Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έληξε χθες το enter και με πήγαν στο open όπως είπατε. Στον τιμοκατάλογο γράφει κάτι για επίτευξη στόχου ενεργειακής εξοικονόμησης και ρίχνει 5 λεπτά στις KW. Τι ακριβώς ειναι αυτό? 1562kw ήρθε προχθές εκκαθαριστικός πληρωσα 340 ευρω το τετράμηνο όλα μέσα Δήμος ερτ. 

Τώρα αν έρχεται 1200kw μέρας και 400kw νύχτας με το open με πάγια εντολή τι θα δίνω? Από 340 το τετράμηνο πόσο θα πάει μπορεί κάποιος να τα υπολογίσει? 95 δίνω Δήμο ερτ το τετράμηνο τα άλλα είναι ρεύμα και ρυθμιζόμενες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω το My Home Online με τα 0,096 τιμη που ειναι το 2ετες συμβόλαιο και δεν είχα κοινωνικό τιμολόγιο. Φέτος σκέφτομαι να κάνω αίτηση γιατί έχω αρκετές πιθανότητες να το πάρω. Έχω κίνδυνο να σπάσει το συμβόλαιο αν ενταχθώ στο κοινωνικό τιμλογιο τώρα που μπαίνω στον 2ο χρόνο συμβολαίου μου και πριν δεν το είχα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marcus2gre είπε

Έχω το My Home Online με τα 0,096 τιμη που ειναι το 2ετες συμβόλαιο και δεν είχα κοινωνικό τιμολόγιο. Φέτος σκέφτομαι να κάνω αίτηση γιατί έχω αρκετές πιθανότητες να το πάρω. Έχω κίνδυνο να σπάσει το συμβόλαιο αν ενταχθώ στο κοινωνικό τιμλογιο τώρα που μπαίνω στον 2ο χρόνο συμβολαίου μου και πριν δεν το είχα;

Οχι, αυτοματως θα δεις εκπτωση στον επομενο λογαριασμο αν εγκριθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τώρα αν έρχεται 1200kw μέρας και 400kw νύχτας με το open με πάγια εντολή τι θα δίνω? Από 340 το τετράμηνο πόσο θα πάει μπορεί κάποιος να τα υπολογίσει? 95 δίνω Δήμο ερτ το τετράμηνο τα άλλα είναι ρεύμα και ρυθμιζόμενες. 

Γύρω στα 225 ευρώ θα είναι το ρεύμα χωρίς ρυθμιζόμενες, Δήμο, ερτ κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasnowy είπε

Γύρω στα 225 ευρώ θα είναι το ρεύμα χωρίς ρυθμιζόμενες, Δήμο, ερτ κλπ

Κατάλαβα. 235 έδινα πριν με ρυθμιζόμενες μέσα. Οπότε τώρα έχουμε 225 συν ρυθμιζόμενες κάνα 300αρι κοντά. 200 ευρώ το χρόνο πάνω δηλαδή. Πάλι καλά να λέμε. 

Αυτό με την εξοικονόμηση μέχρι πόσες KW είναι? 500 το μήνα ώστε να πάει 0.15 η KW για τις 500-1000 μέρας? 2 λεπτά άνοδο έχω στο νυχτερινό συν 5 λεπτά στις KW μερας μέχρι τις 1000 το τετράμηνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι υπάρχει κάποιο email για επικοινωνία με τη ΔΕΗ; γιατι όσο και αν έψαξα στο site δεν βρήκα, όπως μου είχατε πει κάποιοι εδώ μέσα είναι καλύτερα να έχω γραπτός την απάντηση ότι δεν θα πληρώσω πέναλτι αμα σπάσω το online 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, man22 είπε

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι υπάρχει κάποιο email για επικοινωνία με τη ΔΕΗ; γιατι όσο και αν έψαξα στο site δεν βρήκα, όπως μου είχατε πει κάποιοι εδώ μέσα είναι καλύτερα να έχω γραπτός την απάντηση ότι δεν θα πληρώσω πέναλτι αμα σπάσω το online 

https://ebill.dei.gr/TechnicalSupport.aspx?lang=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Αυτό με την εξοικονόμηση μέχρι πόσες KW είναι? 500 το μήνα ώστε να πάει 0.15 η KW για τις 500-1000 μέρας? 2 λεπτά άνοδο έχω στο νυχτερινό συν 5 λεπτά στις KW μερας μέχρι τις 1000 το τετράμηνο. 

Αν έχεις πάνω από 500kwh το μήνα και εξοικονομήσεις 15% σε σχέση με την κατανάλωση πέρυσι τότε παίρνεις 0,05/kwh έξτρα επιδότηση για τις kwh που δεν επιδοτούνται με την 1η κλίμακα. Εσύ που έχεις 1600kwh/τετράμηνο δεν χρειάζεται να σε απασχολεί αυτό. 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, man22 είπε

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι υπάρχει κάποιο email για επικοινωνία με τη ΔΕΗ; γιατι όσο και αν έψαξα στο site δεν βρήκα, όπως μου είχατε πει κάποιοι εδώ μέσα είναι καλύτερα να έχω γραπτός την απάντηση ότι δεν θα πληρώσω πέναλτι αμα σπάσω το online 

[email protected]

17 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

αυτό είναι για τεχνικά θέματα ebill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

[email protected]

αυτό είναι για τεχνικά θέματα ebill

Στειλε στο φουβου, καμια φορα αν εχουν μεγαλα κεφια απαντουν😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό είναι για τεχνικά θέματα ebill

Έτσι γράφει, παρόλα αυτά εμένα μου απάντησαν σε 2 διαφορετικά θέματα που δεν είχαν σχέση με ebill.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αν έχεις πάνω από 500kwh το μήνα και εξοικονομήσεις 15% σε σχέση με την κατανάλωση πέρυσι τότε παίρνεις 0,05/kwh έξτρα επιδότηση για τις kwh που δεν επιδοτούνται με την 1η κλίμακα. Εσύ που έχεις 1600kwh/τετράμηνο δεν χρειάζεται να σε απασχολεί αυτό. 

Εννοεις κατω απο 500kw το τετραμηνο ετσι? Δηλαδη αν δεν καιω παρα πολυ θα εχω το 15% που βλεπω με το προγραμμα εξοικονομηση που εχει ενα αστερακι διπλα και κατεβαζει 5 λεπτα την kw. Γιατι λιγο μπερδευτηκα εκει. Βλεπω τωρα εδωσα 158 ευρω για 1562kw οποτε παμε στα 225 ενα 200αρι συν το χρονο με το open. To καλυτερο προγραμμα το enter με 0.105 η kw απλα το πηρα στην αρχη που εδιναν τα 100 ευρω γιατι σε καποιους το ενεργοποιησα περσι τελος Νοεμβριου και εχουν ακομα 1 χρονο ρευμα με 0.105 λεπτα.

 

Screenshot_2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Εννοεις κατω απο 500kw το τετραμηνο ετσι? Δηλαδη αν δεν καιω παρα πολυ θα εχω το 15% που βλεπω με το προγραμμα εξοικονομηση που εχει ενα αστερακι διπλα και κατεβαζει 5 λεπτα την kw. Γιατι λιγο μπερδευτηκα εκει. Βλεπω τωρα εδωσα 158 ευρω για 1562kw οποτε παμε στα 225 ενα 200αρι συν το χρονο με το open. To καλυτερο προγραμμα το enter με 0.105 η kw απλα το πηρα στην αρχη που εδιναν τα 100 ευρω γιατι σε καποιους το ενεργοποιησα περσι τελος Νοεμβριου και εχουν ακομα 1 χρονο ρευμα με 0.105 λεπτα.

Η επιδότηση αφορά τον μήνα, άρα 500kwh/μήνα. Και εγώ για το 100αρικο έβαλα το enter και με έσωσε Σεπτέμβριο-Αύγουστο ειδικά με την κλίμακα που δεν έδινε επιδότηση για πάνω από 300kwh. (έχω κατανάλωση 1700-1800kwh/τετράμηνο) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, marcus2gre είπε

Έχω το My Home Online με τα 0,096 τιμη που ειναι το 2ετες συμβόλαιο και δεν είχα κοινωνικό τιμολόγιο. Φέτος σκέφτομαι να κάνω αίτηση γιατί έχω αρκετές πιθανότητες να το πάρω. Έχω κίνδυνο να σπάσει το συμβόλαιο αν ενταχθώ στο κοινωνικό τιμλογιο τώρα που μπαίνω στον 2ο χρόνο συμβολαίου μου και πριν δεν το είχα;

Κανονικά όχι (δεν "έχεις κίνδυνο"), καθώς το Online των 0,096 έπαιρνε ΚΟΤ (σε αντίθεση με το Έντερ). Στην πράξη όμως, επειδή "γίνονται πολλά", καλό θα ήταν να στείλεις ένα μέιλ στο [email protected] ρωτώντας το, ώστε η απάντηση που θα πάρεις (κατά πάσα πιθανότητα "θετική"), να ΕΙΝΑΙ ένα (δεσμευτικό) "πάτημα" να,,,,γκρινιάξεις, στην περίπτωση που θα πάει κάτι στραβά....(ίσως έτσι επισπευθεί η διόρθωση του σφάλματος, αν τυχόν συμβεί τέτοιο).

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Η επιδότηση αφορά τον μήνα, άρα 500kwh/μήνα. Και εγώ για το 100αρικο έβαλα το enter και με έσωσε Σεπτέμβριο-Αύγουστο ειδικά με την κλίμακα που δεν έδινε επιδότηση για πάνω από 300kwh. (έχω κατανάλωση 1700-1800kwh/τετράμηνο) 

Συγκριτικα με enter ποσα δινεις παραπανω το τετραμηνο και εσυ? Μας εσωσε οντως το enter μακαρι να κρατουσε κανα χρονο ακομα. Εβγαινε 15 λεπτα η kw με ολα μεσα και ρυθμιζομενες εκτος δημος/ερτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...