Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, doll είπε

Τι δικαιολογιτικά πήγες? Κάτι άλλο?

Μου ζήτησε απλά  τον λογαριασμό συμβολαίου και τίποτα άλλο. Πιστεύω το πολύ ταυτότητα να σου ζητήσουν.

 

9 ώρες πριν, doll είπε

ΔΕΗ Γ1Ν λογικά, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση?

Από ΔΕΗ υπάρχει και το Open αλλά νομίζω αν καις λιγότερες από 500 kwh/μήνα δεν συμφέρει. Δες και τις προηγούμενες σελίδες του thread, το έχουν αναλύσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, dimgal είπε

Μου ζήτησε απλά  τον λογαριασμό συμβολαίου και τίποτα άλλο. Πιστεύω το πολύ ταυτότητα να σου ζητήσουν.

 

 

Ταυτοτητα οπωσδηποτε και ή αριθμο συμβολαιου ή παροχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλό μήνα!


1) Σχετικά με την αλλαγή σε MyHome Open, σε γνωστό μου, το σταθερό του τιμολόγιο έληγε 25/10/22 και μου είπε ότι του εμφανίζει κανονικά στο ebill το MyHome Open (στο σημείο που εμφάνιζε τα 3 σταθερά προγράμματα, τώρα δεν του τα βγάζει για επιλογή). Του έχει ενεργό το Open μέχρι 25/10/2023, οπότε υποθέτω ότι η αλλαγή έγινε άμεσα και το διάστημα είναι 26/10/2022 - 25/10/2023.

2) Σχετικά με το 2% και την πάγια εντολή. Όσοι έχετε ενεργοποιήσει την πάγια εντολή με κάρτα, σας κρατάει προμήθεια η τράπεζα σας ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, volleyball είπε

Καλημέρα και καλό μήνα!


1) Σχετικά με την αλλαγή σε MyHome Open, σε γνωστό μου, το σταθερό του τιμολόγιο έληγε 25/10/22 και μου είπε ότι του εμφανίζει κανονικά στο ebill το MyHome Open (στο σημείο που εμφάνιζε τα 3 σταθερά προγράμματα, τώρα δεν του τα βγάζει για επιλογή). Του έχει ενεργό το Open μέχρι 25/10/2023, οπότε υποθέτω ότι η αλλαγή έγινε άμεσα και το διάστημα είναι 26/10/2022 - 25/10/2023.

2) Σχετικά με το 2% και την πάγια εντολή. Όσοι έχετε ενεργοποιήσει την πάγια εντολή με κάρτα, σας κρατάει προμήθεια η τράπεζα σας ; 

40 λεπτά με κρατάει η τράπεζα με πάγια εντολή μέσω τραπέζης. Με κάρτα δεν έχει προμήθεια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Arkin said:

40 λεπτά με κρατάει η τράπεζα με πάγια εντολή μέσω τραπέζης. Με κάρτα δεν έχει προμήθεια. 

Ας κάνει πάγια εντολή μέσω καρτας που δεν χρεώνεται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα κι εγώ τηλεφωνικά με ΔΕΗ σήμερα για να κάνω την αλλαγή σε Γ1Ν από ορθόδοξο MyHomeEnter 0.11/0.09.

Ο υπάλληλος με ενημέρωσε πως το Open είναι ακριβώς το ίδιο με το Γ1Ν, παίρνει κρατική επιδότηση, είναι κυμαινόμενο, δεν έχει penalty αποχώρησης και υπάρχει η δυνατότητα για πάγια εντολή 2% έκπτωση όπως έχει ήδη αναλυθεί. Οι τιμές είναι χοντρικά οι ίδιες για τον Νοέμβριο:

Γ1Ν:  0,159Ε / KWh ημέρας / 0,118Ε /KWh νύχτας

Open: 0,15694Ε / KWh ημέρας / 0,10696Ε /KWh νύχτας

Μιλάμε πάντα για τις πρώτες 500Kwh / μήνα μιας και η κατανάλωση μας είναι οριακά 200kwh / μήνα.

Αν ισχύουν όλα τα ανωτέρω, δεν υπάρχει λόγος να γίνει η διαδικασία για το Γ1Ν και το αφήνω στο Open και βλέπουμε.

Χάνω κάτι σημαντικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, red7genius είπε

Μίλησα κι εγώ τηλεφωνικά με ΔΕΗ σήμερα για να κάνω την αλλαγή σε Γ1Ν από ορθόδοξο MyHomeEnter 0.11/0.09.

Ο υπάλληλος με ενημέρωσε πως το Open είναι ακριβώς το ίδιο με το Γ1Ν, παίρνει κρατική επιδότηση, είναι κυμαινόμενο, δεν έχει penalty αποχώρησης και υπάρχει η δυνατότητα για πάγια εντολή 2% έκπτωση όπως έχει ήδη αναλυθεί. Οι τιμές είναι χοντρικά οι ίδιες για τον Νοέμβριο:

Γ1Ν:  0,159Ε / KWh ημέρας / 0,118Ε /KWh νύχτας

Open: 0,15694Ε / KWh ημέρας / 0,10696Ε /KWh νύχτας

Μιλάμε πάντα για τις πρώτες 500Kwh / μήνα μιας και η κατανάλωση μας είναι οριακά 200kwh / μήνα.

Αν ισχύουν όλα τα ανωτέρω, δεν υπάρχει λόγος να γίνει η διαδικασία για το Γ1Ν και το αφήνω στο Open και βλέπουμε.

Χάνω κάτι σημαντικό;

Θέλει λίγο ψάξιμο. Μήπως κάτι δεν είπε καλα ο υπάλληλος. 

Άμα είναι ακριβώς το ίδιο με το Γ1Ν τότε ποιος ο λόγος να υπάρχουν ακόμα και τα δύο πακετα; Ας τα συγχωνευσουν σε ένα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Άμα είναι ακριβώς το ίδιο με το Γ1Ν τότε ποιος ο λόγος να υπάρχουν ακόμα και τα δύο πακετα; Ας τα συγχωνευσουν σε ένα. 

Το Γ1Ν είναι πιο φθηνό από το open χωρίς πάγια εντολή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πάγιο το δέχομαι, αλλά πως είναι πιο φτηνό; Οι χρεώσεις για τον Νοέμβριο που ανέφερα είναι πιο πάνω και το open έχει ελάχιστα καλύτερες μέχρι τις 500kwh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, red7genius είπε

Το πάγιο το δέχομαι, αλλά πως είναι πιο φτηνό; Οι χρεώσεις για τον Νοέμβριο που ανέφερα είναι πιο πάνω και το open έχει ελάχιστα καλύτερες μέχρι τις 500kwh.

αν βαλεις και το παγιο ερχετε μια η αλλη.. το οπεν ειναι καλυτερο για πανω απο 500 kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, red7genius είπε

Το πάγιο το δέχομαι, αλλά πως είναι πιο φτηνό; Οι χρεώσεις για τον Νοέμβριο που ανέφερα είναι πιο πάνω και το open έχει ελάχιστα καλύτερες μέχρι τις 500kwh.

Το open χωρίς πάγια κοστίζει 0,403/kwh ημέρας και 0,352/kwh νύχτας. Το 1,5 ευρώ πιο ακριβό πάγιο πιστεύω δεν είναι και μεγάλη διαφορά η οποία μηδενίζεται στις 250kwh αν έχεις πάγια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Το open χωρίς πάγια κοστίζει 0,403/kwh ημέρας και 0,352/kwh νύχτας. Το 1,5 ευρώ πιο ακριβό πάγιο πιστεύω δεν είναι και μεγάλη διαφορά η οποία μηδενίζεται στις 250kwh αν έχεις πάγια. 

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/
 

Το open παίρνει κανονικά την κρατική επιδότηση, όπως και το Γ1, επομένως οι τιμές για τον Νοέμβριο είναι αυτές που έγραψα πιο πάνω.

Μεχρι τις 500kwh, με την επιδότηση όσο κρατήσει και την πάγια ίσως μια η άλλη.

Τουλαχιστον για την δική μου περίπτωση, δεν βλέπω λόγο, προς το παρόν, να κάνω την διαδικασία για το Γ1, εκτός αν δεν βλέπω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...