Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, eselor είπε

έχω μιλήσει με Ήρωνα και περιμένω εξελίξεις

...μακάρι να πάει όπως θες - πάντως ενημερωτικά να πω ότι τότε που μας τα έλεγες είχα μιλήσει με εκπρόσωπο της ΔΕΗ για το θέμα σου, προφασιζόμενος ότι αφορούσε συγγενή μου ("περιέργως" είχε ενδιαφερθεί αρκετά και ρώταγε λεπτομέρειες/δεν με "ξεπέταξε", ώστε να καταλάβει ακριβώς τί παίχτηκε), και η τελική της ετυμηγορία ήταν ότι "δεν υπάρχει περίπτωση να τον ξαναγυρίσει η ΔΕΗ στο αρχικό σταθερό - δεν έχει την δυνατότητα να το κάνει αυτό εκπρόσωπος της ΔΕΗ". Μακάρι η εκπρόσωπος να έλεγε ό,τι της κάπνισε και μακάρι η δ/ντρια που λες να μπορεί και να το ΚΑΝΕΙ,,,,αλλά κράτα μικρό καλάθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 λεπτά πριν, eselor είπε

Πήγαμε μαζί με την ιδιοκτήτρια στην ΔΕΗ και μιλήσαμε με τη Διευθύντρια εκεί, η οποία ήταν ευγενέστατη. Η ιδιοκτήτρια παραδέχτηκε το λάθος που έκανε μπροστά της και ρώτησε αν μπορεί να κανει κατι να επανέλθει η κατάσταση στη πρότερη φάση.

Η ΔΕΗ είπε τα εξής - να μιλήσουμε στον Ήρωνα και να του πούμε να στείλει αυτός στον ΔΕΔΔΗΕ ότι έκανε λάθος και διέκοψε την προϋπάρχουσα σύμβαση, λόγω δοθέντων στοιχείων από την ιδιοκτήτρια.

στο ομιλητό δεν ισχύει τίποτα

χαρτί με υπογραφή  πήρες ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενεργοποιήσει πάγια εντολή εξοφλησης λογαριασμού ΔΕΗ σε πιστωτική κάρτα της Alpha Bank

Ο προηγούμενος λογαριασμός μου ειχε ημερομηνία λήξης 10/10 και ποσό πληρωμής 105,00€

Μετά την έκδοση του λογαριασμού και πριν τη λήξη του ζητησα από την ΔΕΗ την έκδοση μηνιαίου αντι για δίμηνου λογαριασμού.

Ετσι εκδόθηκε, πριν τις 10/10 και δευτερος λογαριασμός με ημερομηνία ληξης 25/10 και ποσό πληρωμής 156,00€, στο οποίο συμπεριλαμβανονταν τα 105,00€ του πρωτου λογαριασμού. Λογικο αυτο, αφου δεν ειχε πληρωθει την ημερομηνια έκδοσης

Ετσι περιμενα οτι θα χρεωθουν στην λαρτα μου 105,00€ στις 10/10 και 51,00€ στις 25/10

Αντι γι αυτό χρεώθηκαν 90,69€ στις 10/10 και 65,31€ σήμερα 25/10

Το συνολικο ποσό χρέωσης ειναι 156,00€ και ετσι δεν υπαρχει πρόβλημα

Η απορία μου ομως ειναι που βρεθηκαν τα ποσα 90,69€ και 65,31€.  Πώς εγινε αυτο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, satsok2 είπε

H αποκλιμάκωση των τιμών φέρνει λέει τη μείωση των επιδοτήσεων ή και περιορισμό τους στις ευάλωτες μόνο ομάδες. 

Το αφήνω εδώ.

Ανακεινωθηκαν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα! 

Είμαι στο My home Online (0.17 - 0.13) μέχρι 18/01/23.

Έχουν λυσσάξει απ' τη ΔΕΗ να με παίρνουν τηλέφωνο! 

Με πήραν τέλη Σεπτεμβρίου για να μου πουν να διακόψω το Online και τους είπα ότι δε θέλω και μ' άφησε σε ησυχία...... για 2 εβδομάδες! Στις 11/10 με ξανακαλέσανε και δεν το άκουσα αλλά επειδή δεν ήθελα να ξαναλέω τα ίδια τους έβαλα στην απόρριψη κλήσης. Από την επομένη (12/11) μέχρι και σήμερα μέτρησα 27 κλήσεις (που απορριπτονται). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Titarasaudi είπε

Καλησπέρα και από μένα! 

Είμαι στο My home Online (0.17 - 0.13) μέχρι 18/01/23.

Έχουν λυσσάξει απ' τη ΔΕΗ να με παίρνουν τηλέφωνο! 

Με πήραν τέλη Σεπτεμβρίου για να μου πουν να διακόψω το Online και τους είπα ότι δε θέλω και μ' άφησε σε ησυχία...... για 2 εβδομάδες! Στις 11/10 με ξανακαλέσανε και δεν το άκουσα αλλά επειδή δεν ήθελα να ξαναλέω τα ίδια τους έβαλα στην απόρριψη κλήσης. Από την επομένη (12/11) μέχρι και σήμερα μέτρησα 27 κλήσεις (που απορριπτονται). 

Εγώ είμαι στο online με 0,095€. Κανένας δεν μου εχει τηλεφωνήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alfeios είπε

Εγώ είμαι στο online με 0,095€. Κανένας δεν μου εχει τηλεφωνήσει 

Εκεί δεν μπαίνουν στον κόπο , μόνο σε αυτούς με 0.17++ με την αφορμή πως δεν έχουν το "καλύτερο" δυνατό πακέτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν έχω καταλάβει κάτι λάθος, το Γ1 με την κρατική επιδότηση κοστιζει η κιλοβατώρα κάπου στα ~0,16 ευρώ και στα σταθερα προγράμματα αν καποιος κάνει  σήμερα ξεπερνάει η τιμη κιλοβατωρασ τα ~0.50 ευρώ. Αυτές είναι οι τιμες η έχω καταλάβει εγω κάτι λάθος; Εάν είναι αυτές δεν καταλαβαίνω  τον λόγο ύπαρξης τον σταθερών προγραμμάτων πλέον, δηλαδή ποιος  θα πάει να κάνει σταθερό πρόγραμμα  με τέτοιες  τιμες.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Αν δεν έχω καταλάβει κάτι λάθος, το Γ1 με την κρατική επιδότηση κοστιζει η κιλοβατώρα κάπου στα ~0,16 ευρώ και στα σταθερα προγράμματα αν καποιος κάνει  σήμερα ξεπερνάει η τιμη κιλοβατωρασ τα ~0.50 ευρώ. Αυτές είναι οι τιμες η έχω καταλάβει εγω κάτι λάθος; Εάν είναι αυτές δεν καταλαβαίνω  τον λόγο ύπαρξης τον σταθερών προγραμμάτων πλέον, δηλαδή ποιος  θα πάει να κάνει σταθερό πρόγραμμα  με τέτοιες  τιμες.

Νομιζω υπαρχει υποχρεωση απο το νομο να εχουν σταθερα προγραμματα. 

Γενικα οι τιμες εχουν πεσει παρα πολυ σε αντιθεση με κινδυνολογιες που λεγανε εδω(https://www.sofokleousin.gr/megali-ptosi-timon-fysiko-aerio-924-eyro-reyma-155mwh-sti-xondrik) . Ισως δουμε παλι οικονομικα σταθερα μελλοντικα.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

μία ερώτηση σχετικά με την επιλογή προγράμματος, ήμουν στο My Home και με τη λήξη με πήγαν στο Open, θα βάλω αντλία θερμότητας και προβληματίζομαι εάν με συμφέρει να παραμείνω στο Open ή να πάει στο myEnergy HeatPump, με την ανάλογη επιδότηση που δίνει η ΔΕΗ, έχω κάνει το αίτημα και σήμερα μου έστειλαν προε υπογραφή τη σύμβαση. Οι καταναλώσεις του σπιτιού είναι μικρές και το καλοκάιρι λείπω ένα δίμηνο. Δεν γνωρίζω τι κατανάλωση θα έχει η αντλία θερμότητας. 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Αν δεν έχω καταλάβει κάτι λάθος, το Γ1 με την κρατική επιδότηση κοστιζει η κιλοβατώρα κάπου στα ~0,16 ευρώ και στα σταθερα προγράμματα αν καποιος κάνει  σήμερα ξεπερνάει η τιμη κιλοβατωρασ τα ~0.50 ευρώ. Αυτές είναι οι τιμες η έχω καταλάβει εγω κάτι λάθος; Εάν είναι αυτές δεν καταλαβαίνω  τον λόγο ύπαρξης τον σταθερών προγραμμάτων πλέον, δηλαδή ποιος  θα πάει να κάνει σταθερό πρόγραμμα  με τέτοιες  τιμες.

άμα πατήσεις στο google "υποχρεωτικό σταθερό τιμολόγιο ρεύματος" στο πρώτο άρθρο βγάζει

"η Αρχή από το 2020 έχει αποφασίσει την υποχρεωτική παροχή τέτοιων προγραμμάτων"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GiorgioLtr είπε

Έχει επιδότητση 500€ στο λογαριασμό ρεύματος για τη αγορά της αντλίας 

απο συνεργάτες , άρα υπερτιμολογημένη , αν όντως βρεις σε καλή τιμή τότε το σκέφτεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...