Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, red7genius είπε

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/
 

Το open παίρνει κανονικά την κρατική επιδότηση, όπως και το Γ1, επομένως οι τιμές για τον Νοέμβριο είναι αυτές που έγραψα πιο πάνω.

Μεχρι τις 500kwh, με την επιδότηση όσο κρατήσει και την πάγια ίσως μια η άλλη.

Τουλαχιστον για την δική μου περίπτωση, δεν βλέπω λόγο, προς το παρόν, να κάνω την διαδικασία για το Γ1, εκτός αν δεν βλέπω κάτι.

Η τελική τιμή με την επιδότηση έχει και την έκπτωση λόγω πάγιας μέσα. Αν έχεις πάγια και δε θες να κάνεις διαδικασίες για 1 ευρώ το μήνα κέρδος κάτσε open. Αν δεν έχεις πάγια, κάνε σίγουρα αίτηση για Γ1. 

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, nikosbt είπε

ας κανουμε ενα παραδειγμα:

Γ1Ν:  0,159Ε / KWh ημέρας χ 500kwh = 79.5 + 3.5 παγιο = 83

Open: 0,15694Ε / KWh ημέρας χ 500kwh = 78 + 5 παγιο = 83

Ωραιο το παραδειγμα σου ομως συγκρίνεις το Γ1 με το Open και οχι το Γ1Ν επειδη λαμβάνεις υποψην μονο κατανάλωση ημέρας. Στην καταναλωση νυχτας το Open ειναι αισθητα φθηνότερο απο το Γ1Ν, δηλαδη πανω απο ενα λεπτο ανα kwh. Βαζοντας ενα 25% καταναλωση νυχτας, νουμερο που το θεωρω πολυ λογικο/εφικτο, θα εχουμε ίδιο αποτελεσμα μεταξυ Γ1Ν και Open, οταν η κατανάλωση ειναι 300 kwh ημέρας και 100 kwh νυχτας τον μήνα.

Συμπερασματικα, αν καποιος εχει νυχτερινο και καπως μεσαία κατανάλωση (π.χ θερμανση με ρευμα οπως air condition για το χειμώνα...) τοτε συμφερει το Open. Βεβαια μιλαμε για μικρες διαφορες και μπορει να εχουν μικρες(;) διαφοροποιησεις καθε μηνα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχαριστήσω για μία ακόμη φορά τους @korakios @washcloud @ekrepali @HERTHAN και τη λοιπή παρέα που χάρη σε αυτούς μπαίνουν πλέον στο 2ο χρόνο του Online με τα 8/10 cents σε 3 κύριες κατοικίες!

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Και γιατι δεν εμφανιζεται  σε μενα καθολου αυτη η επιλογη;;;

Γ1/Ν Οικιακο 

Home online 

Home Enter  

Αυτα εμφανιζονται μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Και γιατι δεν εμφανιζεται  σε μενα καθολου αυτη η επιλογη;;;

Γ1/Ν Οικιακο 

Home online 

Home Enter  

Αυτα εμφανιζονται μονο.

https://www.dei.gr/el/

Μαλλον πρεπει να κανεις αναζητηση ενα ενα 

Τα σχετικα με Home εξ αλλου ειναι εντελως ασυμφορα 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Και γιατι δεν εμφανιζεται  σε μενα καθολου αυτη η επιλογη;;;

γιατί δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο παρα μόνο σε όσους λήγει το online/enter/+ ,με ότι αυτό συνεπάγεται (ένας την έφαγε και τον βάλανε σε νέες τιμές με αυτή τη δικαιολογία )

αν κάποιος θελήσει σε νέα σύμβαση να μπει και το προσφέρουν εμπορικά σε νέους πελάτες ας ενημερώσει εδώ

(φυσικά όχι απο αστρολογικές προβλέψεις στα τηλ εξυπηρέτησης ΔΕΗ αλλά γραπτώς)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν προλαβα τις ημερομηνιες να καταχωρησω ενδειξη στο online. αυτο θα αποτελεσει προβλημα ; θα εκδοθει μηνιαιος λογαριασμος με κατ'εκτιμηση ενδειξη απο το ιστορικο η θα εκδοθει διμηνιαιος αφου καταχωρησω την ενδειξη τον επομενο μηνα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skiace είπε

δεν προλαβα τις ημερομηνιες να καταχωρησω ενδειξη στο online. αυτο θα αποτελεσει προβλημα ; θα εκδοθει μηνιαιος λογαριασμος με κατ'εκτιμηση ενδειξη απο το ιστορικο η θα εκδοθει διμηνιαιος αφου καταχωρησω την ενδειξη τον επομενο μηνα ;

έναντι θα σου έρθει επειδή είναι μηνιαίο το online , δες μήπως τυχαίνει και μπορείς να δώσεις μέσω ΔΕΔΔΗΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

έναντι θα σου έρθει επειδή είναι μηνιαίο το online , δες μήπως τυχαίνει και μπορείς να δώσεις μέσω ΔΕΔΔΗΕ

οχι και απο εκει εχει κλεισει το παραθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά και πάλι crew. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας 

Εχω my home online (με νυχτερινη δυνατοτητα) εδώ που λήγει τώρα το Δεκέμβριο. Κατανάλωση ΠΑΝΩ απο 500 KWh τους πολυ κρυους και θερμούς μήνες καθώς η πηγή θέρμανσης μας είναι η αντλία θερμότητας.

Πήγα 15 σελίδες πίσω και οι απόψεις διύστανται αναφορικά με το Γ1 και το open. Επειδή όμως είμαι σε αναμενα καρβουνα γιατί από φέτος έχω και δεύτερο μωρο στο σπίτι, μπορεί ένας χριστιανός να μου ξεδιαλύνει τις επιλογες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Telumetar είπε

Γειά χαρά και πάλι crew. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας 

Εχω my home online (με νυχτερινη δυνατοτητα) εδώ που λήγει τώρα το Δεκέμβριο. Κατανάλωση ΠΑΝΩ απο 500 KWh τους πολυ κρυους και θερμούς μήνες καθώς η πηγή θέρμανσης μας είναι η αντλία θερμότητας.

Πήγα 15 σελίδες πίσω και οι απόψεις διύστανται αναφορικά με το Γ1 και το open. Επειδή όμως είμαι σε αναμενα καρβουνα γιατί από φέτος έχω και δεύτερο μωρο στο σπίτι, μπορεί ένας χριστιανός να μου ξεδιαλύνει τις επιλογες;

 

αδερφέ εν πολύ συντομία, χωρίς να σου πω πες καταναλώσεις, αν έχεις πάγια κ ιστορίες. Η διαφορά από το ένα στο άλλο άααντε να παίξει μέχρι 30-40 ευρώ ΤΟ ΧΡΟΝΟ. Οπότε αν δε σε καίει να γλιτώσεις 50 ευρώ το χρόνο ας πούμε κάτσε σε όποιο να ναι από τα δύο και μην ξανα ασχοληθείς να ηρεμήσει το κεφάλι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...