Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, agentsmith84 είπε

Γεια σας, 

Ποίος είναι ο πιο συμφέρων τρόπος μετάβασης στην ΔΕΗ από άποψη εγγύησης/bonus και χρόνου;

Θα προτιμούσα κάτι online αν υπάρχει.

Teleperformance  2111819403   24/7

3 ώρες πριν, lacta13 είπε

Το δικο μου το σταθερό τελειωνει 7/2/23 .ειμαι με 0.13 και 0.18

Σίγουρα εχω βγει χαμενος απο την χρονική αλλαγη που εκανα το κυμαινόμενο σε σταθερο, εχω ακομα ενα 4μηνο,αλλα αναρωτιέμαι αν αξιζει να παω σε Γ1Ν και που... τελευταίο 4μηνο με 1305Kwh πληρωσα 419 συνολο.

Γιατι αν ειναι οι τιμές να ειναι στα κυμαινόμενα με τις επιδοτήσεις περιπου στο 0,14-0-16 δεν ειναι μεγαλη διαφορά.αν ειναι ομως στο 0,10 ειναι μια διαφορά 

Με συνέπεια σου έβγαινε 0,17. 

Το Γ1 θα σου έβγαινε 0,16.

Η διαφορά είναι 0,01. Τον μήνα μεταφράζεται σε 3€.

Αξίζει να συζητάς να το αφήσεις;

(...η μία περίπτωση να σε συνέφερε θα ήταν να είχες ΚΟΤ, όπου το 0,16 θα κατέβαινε στα 0,11 λόγω της αυξημένης επιδότησης των δικαιούχων ΚΟΤ. Η άλλη θα ήταν να είχες πάει σε "φθηνό" εναλλακτικό. Διάβασε λίγο στο σχετικό θρεντ, να δεις τα χαΐρια των "φθηνών" εναλλακτικών. Μια χαρά είσαι, ασ' το μέχρι να λήξει. Άσε που αν τον Δεκέμβρη ή και τους άλλους μήνες, πάει κατα διαβόλου η χονδρική, εσύ θα κάνεις Φουτσίτσου....)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lacta13 είπε

Το δικο μου το σταθερό τελειωνει 7/2/23 .ειμαι με 0.13 και 0.18

 

Σίγουρα εχω βγει χαμενος απο την χρονική αλλαγη που εκανα το κυμαινόμενο σε σταθερο, εχω ακομα ενα 4μηνο,αλλα αναρωτιέμαι αν αξιζει να παω σε Γ1Ν και που... τελευταίο 4μηνο με 1305Kwh πληρωσα 419 συνολο.

Γιατι αν ειναι οι τιμές να ειναι στα κυμαινόμενα με τις επιδοτήσεις περιπου στο 0,14-0-16 δεν ειναι μεγαλη διαφορά.αν ειναι ομως στο 0,10 ειναι μια διαφορά 

Εγώ λόγο βαρεμάρας θά το άφηνα. Το Νοέμβριο φαίνεται πως θα είναι φτηνά πάλι και πέφτουν οι τιμές. Για 3 μήνες δε νομίζω να χάσεις ούτε να κερδίσεις πολλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, washcloud είπε

Teleperformance  2111819403   24/7

Με συνέπεια σου έβγαινε 0,17. 

Το Γ1 θα σου έβγαινε 0,16.

Η διαφορά είναι 0,01. Τον μήνα μεταφράζεται σε 3€.

Αξίζει να συζητάς να το αφήσεις;

(...η μία περίπτωση να σε συνέφερε θα ήταν να είχες ΚΟΤ, όπου το 0,16 θα κατέβαινε στα 0,11 λόγω της αυξημένης επιδότησης των δικαιούχων ΚΟΤ. Η άλλη θα ήταν να είχες πάει σε "φθηνό" εναλλακτικό. Διάβασε λίγο στο σχετικό θρεντ, να δεις τα χαΐρια των "φθηνών" εναλλακτικών. Μια χαρά είσαι, ασ' το μέχρι να λήξει. Άσε που αν τον Δεκέμβρη ή και τους άλλους μήνες, πάει κατα διαβόλου η χονδρική, εσύ θα κάνεις Φουτσίτσου....)

Κατάλαβα,ναι με ειχαν πάρει και τηλέφωνο η ΔΕΗ πριν κανα 2μηνο για να παω σε Γ1 (προφανως τους συνφερει το Γ1 για να περνουν την επιδότηση του κρατους),αλλα τους οντως τοτε για 1 και 2 λεπτά δεν θα κατσω να κανω αλλαγες...απλα είπα μηπως πεσει τον Νοέμβριο τιποτες στα 10λεπτα με την επιδότηση...αν και βλέπω να ανακοινώνουν μειωμένη,ωστε παλι να κυμανθει στα 15-16 λεπτά,οποτε κλαιν...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφυγα τελικά από τη ΔΕΗ λίγο πριν λήξει το myHoneEnter+ με τη παλια σταθερή χαμηλή τιμή.

Ο τελευταίος λογαριασμός , μιάς και το σπίτι είναι κλειστό με κατεβασμένους γενικούς, και μόλις είχα πληρώσει ΕΝΑΝΤΙ μου ήρθε πιστωτικός -80φευγα ευρώ. Ξέρει κανείς πως τα εισπράττω?

Πρέπει να πάω κάπου αυτοπροσόπως? (βρίσκομαι εξωτερικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DrLo είπε

Έφυγα τελικά από τη ΔΕΗ λίγο πριν λήξει το myHoneEnter+ με τη παλια σταθερή χαμηλή τιμή.

Ο τελευταίος λογαριασμός , μιάς και το σπίτι είναι κλειστό με κατεβασμένους γενικούς, και μόλις είχα πληρώσει ΕΝΑΝΤΙ μου ήρθε πιστωτικός -80φευγα ευρώ. Ξέρει κανείς πως τα εισπράττω?

Πρέπει να πάω κάπου αυτοπροσόπως? (βρίσκομαι εξωτερικό)

https://ecreditback.dei.gr/el

Εμένα μου έφαγαν και 3 ευρώ λόγω άλλης τράπεζας αλλά τέλος πάντων 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, DrLo είπε

Έφυγα τελικά από τη ΔΕΗ λίγο πριν λήξει το myHoneEnter+ με τη παλια σταθερή χαμηλή τιμή.

Ο τελευταίος λογαριασμός , μιάς και το σπίτι είναι κλειστό με κατεβασμένους γενικούς, και μόλις είχα πληρώσει ΕΝΑΝΤΙ μου ήρθε πιστωτικός -80φευγα ευρώ. Ξέρει κανείς πως τα εισπράττω?

Πρέπει να πάω κάπου αυτοπροσόπως? (βρίσκομαι εξωτερικό)

https://ecreditback.dei.gr/el/billing/creditbalanceibanrefund/householdprovisionrequest/ 

Καταθεση σε λογαραισμου σου .Ακομα και αν πας εκει ετσι γινεται .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Συγκεκριμενα στις 24/11/2022 λήγουν τρεις συμβάσεις σε τρια διαφορετικα μου ακινητα που έχω με το προγραμμα my home enter.

Τι μου προτείνετε να κανω;

Βλεπω τα σταθερα πακέτα οπως τότε οι τιμές ειναι τσιμπημένες, σχεδον 5 φορές επανω απο τη πρωτη σύμβαση.

Θα βγουν καινούρια τετοια κλειστά πακέτα ή πρεπει να κινηθω διαφορετικά;

Περιμενω τις συμβουλες σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valekgr είπε

Καλημέρα σας.

Συγκεκριμενα στις 24/11/2022 λήγουν τρεις συμβάσεις σε τρια διαφορετικα μου ακινητα που έχω με το προγραμμα my home enter.

Τι μου προτείνετε να κανω;

Βλεπω τα σταθερα πακέτα οπως τότε οι τιμές ειναι τσιμπημένες, σχεδον 5 φορές επανω απο τη πρωτη σύμβαση.

Θα βγουν καινούρια τετοια κλειστά πακέτα ή πρεπει να κινηθω διαφορετικά;

Περιμενω τις συμβουλες σας

Καλημέρα.. Έτσι θα είναι οι τιμές.. Υπομονή ακόμα.. Τον επόμενο μήνα θα δείξουν αν πεσουν  και άλλο οι τιμές.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι πως να συνεχίσω;

Υπομονη να κανω να δω εως τότε, αλλα οταν τελειώνει η σύμβαση αυτοματα ανανεωνεται στο ήδη υπάρχον πακετο.

Πως γινεται να μην ανανεωθει αυτόματα;

Να παω σε Γ1 ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valekgr είπε

Καλημέρα σας.

Συγκεκριμενα στις 24/11/2022 λήγουν τρεις συμβάσεις σε τρια διαφορετικα μου ακινητα που έχω με το προγραμμα my home enter.

Τι μου προτείνετε να κανω;

Βλεπω τα σταθερα πακέτα οπως τότε οι τιμές ειναι τσιμπημένες, σχεδον 5 φορές επανω απο τη πρωτη σύμβαση.

Θα βγουν καινούρια τετοια κλειστά πακέτα ή πρεπει να κινηθω διαφορετικά;

Περιμενω τις συμβουλες σας

Δεν υπαρχει περιπτωση τουλαχιστον αυτο τον καιρο για ιδια προγραματα 

Εχω κι εγω 3 (μαζι με τα παιδια μου) και θα παμε στο Γ1

Αν εχεις μεγαλες καταναλωσεις και θελεις εξοφληση με παγια εντολη κοιτα το Home open

Ισως συμφερει λιγο πιο πολυ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λήγει και το δικό μας Home Enter στις 02/11/2022. Θα κάνω αλλαγή στο Γ1Ν online από το e-contract.

Πότε είναι καλύτερα να γίνει η αλλαγή χρονικά; Παίζει ρόλο αν θα είναι πριν την λήξη του Enter ή μετά;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Keosen είπε

Με ποια λογικη μπαινοβγαίνει στην ΔΕΗ η εκπτωση συνέπειας?
Ηρθε σε κανέναν αυτόν τον μήνα?

image.png.dff5c74a4b808da7719e8e8756254209.png

η έκπτωση συνέπειας εφαρμόζεται στον 1ο έναντι μετά τον εκκαθαριστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, red7genius είπε

Λήγει και το δικό μας Home Enter στις 02/11/2022. Θα κάνω αλλαγή στο Γ1Ν online από το e-contract.

Πότε είναι καλύτερα να γίνει η αλλαγή χρονικά; Παίζει ρόλο αν θα είναι πριν την λήξη του Enter ή μετά;

 

Γινεται απο το e conttract ?

Aν δεν θελεις το open που σε παει αυτοματα πρεπει να το κανεις πιο πριν 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...