Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, κάτι κουφό που είδα σήμερα είναι ότι ήρθε εκκαθαριστικός λογαριασμός (4μηνου Ιουν - Σεπ), με ημερομηνία έκδοσης σήμερα, ενώ εχθές ήρθε και ο έναντι λογαριασμός του τελευταίου μήνα (Σεπ) επίσης! 

Τι έγινε ρε παιδιά; Στο προηγούμενο 4μηνο (Φεβ - Μαΐ), είχαν έρθει 3 λογαριασμοί (Φεβ-Μαρ-Απρ) και ο 4ος του Μαΐ ήταν εκκαθαριστικός απευθείας! 

Το πρόγραμμα είναι το ΔΕΗ My Home Online. 

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, μέχρι πρότινος δεν ασχολιόμουν εγώ με το ρεύμα, ακόμα τώρα εγγράφηκα στο e-bill να φανταστείτε. Το πρόγραμμά μου είναι το Γ1 οικιακό, παραθέτω τις χρεώσεις μου από τον τελευταίο μου λογαριασμό( έναντι), πάω κατευθείαν σε myHomeOnline χωρίς 2η σκέψη και πολύ άργησα;image.png.13d65fa9cc6cf51a73f305b3f5887659.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, karapro είπε

Καλησπέρα, μέχρι πρότινος δεν ασχολιόμουν εγώ με το ρεύμα, ακόμα τώρα εγγράφηκα στο e-bill να φανταστείτε. Το πρόγραμμά μου είναι το Γ1 οικιακό, παραθέτω τις χρεώσεις μου από τον τελευταίο μου λογαριασμό( έναντι), πάω κατευθείαν σε myHomeOnline χωρίς 2η σκέψη και πολύ άργησα;image.png.13d65fa9cc6cf51a73f305b3f5887659.png

άργησες λιγάκι θα έλεγα (πολλούς μήνες βασικά , πάνω απο χρόνο γενικότερα)

το Γ1 παίρνει έκπτωση ΤΕΜ ,τις  τελικές τιμές θα τις βλέπεις ανα μήνα στο site  ...

οι νέες τιμές online δεν έχουν κάποια έκπτωση , είναι τελικές

54 λεπτά πριν, topmar είπε

Καλησπέρα, κάτι κουφό που είδα σήμερα είναι ότι ήρθε εκκαθαριστικός λογαριασμός (4μηνου Ιουν - Σεπ), με ημερομηνία έκδοσης σήμερα, ενώ εχθές ήρθε και ο έναντι λογαριασμός του τελευταίου μήνα (Σεπ) επίσης! 

συστημικό λάθος , πάρε γραπτή απάντηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, karapro είπε

Καλησπέρα, μέχρι πρότινος δεν ασχολιόμουν εγώ με το ρεύμα, ακόμα τώρα εγγράφηκα στο e-bill να φανταστείτε. Το πρόγραμμά μου είναι το Γ1 οικιακό, παραθέτω τις χρεώσεις μου από τον τελευταίο μου λογαριασμό( έναντι), πάω κατευθείαν σε myHomeOnline χωρίς 2η σκέψη και πολύ άργησα;image.png.13d65fa9cc6cf51a73f305b3f5887659.png

Οπως ειπε και ο @korakios μακρυα απο Home online και Home enter 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, topmar είπε

Καλησπέρα, κάτι κουφό που είδα σήμερα είναι ότι ήρθε εκκαθαριστικός λογαριασμός (4μηνου Ιουν - Σεπ), με ημερομηνία έκδοσης σήμερα, ενώ εχθές ήρθε και ο έναντι λογαριασμός του τελευταίου μήνα (Σεπ) επίσης! 

Τι έγινε ρε παιδιά; Στο προηγούμενο 4μηνο (Φεβ - Μαΐ), είχαν έρθει 3 λογαριασμοί (Φεβ-Μαρ-Απρ) και ο 4ος του Μαΐ ήταν εκκαθαριστικός απευθείας! 

Το πρόγραμμα είναι το ΔΕΗ My Home Online. 

Μάλλον είχες δώσει εσύ ένδειξη στο e-bill και πρόλαβε να εκδοθεί λογαριασμός έναντι πελάτη πριν η ΔΕΗ πάρει εκκαθαριστική ένδειξη από τον ΔΕΔΔΗΕ, συνηθισμένο είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karapro είπε

Καλησπέρα, μέχρι πρότινος δεν ασχολιόμουν εγώ με το ρεύμα, ακόμα τώρα εγγράφηκα στο e-bill να φανταστείτε. Το πρόγραμμά μου είναι το Γ1 οικιακό, παραθέτω τις χρεώσεις μου από τον τελευταίο μου λογαριασμό( έναντι), πάω κατευθείαν σε myHomeOnline χωρίς 2η σκέψη και πολύ άργησα;image.png.13d65fa9cc6cf51a73f305b3f5887659.png

...άργησες το λιγότερο δυομιση μήνες (ως 31/7 χρέωση κιλοβατώρας 0,23), για να μην πω 6 (10/4 και 0,17), και φυσικά αν είχες μπει ως και 2/12/21 θα πλήρωνες ακόμα και μέχρι 1/12/23 με 0,10. Από 1/8 τα σταθερά έχουν πάει στον θεό (0,53) και δεν συμφέρουν για κανέναν λόγο.

Η ανάλυση που έχεις πιο πάνω εμπεριέχει και την κρατική επιδότηση (εκείνο το "ΤΕΜ  -230€"), που σημαίνει ότι ως έχουν τα πράγματα, η κιλοβατώρα σου βγαίνει 0,16. Το πώς θα συνεχίσει το πράγμα (τιμές χονδρικής σε σχέση με τις επιδοτήσεις, οι οποίες ξαναγίνανε κλιμακωτές ανάλογα με την κατανάλωση, πχ η μαξ επιδότηση δίνεται μέχρι 2.000kWh το 4μηνο), θα το βλέπεις κάθε μήνα στις 20 που οι πάροχοι ανακοινώνουν πλέον τις τιμές του ΕΠΟΜΕΝΟΥ μήνα (και ταυτόχρονα σχεδόν ανακοινώνεται το ύψος των επιδοτήσεων και οι κλίμακές τους).

Αν τον χειμώνα που έρχεται θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση από 2.000kWh το τετράμηνο, στην ουσία το μόνο που μπορείς πια να κάνεις, είναι οικονομία. Και αν θα είναι ΠΟΛΥ περισσότερες από τα 2Κ που μόλις είπα, μια εναλαλκτική για να μειωθούν κάπως τα ποσά που θα δίνεις, είναι αντί για το Γ1, να μεταφερθείς στο νέο πρόγραμμα ονόματι "Open" (κυμαινόμενο όπως το Γ1 κι αυτό), που ειδικά αν βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης, θα έχεις μια επιπλέον έκπτωση 2% (όχι στο σύνολο του λογαριασμού βεβαίως, αλλά στην "χρέωση ρεύματος").

Στην ουσία λοιπόν είναι πλεόν πολύ αργά για πολλά, και απλά α) φροντίζεις να περιορίσεις την κατανάλωση στις μαξ 500kWh τον μήνα που λέγαμε β) βασίζεσαι ("όπως όλοι") στο ότι θα συνεχίσει το κράτος να καλύπτει επαρκώς την κατάσταση με τις επιδοτήσεις του....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

συστημικό λάθος , πάρε γραπτή απάντηση

Τι εννοείς; Επικοινωνώ μαζί τους τηλεφωνικά και ζητώ απάντηση; 

Και τι γίνεται που πληρώνεται αυτόματα ο λογαριασμός (ήταν προαπαιτουμενο) στο εν λόγω πρόγραμμα; Θα πληρωθούν αυτόματα και οι δύο λογαριασμοί; 

41 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μάλλον είχες δώσει εσύ ένδειξη στο e-bill και πρόλαβε να εκδοθεί λογαριασμός έναντι πελάτη πριν η ΔΕΗ πάρει εκκαθαριστική ένδειξη από τον ΔΕΔΔΗΕ, συνηθισμένο είναι.

Μα κάθε μήνα εγώ δίνω τις ενδείξεις στην φόρμα της ΔΕΗ..... Και τι γίνεται που πληρώνεται αυτόματα ο λογαριασμός (ήταν προαπαιτουμενο) στο εν λόγω πρόγραμμα; Θα πληρωθούν αυτόματα και οι δύο λογαριασμοί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, topmar είπε

Μα κάθε μήνα εγώ δίνω τις ενδείξεις στην φόρμα της ΔΕΗ..... Και τι γίνεται που πληρώνεται αυτόματα ο λογαριασμός (ήταν προαπαιτουμενο) στο εν λόγω πρόγραμμα; Θα πληρωθούν αυτόματα και οι δύο λογαριασμοί; 

Δεν είναι δικό σου λάθος, της ΔΕΗ είναι που δίνει παράθυρο για ένδειξη αρκετά πριν την προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, ή που δεν καθυστερεί λίγες ημέρες την έκδοση του λογαριασμού.

Και όχι, δεν θα πληρωθούν αυτόματα και οι δύο, ο τελευταίος (εκκαθαριστικός) μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν είναι δικό σου λάθος, της ΔΕΗ είναι που δίνει παράθυρο για ένδειξη αρκετά πριν την προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, ή που δεν καθυστερεί λίγες ημέρες την έκδοση του λογαριασμού.

Και όχι, δεν θα πληρωθούν αυτόματα και οι δύο, ο τελευταίος (εκκαθαριστικός) μόνο.

Οπότε, δεν κάνω καμιά ενέργεια και περιμένω να δω την πληρωμή μόνο του εκκαθαριστικου λογαριασμού, σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, topmar είπε

Τι εννοείς; Επικοινωνώ μαζί τους τηλεφωνικά και ζητώ απάντηση; 

τηλεφωνικά δε θα πάρεις γραπτή απάντηση , αλλά ότι του έρθει στο κεφάλι εκείνη τη στιγμή ο υπάλληλος

στέλνεις email είτε στο support , είτε στο ebill ωστε να βεβαιωθείς οτι μετά την πληρωμή του έναντι ,το σύστημα θα τραβήξει το σωστό ποσό μετά και όχι όλον τον εκκαθαριστικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν στελνεις μετρησεις για τους 3 εναντι πελατη και το μηνα που μετραει δεδεη δε στελνεις μετρηση δε θα εισαι οκ ? εκεινο το μηνα δε θα σου βγαινει εναντι πελατη και θα βγαινει ο εκκαθαριστικος.

Σωστα τα λεω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosbt είπε

αν στελνεις μετρησεις για τους 3 εναντι πελατη και το μηνα που μετραει δεδεη δε στελνεις μετρηση δε θα εισαι οκ ? εκεινο το μηνα δε θα σου βγαινει εναντι πελατη και θα βγαινει ο εκκαθαριστικος.

Σωστα τα λεω ?

Καλημέρα... Μπορείς να δίνεις τις ενδείξεις στην ΔΕΗ... Αλλά αυτό μπορει γίνεται καλυτερα και ανά δίμηνο στον Δεδδηε.. Και κάθε τετράμηνο περναει ο Δεδδηε για την τακτική καταμέτρηση.. Να ξέρετε ότι υπάρχουν διαφορετικές ημερομηνίες καταχωρήσεις  απο σε ΔΕΗ και Δεδδηε.. Να προσεκτει.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/10/2022 at 15:12, darkman said:

 

 

Εγώ πάντως σήμερα έστειλα στην ΔΕΗ mail να ρωτήσω για την έκπτωση συνέπειας. Από τότε που γύρισα στη ΔΕΗ πριν 6 μήνες δεν έχω δει σε κανέναν λογαριασμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...