Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, korakios είπε

Όχι , δε χάνεται , θα συμψηφιστεί στο τελικό αν χρειαστεί , όμως αν πας Γ1/οπεν , κάνε αίτημα από τώρα να στη γυρίσουν 

Είμαι στο απόλυτο σκοτάδι ανάλογα με το τι συμφέρει να κάνω όσο αφορά το επόμενο πρόγραμμα. Εσείς ποιο θεωρείτε πιο συμφέρον αυτή τη στιγμή? 

Επίσης για την εγγύηση, πως κάνω αίτηση για επιστροφή, τηλεφωνικά? Και αν δεν κάνω αίτηση δεν περνάει στο επόμενο πρόγραμμα η εγγύηση? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Συγγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί κάτι παρόμοιο αλλά έψαξα στις τελευταίες σελίδες και δεν βρήκα κάτι. Ενώ έχω my home enter+ (στα 0,18€ και 0,13€ νυχτερινό) με λήξη 03/23, με πήραν από ΔΕΗ για αλλαγή τώρα σε Γ1/Ν λόγω επιδότησης κράτους για καλύτερες τιμές.  Έχω σχετικά μικρή κατανάλωση αρκετά κάτω από 500kwh, όποτε η ερώτηση μου είναι συμφέρει να το αλλάξω τώρα πριν τη λήξη για να κερδιζω ελάχιστα στο λογαριασμό - ίσως να πάρω κ την εγγύηση πίσω- ή να περιμένω να το κάνω προς Μάρτιο, με αβεβαιότητα βέβαια για το τι θα ισχύει ως τότε; Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από mariakok11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mariakok11 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Συγγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί κάτι παρόμοιο αλλά έψαξα στις τελευταίες σελίδες και δεν βρήκα κάτι. Ενώ έχω my home enter+ (στα 0,18€ και 0,13€ νυχτερινό) με λήξη 03/22, με πήραν από ΔΕΗ για αλλαγή τώρα σε Γ1/Ν λόγω επιδότησης κράτους για καλύτερες τιμές.  Έχω σχετικά μικρή κατανάλωση αρκετά κάτω από 500kwh, όποτε η ερώτηση μου είναι συμφέρει να το αλλάξω τώρα πριν τη λήξη για να κερδιζω ελάχιστα στο λογαριασμό - ίσως να πάρω κ την εγγύηση πίσω- ή να περιμένω να το κάνω προς Μάρτιο, με αβεβαιότητα βέβαια για το τι θα ισχύει ως τότε; Ευχαριστώ!

εξαρτάται καθαρά απο τη δικιά σου εκτίμηση για το ποιες  θα είναι οι άγνωστες μελλοντικές τιμές του Γ1

το να σου πει κάποιος το τι θεωρεί οτι θα παίξει στο μέλλον είναι άσχετο μιας και αφορά τη δικιά σου τσέπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

εξαρτάται καθαρά απο τη δικιά σου εκτίμηση για το ποιες  θα είναι οι άγνωστες μελλοντικές τιμές του Γ1

το να σου πει κάποιος το τι θεωρεί οτι θα παίξει στο μέλλον είναι άσχετο μιας και αφορά τη δικιά σου τσέπη

Ναι σίγουρα, η απορια μου αφορούσε περισσότερο το αν κερδιζω κάτι από την αλλαγή 3 μήνες πριν τη λήξη η να το άφηνα να τρέξει και να το ψάξω αργότερα. Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mariakok11 είπε

Ναι σίγουρα, η απορια μου αφορούσε περισσότερο το αν κερδιζω κάτι από την αλλαγή 3 μήνες πριν τη λήξη η να το άφηνα να τρέξει και να το ψάξω αργότερα. Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως 

μόνο με τις τρέχουσες και προηγούμενες τιμες μπορείς να καταλάβεις , Δεκέμβριο δεν έχουν ανακοινωθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mariakok11 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Συγγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί κάτι παρόμοιο αλλά έψαξα στις τελευταίες σελίδες και δεν βρήκα κάτι. Ενώ έχω my home enter+ (στα 0,18€ και 0,13€ νυχτερινό) με λήξη 03/23, με πήραν από ΔΕΗ για αλλαγή τώρα σε Γ1/Ν λόγω επιδότησης κράτους για καλύτερες τιμές.  Έχω σχετικά μικρή κατανάλωση αρκετά κάτω από 500kwh, όποτε η ερώτηση μου είναι συμφέρει να το αλλάξω τώρα πριν τη λήξη για να κερδιζω ελάχιστα στο λογαριασμό - ίσως να πάρω κ την εγγύηση πίσω- ή να περιμένω να το κάνω προς Μάρτιο, με αβεβαιότητα βέβαια για το τι θα ισχύει ως τότε; Ευχαριστώ!

Καλύτερα κράτα το. Με έκπτωση συνέπειας το enter+ έχει τελική 0,17/0,12 ενώ το Γ1Ν έχει τελική 0,16/0,12. Δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου. Αξίζει μόνο αν έχεις και ΚΟΤ που οι διαφορές είναι μεγάλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Καλύτερα κράτα το. Με έκπτωση συνέπειας το enter+ έχει τελική 0,17/0,12 ενώ το Γ1Ν έχει τελική 0,16/0,12. Δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου. Αξίζει μόνο αν έχεις και ΚΟΤ που οι διαφορές είναι μεγάλες.

Ευχαριστώ! Ναι κάπως συμψηφίζονται οι τιμές το μεν με χαμηλότερο πάγιο το δε με εκπτωση συνέπειας. Λέω να το κρατήσω να δω και Δεκέμβριο τιμές έστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update για την έκπτωση συνέπειας μου απάντησαν στην αμφισβήτηση:

 

Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας, σας γνωρίζουμε ότι η έκπτωση συνέπειας 5% υπολογίζεται επί των Χρεώσεων Προμήθειας για την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας του Εκκαθαριστικού λογαριασμού και το ποσό αποδίδεται με τη μορφή πίστωσης στον αμέσως επόμενο λογαριασμό (είτε είναι έναντι είτε εκκαθαριστικός) . Αναλυτικά υπολογίζεται ως το 5% επί του ποσού του παγίου και της αξίας ενέργειας, μετά την αφαίρεση προωθητικών ή άλλων προσφερόμενων εκπτώσεων, όπως για παράδειγμα Έκπτωση Ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Update για την έκπτωση συνέπειας μου απάντησαν στην αμφισβήτηση:

 

Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας, σας γνωρίζουμε ότι η έκπτωση συνέπειας 5% υπολογίζεται επί των Χρεώσεων Προμήθειας για την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας του Εκκαθαριστικού λογαριασμού και το ποσό αποδίδεται με τη μορφή πίστωσης στον αμέσως επόμενο λογαριασμό (είτε είναι έναντι είτε εκκαθαριστικός) . Αναλυτικά υπολογίζεται ως το 5% επί του ποσού του παγίου και της αξίας ενέργειας, μετά την αφαίρεση προωθητικών ή άλλων προσφερόμενων εκπτώσεων, όπως για παράδειγμα Έκπτωση Ενέργειας.

σωστά σου απάντησαν , όπως αναφέρθηκε να κοιτας τον 1ο εναντι μετά τον εκκαθαριστικό αν μπήκε και φυσικά στον επόμενο εκκαθαριστικό δεν πρέπει να αφαιρείται απο τα έναντι το συγκεκριμένο ποσό

Η Έκπτωση Ενέργειας βέβαια καταργήθηκε (το 30%) απο 1/8/22 , άγνωστο αν τη φάγανε ή όχι , κανένας δεν ασχολήθηκε

Αν εννοεί το 2% της πάγιας εντολής ενδιαφέρον μιας και πάντα υπολόγιζα 7% έκπτωση και όχι 5% στο 98%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήρθε ο Γ1 έναντι (με δικιά μου καταμέτρηση) αλλά λεει πάνω τις τιμες πριν την επιδότηση 0,78 , 0,74 κτλ.

μπορούμε να ξέρουμε ποια είναι η τιμή που πληρώνουμε στην ουσία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Funny__boy είπε

ήρθε ο Γ1 έναντι (με δικιά μου καταμέτρηση) αλλά λεει πάνω τις τιμες πριν την επιδότηση 0,78 , 0,74 κτλ.

μπορούμε να ξέρουμε ποια είναι η τιμή που πληρώνουμε στην ουσία?

αν ξερεις μαθηματικα ναι (kwh*ονομαστικη τιμη - επιδοτηση)/kwh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Funny__boy είπε

ήρθε ο Γ1 έναντι (με δικιά μου καταμέτρηση) αλλά λεει πάνω τις τιμες πριν την επιδότηση 0,78 , 0,74 κτλ.

μπορούμε να ξέρουμε ποια είναι η τιμή που πληρώνουμε στην ουσία?

...σου ήρθε ΤΩΡΑ ο έναντι με τις τιμές (δλδ την περίοδο κατανάλωσης),,,Σεπτεμβρίου.......; Χμ!

Και ναι, στην ανάλυση υπολογίζεται η τιμή της ΔΕΗ για την κιλοβατώρα (για τον αντίστοιχο μήνα) επί όσες κιλοαβτώρες δήλωσες, αλλά κανονικά υπάρχει επίσης, στην ανάλυση, και η "επιδότηση ΤΕΜ" (ποσό με αρνητικό πρόσημο)...Στον λογαριασμό, ΕΧΕΙΣ "επιδότηση ΤΕΜ".....;

Κατά τ' άλλα, στην ΔΕΗ (για την ώρα/εδώ και μήνες) πληρώνεις 0,16 την κιλοβατώρα. Στανταράκι είναι....(καθώς τις επιδοτήσεις τις βγάζουνε με βάση τις τιμές που ανακοινώνει η ΔΕΗ και φροντίζουν να είναι στο 0,16 "αυτό που πληρώνεις στην ουσία"....).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια, μου εκδοθηκε ενας ΕΝΑΝΤΙ Που εχει υπολογισει τριπλασια καταναλωση σε κιλοβατωρες και κατεπεκταση βγηκε πανακριβος. Η νε καταμετρηση ειναι να ινει 28/11.

Το ερωτημα μου ειναι αν μπορω να τον αγνοησω και να μην τον πληρωσω, και να δωσω τις πραγματικες τιμες και να πληρωσω μια και καλη στον Εκκαθαριστικο.

Προκειται για σπιτι που δε χρησιμοποιειται και για καποιο λογο δεν εκδοθηκε λογαριασμος (Ουτε Εναντι ουτε εκκαθαριστικος) Απο περσι τον Αυγουστο. Και εσκασε σημερα το πρωτο παραστατικο μετα απο 14 μηνες και χρεωνει 931 Κιλοβατωρες ενω η πραγματικη καταναλωση ειναι γυρω στις 300 με βαση τη τιμη που γραφει τωρα το ρολοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, therock είπε

Καλημερα παιδια, μου εκδοθηκε ενας ΕΝΑΝΤΙ Που εχει υπολογισει τριπλασια καταναλωση σε κιλοβατωρες και κατεπεκταση βγηκε πανακριβος. Η νε καταμετρηση ειναι να ινει 28/11.

Το ερωτημα μου ειναι αν μπορω να τον αγνοησω και να μην τον πληρωσω, και να δωσω τις πραγματικες τιμες και να πληρωσω μια και καλη στον Εκκαθαριστικο.

Προκειται για σπιτι που δε χρησιμοποιειται και για καποιο λογο δεν εκδοθηκε λογαριασμος (Ουτε Εναντι ουτε εκκαθαριστικος) Απο περσι τον Αυγουστο. Και εσκασε σημερα το πρωτο παραστατικο μετα απο 14 μηνες και χρεωνει 931 Κιλοβατωρες ενω η πραγματικη καταναλωση ειναι γυρω στις 300 με βαση τη τιμη που γραφει τωρα το ρολοι...

Καλησπερα..Ναι μπορεις να το κανεις... Μηπως υπαρχει καποιο  προβλημα με την καταμετρηση;; Κλειστα..Δεν ανοιγουν..Θα πρεπει να υπαρχει καποιος εκει στην τακτικη καταμετρηση..Για να μετρηθει...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι υπαρχει προσβαση στο Ρολοι. Δε μπορω να καταλαβω γιατι για ενα ολοκληρο χρονο δε μετραγαν και δεν εβγαζαν αλλα εναντι....

Οποτε τον αγνοω, στελνω μετρησεις και πληρωνω απευθειας στον επομενο εκκαθαριστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...