Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε επικοινωνια σημερα με το 800900100 μου ειπαν εντος των ημερων το open .

Οσοι εχουν το enter που  ληγει συνεχιζουν σε αυτο με τις παλιες χρεωσεις μεχρι να ανοιξει το open 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

58 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Σε επικοινωνια σημερα με το 800900100 μου ειπαν εντος των ημερων το open .

αφού σου το είπαν ... ο λόγος τους σπαθί 😁

58 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Οσοι εχουν το enter που  ληγει συνεχιζουν σε αυτο με τις παλιες χρεωσεις μεχρι να ανοιξει το open 

σου είπε μήπως αν μπορούν να κλείσουν και στο close ? 😛

sorry δεν κρατήθηκα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ανοξει τις πορτες το open και πανε αυτοματα εκει αυτοι με το enter μπορουν αμεσα να πανε στο Γ1 ? Πως θα δουν οτι ...ανοιξαν οι πορτες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

αφού σου το είπαν ... ο λόγος τους σπαθί 😁

σου είπε μήπως αν μπορούν να κλείσουν και στο close ? 😛

sorry δεν κρατήθηκα 😁

Για να καθυστερεί κάποια θέματα θα έχουν. Δεν είμαι σίγουρος πως τους συμφέρει να παραμένεις στο παλαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο την ευγενικοτατη και τυποποιημενη μονο συμπεριφορα του 8009001000 καταλαβαινει καποιος οτι ειναι υπαλληλοι εργολαβου και οχι της ΔΕΗ .

Για 600 ευρώ που παίρνουν πολλά ξέρουν 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/10/2022 στις 7:26 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Οι μηνιαιοι ειναι με βαση την ενεδειξη που καταχωρουμε καθε μηνα, για οοσυς καταχωρουμε ,που επαληθευεται στο 4μηνο με την καταμετρηση απο ΔΕΔΔΗΕ .Αν ειναι σωστη η καταχωρηση ειναι πραγματικο το ποσο που πληρωνουμε  σαν να ηταν εκκαθαριστικος .Εμφανιζεται η καταχωριση μας 

20.png

Καλυτερα να πας σε πρακτορειο 

αρα με βαση το τιμολογιο γ1+γ1νυκτερινο , οταν καποιος καταναλωσει εως 500κιλοβατωρες εχει χρεωση 0,159 ευρω , μετα τις 500 κιλοβατωρες και εως τις 1000 κιλοβατωρες εχει χρεωση 0,17100, μετα απο 1001-1500 κιλοβατωρες εχει χρεωση 0,20900 ευρω , μετα απο 1501-2000 κιλοβατωρες εχει χρεωση 0,22100 ευρω , και για πανω απο 2001-2500 κιλοβατωρες εχει 0,25900 ευρω η κιλοβατωρα , ενω απο πανω απο 2500 κιλοβατωρες παει η χρεωση στα 0,27100 ευρω η κιλοβατωρα ,. Σωστα τα λεω μεχρι εδω ; 

βαζουμε οτι ερχεται ο λογαριασμος εντυπος καθε 2 μηνες , το πρωτο μηνα δηλωνουμε την μετρηση και δεν λαμβανουμε εναντι και μετα βγαινει ο εκκαθαριστικος . Ας πουμε οτι στο δημηνο λογαριασμο εχουμε καψει 1510 κιλοβατωρες εχοντας ρολοι με ημερησια χρεωση μονο  και τον επομενο μηνα 1000 κιλοβατωρες  εχοντας ρολοι με ημερησια χρεωση μονο  . Οποτε εχουμε συνολο 2510 κιλοβατωρες . 

Αρα βαζωντας οτι οτι η τιμες αυτες αφορουν και τον μηνα οκτωμβριο και τον Σεπτεμβριο ( υποθετικο παραδειγμα ) . 

αρα εχουμε οι πρωτες 500 κιλοβατωρες επι 0,159, αρα 500*0,159= 79,50 ευρω 

οι υπολοιπες 500*0,17100=85,50 ευρω  ( εχουμε φτασει τις 1000 κιλοβατωρες μεχρι εδω ) 

μετα οι υπολοιπες 500 επι 0,209 ευρω=104,50 ευρω  ( εχουμε φτασει τις 1500 κιλοβατωρες μεχρι εδω ) 

και οι υπολοιπες 500 κιλοβατωρες επι 0,22100=110,50 ευρω ( εχουμε φτασει τις 2000 κιλοβατωρρες μεχρι εδω ) 

μετα οι υπολοιπες 500 κιλοβτωρες επι 0,2590 ευρω=129,50 ευρω  ( εχουμε φτασει τις 2000 κιλοβατωρες μεχρι εδω ) και οι υπολοιπες 10 κιλοβατωρες 0,27100 ευρω=2,71 ευρω  ( ειμαστε στην τελευταια κλιμακα )  . 

αρα συνολο σε ευρω μονο για το ρευμα 79,50+85,50+104,50+110,50+129,50+2,71=512,21 ευρω θα πληρωσουμε για ρευμα ; καλα το εχω υπολογισει; φωτια σκετη για ενα διμηνο λογαριασμο. 

Ας πουμε οτι δεν ειχαμε 2μηνο λογαριασμο αλλα μηνιαιο με την ιδια χρεωση κιλοβατωρας ( υποθετικα μιλαω θελω να δω την διαφορα με τον μηνιαιο και με τον 2μηνο λογαριασμο ) 

 

εχουμε τον μηνα Σεπτεμβριο 1510 κιλοβατωρες , αρα προκυπτει χρεωση 

αρα εχουμε οι πρωτες 500 κιλοβατωρες επι 0,159, αρα 500*0,159= 79,50 ευρω 

οι υπολοιπες 500*0,17100=85,50 ευρω  ( εχουμε φτασει τις 1000 κιλοβατωρες μεχρι εδω ) 

οι υπολοιπες 10 κιλοβατωρες *0,209=2,09 ευρω 

οποτε για το μηνα Σεπτεμβριο με μηνιαιο λογαριασμο θα πληρωσουμε 79,50+85,50+2,09 ευρω =167,09 ευρω μονο για το ρευμα .Σωστα τα υπολογιζω; 

Εχουμε για το μηνα Οκτωμβριο 1000 κιλοβατωρες , αρα προκυπτει χρεωση 

αρα εχουμε οι πρωτες 500 κιλοβατωρες επι 0,159, αρα 500*0,159= 79,50 ευρω

οι υπολοιπες 500*0,17100=85,50 ευρω  ( εχουμε φτασει τις 1000 κιλοβατωρες μεχρι εδω ) 

αρα για τον μηνα οκτωμβριο με μηναιο λογαριασμο  θα πληρωσουμε 79,50+85,50=165 ευρω μον για το ρευμα . 

Αρα για να δουμε την διαφορα του μηνιαιου λογαριασμου με τον 2μηνο λογαριασμο 

2μηνος λογαριασμος 512,21 ευρω

 

λογαριασμος μηνιαιος 167,09+165 ευρω =332,09 ευρω 

αρα διαφορα 180,12 ευρω , αρα δεν αξιζει με την καμια να εχουμε δημηνο λογαριασμο !!!! 

θελω να μου πειτε αμα το εχω κανει σωστα αυτο το παραδειγμα!! 

 

 

 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο συναδελφισα (πρωην) που ειναι ΔΕΗ πηγε email οτι ανοιξε το Home open

Μου το επιβεβαιωσαν και απο το 8009001000

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ztriviz είπε

παιδια τι γινεται ?? ειχα το εντερ και σημερα βλεπω αυτο ? που ειμαι στο enter+ η στο οπεν ? γιατι το εντερ+ δεν εχει κρατικη επιδοτηση σωστα ? 

 

 

Capture.JPG

Που το ειδες αυτο ????Εληξε αυτο που ειχες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Που το ειδες αυτο ????Εληξε αυτο που ειχες ?

στο ebill . εληξε στισ 7/10

Επεξ/σία από ztriviz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ztriviz είπε

στο ebill . εληξε στισ 7/10

Ισως επειδη εληξε ...Στου γιου μου που ληγει 3/11 δεν εχει καποια επιλογη 

Γ1 δεν σε αφηνει να διαλεξεις ?

Οχι το enter δεν εχει επιδοτηση και ειναι πανακριβο

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2022 στις 6:03 ΜΜ, vgeros είπε

Είμαι στο Home Online μέχρι 2/23 με 0,17€ kWh. Με πήραν από ΔΕΗ και μου πρότειναν να πάω στο κυμαινόμενο που με την επιδότηση βγαίνει πιο φθηνά (βγαίνει 0,13-0,15€ kWh) χωρίς να αλλάξει κάτι άλλο (ηλεκτρονικός λογαρισμός, καταχώρηση ένδειξης κλπ). Ομολογώ πως το σκέφτομαι γιατί τώρα βγαίνει πιο φθηνά αλλά αν σταματήσει ξαφνικά η επιδότηση τι γίνεται; Το ρώτησα αυτό και μου είπαν οτι η επιδότηση σύμφωνα με την κυβέρνηση θα συνεχίσει μέχρι 8/23 περίπου.

Το έχει δοκιμάσει κανείς; Τι λέτε;

Το άλλαξα τελικά. 😅 Το open που αναφέρετε είναι από όσο κατάλαβα. Τώρα τι ακριβώς διαφορά έχει το open από το απλο κυμαινόμενο (Γ1) δεν το κατάλαβα (αν υπάρχει διαφορά) αλλά anyway. Θα δούμε πώς θα πάει στη συνέχεια.

Αν παίξει κανα καρδιακό, θα σας πω. Κάπως.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ισως επειδη εληξε ...Στου γιου μου που ληγει 3/11 δεν εχει καποια επιλογη 

Γ1 δεν σε αφηνει να διαλεξεις ?

Οχι το enter δεν εχει επιδοτηση και ειναι πανακριβο

ναι αλλα γραφει απο κατω open . το ειδες ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, vgeros είπε

Το άλλαξα τελικά. 😅 Το open που αναφέρετε είναι από όσο κατάλαβα. Τώρα τι ακριβώς διαφορά έχει το open από το απλο κυμαινόμενο (Γ1) δεν το κατάλαβα (αν υπάρχει διαφορά) αλλά anyway. Θα δούμε πώς θα πάει στη συνέχεια.

Αν παίξει κανα καρδιακό, θα σας πω. Κάπως.  

Το Open εχει σταθερη χρεωση απο την πρωτη κιλοβατωρα εχνω το Γ1 κλιμακωτη 

Απο οτι λενε συμφερι το open για μεγαλες καταναλωσεις αλλα με παγια εντολη εξοφλησης 

24 λεπτά πριν, ztriviz είπε

ναι αλλα γραφει απο κατω open . το ειδες ? 

Δεν γραφει τιποτα για open ισως επειδη δεν εχει ληξει ακομα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Το Open εχει σταθερη χρεωση απο την πρωτη κιλοβατωρα εχνω το Γ1 κλιμακωτη 

Απο οτι λενε συμφερι το open για μεγαλες καταναλωσεις αλλα με παγια εντολη εξοφλησης 

Δεν γραφει τιποτα για open ισως επειδη δεν εχει ληξει ακομα 

εννοω στο screenshot που εστειλα . γραφει εντερ και απο κατω οπεν . ισως δεν το εχουν αλλαξει ακομα στα συστηματα τουσ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...