Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Ορθό,  εχεις δίκιο. Τώρα είδα πως κυμαίνονται οι τιμές αναλογικά. Από ο,τι είδα πάντως και το Open έχει κυμαινομενες χρεώσεις όχι μόνο το Γ1. Δεν ξέρω τι συμφέρει καλύτερα...πάλι Τζόκερ.

(απο τη στιγμή που είχες πάγια εντολή υποθέτω θα τη συνεχίσεις)

δες το φύλλο με ιστορικό τιμών στο excel της υπογραφής μου

μπορείς να βάλεις και κατανάλωση τετράμηνων και θα σου βγάλει αναλογικά ανα έτος τι παίζει σχετικά με Γ1 και open

24 λεπτά πριν, thomas_leme είπε

Είμαι στο my home online με πάγια εντολή ,χρέωση 0,17!!!Λήγει 06/12/22....Κάθε μήνα καίω περίπου 320-400...Πάω Γ1, πάω στον Open όπως ενημέρωσε η ΔΕΗ ή πιστεύετε να δω και άλλους παρόχους όπως Ελπέντισον συνέπεια ή Ήρων? Αξίζει να αλλάξω άμεσα ή να περιμένω αφού λήξει? Ευχαριστώ!!!

το ίδιο και εσύ

για εναλλακτικούς όμως στο άλλο θέμα , όχι εδώ

Επεξ/σία από korakios
λινκ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Δεν ξέρω τι συμφέρει καλύτερα...πάλι Τζόκερ.

...είπαμε, για (χοντρικά) πάνω από 2Κ kWh/4μηνο, Όπεν. ΔΕΝ είναι Τζόκερ, στανταράκι είναι. Μην το πολυψειρίζεις, τρελό κέρδος ΔΕΝ θα έχεις, αλλά κάτι είναι κι αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

Πάνε (θα σε πάνε ούτως ή άλλως στις 7/12, άρα "μείνε") Όπεν, ειδικά αν θα βάλεις πάγια εντολή (όπως είχες στο Ονλάιν) για να έχεις ένα επιπλέον 2% έκπτωση.

Προσωπικά θα σου πω να μην δεις ούτε ζωγραφιστούς άλλους. Ειδικά ληστοσυμμορίτες όπως η ΕΛΠΕ. όσο διαρκεί (...και θα διαρκέσει.....ου!) ο χαμός στην "ενέργεια", μακρυά από "εναλλακτικούς", γιατί έχουν μια συνήθεια να βρίσκουν τρόπους να πηδάνε τους πελάτες τους σκαρφιζόμενοι διάφορα, χειρότερα από την ΔΕΗ. Ή έστω όχι μέχρι του,,,χρόνου τον Αύγουστο που θα ξαναλλάξει το τρέχον καθεστώς της "αναστολής της χρέωσης μέσω αναπροσαρμογής". Το πιθανό κέρδος που θα έχεις από εναλλακτικούς πρόσκαιρα (Αφού κάθε μήνα αλλάζουν οι τιμές), δεν αποκλείεται να το "βρεις μπροστά σου" ως χασούρα. Άρα αν θες να έχεις πιο ήσυχο το κεφάλι σου χωρίς να πολύ-ασχολιέσαι, ΔΕΗ. Αλλά ΚΑΙ ΠΑΛΙ, πρέπει να παρακολουθείς τουλάχιστον τις τιμές κάθε επόμενου μήνα στις 20 του προηγούμενου....Αν πάντως θες ντε και καλά εναλλακτικό, πάνε τουλάχιστον Ήρωνα, και,,,,καλή τύχη.

Αν πας Όπεν κι από τώρα, θα έχεις κέρδος ένα λεπτό στην κιλοβατώρα, δηλαδή 3 με 4  Ευρώ τον μήνα, τα οποία θα στα φάει το πάγιό του (5). Οπότε, "απλά μην κάνεις τίποτα"...

Σε άλλο πάροχο θα πήγαινα ως έσχατη λύση....Απλά αναρωτιόμουν Γ1 ή  Open τι να επιλέξω....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thomas_leme είπε

Σε άλλο πάροχο θα πήγαινα ως έσχατη λύση....Απλά αναρωτιόμουν Γ1 ή  Open τι να επιλέξω....

...όπως ήδη είπα, όπως έχουν τα πράγματα (...όπως "τα 'χουν κάνει" δηλαδή...), ΓΝΩΜΗ μου, μην κάνεις τίποτα, πέρα από το να παρακολουθείς (πχ εδώ μέσα) τιμές παρόχων κάθε 20 του μήνα (ΜΠΑΣ και κάποια στιγμή γίνει επιβεβλημένο να φύγεις από ΔΕΗ), μέχρι τον Αύγουστο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

...είπαμε, για (χοντρικά) πάνω από 2Κ kWh/4μηνο, Όπεν. ΔΕΝ είναι Τζόκερ, στανταράκι είναι. Μην το πολυψειρίζεις, τρελό κέρδος ΔΕΝ θα έχεις, αλλά κάτι είναι κι αυτό...

Χωρις να μπορω να το στηριξω συναδελφισσα (πρωην) σε Πρακτορειο ΔΕΗ μου ειπε για το open οταν η καταναλωση ημερας ειναι πανω απο 500 κιλοβατωρες τον μηνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ ε κι εγώ για 2.000 το τετράμηνο είπα Γιάννη...Τεσπα, μικρές είναι ούτως ή άλλως οι διαφορές - τί ειν' ο κάβουρας, τί ειν' το ζουμί του η φάση....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να λάβουμε και την κυμαινομενη κατανάλωση ανάλογα το μήνα υπόψη μας όμως παιδιά.

Πρακτικά, ακόμα και 800 Kwh πχ να έχει κάποιος καταναλώσει το Γενάρη, τον Μάιο δεν παίζει να κάψει πάνω από 200. Άρα το open είναι ευκαιριακα πιο συμφέρουσα επιλογή, σε συγκεκριμένους μήνες. Τους άλλους που μοιραία γιατί πχ θα έχεις την αντλία off συμφέρει το Γ1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Telumetar είπε

Πρέπει να λάβουμε και την κυμαινομενη κατανάλωση ανάλογα το μήνα υπόψη μας όμως παιδιά.

Πρακτικά, ακόμα και 800 Kwh πχ να έχει κάποιος καταναλώσει το Γενάρη, τον Μάιο δεν παίζει να κάψει πάνω από 200. Άρα το open είναι ευκαιριακα πιο συμφέρουσα επιλογή, σε συγκεκριμένους μήνες. Τους άλλους που μοιραία γιατί πχ θα έχεις την αντλία off συμφέρει το Γ1

Σωστό και μην ξεχνάς ότι ο εκκαθαριστικός είναι η συνολική σου κατανάλωση 4 μηνών, άρα αναλογικά ανά μήνα (πάντα δια 4 για το μήνα ανεξάρτητα με το αν έκαψες εσύ 900 τον πρώτο μήνα πχ) μπορεί να είσαι και κάτω από 500 kWh το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, balarinio είπε

 (πάντα δια 4 για το μήνα ανεξάρτητα με το αν έκαψες εσύ 900 τον πρώτο μήνα πχ)

Είναι σίγουρο αυτό? Δηλ πάει ο εκκαθαριστικός του 4-μήνου διά τέσσερα και μετά ξαναγίνεται η τιμολόγηση εκ νέου για κάθε μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, doll είπε

Είναι σίγουρο αυτό? Δηλ πάει ο εκκαθαριστικός του 4-μήνου διά τέσσερα και μετά ξαναγίνεται η τιμολόγηση εκ νέου για κάθε μήνα?

ο συνάδελφος αναφέρεται στον υπολογισμό που κάνουμε εμείς, μπακαλίστικα, για να δουμε μας συμφέρει. 

Παρεμπιπτόντως @washcloud χρησιμοποιώντας το Excel του μέγιστου @korakios το Open για 3600 Kwh ημέρας και 1300 Kwh νυκτας, η οποία ηταν η περυσινή μου κατανάλωση Νοέμβρη - Απρίλη, είχες δίκιο, βγαίνει οριακά πιο οικονομικό κατά 25€.

 

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(χαβαλέ έκανα εννοείται, στην ουσία μόνο το κορακοεξέλ να διάβαζε κάποιος, δεν θα χρειαζόταν άλλοι να γράφουμε σελίδες επί σελίδων - αν και, υπάρχουν και πράγματα που ΠΡΕΠΕΙ να γράφονται, που δεν μπορεί να τα καλύψει ένα φύλλο εξέλ....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doll είπε

Είναι σίγουρο αυτό? Δηλ πάει ο εκκαθαριστικός του 4-μήνου διά τέσσερα και μετά ξαναγίνεται η τιμολόγηση εκ νέου για κάθε μήνα?

περιμένουμε να δούμε εκκαθαριστικούς τετραμήνων μιας και αφορά όλους τους πάροχους ,

στα σταθερά δεν έπαιζε ρόλο , αλλά τώρα που η κιλοβατώρα πάει ανα μήνα σίγουρα παίζει ρόλο

Υπόψιν οτι παλιότερα στα κυμαινόμενα , αναλογικά την υπολόγιζαν ,δλδ μέσο όρο ΤΕΑ (ρήτρας) για το 4μηνο και αφαιρούσαν τα έναντι ή έναντι καταχώρησης πελάτη , άρα παίζει το ίδιο να κάνουνε και τώρα , θα δείξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν το my home online με 0.2290 όσοι το έκλεισαν δηλαδή από 12 Απριλίου έως 31 Ιουλίου, θέλω να μου πουν εάν σκέφτονται να το σπασουν η να κρατήσουν για ασφάλεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...