Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Varnavas89 είπε

Καλημέρα σε όλους! Ονομάζομαι Σαββας και ειμαι απο Λάρισα. Να ρωτήσω μου ηρθε υψηλός λογαριασμός ΔΕΗ 720 εκαναν την μέτρηση τελος Σεπτεμβρίου βρηκαν 3200 kwh. Δεν εχω οικιακο, αλλα ειμαστε 2 σπίτια ουσιαστικά μονοκατοικία, αλλα οι γονείς μου ειναι δύο μένουν απο κατω στο ημιυπόγειο και έλειπαν 3 απο τους 4 επίμαχους μήνες. Προηγούμενο εκκαθαριστικό ειχα 400€ οι δυο οικογένειες πολύ καλα, τωρα που έκαιγα μονο ανεμιστήρα, έλειπαν οι κάτω, δεν εκαιγα φωτο και εκαψα ελάχιστο air-condition ηρθε 720€. Τώρα ή μας έβαλαν πέναλτι για αυξημένη κατανάλωση ή εκκρεμούσαν kwh από αρχές του έτους που μας της έβαλαν τωρα. Ξεκινήσαμε τωρα να δίνουμε μέτρηση με τον μήνα (protergia) αυτο νομιζω θα μας θωρακίσει γενικα περαν της οικονομίας;; Γιατι αλλιώς μπορεί να φαίνονται οτι καιμε πολύ στο τετράμηνο και μας ταράζουν. Ευχαριστώ !

Αυτα που λες ωραια ειναι.. Εχεις δει  τι καταναλωσεις στον μετρητη; Στον λογαριασμο σου;  Τι γινεται εκει; Την μετρηση που τι εκανες; Λογαριασμος εκκαθαριστικος ειναι;; Μετρησαν απο τον Δεδδηε;  Σε ποιο προγραμμα εισαι; Εχεις νυχτερινο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takoulou είπε

Αυτα που λες ωραια ειναι.. Εχεις δει  τι καταναλωσεις στον μετρητη; Στον λογαριασμο σου;  Τι γινεται εκει; Την μετρηση που τι εκανες; Λογαριασμος εκκαθαριστικος ειναι;; Μετρησαν απο τον Δεδδηε;  Σε ποιο προγραμμα εισαι; Εχεις νυχτερινο;;

Νυχτερινό εχω, 3200 κwh αυτοί έκαναν εκκαθαριστική μετρηση 4 μηνων! Πρωτεργια. Πρόγραμμα δεν θυμάμαι 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Varnavas89 said:

Νυχτερινό εχω, 3200 κwh αυτοί έκαναν εκκαθαριστική μετρηση 4 μηνων! Πρωτεργια. Πρόγραμμα δεν θυμάμαι 

με το να μη θυμάσαι κουράζεις όσους σε διαβάζουν και προσπαθούν να σε βοηθήσουν. άνοιξε τα συμβόλαια και τους λογαριασμούς, μάζεψέ τα σε ένα εξελάκι ή μια πρόχειρη λίστα στο word και γράψτα εδώ αναλυτικά με ημερομηνίες καταναλώσεις και χρεώσεις ή ανέβασε φωτογραφίες δίχως τα προσωπικά στοιχεία να φαίνονται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Νυχτερινό εχω, 3200 κwh αυτοί έκαναν εκκαθαριστική μετρηση 4 μηνων! Πρωτεργια.

  VS

3 ώρες πριν, Varnavas89 είπε

Να ρωτήσω μου ηρθε υψηλός λογαριασμός ΔΕΗ

αφού καταστάλαξες σε ποια εταιρία είσαι ( Protergia ) τότε πόσταρε στο άλλο νήμα

το παρών αφορά ΔΕΗ

11 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Πρόγραμμα δεν θυμάμαι 

και μάθε το πρόγραμμα που είσαι

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Varnavas89 είπε

Καλημέρα σε όλους! Ονομάζομαι Σαββας και ειμαι απο Λάρισα. Να ρωτήσω μου ηρθε υψηλός λογαριασμός ΔΕΗ 720 εκαναν την μέτρηση τελος Σεπτεμβρίου βρηκαν 3200 kwh. Δεν εχω οικιακο, αλλα ειμαστε 2 σπίτια ουσιαστικά μονοκατοικία, αλλα οι γονείς μου ειναι δύο μένουν απο κατω στο ημιυπόγειο και έλειπαν 3 απο τους 4 επίμαχους μήνες. Προηγούμενο εκκαθαριστικό ειχα 400€ οι δυο οικογένειες πολύ καλα, τωρα που έκαιγα μονο ανεμιστήρα, έλειπαν οι κάτω, δεν εκαιγα φωτο και εκαψα ελάχιστο air-condition ηρθε 720€. Τώρα ή μας έβαλαν πέναλτι για αυξημένη κατανάλωση ή εκκρεμούσαν kwh από αρχές του έτους που μας της έβαλαν τωρα. Ξεκινήσαμε τωρα να δίνουμε μέτρηση με τον μήνα (protergia) αυτο νομιζω θα μας θωρακίσει γενικα περαν της οικονομίας;; Γιατι αλλιώς μπορεί να φαίνονται οτι καιμε πολύ στο τετράμηνο και μας ταράζουν. Ευχαριστώ !

Σάββα μου, καλημέρα και σ' εσένα, αλλά εκτός του ότι δεν έχει νόημα να συστήνεσαι σε οποιοδήποτε φόρουμ μπαίνεις και να δίνεις και άλλα προσωπικά στοιχεία (πχ διαμονή), φρόντισε να το ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ (όχι ότι "θα πάθεις τίποτα" που μας είπες όνομα/πόλη, αλλά είναι ενδεικτικό του ότι τα "ξεβράζεις όλα", και αυτό δεν είναι γενικά καλό για εσένα, όταν "σερφάρεις στο Ίντερνετ". Μάθε λοιπόν να είσαι πιο επιφυλακτικός με το τί στοιχεία ΓΕΝΙΚΑ δίνεις, μη δώσεις καμμιά μέρα πουθενά, πχ κωδικούς που δεν πρέπει....).

Κατά τ΄ άλλα, αν το θέμα σου είναι ο "μεγάλος λογαριασμός" στην ΔΕΗ, καλώς ρωτάς στο συγκεκριμένο νήμα που αφορά την ΔΕΗ - όμως τί ακριβώς εννοείς με το "δεν έχω οικιακό"...; Είναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ το τιμολόγιο με το οποίο χρεώνεσαι; Γ21 ας πούμε; Τί γράφει επάνω ο λογαριασμός; Μήπως τελικά γράφει "Γ1"; Όσο "για τους γονείς", φαντάζομαι εννοείς ότι το "ρολόι της ΔΕΗ είναι ΕΝΑ, και εξυπηρετεί 3 (; ) άτομα, εσένα και τους γονείς στο "ημιυπόγειο" και έρχεται ένας λογαριασμός "για όλη την μονοκατοικία"....;

"Πέναλτι για αυξημένη κατανάλωση" δεν υφίσταται ακριβώς - απλά εδώ κι ένα μήνα, οι ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ που δίνονται από το κράτος κάθε μήνα για το ρεύμα, είναι όντως πιο μικρές για όσους καταναλώνουν περισσότερο. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν πρόλαβε καν να γίνει "μπόλικη κατανάλωση" από εσάς, αφού εκδόθηκε τέλος Σεπτέμβρη (άντε αρχές Οκτώβρη ίσως), για να σας μειώσουν την επίδοτηση (από ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ όμως, θα ΕΧΕΤΕ θέμα, αν συνεχίσετε με τόσο μεγάλη κατανάλωση, οπότε φροντίστε το...).

Η κίνηση που κάνατε να πάτε Πρωτέργεια, προσωπικά την κρίνω λάθος: ΚΑΛΥΤΕΡΑ να μένατε στην ΔΕΗ (οι λόγοι είναι διάφοροι και δεν γίνεται να στους αναλύσω για να καταλάβεις ακριβώς - αλλά κράτα το "καλύτερα στην ΔΕΗ"). Με τον πρώτο λογαριασμό που θα βγάλει η Πρωτέργεια (διότι για αλλαγή παρόχου θα χρειαστείς λογαριασμό από τον τρέχοντα πάροχο γιατί θα τον ζητήσει ο επόμενος, δηλαδή η ΔΕΗ και πάλι, για να υπογράψεις σε αυτόν), εγώ θα σου έλεγα καλύτερα γυρίστε στην ΔΕΗ. Και αν όντως το κάνετε, να το κάνετε μέσω της εταιρίας τηλεφωνικής εξυπηρέτησης "Teleperformance" (2111819403 - λειτουργεί 24 ώρες το 24ωρο), η οποία συνεργάζεται με την ΔΕΗ για σύναψη συμβολαίου ρεύματος, και μέσω αυτής ΔΕΝ θα πληρώσετε εγγύηση για να ξαναπάτε ΔΕΗ, η οποία κανονικά είναι 100€...Αν παρ' ολ' αυτά θελήσετε να μείνετε στην Πρωτέργεια, να ξέρεις ότι από 1/8 και έως 31/7/23, οι τιμές όλων των παρόχων για ΚΑΘΕ μήνα, ανακοινώνονται στις 20 και μετά, του ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ μήνα. Πχ στις 20-κάτι Οκτώβρη, ανακοινώθηκαν οι τιμές που θα έχουν για τον ΝΟΕΜΒΡΗ. Και αυτό γίνεται ξαναλέω ΚΑΘΕ μήνα πλέον. Που σημαίνει ότι πρέπει να έχεις τον νου σου (είτε να κοιτάς "ειδήσεις" στο Ίντερνετ, είτε να μπαίνεις στο παρόν φόρουμ και να ενημερώνεσαι για τον κάθε επόμενο μήνα, για να ξέρεις τί θα σε περιμένει στον πάροχο που βρίσκεσαι. Επίσης, μπορείς ν' αλλάξεις πλέον πάροχο, χωρίς κάποια ποινή. Αλλά όπως είπα, προϋπόθεση είναι να έχει βγάλει ο τρέχων πάροχος, έστω έναν λογαριασμό πρώτα). Μπορεί ας πούμε η Πρωτέργεια να είναι πιο ακριβή τον Δεκέμβρη (ας πούμε ότι για τον Νοέμβρη έστω, "καλά είσαι"...). Γενικά όμως οι εναλλακτικοί είναι "όλο εκπλήξεις", εις βάρος των πελατών τους. Αυτό δεν σημαίνει ότι "στην ΔΕΗ πάνε όλα ρολόι", αλλά ας πούμε ότι εδώ κι ένα χρόνο που "άρχισε η ιστορία με το ακριβό ρεύμα", η ΔΕΗ είναι "η λιγότερο χειρότερη" και η λιγότερο "αναξιόπιστη"....Τέλος πάντων, τουλάχιστον δεν πήγατε σε καμμιά Ελπέντισον (αν διαβάσεις "προς τα πίσω" στο άλλο thread, για τους "εναλλακτικούς παρόχους", δηλαδή τους άλλους εκτός της ΔΕΗ, θα καταλάβεις γιατί... Και γενικά, διάβαζε και από το παρόν thread της ΔΕΗ, και από το άλλο των εναλλακτικών, προς τα πίσω, έστω και σε βάθος χρόνου, πχ για βδομάδες, έστω και "ξεφυλλίζοντας" τις σελίδες, στεκόμενος σε ποστ που να σου "τραβάνε το μάτι", για να καταλάβεις περισσότερα "για το ρεύμα" και τους παρόχους και τί γίνεται, διότι εμφανώς είσαι παντελώς άσχετος με το θέμα, και αυτό είναι πολύ κακό στις μέρες που περνάμε....)

Το να δίνεις εσύ ενδείξεις του ρολογιού στον πάροχο, ισχύει πάντως και για την ΔΕΗ (δεν είναι "προνόμιο" της Πρωτέργειας - στο λέω να το ξέρεις απλά). Επίσης, είναι καλό ναι μεν για να σου έρχεται πιο συχνά λογαριασμός και να ανταποκρίνεται στην πραγματική σου κατανάλωση και όχι στους "κουτουρού" έναντι που μπορεί να βγάζει ο πάροχος - αλλά η ΟΥΣΙΑ βρίσκεται στο να μειώσετε την κατανάλωσή σας, για να μην πληρώνετε πολλά. Και αυτό σηκώνει ολόκληρη συζήτηση για τις καταναλωτικές συνήθειες, κυρίως των γονιών, αλλά και για τις συσκευές που χρησιμοποιούν. Γενικά πάντως πρέπει ν' αποφύγετε "σπατάλες" (πχ τηλεοράσεις που να παίζουν "24/7" και να μην τις παρακολουθεί καν κάποιος - χαρακτηριστικό ειδικά των μεγαλύτερων σε ηλικία) και ειδικά τον χειμώνα, αν υπάρχουν ιδιαίτερα ενεργοβόρες συσκευές (πχ "Κουμτέλ", καλοριφέρ ρεύματος, αερόθερμα κτλ, ή πέταμα, ή έστω παρόπλιση, γιατί θα βογγήξετε με τους λογαριασμούς. Καλύτερα κλίματιστικό για ζέστη, κι αν είναι πάνω από πχ 10ετία, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αλλαγή, κι ας δουλεύουν....Τέλος πάντων, να είναι τουλάχιστον τεχνολογίας "inverter", και να είναι ρυθμισμένα σωστά, ώστε να μην σπαταλάνε....Αλλιώς καλύτερα πετρέλαιο, ή και σόμπες υγραερίου...).

Όσο για το "700άρι" (και τις 3.000kWh+) στην ΔΕΗ, χίλια-δυο μπορεί να έχουν γίνει: λάθος του καταμετρητή που πέρασε και είδε το ρολόι για να βγει εκκαθαριστικός, πρόβλημα του ρολογιού (να "τρέχει πιο γρήγορα" απ' το κανονικό, αν είναι από τα παλιά με τις ροδέλες και όχι από τα νέα με τις ψηφιακές ενδείξεις) - μέχρι και με κάποιον τρόπο κάποιος να "σας κλέβει ρεύμα" (αυτό είναι πιο δύσκολο βέβαια και σηκώνει ολόκληρη διαδικασία για να γίνει, αλλά υπάρχει σαν πιθανότητα, έστω και "ελάχιστη". Σε μονοκατοικάι βέβαια, "σχεδόν αδύνατο", αλλά λέμε τώρα....). Και φυσικά δεν αποκλείεται όντως να έχει γίνει η κατανάλωση, κι ας λείπανε οι γονείς που είπες. Αν είναι λάθος του καταμετρητή, δεν έχεις παρά να πας να δεις την έδνειξη του ρολογιού τώρα, κι ας έχει περάσει μήνας από την καταμέτρηση που έκανε ο ΔΕΔΔΗΕ: αν ήταν λάθος, σίγουρα θα δεις νούμερα μικρότερα από ό,τι γράφει ο λογαριασμός της ΔΕΗ, στο πεδίο για την "προηγούμενη" και τρέχουσα ένδειξη....

Καλό επίσης θα ήταν να σβήσεις προσωπικά στοιχεία στον εν λόγω λογαριασμό (ΑΦΜ, ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, κωδικό εταίρου κλπκλπ), αν ξέρεις να διαχειριστείς με κάποιο σχετικό πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας το PDF του λογαριασμού, και να το ανεβάσεις εδώ ολόκληρο να τον δούμε. Αν όχι, σβήσε έστω με μολύβι τον χάρτινο λογαριασμό, φωτογράφισέ τον, και ανέβασε τις φωτογραφίες.

Αν θέλεις να ρωτήσεις άλλα πράγματα "περί ρεύματος" γενικά, στείλε μου "προσωπικό μήνυμα", για να μην κουράζουμε εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dasnowy είπε

Τι τιμολόγιο έχεις; Πόσα kva; Αν μπορείς ανέβασε τον λογαριασμό χωρίς τα προσωπικά στοιχεία. 

Οκ ευχαριστώ για τις βοήθειες χαίρετε 

 

 

 

Επεξ/σία από Varnavas89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, takoulou είπε

Τελικα δεν μας ειπες κατι... Γιατι;;

Χαχα ασε εγραψα στο οικειο νημα  περι εναλλακτικών παρόχων.. πρεπει να εβγαλα ακρη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2022 στις 2:26 ΜΜ, ekrepali είπε

  

Κατ'αρχάς η Mellon είναι αξιόπιστη εταιρία, συνεργάζεται με την Εθνική στα τερματικά POS... μάλλον είναι εξωτερικός συνεργάτης της ΔΕΗ όπως και η Teleperfomance (η οποία έδινε μηδενική εγγύηση).

Εισπρακτική εταιρία είναι η Mellon

 

 

Στις 27/10/2022 στις 2:26 ΜΜ, ekrepali είπε

Το Γ1 για Νοέμβριο βγαίνει 0.397 - 0.238 = 0.159 και τους προηγούμενους μήνες ίσχυαν αυτές οι τιμές:

  Απόκρυψη περιεχομένων

33.jpg.999da64b74f17cc92d726a9a9830b730.jpg

Αβέβαιο σε τι επίπεδα θα κυμανθούν οι τιμές και οι επιδοτήσεις το χειμώνα... αν κάτσεις στο σταθερό με 0.17 μάλλον θα πληρώνεις λίγο παραπάνω απ'ότι στο Γ1. Αν πας σε κυμαινόμενο φορτώνεσαι με το εξτρα άγχος κάθε μήνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, spartacus είπε

Εισπρακτική εταιρία είναι η Mellon

 

 

 

Και οχι μονο ...Εχει πολλες εργολαβιες διαφοτερικου αντικειμενου .Δικο μου ατομο δουλευει σε αυτη με ασχετο αντικειμενο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανανεώθηκε αυτόματα τον Σεπτέμβρη το συμβόλαιο μου στο πρόγραμμα MyHomeEnter+ με χρέωση 0.561 ημέρας και 0.485 νυχτερινό. Απ'ότι καταλαβαίνω δεν δικαιούμαι την κρατική επιδότηση(;) .Μπορώ να αλλάξω στο Open/Γ1 και αν μπορώ θα πρέπει να πληρώσω το penalty διακοπής συμβολαίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Γιατί δε δικαιούσαι επιδότηση;

γιατι ειναι σε σταθερο προγραμμα

 

5 λεπτά πριν, dimgal είπε

Ανανεώθηκε αυτόματα τον Σεπτέμβρη το συμβόλαιο μου στο πρόγραμμα MyHomeEnter+ με χρέωση 0.561 ημέρας και 0.485 νυχτερινό. Απ'ότι καταλαβαίνω δεν δικαιούμαι την κρατική επιδότηση(;) .Μπορώ να αλλάξω στο Open/Γ1 και αν μπορώ θα πρέπει να πληρώσω το penalty διακοπής συμβολαίου;

απο οσο ξερω δε χρεωνουν ρητρα, αλλα ... παρε τη δεη. Η καλυτερα πηγαινε σε καταστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...