Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, korakios είπε

λέει οτι πληρώνεις τα ποσά που γράφει και οτι εξαιρείται η ρήτρα αποχώρησης αν γίνει τροποποίηση της σύμβασης (γνωστό) και κατα τη διάρκεια του μηχανισμού

όμως ο μηχανισμός δεν αφορά σταθερά

απο την άλλη όπως είναι διατυπωμένο μπορεί να παίξει κανείς με τις λέξεις , αμφιβάλλω έντονα όμως αν ισχύει (προσωπικά το θεωρώ βέβαιο οτι ισχύει η ρήτρα αποχώρησης)

φυσικά το τι θα πει ο κάθε καμένος υπάλληλος δεν λέει κάτι , ούτε γραπτώς δε θα το λάμβανα υπόψιν

...εμένα ξαναλέω ούτως ή άλλως δεν μου αρέσει εξ' αρχής που του πασάρανε ένα πρόγραμμα μη εμπορικά διαθέσιμο εδώ και μήνες (εκτός κι αν είναι ζήτημα "πολιτικής" και ΜΠΟΡΟΥΝ να το κάνουν) - πόσο μάλλον που ΔΕΝ συνάδει με την τοποθέτηση αντλίας "από συνεργάτη της ΔΕΗ"΄, διότι ως γνωστόν ΓΙ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ υπήρχε συγκεκριμένο πρόγραμμα (το "+")...

Αλλά αν πούμε να μείνουμε στο "τί γράφει" η σύμβαση που έχει στα χέρια του, μιλάει ρε συ ΚΑΙ για "καταγγελία της σύμβασης" ως περίπτωση μη επιβολής ποινής λόγω πρόωρης αποχώρισης κτλκτλ. Όχι δηλαδή μόνο για την περίπτωση "ανατιμήσεων". Όλα αυτά σ' ένα τραβηγμένο σενάριο θα μπορούσαν να καθιστούν μια σύμβαση που έκατσε και την,,,κοψόραψε κάποιος υπάλληλος "έπειδή έτσι του καρφώθηκε", αλλά παραείναι τραβηγμένο.....Τί να πω, δεν ξέρω, εκτός του ότι ΟΥΤΕ εμένα μου αρέσει "το όλο πράγμα", όπως είπα.

Κατά τ' άλλα, εφ' όσον πάρει "γραπτή διαβεβαίωση" (του τύπου "ναι κύριε, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ν' αποχωρήσετε από την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ σύμβαση, χωρίς ποινή"), δεν βλέπω γιατί/πώς μετά μπορεί να το αρνηθεί η ΔΕΗ (αν πει όντως να το κόψει στη μέση του χειμώνα,,,,,,,,,,,,,που μεταξύ μας πάντως, ακόμη και τότε, μαλακία θα κάνει, με τις επιδοτήσεις που ήδη δίνουν για ψηλές καταναλώσεις - όπως αυτές που συνήθως προκύπτουν με χρήση αντλίας.....). Τί θα του πούνε δηλαδή "ο συγκεκριμένος υπάλληλος ήταν γνωστός τρελός και τώρα είναι αποσπασμένος στο Δαφνί";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η ΔΕΗ ακομα να ενημερωσει τελικη χρεωση για το Γ1 και Γ1/Ν

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/g1-g1n/ 

Εχει υπολογισει καποιος με τις νεες χρεωσεις και την κρατικη επιδοτηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Η ΔΕΗ ακομα να ενημερωσει τελικη χρεωση για το Γ1 και Γ1/Ν

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/g1-g1n/ 

Εχει υπολογισει καποιος με τις νεες χρεωσεις και την κρατικη επιδοτηση ?

Πιο πίσω τις είχαν υπολογίσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...εμένα ξαναλέω ούτως ή άλλως δεν μου αρέσει εξ' αρχής που του πασάρανε ένα πρόγραμμα μη εμπορικά διαθέσιμο εδώ και μήνες (εκτός κι αν είναι ζήτημα "πολιτικής" και ΜΠΟΡΟΥΝ να το κάνουν) - πόσο μάλλον που ΔΕΝ συνάδει με την τοποθέτηση αντλίας "από συνεργάτη της ΔΕΗ"΄, διότι ως γνωστόν ΓΙ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ υπήρχε συγκεκριμένο πρόγραμμα (το "+")...

Αλλά αν πούμε να μείνουμε στο "τί γράφει" η σύμβαση που έχει στα χέρια του, μιλάει ρε συ ΚΑΙ για "καταγγελία της σύμβασης" ως περίπτωση μη επιβολής ποινής λόγω πρόωρης αποχώρισης κτλκτλ. Όχι δηλαδή μόνο για την περίπτωση "ανατιμήσεων". Όλα αυτά σ' ένα τραβηγμένο σενάριο θα μπορούσαν να καθιστούν μια σύμβαση που έκατσε και την,,,κοψόραψε κάποιος υπάλληλος "έπειδή έτσι του καρφώθηκε", αλλά παραείναι τραβηγμένο.....Τί να πω, δεν ξέρω, εκτός του ότι ΟΥΤΕ εμένα μου αρέσει "το όλο πράγμα", όπως είπα.

Κατά τ' άλλα, εφ' όσον πάρει "γραπτή διαβεβαίωση" (του τύπου "ναι κύριε, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ν' αποχωρήσετε από την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ σύμβαση, χωρίς ποινή"), δεν βλέπω γιατί/πώς μετά μπορεί να το αρνηθεί η ΔΕΗ (αν πει όντως να το κόψει στη μέση του χειμώνα,,,,,,,,,,,,,που μεταξύ μας πάντως, ακόμη και τότε, μαλακία θα κάνει, με τις επιδοτήσεις που ήδη δίνουν για ψηλές καταναλώσεις - όπως αυτές που συνήθως προκύπτουν με χρήση αντλίας.....). Τί θα του πούνε δηλαδή "ο συγκεκριμένος υπάλληλος ήταν γνωστός τρελός και τώρα είναι αποσπασμένος στο Δαφνί";

Ας υποθέσουμε ότι το best case σενάριο είναι να μπορώ να αποχωρήσω χωρίς πέναλτι και ότι ισχύουν αυτά που είχε το αρχικό πρόγραμμα, συμφέρει να πάω ή καλύτερα να μείνω στο Open. Γιατί με μπέρδεψες στο σημείο….(και τότε μαλακία θα κάνει). παρεπιπτόντως την αίτηση την είχα κάνει Απρίλιο, και έδινε 4 μήνες περιθώριο να ολοκληρώσεις την αγορά ανυπτλιας κτλ, εγώ τους έστειλα email, και με πήραν τηλέφωνο σε μία ώρα λέγοντας ότι αν και πέρασαν οι 4 μήνες μπορώ να μπω στο πρόγραμμα, αυτό έγινε μέσα Σεπτεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GiorgioLtr είπε

 παρεπιπτόντως την αίτηση την είχα κάνει Απρίλιο, και έδινε 4 μήνες περιθώριο να ολοκληρώσεις την αγορά ανυπτλιας κτλ

...έκπληξη μας το κράταγες;

Όσο για τη "μαλακία", ήδη εξήγησα πώς το ΒΛΕΠΩ εγώ :  αντλία = μεγάλη κατανάλωση. Ποιος ξέρει πόσο (μόνο εσύ), αλλά γενικά όσοι έχουν αντλίες, παίζουν χαλαρά στις 3-4Κ κιλοβατώρες το 4μηνο (άλλου και 5, 6, 7, ΔΕΚΑ...). Το όπερ και σημαίνει ότι ΗΔΗ "τιμωρείται" η κατανάλωση πάνω από 1Κ κιλοβατώρες τον μήνα, με χαμηλότερη επιδότηση. Δεν ξέρω ακριβώς πόσο είναι, δες τα στο εξελάκι του κοράκιου, αλλά με ποροοπτική όσο περνάει ο καιρός να "χειροτερεύουν" οι επιδοτήσεις για τις υψηλές καταναλώσεις (για την κυβέρνηση ευχής έργον θα ήταν να γυρνάγαμε όλοι στο πετρέλαιο τον φετινό χειμώνα), είναι σαν να παίζεις με την φωτιά σε κυμαινόμενο πρόγραμμα. Τουλάχιστον στο (συγκεκριμένο) σταθερό θα έχεις συνολικά ένα 7% έκπτωση με συνέπεια εξόφλησης και πάγια εντολή, επί της κιλοβατώρας (σωτηρία ΔΕΝ το λες, αλλά κάτι είναι κι αυτό). Και δεν θα κρέμεσαι ούτε από το πού ίσως θα πάνε οι τιμές χειμωνιάτικα, ούτε από την επιδότηση. Άρα....;

Το Οπεν για 'μένα (και οι επιδοτήσεις του) θα είναι σαν να παίζεις ρουλέτα. Κι αν σου βγει, καλώς. Αν ΔΕΝ σου βγει όμως.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dasnowy είπε

Όσοι έχουν αντλία χωρίς σταθερό την πάτησαν. Τα σταθερά της ΔΕΗ βγαίνουν πιο φθηνά από το 501-1000. Εκτός αν κάποιος έχει αντλία με ΚΟΤ.

Εννοείς με τα παλιά τιμολόγια ή τα νέα; Τα σταθερά φαίνονται γενικως ασυμφορα. Στο ΚΟΤ αν υπερβείς το όριο πληρώνεις όλη την κατανάλωση κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Για όσους έχουν αντλία μπορεί να βγει ακριβά σε μεγάλα σπίτια πχ

Αυτό πρέπει να γίνει σύγκριση με άλλη μορφή θέρμανσης για να δούμε ποιο είναι ακριβότερο γιατί μεγάλο σπίτι παραμένει και αν πρέπει να ζεσταθεί με πετρέλαιο η με φυσικό αέριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Εννοείς με τα παλιά τιμολόγια ή τα νέα; Τα σταθερά φαίνονται γενικως ασυμφορα. Στο ΚΟΤ αν υπερβείς το όριο πληρώνεις όλη την κατανάλωση κανονικά. 

Εννοώ με το 0,23 του παλιού online/enter ή το 0,22 του heatpump που είχαν έκπτωση συνέπειας και πάγιας εντολής. Αν έχεις κοτ με νυχτερινό χρεώνεσαι με την ημερήσια χρέωση τις kwh του κοτ για να έχεις την έκπτωση και τις υπόλοιπες τις χρεώνεσαι ως νυχτερινές. Αν υπερβείς τις kwh του κοτ δεν παίρνεις επιδοτηση κοτ? 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αν υπερβείς τις kwh του κοτ δεν παίρνεις επιδοτηση κοτ? 

Νομίζω υπάρχει ένα περιθωριομ10% μετά χάνεται η έκπτωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...