Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει καποιος το τιμολογιο απο το myhome open??

Με προβληματίζει το οτι δεν λεει πως ειναι επιδοτουμενο απο το κρατος στην περιγραφή του... 

Εεεε γραψτε ακυρο...ειναι επιδοτουμενο 

Επεξ/σία από Artakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά καλησπέρα είμαι στο my home online από 25 Ιουλίου με την τιμή 0.2290 και 0.17640 το νυχτερινό έχω όμως και κοτβ . Ο πρώτος λογαριασμός επειδή είχε χρεώσεις και για την περίοδο Μαΐου-Ιουλίου που ειχα ακόμα γ1ν με χρέωση 0.11058 συν και τα 30 ευρώ στο πρώτο λογαριασμό ως δώρο βγήκε ένας νορμάλ λογαριασμός όμως ανησυχώ για το τι έρχεται γιατί αν ήμουν στο γ1Ν με τις επιδοτήσεις επειδή είμαι στο κοτΒ θα πλήρωνα 0.11 όσο δηλαδή και πριν ενώ τώρα πληρώνω την διπλάσια τιμή και το σκέφτομαι να το σπάσω εφόσον δεν υπάρχει ρήτρα το έχω ρωτήσει, σίγουρα κανένας δε μπορεί να εγγυηθεί τι θα γίνει το χειμώνα αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα σταματήσουν να επιδοτούν ειδικά τις πρώτες 500 κιλοβατώρες διαφορετικά αν πχ αφήσουν την τιμή να πάει 0.30 λεπτά θα πέσει η κυβέρνηση και δε το θέλει αυτό η ΝΔ πιστεύω ότι έχει βγάλει τα κέρατα της από το τουρισμό και θα τα σκάει στις επιδοτήσεις...... όσοι έχουν την ίδια τιμή με εμένα και το σκέφτονται θέλω την γνώμη της !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 0,17 θα το σκεφτόμουν , με 0,17 και ΚΟΤ θα το ρίσκαρα μιας και τα ΚΟΤ πάντα είχαν και μεγαλύτερες επιδοτήσεις

με 0,23 (με ή χωρίς ΚΟΤ) προσωπικά θα έφευγα , βέβαια το μέλλον κανείς δεν το ξέρει

Επίσης αν κάποιος καταργήσει την κάρτα υποθέτω θα πάει Γ1 χωρίς πέναλτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, korakios είπε

Με 0,17 θα το σκεφτόμουν , με 0,17 και ΚΟΤ θα το ρίσκαρα μιας και τα ΚΟΤ πάντα είχαν και μεγαλύτερες επιδοτήσεις

με 0,23 (με ή χωρίς ΚΟΤ) προσωπικά θα έφευγα , βέβαια το μέλλον κανείς δεν το ξέρει

Επίσης αν κάποιος καταργήσει την κάρτα υποθέτω θα πάει Γ1 χωρίς πέναλτι

Ποια κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

την κάρτα που έχεις δηλώσει για την πάγια εντολή του προγράμματος online

Τους έχω ρωτήσει 2 φορές και το τότε που έκανα το συμβόλαιο αλλά και πιο μετά και μου είπαν οτι δεν υπάρχει πέναλτι πλέον και ότι μπορώ να πάω πάλι στο Γ1Ν οπότε θέλω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, man22 είπε

Τους έχω ρωτήσει 2 φορές και το τότε που έκανα το συμβόλαιο αλλά και πιο μετά και μου είπαν οτι δεν υπάρχει πέναλτι πλέον και ότι μπορώ να πάω πάλι στο Γ1Ν οπότε θέλω 

αν το έχεις γραπτώς οκ , αλλιώς στείλε email και πάρε γραπτή απάντηση μιας και δε μετρά το τι λέει ο κάθε πικραμένος υπάλληλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

αν το έχεις γραπτώς οκ , αλλιώς στείλε email και πάρε γραπτή απάντηση μιας και δε μετρά το τι λέει ο κάθε πικραμένος υπάλληλος

Έχεις δίκιο δεν το χα σκεφτεί έτσι είναι που δυστυχώς στο μυαλό μας έχει μείνει κατά κάποιον τρόπο ότι η ΔΕΗ είναι δημόσια και όχι μια ιδιωτική εταιρεία που λέει αλλά τώρα και άλλα σε 5 λεπτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, man22 είπε

Έχεις δίκιο δεν το χα σκεφτεί έτσι είναι που δυστυχώς στο μυαλό μας έχει μείνει κατά κάποιον τρόπο ότι η ΔΕΗ είναι δημόσια και όχι μια ιδιωτική εταιρεία που λέει αλλά τώρα και άλλα σε 5 λεπτά 

δεν έχει σημασία το ιδιωτική/δημόσια  , ούτε χωρά ανάλυση στο συγκεκριμένο νήμα , 

παραμένει εταιρία με πολλούς άσχετους υπάλληλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχω ακόμα το myHome Online με ενιαία χρέωση 0,17 €/Kw και έχουν λυσσάξει να με παίρνουν τηλέφωνο για να το αλλάξω σε Γ1 κυμαινόμενο. Το συμβόλαιο λήγει τον Νοέμβριο.

Ποιό πρόγραμμα συμφέρει; Η κατανάλωση που κάνουμε είναι μικρότερη από 500Kw το μήνα και δεν έχουμε νυχτερινό μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, man22 είπε

Έχεις δίκιο δεν το χα σκεφτεί έτσι είναι που δυστυχώς στο μυαλό μας έχει μείνει κατά κάποιον τρόπο ότι η ΔΕΗ είναι δημόσια και όχι μια ιδιωτική εταιρεία που λέει αλλά τώρα και άλλα σε 5 λεπτά 

Αμιγώς δημόσια φυσικά δεν είναι πλέον, αλλά το Δημόσιο παραμένει ο μεγαλύτερος μέτοχός της. Όπως όμως είπε κι ο κοράκιος, αυτό που έχει σημασία είναι ότι (ΚΑΙ λόγω μεγέθους), ο καθένας εκεί μέσα λέει ό,τι του καπνίσει (για την ακρίβεια, ΑΚΡΙΒΩΣ το ότι είναι ακόμη "Δημόσιο" από διάφορες απόψεις, είναι ένας από τους λόγους που ενδεχομένως είναι "σκορποχώρι", συν το ότι μιλάμε για τεράστια επιχείρηση συγκρινόμενα. Ένας "εναλλακτικός" πάροχος, είναι πιο πιθανό να στα λέει "λιγότερο μπερδεμένα", ακριβώς επειδή είναι λιγότεροι ως προσωπικό και πιο "σοβαροί" ως καθαροί ιδιώτες. Βέβαια θα σε,,,ληστεύει και με περισσότερους από την ΔΕΗ τρόπους - αλλά ΟΛΑ ΑΥΤΑ καλύτερα να μην τα συνεχίσουμε ως κουβέντα ΕΔΩ, όπως επίσης είπε ο κοράκιος, γιατί θα ξεφύγει το πράμμα.

Όσον αφορά το θέμα σου με το Ονλάιν των 0,23 : προσωπικά ΔΕΝ θα έφευγα, με την προϋπόθεση να μπορώ να το πληρώνω μέχρι τον Ιούλη. Αν δηλαδή έβγαινα οικονομικά, δεν θα σκεφτόμουν τί έχω "χάσει" μέχρι στιγμής από Αύγουστο, και τί ΙΣΩΣ "χάσω" και το επόμενο διάστημα, ΑΝ συνεχίσουν να συμφέρουν οι επιδοτήσεις σε σχέση με την χονδρική. Κι ο λόγος είναι ότι έρχεται ένας χειμώνας (μην ξεχνάς πως ακόμη είμαστε μόλις στη ΜΕΣΗ του Οκτώβρη) που προηγούμενό του δεν θα έχουμε ξαναζήσει και ένας θεός ξέρει πώς θα πάει το πράμμα: δεν είναι ΜΟΝΟ οι επιδοτήσεις που θα δίνουν (για τις οποίες να θυμίσω ότι πέρσι τον Δεκέμβρη γκρινιάζανε ότι "δεν μπορούν να δίνουν άλλο επιδότηση,,,0,165 σε όλους για όλη την κατανάλωση"). Θα το έβλεπα σαν να πλήρωνα ασφάλεια. Διότι αν πεις να φύγεις, δεν θα την ξαναβρεις αυτήν την τιμή, κι αν την,,,χρειαστείς στην πορεία, ασ' τα....Τεσπα, τουλάχιστον μέχρι τέλος χρονιάς, εγώ θα καθόμουν. 

Αυτό βέβαια που σε διαφοροποιεί από τους υπόλοιπους, είναι το ΚΟΤ. Γιατί γενικά όσοι θα συνεχίσουν να το έχουν (ανανέωση έκανες; Μέχρι τέλος Οκτώβρη είναι), πιθανώς θα περάσουν αρκετά απαλότερα αυτό που έρχεται (...μην ξεχνάμε ότι όλα έχουν αυτή τη στιγμή να κάνουν με το τί γίνεται με τους Ρώσους και το καωλοαέριό τους, απ' το οποίο ΔΕΝ έχουν απεξαρτηθεί ούτε γι' αστείο, κι ας έχουν μειώσει τις ροές κσι ΔΕΝ διαφαίνεται,,,συμφιλίωση μαζί τους). ΙΣΩΣ λοιπόν να "αξίζει" (λόγω ΚΟΤ και "ιδιαίτερης πολιτικής προς τους ασθενέστερους") το "ρίσκο" του ν' αφήσεις την σιγουριά του σταθερού. Από την άλλη ΠΑΛΙ, εξαρτάται ΚΑΙ από την κατανάλωση που θα έχεις το 4μηνο του χειμώνα: αν είναι πολλή, "διακινδυνεύεις" (στο Γ1) να ξεφύγουν οι τελικές τιμές (αν πάει πχ 1.5€ η κιλοβατώρα στην χονδρική, τί νομίζεις ότι θα έχει να δώσει το κράτος; Ειδικά στα οικιακά, θα "το ρίξουν" στην "ανγκαστική μείωση της κατανάλωσης" με κίνητρα/"αντικίνητρα".). Στο δε Ονλάιν, με μεγάλη κατανάλωση, σίγουρα θα "χάσεις" πολλά, σε σχέση με ένα "πιθανώς" φτηνό Γ1.  Στις δε μικρές καταναλώσεις, είναι "μία-ή-άλλη".

Συμπέρασμα; Θες κέρδος; ->"ρισκάρεις" με Γ1. Θες "ασφάλεια";-> μένεις Ονλάιν. Κατά τ'άλλα, στρίβεις νόμισμα και ό,τι πει αυτό.....

(...α: δεν ξέρω τί σου είπαν στο τηλ, αλλά κανονικά το πρόγραμμά σου, ως σταθερό, ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ να έχει ποινή αποχώρησης, μέχρι τον 9ο μήνα. ΕΚΤΟΣ κι αν αλλάξανε πολιτική, επειδή τους συμφέρει να φύγεις από το 0,23 που παίρνουν από εσένα τώρα, και να παίρνουν συνολικά διπλοτριπλάσια, μαζί με την επιδότηση, και δέχονται να φύγεις χωρίς ποινή, "ανοίγοντάς σου τον δρόμο" έτσι....Όπως είπε ο κοράκιος, τους ρωτάς να σου απαντήσουν γραπτώς τί ισχύει. Εγώ θα τους το έθετα ως : "απ' όσο ξέρω, ΕΧΩ ποινή μέχρι τέλος Απρίλη. Έχει αλλάξει κάτι και μπορώ να φύγω αζημίως για Γ1;" και θα μετέφερα κι εδώ την απάντηση....)

 

9 λεπτά πριν, SpectralQ είπε

Παιδιά, έχω ακόμα το myHome Online με ενιαία χρέωση 0,17 €/Kw και έχουν λυσσάξει να με παίρνουν τηλέφωνο για να το αλλάξω σε Γ1 κυμαινόμενο. Το συμβόλαιο λήγει τον Νοέμβριο.

Ποιό πρόγραμμα συμφέρει; Η κατανάλωση που κάνουμε είναι μικρότερη από 500Kw το μήνα και δεν έχουμε νυχτερινό μετρητή.

διάβασε τα αποπάνω που έγραψα στον μαν22 (ΕΓΩ, ΔΕΝ θα έφευγα ΟΥΤΕ ΓΙ' ΑΣΤΕΙΟ από το 0,17). (...η "λύσσα" τους είναι επειδή συμφέρει κατά βάση ΑΥΤΟΥΣ...).

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SpectralQ είπε

Παιδιά, έχω ακόμα το myHome Online με ενιαία χρέωση 0,17 €/Kw και έχουν λυσσάξει να με παίρνουν τηλέφωνο για να το αλλάξω σε Γ1 κυμαινόμενο. Το συμβόλαιο λήγει τον Νοέμβριο.

Ποιό πρόγραμμα συμφέρει; Η κατανάλωση που κάνουμε είναι μικρότερη από 500Kw το μήνα και δεν έχουμε νυχτερινό μετρητή.

Να βαλεις και νυχτερινο με κοστος καπου 40 ευρω εφ απαξ  . Το Γ1 να διαλεξεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, washcloud είπε

διάβασε τα αποπάνω που έγραψα στον μαν22 (ΕΓΩ, ΔΕΝ θα έφευγα ΟΥΤΕ ΓΙ' ΑΣΤΕΙΟ από το 0,17). (...η "λύσσα" τους είναι επειδή συμφέρει κατά βάση ΑΥΤΟΥΣ...).

Ναι αλλά το συμβόλαιο λήγει, ήταν 12μηνο, μετά από αυτό δεν ισχύει ίδια τιμή 😞

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SpectralQ είπε

Ναι αλλά το συμβόλαιο λήγει, ήταν 12μηνο, μετά από αυτό δεν ισχύει ίδια τιμή 😞

Οχι δεν ισχυει η ιδια τιμη . Το νεο με το ιδιο ονομα ειναι παρα πολυ ακριβο και δεν εχει επιδοτηση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...