τιμές (δλδ την περίοδο κατανάλωσης),,,Σεπτεμβρίου.......; Χμ!

Και ναι, στην ανάλυση υπολογίζεται η τιμή της ΔΕΗ για την κιλοβατώρα (για τον αντίστοιχο μήνα) επί όσες κιλοαβτώρες δήλωσες, αλλά κανονικά υπάρχει επίσης, στην ανάλυση, και η "επιδότηση ΤΕΜ" (ποσό με αρνητικό πρόσημο)...Στον λογαριασμό, ΕΧΕΙΣ "επιδότηση ΤΕΜ".....;

Κατά τ' άλλα, στην ΔΕΗ (για την ώρα/εδώ και μήνες) πληρώνεις 0,16 την κιλοβατώρα. Στανταράκι είναι....(καθώς τις επιδοτήσεις τις βγάζουνε με βάση τις τιμές που ανακοινώνει η ΔΕΗ και φροντίζουν να είναι στο 0,16 "αυτό που πληρώνεις στην ουσία"....).

Ναι τώρα ηρθε λογω και αλλαγης παροχου απο efa (0,28 σταθερο) σε δεη Γ1

Βεβαια εχω επιδοτηση ΤΕΜ γι αυτο πηγα πισω δεη και κυμαινομενο για να βγει ο χειμωνας!

Μάλιστα αρα 0,16 η κιλοβατωρα. 

11 ώρες πριν, therock είπε

Καλημερα παιδια, μου εκδοθηκε ενας ΕΝΑΝΤΙ Που εχει υπολογισει τριπλασια καταναλωση σε κιλοβατωρες και κατεπεκταση βγηκε πανακριβος. Η νε καταμετρηση ειναι να ινει 28/11.

Το ερωτημα μου ειναι αν μπορω να τον αγνοησω και να μην τον πληρωσω, και να δωσω τις πραγματικες τιμες και να πληρωσω μια και καλη στον Εκκαθαριστικο.

και εμενα αυτα κανανε και πλεον τα περναω μονος μου στο e-bill και πληρωνεις οσο καις και φτιαχνει και ο κυκλος στον δεδηε δλδ πες αμα μια φορα το ξεχασεις του χρονου τετοιο μηνα θα σου χρεωσουν οτι φετος ετσι μου ειπανε που ρωτησα για τους περιφημους κυκλους του δεδηε και τα εναντι τους

Επεξ/σία από Funny__boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρήγορη ερώτηση, αν έχει απαντηθεί ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά. Για μετάβαση σε Γ1Ν, μετά από λήξη myhome enter, πρέπει να μεταβώ σε κατάστημα ή γίνεται online? Τι δικαιολογητικά θα πρέπει να έχω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29/11 λήγει το παλιό enter με 0.105/kwh, δείτε λίγο στα screenshot τις καταναλώσεις ανά 4μηνο. Τα βάζω στο excel του @korakios και βγάζει στο τελικό ποσό μια διαφορά -10Ε στο Γ1, να πάω για αλλαγή στο Γ1 ή μένω στο open που μας πάνε αυτόματα?!

SCR-20221112-rb1.png.a495a2136acc67a2cd486888be2248f9.pngSCR-20221112-rim.png.06e4df1b29a1334ab08b8704de3a3ca4.pngSCR-20221112-rji.png.7f4ea938a60d34dda4ba1f04a04844b8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, g-e-o είπε

μετά από λήξη myhome enter

...ΕΧΕΙ λήξει, ή ΘΑ λήξει; Επιστολή από ΔΕΗ ότι αυτόματα πας στο MyHome Open, ΔΕΝ έχεις λάβει;

3 λεπτά πριν, HuskerDu είπε

ή μένω στο open που μας πάνε αυτόματα?!

...αν δεν σε χαλάει να βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης, και εάν τυχόν παίζει να ξεπεράσεις (αρκετούτσικα) τις 2Κ κιλοβατώρες τον χειμώνα, καλύτερα μείνε Οπεν (και αν είναι κάνεις το καλοκαίρι μετάβαση σε Γ1). Μιλάμε πάντα για "ψίχουλα" στις διαφορές....(Εγώ θα έμενα Οπεν για να μην ασχοληθώ καθόλου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HuskerDu είπε

29/11 λήγει το παλιό enter με 0.105/kwh, δείτε λίγο στα screenshot τις καταναλώσεις ανά 4μηνο. Τα βάζω στο excel του @korakios και βγάζει στο τελικό ποσό μια διαφορά -10Ε στο Γ1, να πάω για αλλαγή στο Γ1 ή μένω στο open που μας πάνε αυτόματα?!

SCR-20221112-rb1.png.a495a2136acc67a2cd486888be2248f9.pngSCR-20221112-rim.png.06e4df1b29a1334ab08b8704de3a3ca4.pngSCR-20221112-rji.png.7f4ea938a60d34dda4ba1f04a04844b8.png

Καταρχάς στα κυμαινόμενα (πχ Γ1) το excel σου βγάζει αναλογικά το έτος με τις τρέχουσες τιμές

εμένα άλλα αποτελέσματα πάντως μου βγάζει το excel

Έβαλες τιμές του enter στο 1ο φύλλο με τα σταθερά που δεν παίρνουν επιδότηση στο "Πρόγραμμά σας" ?

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...ΕΧΕΙ λήξει, ή ΘΑ λήξει; Επιστολή από ΔΕΗ ότι αυτόματα πας στο MyHome Open, ΔΕΝ έχεις λάβει;

και το ζώδιο ρώτα 😁

μετά ετοιμάσου για την open ή Γ1 ερώτηση ....

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Καταρχάς στα κυμαινόμενα (πχ Γ1) το excel σου βγάζει αναλογικά το έτος με τις τρέχουσες τιμές

εμένα άλλα αποτελέσματα πάντως μου βγάζει το excel

Έβαλες τιμές του enter στο 1ο φύλλο με τα σταθερά που δεν παίρνουν επιδότηση στο "Πρόγραμμά σας" ?

και το ζώδιο ρώτα 😁

μετά ετοιμάσου για την open ή Γ1 ερώτηση ....

Tα έβαλα στο 2ο "Οικιακά κυμαινόμενα", μου βγάζει στη στήλη Η τελική με ΦΠΑ Γ1=741 & Open=751, λάθος είναι?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, HuskerDu είπε

Tα έβαλα στο 2ο "Οικιακά κυμαινόμενα", μου βγάζει στη στήλη Η τελική με ΦΠΑ Γ1=741 & Open=751, λάθος είναι?!

α, μεταξύ open Γ1  αναφέρεσαι για τα 10€ , οκ , νόμιζα ανακάτευες και το enter , πάσο

ναι σωστά είναι , φυσικά οι τιμές διαφέρουν ανα μήνα ,

υπόψιν το open το έχω με έκπτωση πάγιας εντολής 2% ,αν δεν το θες σβήσε το "*0,98" στα κελιά D4,E4,F4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...