Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, korakios said:

αυτό δεν είναι επιβεβαίωση 😛

αν εννοείς με τις νέες τιμές, ναι δεν έχουν , αν ήσουν στο παλιό που είχε τότε κάνε αμφισβήτηση και αν δε βγάλεις άκρη myrae (αν σε πάρουν τηλ απο ΔΕΗ το κλείνεις)

Ναι στο παλιό με 0,18 είμαι.

Έλαβα κανονικά για Αύγουστο και τώρα δεν την είχαν μέσα.

Πώς κάνω αμφισβήτηση; Γίνεται μέσω e-bill;

Εντωμεταξυ εδώ την αναφέρει κανονικά:

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/pronomia-ekptoseis-revma/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Ναι στο παλιό με 0,18 είμαι.

έκανα λάθος πριν , ισχυει και στα καινούρια

31 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Πώς κάνω αμφισβήτηση; Γίνεται μέσω e-bill;

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/xrisima-entypa-revma/

https://www.dei.gr/media/j1ghix1a/amfisvitisi-logariasmou.pdf

αν βαριέσαι να το συμπληρώσεις (μπορείς με τη δωρεάν εφαρμογή xournal++ για edit σε pdf) ,

απλά στείλε email και περιέγραψε το πρόβλημα (αναγράφεται στο έντυπο)

αν περάσουν 10 εργάσιμες και δε σου απαντήσουν κάνεις αίτημα στην πλατφόρμα του myrae

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Και στο Enter+ από τον Αύγουστο δεν υπάρχει έκπτωση συνέπειας.

Το επιβεβαίωσα και τηλεφωνικά.

Τώρα που το λες, και εγώ στον τελικό Σεπτεμβρίου δεν είχα την έκπτωση συνέπειας τους εκκαθαριστικού Αυγούστου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ποιους εφαρμόζεται η έκπτωση;

Στους  πελάτες που έχουν επιλέξει τα οικιακά προϊόντα: ΔΕΗ myHome Enter και ΔΕΗ myHome Enter+, με την προϋπόθεση της εμπρόθεσμης εξόφλησης των λογαριασμών.

Η έκπτωση συνέπειας 5% δεν παρέχεται στους οικιακούς πελάτες  που απολαμβάνουν ήδη τα προνόμια των ρυθμιζόμενων από την Πολιτεία τιμολογίων, όπως πελάτες ενταγμένοι στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο και το Τιμολόγιο Υπηρεσιών Αλληλεγγύης, αλλά και οι Αυτοπαραγωγοί με Ενεργειακό Συμψηφισμό (net metering), καθώς και οι πελάτες που έχουν επιλέξει το προϊόν ΔΕΗ myHome Online (στο οποίο η Έκπτωση Συνέπειας είναι ενσωματωμένη στις χρεώσεις ενέργειας). Επίσης δεν παρέχεται στους Οικιακούς πελάτες που έχουν επιλέξει το οικιακό τιμολόγιο Γ1/Γ1Ν.

Εντούτοις, εάν οι δικαιούχοι του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου (ΚΟΤ), λόγω υπέρβασης των ορίων κατανάλωσης της κατηγορίας τους, δεν λάβουν την έκπτωση του ΚΟΤ κάποιο συγκεκριμένο τετράμηνο κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας , αλλά τιμολογηθούν με κάποιο από τα Οικιακά Τιμολόγια (myHome Enter ή myHomeEnter+) και εφόσον είναι συνεπείς, τότε λαμβάνουν  το ποσό της έκπτωσης συνέπειας  5% για τον συγκεκριμένο εκκαθαριστικό λογαριασμό κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας. 

Μου είπαν τηλεφωνικά (αφού τους είπα ότι έχει καταργηθεί η έκπτωση για τα Γ1 και ΟΧΙ για τα Enter ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΣΤΟ WEBSITE) ότι η έκπτωση συνέπειας εμφανίζεται στους έναντι και στους εκκαθαριστικους περιλαμβάνεται μέσα στα έναντι πόσα που αφαιρούν και δεν το εμφανίζουν ξεχωριστά.

Χαζομάρες ε;

Επεξ/σία από Swimmer21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κ από εμένα. Είμαι στα τελειώματα του home enter με 12 μηνη σύμβαση. Ήρθε και σε εμένα η επιστολή ότι αν δεν αλλάξω πρόγραμμα θα γίνει αυτοματα μετάβαση σε πρόγραμμα κυμαινόμενο. Να το αφήσω να κάνει αυτόματα η μετάβαση ή να πάω σε άλλο πρόγραμμα?

Επισης όταν είχα μεταβεί από βολτον στο home enter μου είχαν τάξει ότι αν ενεργοποιήσω την πάγια εντολή θα μου επέστρεφα την εγγύηση, κάτι που δεν έγινε ποτέ και επίσης δεν έχω τις εκπτώσεις (μόνο το 2% για την πάγια εντολή.) τους πήρα στην αρχή τηλέφωνο και μου είπαν ότι οι εκπτώσεις μπαίνουν στον εκκαθαριστικό όπως και η επιστροφή της εγγύησης αλλά πάλι δεν είδα τίποτα. Μετά το άφησα λέτε να χάσω την εγγύηση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, minaspit7 said:

Καλησπερα κ από εμένα. Είμαι στα τελειώματα του home enter με 12 μηνη σύμβαση. Ήρθε και σε εμένα η επιστολή ότι αν δεν αλλάξω πρόγραμμα θα γίνει αυτοματα μετάβαση σε πρόγραμμα κυμαινόμενο. Να το αφήσω να κάνει αυτόματα η μετάβαση ή να πάω σε άλλο πρόγραμμα?

Επισης όταν είχα μεταβεί από βολτον στο home enter μου είχαν τάξει ότι αν ενεργοποιήσω την πάγια εντολή θα μου επέστρεφα την εγγύηση, κάτι που δεν έγινε ποτέ και επίσης δεν έχω τις εκπτώσεις (μόνο το 2% για την πάγια εντολή.) τους πήρα στην αρχή τηλέφωνο και μου είπαν ότι οι εκπτώσεις μπαίνουν στον εκκαθαριστικό όπως και η επιστροφή της εγγύησης αλλά πάλι δεν είδα τίποτα. Μετά το άφησα λέτε να χάσω την εγγύηση? 

Εμένα μου ειχαν πει ότι θα πρέπει να κάνω τηλεφωνικά αίτημα για επιστροφή της εγγύησης, και όντως έτσι έγινε.

Τώρα για τις εκπτώσεις συνέπειας, έχω στείλει αμφισβήτηση και επίσης βλέπω ότι σε παλαιότερους λογαριασμούς έχουν κάτι εκπτώσεις συνέπειας ύψους 0,73€ για λογαριασμους με χρεώσεις προμήθειας 170€ πχ το οποίο δεν είναι λογικό.

Είναι κάτι που χάνω;

Αν δεν χάνω κάτι, και όντως χρεώνουν ότι να ναι, ψαχτειτε γιατί χάνουμε 20αρικάκια χωρίς να το καταλαβαίνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Swimmer21 είπε

Μου είπαν τηλεφωνικά 

Ότι και να σου είπαν μη δίνεις σημασία 

7 λεπτά πριν, minaspit7 είπε

Μετά το άφησα λέτε να χάσω την εγγύηση? 

Όχι , δε χάνεται , θα συμψηφιστεί στο τελικό αν χρειαστεί , όμως αν πας Γ1/οπεν , κάνε αίτημα από τώρα να στη γυρίσουν 

Μόλις τώρα, Swimmer21 είπε

Εμένα μου ειχαν πει ότι θα πρέπει να κάνω τηλεφωνικά αίτημα

Λογικά στο τηλέφωνο σου είπαν την παπάντζα ή κανας υπάλληλος σε κατάστημα , ποτέ τηλ , μόνο email 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λογαριασμός οκτωβρίου μετά από εκκαθαριστικό, enter στα 0,18, έχει κανονικά έκπτωση συνέπειας 5%, μήπως δεν κοιτάτε τον επόμενο του εκκαθαριστικού?

image.png.f5562eb1035ebe574cf9018d4e6dd330.png

Επεξ/σία από Dark_son20
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας, επειδή ο χρόνος είναι μηδενικός, μετακομίζω και ημουν στην δεη στο προγραμμα enter+, δεν μπορει να μεταφερθεί το πρόγραμμα μου ειπανε. οπότε κοιταω για δεη γ1/ν1 ή για ζενιθ.

τι  προτείνεται?

σας ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stagkia είπε

καλησπέρα σας, επειδή ο χρόνος είναι μηδενικός, μετακομίζω και ημουν στην δεη στο προγραμμα enter+, δεν μπορει να μεταφερθεί το πρόγραμμα μου ειπανε. οπότε κοιταω για δεη γ1/ν1 ή για ζενιθ.

τι  προτείνεται?

σας ευχαριστώ πολύ 

κατέβασε το excel και δες αναλογικά με τις τρέχουσες τιμές (δες και ιστορικο τιμών)

για απορίες σχετικά με Ζενιθ , στο άλλο νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Ξεχνάνε να βάλουν την έκπτωση. Εγώ τους την ζήτησα με mail και την έβαλαν κανονικά και αναδρομικά. 

ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι , τι να πρωτοπρολάβουν 😛

βασικά το 30% της έκπτωσης το πήρατε τελικά όσοι είστε στο Γ1 , ή το ξεχάσανε και αυτό ?

είναι για λογαριασμούς που εκδόθηκαν μετά απο 1/8/22 και περιλαμβάνανε περίοδο κατανάλωσης με το σύστημα της ρήτρας (μέχρι και 31/7/22) . Οι λογαριασμοί δεν είχαν ανάλυση απλά ένα ποσό  , ρωτάω μπας και το έψαξε κανένας και έκανε αμφισβήτηση ζητώντας ανάλυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει λήξη το παλιό το καλό από τις 10/10, έκανα την ίδια μέρα μεταφορά σε Γ1 αλλά ακόμα λογαριασμος δεν έχει έρθει. Συνήθως τους προηγούμενους μήνες οι λογαριασμοί είχαν έκδοση μέχρι τις 5 του μήνα. Να περιμενω η να ενοχλήσω τη ΔΕΗ;

ΥΓ: Αλλαξα μετρητή για νυχτερινό στις αρχές Οκτώβρη (πριν την λήξη του σταθερού) , και ο ΔΕΔΔΗΕ πέρασε 4 Νοέμβρη για μέτρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, A_panM είπε

Έχει λήξη το παλιό το καλό από τις 10/10, έκανα την ίδια μέρα μεταφορά σε Γ1 αλλά ακόμα λογαριασμος δεν έχει έρθει. Συνήθως τους προηγούμενους μήνες οι λογαριασμοί είχαν έκδοση μέχρι τις 5 του μήνα. Να περιμενω η να ενοχλήσω τη ΔΕΗ;

ΥΓ: Αλλαξα μετρητή για νυχτερινό στις αρχές Οκτώβρη (πριν την λήξη του σταθερού) , και ο ΔΕΔΔΗΕ πέρασε 4 Νοέμβρη για μέτρηση.

Αφού περασε ο Δεδδηε για την καταμέτρηση θα τον λογαριασμό στις επόμενες μέρες.. Υπομονή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...