Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, man22 είπε

Όσοι έχουν το my home online με 0.2290 όσοι το έκλεισαν δηλαδή από 12 Απριλίου έως 31 Ιουλίου, θέλω να μου πουν εάν σκέφτονται να το σπασουν η να κρατήσουν για ασφάλεια 

δικιά σου τσέπη είναι , γιατί περιμένεις άποψη 3ων ? Τα στοιχεία του τι παίζει τα ξέρεις , απο εκεί και μετά εξαρτάται το αν νομίζεις εσύ οτι θα σε καλύπτουν οι επιδοτήσεις ή όχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, man22 είπε

Όσοι έχουν το my home online με 0.2290 όσοι το έκλεισαν δηλαδή από 12 Απριλίου έως 31 Ιουλίου, θέλω να μου πουν εάν σκέφτονται να το σπασουν η να κρατήσουν για ασφάλεια 

Η ταση των τιμων ειναι να ανεβαίνουν για υψηλες καταναλωσεις. Αλλιώς μαλλον δεν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαζή ερώτηση παρακαλώ απο έναν άσχετο.... Στον Έναντι λογαριασμό μπορεί να μην έχει γίνει μέτρηση και να έχει μπει η κατανάλωση κατά προσέγγιση? Αυτή είναι η λογική του Έναντι λογαριασμού δηλαδή? Και στην Εκκαθάριση έχει γίνει μέτρηση και υπολογίζουν εαν χρωστάς ή εαν είναι να σου πιστώσουν?
Σε μηνιαίο λογαριασμό ήρθε 1250 kwh κατανάλωση ενώ συνήθως καταναλώνουμε απο 350 εώς 500 το πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, man22 είπε

Όσοι έχουν το my home online με 0.2290 όσοι το έκλεισαν δηλαδή από 12 Απριλίου έως 31 Ιουλίου, θέλω να μου πουν εάν σκέφτονται να το σπασουν η να κρατήσουν για ασφάλεια 

Από τη μία, για μέση 4μηνιαία κατανάλωση 1.200kwh * διαφορά 0.07€/kWh (αν διατηρηθεί στο ~0.16 η τιμή Γ1 με επιδότηση) * 3 = ~250€ το χρόνο χασούρα, που μπορεί να ανακτηθεί αν παρά στραβώσει το κλίμα. Σεβαστό ποσό το 250 για τα κυβικά μου, εννοείται θα σκεφτόμουν να το σπάσω.

Απο την άλλη, εκλογές τον Απρίλιο-Μάιο, άρα μάλλον μέχρι τότε θα προσπαθούν να διατηρείται το ~0.16.

Στο ζύγι, εσύ αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Αυτή είναι η λογική του Έναντι λογαριασμού δηλαδή?

Ναι, υπολογιζουν με βαση περσινη καταναλωση και στο εκκαθαριστικο μετρανε και πληρωνεις οτι εχεις καψει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ναι, υπολογιζουν με βαση περσινη καταναλωση και στο εκκαθαριστικο μετρανε και πληρωνεις οτι εχεις καψει

Ότι είχα καταναλώσει πέρσι τον ίδιο μήνα ή μέσο όρο? Γιατί θυμάμαι κάποιον μήνα όντως είχα μεγάλη κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Ότι είχα καταναλώσει πέρσι τον ίδιο μήνα ή μέσο όρο? Γιατί θυμάμαι κάποιον μήνα όντως είχα μεγάλη κατανάλωση.

Υποτιθεται αφορα περσι την αντιστοιχη περιοδο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια ερώτηση..

Έδινα κατανάλωση στο e-bill κάθε μήνα και όντως ο λογαριασμός έβγαινε κάθε μήνα περίπου 80-90€.

Τώρα μου ήρθε εκκαθαριστικος 4μηνου που μου βγάζει ένα σύνολο μείον έναντι βγαίνει πάλι κάπου 90€.

Δεν θα έπρεπε να μην έρθει εκκαθαριστικος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Δεν θα έπρεπε να μην έρθει εκκαθαριστικος;

ανα τετράμηνο παίρνει ο ΔΕΔΔΗΕ μέτρηση και γίνεται εκκαθάριση

κάνε έναν κόπο και δες λίγο η ΔΕΗ πως παίζει με τον εκκαθαριστικό? σου σπαει την κατανάλωση αναλογικά και χρεώνει αντίστοιχα ή λαμβάνει υπόψιν τις κιλοβατώρες που είχες δώσει ?

edit : νόμιζα είχες κυμαινόμενο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογίζει το σύνολο των κιλοβατώρων στο 4μηνο επί 0,18 και 0,13.

Μετά έχει ένα έναντι -200€ περίπου και βγαίνει συνολικό για μήνα κάπου 90€.

Από την στιγμή που έστελνα κατανάλωση και έβλεπα κάθε μήνα x κιλοβατώρες επί 0,18 γιατί τις ξαναυπολογιζει στο σύνολο του 4μηνου;

Περίεργα πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Υπολογίζει το σύνολο των κιλοβατώρων στο 4μηνο επί 0,18 και 0,13.

άκυρο , νόμιζα είχες κυμαινόμενο

10 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Από την στιγμή που έστελνα κατανάλωση και έβλεπα κάθε μήνα x κιλοβατώρες επί 0,18 γιατί τις ξαναυπολογιζει στο σύνολο του 4μηνου;

Περίεργα πράγματα 

πάντα έτσι γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Ότι είχα καταναλώσει πέρσι τον ίδιο μήνα ή μέσο όρο? Γιατί θυμάμαι κάποιον μήνα όντως είχα μεγάλη κατανάλωση.

Μεσο όρο!!!

Πώς θα ξέρουν τον μήνα!!

7 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Υπολογίζει το σύνολο των κιλοβατώρων στο 4μηνο επί 0,18 και 0,13.

Μετά έχει ένα έναντι -200€ περίπου και βγαίνει συνολικό για μήνα κάπου 90€.

Από την στιγμή που έστελνα κατανάλωση και έβλεπα κάθε μήνα x κιλοβατώρες επί 0,18 γιατί τις ξαναυπολογιζει στο σύνολο του 4μηνου;

Περίεργα πράγματα 

Προσθέτει και ΑΦΑΙΡΕΙ αυτές που έδωσες όταν ο λογαριασμός είναι ΕΝΑΝΤΙ.

Αν είναι ένδειξη που δωσεις ΕΣΥ στον ΔΕΔΔΗΕ βγαίνει εκκαθαριστικός και δεν αφαιρείται στον επόμενο ούτε ξαναμετρουν τις κιλοβατώρες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα enter από 9/10/2020-13/9/2022 και κοιτούσα τους παλιούς λογαριασμούς για να δω τι κατανάλωση είχα. Στον εκκαθαριστικό Δεκεμβρίου 2021 με περίοδο κατανάλωσης 18/08/2021-19/12/2021 και κατανάλωση 1673kwh είχα κανονικά πίστωση ΤΕΜ -22 ευρώ για 1100kwh, και στον ενδιάμεσο εκκαθαριστικό Φεβρουαρίου με περίοδο κατανάλωσης 20/12/2021-7/2/2022 και κατανάλωση 737kwh είχα επίσης ΤΕΜ -2,40 ευρώ για 120kwh που αφορούσαν τον υπόλοιπο Δεκέμβριο. Συνολική ΤΕΜ για 9/21-12/21, -22,40 ευρώ για 1220kwh. Όμως, στον έναντι Μαΐου είχα αναδρομική ΤΕΜ -24,40 ευρώ που κατάλαβα πως πιστώνουν πάλι 0,02 για τις 1220kwh. Αυτή η ΤΕΜ πως προέκυψε; Αν δεν κάνω λάθος η ΤΕΜ για τα σταθερά ήταν 0,02/kwh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν κάνεις λάθος, 24,40 ήταν για το 4μηνο (122μέρες  x 10kWh/μέρα x 0,02). Aν έχεις βάλει σωστά τα πρόσημα των ΤΕΜ στους λογαριασμούς, μάλλον με "μποναμά" μοιάζει η αναδρομική Μάη...

(εκτός κι αν σε κάποιον λογαριασμό σου την είχαν βάλει χωρίς πρόσημο και τον Μάη "διορθώσανε το λάθος"...; Γενικά πάντως επειδή σε κάποιους δεν είχαν βάλει καθόλου, σε κάποια φάση - κάπου εκεί με 'σένα τον Μάη - τους την δώσανε κατόπιν εορτής. Ίσως να σου ήρθε κατά λάθος ΚΑΙ εσένα λοιπόν....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Συνολική ΤΕΜ για 9/21-12/21, -22,40 ευρώ για 1220kwh. Όμως, στον έναντι Μαΐου είχα αναδρομική ΤΕΜ -24,40 ευρώ που κατάλαβα πως πιστώνουν πάλι 0,02 για τις 1220kwh. Αυτή η ΤΕΜ πως προέκυψε;

έτσι κι αλλιώς έναντι ήταν , άρα στον επόμενο εκκαθαριστικό όπως παίρνεις πίσω τις χρεώσεις ενέργειας έτσι δίνεις πίσω και τις ΤΕΜ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...