Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, GiorgioLtr είπε

Τι εννοείτε, έχει πάρει αναστολή; 

ΝΑΙ.

Μέχρι το καλοκαίρι του 23.

36 λεπτά πριν, libertini είπε

Σε συνέχεια αυτού, αξίζει να αναφερθεί το παρακάτω (κάποιοι το επισήμαναν εδώ πριν λίγους μήνες) και τα συμπεράσματα δικά σας για το ποιος πληρώνει την επιδότηση:

https://www.in.gr/2022/10/27/economy/oikonomikes-eidiseis/ilektriki-energeia-kryfes-ayksiseis-stous-logariasmous-nea-ptosi-tis-katanalosis/

"Η σχετική ανακοίνωση του Κώστα Σκρέκα είχε γίνει τον περασμένο Αύγουστο και η επιβάρυνση των νοικοκυριών έρχεται προκειμένου να συγκεντρωθούν πόροι για τη συνέχιση της επιδοματικής πολιτικής της κυβέρνησης χωρίς να απαιτείται η χρηματική στήριξη του κρατικού προϋπολογισμού. Με την αύξηση των ΥΚΩ που θεσπίζεται από την τροπολογία, η κυβέρνηση επιδιώκει να αντλήσει από τα νοικοκυριά και τις επιχειρήσεις 300 εκ. ευρώ. Αυτά τα ποσά μέσω του Μόνιμου Μηχανισμού Αντιστάθμισης Κινδύνου θα αποτελούν το νέο κουμπαρά για τις επιδοτήσεις των λογαριασμών ρεύματος."

ή αλλιώς Γιάννης πίνει, Γιάννης κερνάει!

ΣΙΓΟΥΡΑ η τιμή 15.9 δεν την λες κελεπουρι αλλά ΟΛΟΙ εδώ στο φόρουμ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ οποιος έχει σταθερό πρόγραμμα στα 0.17 να μην το χαλάσει γιατί η αβεβαιότητα είναι μπροστά μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε παροχή που είναι σε σταθερό τιμολόγιο, το οποίο λήγει 4/11 και μετά λογικά θα μπει αυτόματα στο MyHome Open, μπορώ να δώσω μέτρηση στο e-bill της ΔΕΗ, για να βγει έναντι πελάτη λογαριασμός, από 1/11 - 7/11. Να δώσω μέτρηση στις 4/11 που λήγει το πρόγραμμα ή ουσιαστικά δεν θα κερδίσω κάτι και να δώσω μέτρηση στις 7; Τι προτείνετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, volleyball είπε

Σε παροχή που είναι σε σταθερό τιμολόγιο, το οποίο λήγει 4/11 και μετά λογικά θα μπει αυτόματα στο MyHome Open, μπορώ να δώσω μέτρηση στο e-bill της ΔΕΗ, για να βγει έναντι πελάτη λογαριασμός, από 1/11 - 7/11. Να δώσω μέτρηση στις 4/11 που λήγει το πρόγραμμα ή ουσιαστικά δεν θα κερδίσω κάτι και να δώσω μέτρηση στις 7; Τι προτείνετε ;

Δεν κερδίζεις κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, volleyball είπε

Σε παροχή που είναι σε σταθερό τιμολόγιο, το οποίο λήγει 4/11 και μετά λογικά θα μπει αυτόματα στο MyHome Open, μπορώ να δώσω μέτρηση στο e-bill της ΔΕΗ, για να βγει έναντι πελάτη λογαριασμός, από 1/11 - 7/11. Να δώσω μέτρηση στις 4/11 που λήγει το πρόγραμμα ή ουσιαστικά δεν θα κερδίσω κάτι και να δώσω μέτρηση στις 7; Τι προτείνετε ;

Τις ημερες που μπορεις να δωσεις ενδειξεις  τις καθοριζει η ΔΕΗ στο ebill

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GiorgioLtr είπε

Στη σύμβαση που μου στείλανε αναφέρνται τα παρακάτω..

 

image.jpeg

άρα

1. δεν αναφερεσαι στο plus

2. ισχύουν τα ποσά σε € (100/75/50/25) , η αζημίως αποχώρηση είναι υπο όρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

14 λεπτά πριν, POUARO είπε

Με παιρνουν συνεχως απο μια εταιρια MELON που λενε οτι ειναι συνεργατες της ΔΕΗ να αλλάξω προγραμμα απο σταθερο σε Γ1 οικιακο. Το σταθερό μου είναι 0,17 και ληγει 04/2023. Να το αλλαξω σε Γ1? Γιατι τόση επιμονή? Μηπως κρύβεται κάτι , με σκεφτονται τοσο πολύ?????

Κατ'αρχάς η Mellon είναι αξιόπιστη εταιρία, συνεργάζεται με την Εθνική στα τερματικά POS... μάλλον είναι εξωτερικός συνεργάτης της ΔΕΗ όπως και η Teleperfomance (η οποία έδινε μηδενική εγγύηση).

Το Γ1 για Νοέμβριο βγαίνει 0.397 - 0.238 = 0.159 και τους προηγούμενους μήνες ίσχυαν αυτές οι τιμές:

Spoiler

33.jpg.999da64b74f17cc92d726a9a9830b730.jpg

Αβέβαιο σε τι επίπεδα θα κυμανθούν οι τιμές και οι επιδοτήσεις το χειμώνα... αν κάτσεις στο σταθερό με 0.17 μάλλον θα πληρώνεις λίγο παραπάνω απ'ότι στο Γ1. Αν πας σε κυμαινόμενο φορτώνεσαι με το εξτρα άγχος κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας για συγγενικά πρόσωπο που είναι στην protergia θέλω να μου εξηγήσει κάποιος πόσο την χρεώνουν τελικά την kwh. Γιατι σκέφτεται να γυρίσει ΔΕΗ έχει κοινωνικό τιμολόγιο κοτΑ και της πρότειναν το Γ1 με 0.159, όμως θέλω να δω αν στην προτεργια την χρεώνουν λιγότερα 

Screenshot_20221027-145432_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, man22 είπε

Καλησπέρα παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας για συγγενικά πρόσωπο που είναι στην protergia θέλω να μου εξηγήσει κάποιος πόσο την χρεώνουν τελικά την kwh. Γιατι σκέφτεται να γυρίσει ΔΕΗ έχει κοινωνικό τιμολόγιο κοτΑ και της πρότειναν το Γ1 με 0.159, όμως θέλω να δω αν στην προτεργια την χρεώνουν λιγότερα 

Screenshot_20221027-145432_Gallery.jpg

Γραφει για 0,04 αλλα μονο τοσες λιγες κιλοβατωρες 135 ? Βεβια  ειναι εναντι οποτε δεν ξερω αν και τι μπορει να σημαινει αυτο ? 

Μηπως τον φεσοσουν σε τιμη μετα ?

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

  

Κατ'αρχάς η Mellon είναι αξιόπιστη εταιρία, συνεργάζεται με την Εθνική στα τερματικά POS... μάλλον είναι εξωτερικός συνεργάτης της ΔΕΗ όπως και η Teleperfomance (η οποία έδινε μηδενική εγγύηση).

Το Γ1 για Νοέμβριο βγαίνει 0.397 - 0.238 = 0.159 και τους προηγούμενους μήνες ίσχυαν αυτές οι τιμές:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

33.jpg.999da64b74f17cc92d726a9a9830b730.jpg

Αβέβαιο σε τι επίπεδα θα κυμανθούν οι τιμές και οι επιδοτήσεις το χειμώνα... αν κάτσεις στο σταθερό με 0.17 μάλλον θα πληρώνεις λίγο παραπάνω απ'ότι στο Γ1. Αν πας σε κυμαινόμενο φορτώνεσαι με το εξτρα άγχος κάθε μήνα.

Εχει ή ειχε  και το service τουλαχιστον πριν ενα χρονο για τους φορητους καταχωρητες ενδειξεων του ΔΕΔΔΗΕ

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, man22 είπε

 πόσο την χρεώνουν τελικά την kwh. 

α) είσαι offtopic, κι επειδή "θέλει συζήτηση" αυτό που ρωτάς, πάνε στο θρεντ των εναλλακτικών

β) κατέβασε το σημερινό Εξέλ του κοράκιου να δεις πόσο χρεώνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

άρα

1. δεν αναφερεσαι στο plus

2. ισχύουν τα ποσά σε € (100/75/50/25) , η αζημίως αποχώρηση είναι υπο όρους

Ότι δεν είναι στο plus το είδα και γω, θα τους πάρω τηλέφωνο για διευκρυνήσεις, δεν θα έπρεπε στη σύμβαση να αναγράφεται και η χρέωση του τιμολογίου ρεύματος του προγράμματος;

Καταλαβαίνω ότι είναι αζημίως όσο είναι σε ισχύ ο Ν. 4951/2022

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, GiorgioLtr είπε

Καταλαβαίνω ότι είναι αζημίως όσο είναι σε ισχύ ο Ν. 4951/2022

ο νόμος αφορά κυμαινόμενα τιμολόγια , όχι σταθερά ,δλδ όχι το πρόγραμμα που λες

28 λεπτά πριν, GiorgioLtr είπε

Ότι δεν είναι στο plus το είδα και γω, θα τους πάρω τηλέφωνο για διευκρινήσεις, δεν θα έπρεπε στη σύμβαση να αναγράφεται και η χρέωση του τιμολογίου ρεύματος του προγράμματος;

στα τηλέφωνα ο καθένας λέει ότι του κατέβει , υπόψιν

Τώρα αν σε συμφέρει ή όχι μπορείς να δεις το excel , βάζοντας κατανάλωση που περίπου νομίζεις οτι θα έχεις με την αντλία . Βασικά το φύλλο με τα κυμαινόμενα . Αλλά επειδή καταργήθηκε το plus πριν απο 2 ημέρες (η προσφορά που σου κάνανε ,νόμιμα ισχύει για μέρες ακόμα) , το πέταξα απο το excel , άρα κάνε tag να ανεβάσω παλιότερο

Στο plus βέβαια είδες τι ρήτρες αποχώρησης θα έχεις . Απο τη στιγμή που αγόρασες την αντλία απο συνεργάτες της ΔΕΗ (ελπίζω φθηνά και όχι υπερκοστοληγένα) να λάβεις υπόψιν και το 500ρικο δώρο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, GiorgioLtr είπε

Ότι δεν είναι στο plus το είδα και γω, θα τους πάρω τηλέφωνο για διευκρυνήσεις, δεν θα έπρεπε στη σύμβαση να αναγράφεται και η χρέωση του τιμολογίου ρεύματος του προγράμματος;

Καταλαβαίνω ότι είναι αζημίως όσο είναι σε ισχύ ο Ν. 4951/2022

Ξεχωριστό τιμοκατάλογο κανονικά έπρεπε να σου παρέξουν, μαζί με την σύμβαση. Ζήτα τον. Και ζήτα ΓΡΑΠΤΩΣ το ότι όντως δεν ισχύουν ποινές πρόωρης αποχώρησης (περίεργο μου φαίνεται).

2 λεπτά πριν, korakios είπε

η νομοθεσία αφορά κυμαινόμενα τιμολόγια , όχι σταθερά ,δλδ όχι το πρόγραμμα που λες

...πράγματι, αλλά αυτοί στην σύμβαση (που είναι για το εδώ και μήνες κατηργημένο "απλό" MyHome Heat Pump"...Χμμμ....) αναφέρουν ότι "κατ' εξαίρεση" δεν ισχύει η ποινή, με,,,,"αφορμή" τον νόμο για τα κυμαινόμενα......( ; ). ΑΝ το πάρει και γραπτώς από υπάλληλο ("αναλυτικά" και με συγκεκριμένη αναφορά δλδ), λογικά καλύπτεται....Όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

ο νόμος αφορά κυμαινόμενα τιμολόγια , όχι σταθερά ,δλδ όχι το πρόγραμμα που λες

στα τηλέφωνα ο καθένας λέει ότι του κατέβει , υπόψιν

Τώρα αν σε συμφέρει ή όχι μπορείς να δεις το excel , βάζοντας κατανάλωση που περίπου νομίζεις οτι θα έχεις με την αντλία . Βασικά το φύλλο με τα κυμαινόμενα . Αλλά επειδή καταργήθηκε το plus πριν απο 2 ημέρες (η προσφορά που σου κάνανε ,νόμιμα ισχύει για μέρες ακόμα) , το πέταξα απο το excel , άρα κάνε tag να ανεβάσω παλιότερο

Στο plus βέβαια είδες τι ρήτρες αποχώρησης θα έχεις . Απο τη στιγμή που αγόρασες την αντλία απο συνεργάτες της ΔΕΗ (ελπίζω φθηνά και όχι υπερκοστοληγένα) να λάβεις υπόψιν και το 500ρικο δώρο

Το έχω κατεβάσει το παλιο excel, αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα τι κατανάλωση θα έχει η αντλία. Όσον αφορά την τιμή, 5800€ την πήρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, washcloud είπε

.πράγματι, αλλά αυτοί στην σύμβαση (που είναι για το εδώ και μήνες κατηργημένο "απλό" MyHome Heat Pump"...Χμμμ....) αναφέρουν ότι "κατ' εξαίρεση" δεν ισχύει η ποινή, με,,,,"αφορμή" τον νόμο για τα κυμαινόμενα......( ; ). ΑΝ το πάρει και γραπτώς από υπάλληλο ("αναλυτικά" και με συγκεκριμένη αναφορά δλδ), λογικά καλύπτεται....Όχι;

λέει οτι πληρώνεις τα ποσά που γράφει και οτι εξαιρείται η ρήτρα αποχώρησης αν γίνει τροποποίηση της σύμβασης (γνωστό) και κατα τη διάρκεια του μηχανισμού

όμως ο μηχανισμός δεν αφορά σταθερά

απο την άλλη όπως είναι διατυπωμένο μπορεί να παίξει κανείς με τις λέξεις , αμφιβάλλω έντονα όμως αν ισχύει (προσωπικά το θεωρώ βέβαιο οτι ισχύει η ρήτρα αποχώρησης)

φυσικά το τι θα πει ο κάθε καμένος υπάλληλος δεν λέει κάτι , ούτε γραπτώς δε θα το λάμβανα υπόψιν

4 λεπτά πριν, GiorgioLtr είπε

Το έχω κατεβάσει το παλιο excel, αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα τι κατανάλωση θα έχει η αντλία. Όσον αφορά την τιμή, 5800€ την πήρα. 

ίσως σε βοηθήσει κάποιος στο νήμα με τις αντλίες

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που είναι στο site του ΔΕΔΔΗΕ το πεδίο που βάζεις τον αριθμό του ρολογιού για να σου πει πότε μπορείς να βάλεις μετρήσεις;

Μου έβαλαν τον καινούργιο μετρητή νυχτερινου στις 20/06 και τώρα ήρθε έναντι με τις διπλάσιες κιλοβατώρες από αυτές που έχουν καταναλωθεί..

Επεξ/σία από peragialos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...