Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, washcloud είπε

...δεν κάνεις λάθος, 24,40 ήταν για το 4μηνο (122μέρες  x 10kWh/μέρα x 0,02). Aν έχεις βάλει σωστά τα πρόσημα των ΤΕΜ στους λογαριασμούς, μάλλον με "μποναμά" μοιάζει η αναδρομική Μάη...

(εκτός κι αν σε κάποιον λογαριασμό σου την είχαν βάλει χωρίς πρόσημο και τον Μάη "διορθώσανε το λάθος"...; Γενικά πάντως επειδή σε κάποιους δεν είχαν βάλει καθόλου, σε κάποια φάση - κάπου εκεί με 'σένα τον Μάη - τους την δώσανε κατόπιν εορτής. Ίσως να σου ήρθε κατά λάθος ΚΑΙ εσένα λοιπόν....)

Όλες οι ΤΕΜ σωστές ήταν για αυτό αναρωτιόμουν γιατί πήρα παραπάνω. 

 

34 λεπτά πριν, korakios είπε

έτσι κι αλλιώς έναντι ήταν , άρα στον επόμενο εκκαθαριστικό όπως παίρνεις πίσω τις χρεώσεις ενέργειας έτσι δίνεις πίσω και τις ΤΕΜ

Δεν το σκέφτηκα αυτό. Κάτσε να κάνω επαλήθευση με τον εκκαθαριστικό. 

 

Εμένα μου φαίνεται πως τις ΤΕΜ τις κράτησα. Παραθέτω και τους λογαριασμούς με σειρά από Μάιο έως Αύγουστο.

Spoiler

image.png.bae71255ba69e4de7010200ad4d9e4fc.png

image.png.cd4df5ccdd1e3499850294b4facf4946.png

image.png.33f72afa8c938c0fd514bdee1dd380a6.png

image.png.55594eb578b4fb7f3b993a7a99ed8c60.png

Αν έδινα πίσω τις ΤΕΜ αντί για 255,06 δε θα έπρεπε να αφαιρούσε 230,66 από τους έναντι;

(είδες @korakios εγώ βάζω ΚΑΙ spoiler)

Και κάτι άλλο που βρήκα σε λογαριασμό 2/2020 "Εκκαθάριση ΕΤΜΕΑΡ από 1.1.2019" -19,99.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα. Σε σπίτι με κοινόχρηστο ρολόι της ΔΕΗ και με ενδιάμεσο μετρητή, τα πάγια πως πανε; 

Ανάλογα με το ποσοστό του καθένα π.χ 40% - 60%; Η 50% - 50%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Καλημέρα. Σε σπίτι με κοινόχρηστο ρολόι της ΔΕΗ και με ενδιάμεσο μετρητή, τα πάγια πως πανε; 

Ανάλογα με το ποσοστό του καθένα π.χ 40% - 60%; Η 50% - 50%;

Αναλογα με τα τετραγωνικα και την καταναλωση του καθενος πιθανον αλλα αυτο λεγεται παρανομη ρευματοδοτηση αν ειναι παραπανω απο ενα σπιτι .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Καλημέρα. Σε σπίτι με κοινόχρηστο ρολόι της ΔΕΗ και με ενδιάμεσο μετρητή, τα πάγια πως πανε; 

Ανάλογα με το ποσοστό του καθένα π.χ 40% - 60%; Η 50% - 50%;

Τι εννοείς πάγια?

Τα 5€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, dasnowy είπε

Αν έδινα πίσω τις ΤΕΜ αντί για 255,06 δε θα έπρεπε να αφαιρούσε 230,66 από τους έναντι;

226,2 βγάζω σύνολο ενέργειας απο τους έναντι , είναι και η συνέπεια του προηγούμενου εκκαθαριστικού στο 1ο έναντι που δικαιούσαι 4,46€ ,βέβαια αν προσθέσεις και το 24,4 όντως βγαίνει 255,06 δλδ σε καλή μεριά :)

μένει όμως το 0,94 της πάγιας εντολής που θα έπρεπε να το πρόσθεταν αλλά άστο όπως είναι 😁

9 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Καλημέρα. Σε σπίτι με κοινόχρηστο ρολόι της ΔΕΗ και με ενδιάμεσο μετρητή, τα πάγια πως πανε; 

Ανάλογα με το ποσοστό του καθένα π.χ 40% - 60%; Η 50% - 50%;

το πάγιο πάει δια αριθμό διαμερισμάτων ,τα δημοτικά τέλη του διαμερίσματος που πληρώνει δια με τα τετραγωνικά των άλλων (εκτός αν συμφωνήσατε να μην πληρώνει καθόλου όποιο δε φαίνεται ηλεκτροδοτούμενο) , η χρέωση ρεύματος % που καίει ο καθένας ,  αλλά περισσότερα θα πληρώνετε σε ρεύμα αν ξεπερνάτε τα 500kw ανα μήνα με μειωμένες επιδοτήσεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη προκαταβολικά αν έχει ήδη απαντηθεί αλλά λίγο πρόχειρα που έψαξα δεν βρήκα κάτι.

Έχουμε και λέμε σύμφωνα με το τιμολόγιο στο site της ΔΕΗ για το Γ1Ν εδώ για κάτω από 500 kWh που ανήκω είναι:

Αύγουστος 0.48600 ημερήσια και 0.44500 νυχτερινή

Σεπτέμβριος 0.78800 ημερήσια και 0.74700 νυχτερινή

Οκτώβριος 0.59500 ημερήσια και 0.55400 νυχτερινή

Ωστόσο στους τελευταίους δύο λογαριασμούς βλέπω διαφορά στις τιμές αυτές (βλέπε παρενθέσεις) και συγκεκριμένα:

Λογαριασμός 1

Αύγουστος 0.48571 (-0.00029) ημερήσια και 0.44600 (+0.001) νυχτερινή

Σεπτέμβριος 0.78797 (-0.00003) ημερήσια και 0.74698 (-0.00002) νυχτερινή

Λογαριασμός 2

Σεπτέμβριος 0.78800 (+0.00) ημερήσια και 0.74722 (+0.00022) νυχτερινή

Οκτώβριος 0.59515 (+0.00015) ημερήσια και 0.55421 (+0.00021) νυχτερινή

Πριν πάρω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση έχει μήπως κανείς ιδέα γιατί δεν χρησιμοποιούν τις τιμές που έχουν ανακοινώσει και μάλιστα κρίνοντας από του Σεπτεμβρίου τις αλλάζουν και μεταξύ των λογαριασμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kostas_lada είπε

Συγγνώμη προκαταβολικά αν έχει ήδη απαντηθεί αλλά λίγο πρόχειρα που έψαξα δεν βρήκα κάτι.

Έχουμε και λέμε σύμφωνα με το τιμολόγιο στο site της ΔΕΗ για το Γ1Ν εδώ για κάτω από 500 kWh που ανήκω είναι:

Αύγουστος 0.48600 ημερήσια και 0.44500 νυχτερινή

Σεπτέμβριος 0.78800 ημερήσια και 0.74700 νυχτερινή

Οκτώβριος 0.59500 ημερήσια και 0.55400 νυχτερινή

Ωστόσο στους τελευταίους δύο λογαριασμούς βλέπω διαφορά στις τιμές αυτές (βλέπε παρενθέσεις) και συγκεκριμένα:

Λογαριασμός 1

Αύγουστος 0.48571 (-0.00029) ημερήσια και 0.44600 (+0.001) νυχτερινή

Σεπτέμβριος 0.78797 (-0.00003) ημερήσια και 0.74698 (-0.00002) νυχτερινή

Λογαριασμός 2

Σεπτέμβριος 0.78800 (+0.00) ημερήσια και 0.74722 (+0.00022) νυχτερινή

Οκτώβριος 0.59515 (+0.00015) ημερήσια και 0.55421 (+0.00021) νυχτερινή

Πριν πάρω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση έχει μήπως κανείς ιδέα γιατί δεν χρησιμοποιούν τις τιμές που έχουν ανακοινώσει και μάλιστα κρίνοντας από του Σεπτεμβρίου τις αλλάζουν και μεταξύ των λογαριασμών.

Γενικά η ΔΕΗ έχει ένα θέμα με τη στρογγυλοποίηση. Αν πας πιο πάνω στο πρώτο post της σελίδας στο spoiler που ανέβασα 4 λογαριασμούς σταθερού προγράμματος θα δεις πως έτσι είναι σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,

Λήγει το My home enter που έχω 06/12. Κατανάλωση γύρω στις 330 /μήνα. Απ ότι είδα σε προηγούμενες σελίδες, δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά,, καλό είναι να πάω στο Γ1. Ξέρει κάποιος να μου πεί πως θα το κάνω αυτό;

Επεξ/σία από Mogy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Δεν σου έχει έρθει επιστολή που να λέει ότι 7/12 πας αυτόματα στο MyHome Open (κυμαινόμενο όπως το Γ1)...:

Τεσπα, κανονικά αυτό προβλέπεται. Πάρε τηλ. την εξυπηρέτηση για επιβεβαίωση. Αν λοιπόν δεν κάνεις τίποτα, σε πάνε Οπεν, το οποίο είναι σχεδόν μία από τα ίδια με το Γ1 (με την διαφορά ότι σε καταναλώσεις ~500+/μήνα, συμφέρει κάπως καλύτερα το Οπεν, συν ότι με πάγια εντολή έχεις κι ένα επιπλεόν 2% έκπτωση). Αν πάλι θες το Γ1, στις 7/12 πάρε τηλ. την Teleperformance (2 111 81 9 403 αστική χρέωση, και νομίζω καθημερινές μέχρι 20:00) και πες τους να κάνετε διαδικασία μετάβασης από όπεν σε Γ1. Αλλιώς, πας σε κατάστημα ΔΕΗ και ζητάς Γ1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Mogy είπε

Καλημερα,

Λήγει το My home enter που έχω 06/12. Κατανάλωση γύρω στις 330 /μήνα. Απ ότι είδα σε προηγούμενες σελίδες, δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά,, καλό είναι να πάω στο Γ1. Ξέρει κάποιος να μου πεί πως θα το κάνω αυτό;

Ετσι ακριβως...Πας σε πρακτορειο ΔΕΗ αρχες Δεκεμβριου πριν τις 6/12 και το ζητας.Υποθεση 5 λπετων.Γινεται και τηλεφωνικα (8009001000) να σου στειλουν συμβαση κλπ με κουριερ αλλα δεν το συνιστω.Εχουν ακουστει πολλα παρατραγουδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω home enter που λήγει 17.12 και είναι στο όνομα του αδελφού της συζύγου. Επειδή είναι σε άλλη πολή θέλω να το αλλάξω στο όνομα μου. Μου είπαν αν κάνω αλλαγή ονόματος είναι σαν να σπάω το συμβόλαιο οπότε και χάνω το Home enter γι αυτό και δε το έκανα. 

 

Τώρα που λήγει αν αλλάξω το όνομα θα με πάνε στο Γ1Ν ή υπάρχει περίπτωση να ζητήσω το Myhome open. Υπόψιν έχω μεγάλες καταναλώσεις ~1200/μήνα το χειμώνα λόγω αντλίας θερμότητας.

 

Με την έκπτωση συνέπειας τι γίνεται; Χάνεται αφού αλλάζει θεωρητικά καταναλωτής.

Επεξ/σία από Gl0bAlZer0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Έχω home enter που λήγει 17.12 και είναι στο όνομα του αδελφού της συζύγου. Επειδή είναι σε άλλη πολή θέλω να το αλλάξω στο όνομα μου. Μου είπαν αν κάνω αλλαγή ονόματος είναι σαν να σπάω το συμβόλαιο οπότε και χάνω το Home enter γι αυτό και δε το έκανα. 

 

Τώρα που λήγει αν αλλάξω το όνομα θα με πάνε στο Γ1Ν ή υπάρχει περίπτωση να ζητήσω το Myhome open. Υπόψιν έχω μεγάλες καταναλώσεις ~1200/μήνα το χειμώνα λόγω αντλίας θερμότητας.

 

Με την έκπτωση συνέπειας τι γίνεται; Χάνεται αφού αλλάζει θεωρητικά καταναλωτής.

Μπορεις να πας σε οπιο προγραμμα θελεις αλλα για να γινει η αλλαγη πρεπει να εισαι ή ιδιοκτητης ή ενοικιαστης 

Εναλλακτικα αν στο δηλωνει σαν δωρεαν παραχωριση αν βέβαια ειναι ετσι .

Προφανως σε συμφερει το open

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Ετσι ακριβως...Πας σε πρακτορειο ΔΕΗ αρχες Δεκεμβριου πριν τις 6/12 και το ζητας.Υποθεση 5 λπετων.Γινεται και τηλεφωνικα (8009001000) να σου στειλουν συμβαση κλπ με κουριερ αλλα δεν το συνιστω.Εχουν ακουστει πολλα παρατραγουδα .

Δεν υπάρχει λόγος να πάει σε κατάστημα απαραίτητα, για το Γ1. Ούτε και νωρίτερα από 6/12 (γιατί να χάσει ακόμη και μια μέρα από την χρέωση του Εντερ; ), ΕΚΤΟΣ φυσικά κι αν πρόκειται να τον γυρίσουν στο "νέο Έντερ", με τις φαρμακερές τιμές. Χρόνο όμως έχει για να βεβαιωθεί για το αν θα τον αφήσουν Εντερ ή θα τον πάνε Οπεν. Αν γίνει το δεύτερο, όποτε και να πάει Γ1 (μέσω Teleperformance αντί να τρέχει σε κατάστημα), δεν τον πολυνοιάζει, αφού για μέρες παραμονής (και βδομάδες ακόμα) δεν θα δει ουσιαστική διαφορά μεταξύ Οπεν και Γ1...Ούτε τα τυχόν "παρατράγουδα" λοιπόν τον αφορούν, αφού δεν βιάζεται να προλάβει κάποιο "deadline".

2 ώρες πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Έχω home enter που λήγει 17.12 και είναι στο όνομα του αδελφού της συζύγου. Επειδή είναι σε άλλη πολή θέλω να το αλλάξω στο όνομα μου. Μου είπαν αν κάνω αλλαγή ονόματος είναι σαν να σπάω το συμβόλαιο οπότε και χάνω το Home enter γι αυτό και δε το έκανα. 

 

Τώρα που λήγει αν αλλάξω το όνομα θα με πάνε στο Γ1Ν ή υπάρχει περίπτωση να ζητήσω το Myhome open. Υπόψιν έχω μεγάλες καταναλώσεις ~1200/μήνα το χειμώνα λόγω αντλίας θερμότητας.

 

Με την έκπτωση συνέπειας τι γίνεται; Χάνεται αφού αλλάζει θεωρητικά καταναλωτής.

Δύο ποστ πιο πάνω απ' το δικό σου, έχω γράψει σε άλλον τα ίδια που σε αφορούν. Δες το.

Όσο για την έκπτωση συνέπειας, από την στιγμή που θα αλλαχτεί πρόγραμμα, τέλος (στα κυμαινόμενα όπως Γ1 και Οπεν δεν την δίνει πλέον η ΔΕΗ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, washcloud είπε

Δεν υπάρχει λόγος να πάει σε κατάστημα απαραίτητα, για το Γ1. Ούτε και νωρίτερα από 6/12 (γιατί να χάσει ακόμη και μια μέρα από την χρέωση του Εντερ; ), ΕΚΤΟΣ φυσικά κι αν πρόκειται να τον γυρίσουν στο "νέο Έντερ", με τις φαρμακερές τιμές.

Δεν ειπα οτι ειναι απαριτητο αλλα εχει συμβει και να χανοντε υπογεγραμενες συμβασεις και να στελνου αλλες συμβασεις απο αυτες που συμφωνηθηκαν και μετα θελει πιο πολυ τρεξιμο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...