Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Arkin είπε

Που θα παει αυτη η κατασταση?
Tι προσπαθουν να κανουν? 
Θελουν να αφανισουν τα παντα στην Ελλαδα

Με μια μικρή αλλαγή στην σειρά των προτάσεων σου, απάντησες μόνος σου.

Τουλάχιστον εσύ είσαι επαρχία, έχεις χωράφια, ξέρεις από γεωργία.
Εμείς στις πόλεις, την έχουμε πάρα πολύ άσχημα!

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, foxfire είπε

Τελικά τι ισχύει με την υποτιθέμενη πρόθεση της ΔΕΗ να διακόψει τα σταθερά συμβόλαια? Με πήραν από μια άλλη εταιρία σήμερα να μου προτείνουν τις χρεώσεις τους και ήταν κατηγορηματικοι ότι η ΔΕΗ μέσα στις επόμενες 60 μέρες θα τα σταματήσει! Εγώ έχω συμβόλαιο μέχρι τον Μάιο στο my home enter με 0.18 και 0.13 και κατανάλωση 250 με 300 kwh το μήνα. Φυσικά και αρνήθηκα να μπω στη διαδικασία να το συζητήσω μαζί της. Θέλουν να πανικοβαλλουν τον κόσμο? Θέλουν να τους πάνε σε άλλες εταιρίες? Ακόμη και από την ΔΕΗ με πήραν παλαιότερα να μου προτείνουν τα Γ1 Γ1Ν. Τι συμβαίνει τελικά? 

 

Αυτα που ειναι σε ισχυ με σταθερο δεν μπορει να τα διακοψει η ΔΕΗ και καθε ΔΕΗ πριν ληξουν.Οι αλλες εταιριες λενε οτι μπουρδα τους κατεβει για να παρουν πελατες .Ειναι νομοτυποι γιατι στα χαρτια που υπαγραφει ο καθενας τα λενε διαφορετικα απο το τηλεφωνο .

Η ΡΑΕ δυστυχως δεν κανει κατι  αν και δεν μπορει να μην τα ξερει .

Τωρα γιατι η ΔΕΗ σε αυτα που ληγουν προτεινει το Γ1 ενω σε επιστολη που εχει στειλει μιλαει για αυτοματη μεταβαση το home open ( δεν εχει και μεγαλη διαφορα) δεν ξερω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

Τουλάχιστον εσύ είσαι επαρχία, έχεις χωράφια, ξέρεις από γεωργία.
Εμείς στις πόλεις, την έχουμε πάρα πολύ άσχημα!

Spoiler

Γιατι οποιος ειναι απο επαρχια εχει χωραφια και ξερει απο γεωργια?

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, HERTHAN είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Γιατι οποιος ειναι απο επαρχια εχει χωραφια και ξερει απο γεωργια?

Spoiler

Για τον συγκεκριμένο μιλούσα, που έχει δηλώσει ότι είναι αγρότης.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Με μια μικρή αλλαγή στην σειρά των προτάσεων σου, απάντησες μόνος σου.

Τουλάχιστον εσύ είσαι επαρχία, έχεις χωράφια, ξέρεις από γεωργία.
Εμείς στις πόλεις, την έχουμε πάρα πολύ άσχημα!

Spoiler

Δυσκολα ειναι παντου γενικα τα τελευταια χρονια αλλα σιγουρα αυτο που θαυμαζω και αγαπω επαρχια ειναι η ηρεμια που σου προσφερει εχει πολλα καλα σε πολη δεν θα μπορουσα να ζησω πανω απο 2-3 μερες με τοση βρωμια που βλεπω οταν παω απλα δεν. Βγαινεις εξω τρεχεις χωρις να φοβασαι κανεις βολτα ηρεμα εχεις την αυλη σου και πολλα αλλα. Απο γεωργια ξερω εδω και 20 χρονια σε πολυ σκληρη δουλεια για αυτο και ειμαι μια χαρα αλλα με αυτα που βλεπω σημερα ειδα 2.20 το πετρελαιο δεν ξερω μεχρι ποτε θα ειμαστε καλα. Η οικονομια ειναι στα ορια σχεδον στα παντα και κυριως στα ειδη πρωτης αναγκης που μιλαμε για θεματα επιβιωσης οταν σε ανεβαζουν τιμες σε βασικα προιοντα καυσιμα ρευμα που ειναι η επιβιωση σου και η δουλεια σου. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα κάνω νέα παροχή στο χωριό και λέω για ΔΕΗ. Ποιό λέτε από τα 3 προγραμματα που έχει;

myHomeOnline
myHomeEnter
Γ1/Γ1Ν Οικιακό

Κατανάλωση ρευματος γίνεται μόνο 2 μήνες το καλοκαίρι και πάλι τότε λίγα πράγματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fredd0 είπε

Γ1(Ν)

Καλημέρα. Δεν ξέρω αν μου ξεφεύγει κάτι αλλά δεν θα ήταν καλύτερο να προτιμήσει κάποιο πρόγραμμα με μηδενικό πάγιο? πχ. Watt & Volt ZERO+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, yianis51 είπε

Καλημέρα. Δεν ξέρω αν μου ξεφεύγει κάτι αλλά δεν θα ήταν καλύτερο να προτιμήσει κάποιο πρόγραμμα με μηδενικό πάγιο? πχ. Watt & Volt ZERO+.

Αν έχει πολύ μικρή κατανάλωση, ΣΥΜΦΕΡΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2022 στις 9:48 ΠΜ, Chri_s89 είπε

Παιδιά καλησπέρα, σε εκκαθαριστικό λογαριασμό που έλαβα χθες από την Elpedison, με χρέωσαν ξαφνικά αναδρομική ρήτρα αναπροσαρμογής ποσού 942€ για μήνες από Δεκέμβριο του 2021 ως Ιούλιο 2022. Από το Power Pass είχα λάβει μόνο 95€ και προφανώς δεν είχε συνυπολογιστεί αυτή η αναδρομική χρέωση. Μπορώ να κάνω κάτι; Με συμβουλεύετε να γυρίσω πίσω στη ΔΕΗ; Αν ναι σε ποιο πρόγραμμα;

Θεωρητικά ακολουθείς τις οδηγίες του Κοράκιου : https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/page/171/#comment-59461925

Πρακτικά δεν νομίζω να δεις φως (λεφτά). Αλλά δοκίμασέ το αν έχεις το "κουράγιο", καθώς κάποιος ανέφερε χθες ότι "γνωρίζει το ζήτημα η ΡΑΕ και το,,,εξετάζει" (κυανά πέη θα πω εγώ, αλλά δεν ξέρω κι όλας) και μπορεί αν ασχοληθείς να σου βγει κάποια στιγμή σε καλό.

Όσο για το τί να κάνεις: διάβασε την σύμβαση που είχες υπογράψει, και δες αν προβλέπονται εξοντωτικές ποινές (έστω έμμεσες) αποχώρησης, τύπου "επιστροφή ποσών συνέπειας εξόφλησης" ή "δωράκια" με τα οποία σε είχαν ψήσει τότε για να πας σε αυτούς. Αλλά ακόμη κι έτσι να είναι, η ΕΛΠΕ έχει αποδειχτεί τοξότης καρκίνος με όσα κάνει στους πελάτες της, συνεπώς καλύτερα κοπάνα την γιατί ποιος ξέρει τί άλλο θα σε βρει σ' αυτούς στο μέλλον. Εκτός πια κι αν τυχόν ποσά που θα ζητήσουν που είπα, είναι εντελώς ασύμφορα (επιπλέον κατοστάρικα, από το ήδη υφιστάμενο μπουγιουρντί που σου 'ρθε με την "αναδρομική").

Αν τελικά πεςι να την κάνεις, ΔΕΗ και είτε Γ1, είτε Οπεν (για μεγάλες καταναλώσεις το 2ο συμφέρει περισσότερο, ειδικά αν βάλεις ΚΑΙ πάγια εντολή εξόφλησης).

 

2 ώρες πριν, yianis51 είπε

Καλημέρα. Δεν ξέρω αν μου ξεφεύγει κάτι αλλά δεν θα ήταν καλύτερο να προτιμήσει κάποιο πρόγραμμα με μηδενικό πάγιο? πχ. Watt & Volt ZERO+.

...μετά την απίστευτη Ελπέγδυσον, η χειρότερη (από διάφορες απόψεις), ίσως και να ήταν/είναι η W&V....

...την οποία "πρόσφατα" εξαγόρασε η,,,Ελπε (γάμω τους συνδυασμοί μιλάμε....). Συνεπώς, μην κοιτάς απλά τί λένε "οι αριθμοί" (πχ το πάγιο που είπες).

ΣΤΑΝΤΑΡ καλύτερα Γ1. (...μέχρι τουλάχιστον ν' αρχίσουν να ληστεύουν κατάφωρα ΚΑΙ στην ΔΕΗ...)

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

Ζητάνε λέει ΥΔΕ (υπεύθυνη δήλωση εγκαταστάτη) για την ΔΕΔΔΗΕ.

Είναι ακριβό αυτό;

Αν εχει ληξει η παλια σε Αττικη 50-60 ευρω .Σε επαρχια ειναι πιο ακριβοι οι ηλεκτρολογοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

Ζητάνε λέει ΥΔΕ (υπεύθυνη δήλωση εγκαταστάτη) για την ΔΕΔΔΗΕ.

Είναι ακριβό αυτό;

...είναι (εντελώς) οφτόπικ, αυτό :P

Διάβασε προς τα πίσω. (...διότι το τελικό ποσό του κουστουμιού ΙΣΩΣ και να είναι και κοντά στο 300άρι, ανάλογα πολλές παραμέτρους. Στην καλύτερη βέβαια μπορεί να είναι και,,,μηδέν: να μην χρειαστεί. Αν και χλωμό. Τσεκάρεις την ισχύ της/την τύχη σου εδώ.)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νέο συμβόλαιο που έκανα 31/1/22 , το κλειστό με τα 18 λεπτά (MyHome enter +), δεν έχω λάβει την επιστροφή των 50 ευρώ. Δεν είμαι σίγουρος αν ο υπάλληλος της ΔΕΗ το είχε αναφέρει, αλλά στο ebill ακόμα και τώρα αναφέρεται στη σελίδα που περιγράφει το πρόγραμμα. Μετά από πολλά τηλεφωνήματα (σε όλα μου απαντούσαν ότι όντως δικαιούστε την επιστροφή και κάνουμε αίτημα να την πάρετε) πήγα σε κατάστημα ΔΕΗ όπου έγινε νέα αίτηση. Χτες με πήρε ο υπάλληλος που με εξυπηρέτησε και μου είπε ότι του ήρθε απάντηση ότι δεν τη δικαιούμαι γιατί αυτή ξεκίνησε να δίνεται 15/2 έως και 31/3 (αν άκουσα καλά τις ημερομηνίες, για την πρώτη 15/2 είμαι βέβαιος) ενώ εγώ ξεκίνησα συμβόλαιο 31/1. Γνωρίζει κάποιος αν όντως ισχύει αυτό; Τουλάχιστον να μη νιώθω ότι με δουλεύουν. Ευχαριστώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tdm900 είπε

Σε νέο συμβόλαιο που έκανα 31/1/22 , το κλειστό με τα 18 λεπτά (MyHome enter +), δεν έχω λάβει την επιστροφή των 50 ευρώ. Δεν είμαι σίγουρος αν ο υπάλληλος της ΔΕΗ το είχε αναφέρει, αλλά στο ebill ακόμα και τώρα αναφέρεται στη σελίδα που περιγράφει το πρόγραμμα. Μετά από πολλά τηλεφωνήματα (σε όλα μου απαντούσαν ότι όντως δικαιούστε την επιστροφή και κάνουμε αίτημα να την πάρετε) πήγα σε κατάστημα ΔΕΗ όπου έγινε νέα αίτηση. Χτες με πήρε ο υπάλληλος που με εξυπηρέτησε και μου είπε ότι του ήρθε απάντηση ότι δεν τη δικαιούμαι γιατί αυτή ξεκίνησε να δίνεται 15/2 έως και 31/3 (αν άκουσα καλά τις ημερομηνίες, για την πρώτη 15/2 είμαι βέβαιος) ενώ εγώ ξεκίνησα συμβόλαιο 31/1. Γνωρίζει κάποιος αν όντως ισχύει αυτό; Τουλάχιστον να μη νιώθω ότι με δουλεύουν. Ευχαριστώ.

22/1 πάντως που έχω κρατημενο παλιότερο excel δεν είχα ράψει για 50€ δώρο , μπορεί και να έκανα λάθος

από 16/2 το είχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...