Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σε όλους!

Όποτε για όσους λήγει το σούπερ οικονομικό my home enter δεν κάνουμε τίποτα και κάποια στιγμή πάμε στο Open !?  
Είναι το καλύτερο δυνατό η να ξεκινήσω πάλι την έρευνα 😬 για αναλακτικο πάροχο!?
Οι μεγάλες καταναλώσεις για εμένα το χειμώνα είναι σχεδόν σίγουρες.

Ευχαριστω για οποιαδήποτε απάντηση , βοήθεια! 🙏🏻😊

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, madwalker είπε

Καλημέρα σε όλους!

Όποτε για όσους λήγει το σούπερ οικονομικό my home enter δεν κάνουμε τίποτα και κάποια στιγμή πάμε στο Open !?  
Είναι το καλύτερο δυνατό η να ξεκινήσω πάλι την έρευνα 😬 για αναλακτικο πάροχο!?
Οι μεγάλες καταναλώσεις για εμένα το χειμώνα είναι σχεδόν σίγουρες.

Ευχαριστω για οποιαδήποτε απάντηση , βοήθεια! 🙏🏻😊

 

Για εναλλακτικους καλυτερα εδω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, madwalker είπε

Καλημέρα σε όλους!

Όποτε για όσους λήγει το σούπερ οικονομικό my home enter δεν κάνουμε τίποτα και κάποια στιγμή πάμε στο Open !?  
Είναι το καλύτερο δυνατό η να ξεκινήσω πάλι την έρευνα 😬 για αναλακτικο πάροχο!?
Οι μεγάλες καταναλώσεις για εμένα το χειμώνα είναι σχεδόν σίγουρες.

Ευχαριστω για οποιαδήποτε απάντηση , βοήθεια! 🙏🏻😊

...μείνε στο Οπεν (παρακολούθα κάθε 20 του μήνα πώς πάει όμως), κάνε όσο μπορείς οικονομία ούτως ή άλλως, βάλε νυχτερινό αν δεν έχεις ήδη.

Γενικά απόφυγε εναλλακτικούς. Ραντεβού στα τυφλά είναι, με - συνήθως - εκπλήξεις (αργά ή γρήγορα).

Αν πάλι είσαι "ζαράκιας", πάνε Ήρωνα και,,,καλή τύχη για το μέλλον...

(...που να σε κοπανάνε όμως, με ΤΙΠΟΤΑ ΕΛΠΕγδυσον...)

Επίσης: 1η σελίδα, 1ο ποστ κατεβάζεις το εξελόφυλλο που γράφει ο κοράκιος, το μελετάς (όλα τα φύλλα), μαθαίνεις/καταννοείς πράγματα για το ρεύμα, και κάνεις τις κινήσεις σου...

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ
OIKIAKOY ΠΕΛΑΤΗ Η ́ ΜΗ ΟΙΚΙΑΚΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΜΕ ΙΣΧΥ ΠΑΡΟΧΗΣ ΕΩΣ 25 KVA
Τιμολόγιο;  my home enter plus 
 

Και ακολουθεί η σύμβαση.
 Αυτό μου ήρθε σαν συμβόλαιο για αποδοχή μετά τη λήξη του σταθερού home enter. Εν τωμεταξυ στην τηλεφωνική επικοινωνία είχαμε πει για γ1. Έχω μπερδευτεί τι είναι αυτό το my home enter plus;

Επίσης υπάρχει περίπτωση να έχε εγγύηση; έχει ένα άρθρο στο οποίο αναφέρεται οτι πρέπει να καταβληθεί εγγυηση

Επεξ/σία από allifora
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, allifora είπε

ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ
OIKIAKOY ΠΕΛΑΤΗ Η ́ ΜΗ ΟΙΚΙΑΚΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΜΕ ΙΣΧΥ ΠΑΡΟΧΗΣ ΕΩΣ 25 KVA
Τιμολόγιο;  my home enter plus 
 

Και ακολουθεί η σύμβαση.
 Αυτό μου ήρθε σαν συμβόλαιο για αποδοχή μετά τη λήξη του σταθερού home enter. Εν τωμεταξυ στην τηλεφωνική επικοινωνία είχαμε πει για γ1. Έχω μπερδευτεί τι είναι αυτό το my home enter plus;

Επίσης υπάρχει περίπτωση να έχε εγγύηση; έχει ένα άρθρο στο οποίο αναφέρεται οτι πρέπει να καταβληθεί εγγυηση

Το enter plus είναι αυτό:

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-enterplus/

Προφανώς έκαναν λάθος και αντί για Γ1 σου έβαλαν enter+, ζήτα τους να σου ξαναστείλουν το συμβόλαιο με το σωστό πρόγραμμα αυτή τη φορά.

Για την εγγύηση δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2022 στις 5:09 ΜΜ, washcloud είπε

Πότε (ακριβή ημερομηνία) έκανες το συμβόλαιο; Πχ, αν έχεις e-bill account, πότε αναφέρει ότι λήγει;

Ανεξάρτητα βέβαια από την απάντηση, η γενική οδηγία είναι "δεν το πειράζεις" (το Online).

Όσο για το ύψος του λογαριασμού και τον "διπλασιασμό" του, λογικά μιλάμε απλώς για ταυτόχρονο διπλασιασμό κατανάλωσης, οπότε δεν έχει νόημα ούτε περαιτέρω κουβέντα, ούτε φυσικά ν' αλλάξεις κάτι. ΟΜΩΣ, αν μπορείς, ανέβασε τον τελευταίο λογαριασμό (σβήνοντας πρώτα προσωπικά στοιχεία όπως όνομα ΑΦΜ, αρ. παροχής κτλ σε όποια σελίδα είναι εμφανή) να δούμε χρεώσεις, περίοδο κατανάλωσης κτλ.

Η δε Καλαμάτα,,,,,γιατί αναφέρθηκε; Αν εννοείς ότι είναι εκεί η μόνιμή σου κατοικία και αφορά τους λογαριασμούς που είπες, δεν έχει κάποιο νόημα (ούτε η τοποθεσία, ούτε πχ τα τετραγωνικά του σπιτιού). Ρωτάω για να δω αν εννοούσες κάτι που δεν πιάνω (λογαριασμούς πχ από διαφορετικά σπίτια; )

 

Καλημέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση. Το συμβόλαιο λήγει 08/2023.

Ανεβάζω τους 2 τελευταίους λογαριασμούς(ο ένας έναντι και ο άλλος εκκαθαριστικός, γύρω στα 150 ευρώ ο καθένας, που βρήκα "φουσκωμένους".

2022-09.jpg

2022-10.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/10/2022 στις 8:42 ΜΜ, Maximusius είπε

Να αναφέρω μερικές καινούριες εξελίξεις για όσους λήγει το συμβόλαιό τους, για όποιον ενδιαφέρεται:

1. Αυτοί που παίρνουν τηλέφωνο για να κάνεις νέο συμβόλαιο, που συνήθως σου προτείνουν Γ1, δεν είναι η ΔΕΗ αλλά συνεργαζόμενη τηλεφωνική εταιρία της ΔΕΗ. Αν κλείσεις συμβόλαιο με αυτούς, τότε πρέπει να στο φέρει courier, όπου το υπογράφεις και τότε μόνο προχωράει. Δεν ξέρω τι λόγο έχουν να σε πείσουν να κάνεις νέο συμβόλαιο, ενδεχομένως παίρνουν κάποια bonus αν παρουσιάσουν νέα συμβόλαια. Η ΔΕΗ δεν μπορεί να παρακολουθήσει την εξέλιξη του αιτήματος, θα ενημερωθεί όταν λάβει το υπογεγραμμένο συμβόλαιο. Υποθέτω γι' αυτό δεν γίνεται μέσω email η διαδικασία.

2. Όπως μας έχει ενημερώσει η ΔΕΗ σε όσους λήγει το συμβόλαιο, θα μεταφερθούμε αυτόματα σε myHomeOpen. Επειδή το myHomeOpen δεν είναι ακόμη εμπορικά διαθέσιμο, παραμένουμε στο ίδιο συμβόλαιο με τις χρεώσεις και τους ίδιους όρους που ήμασταν μέχρι να ενεργοποιηθεί το myHomeOpen.

3. Το myHomeOpen όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενο post μου είναι πιο συμφέρον από το Γ1, διότι μπορεί να έχει 1,5 ευρώ διαφορά στο πάγιο τον μήνα, αλλά το Γ1 έχει ένα ύπουλο ">500" στον πίνακα χρεώσεων που ανεβάζει την τιμή της αντίστοιχης κατηγορίας κατανάλωσης σε περίπτωση που την ξεπεράσετε.

 

Αρα αλλαζει παλι το τοπιο να παω στη δεη η οχι? My home enter ληγει 18/10 σε 8 μερες. Καιω 1200kw το τετραμηνο μερας και 400kw νυχτας. Αν ειναι να με παει αυτοματα στο open που εχει επιδοτηση να μην κανω τιποτα εφοσον με συμφερει απο το απλο Γ1Ν. Εννοειται εχω παγια εντολη παντα μεσω τραπεζης και περνω την εκπτωση κανονικα καθε μηνα. 

Τωρα πληρωνω με δημους/ερτ 330 ευρω το τετραμηνο με τις 1600kw 15 λεπτα μου βγαινει η kw με ολα μεσα ρυθμιζομενες και ακομα 90 ευρω ο δημος/ερτ που ειναι ταριφα και 0 να καψω. Αρα 240 ευρω ρευμα ολα μεσα. Με το open ποσα θα δινω με την επιδοτηση? 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Μία ερώτηση για τον τελευταίο έναντι λογαριασμό μου. Έχω το Γ1 και στον λογαριασμό Σεπτεμβρίου για το τελευταίο δίμηνο όπου έκανα εγώ καταχώρηση 253kWh μου έχει χρεώσει 102kWh με τιμή 0,11€/kWh , 127kWh με τιμή 0,486 €/kWh  και 24 kWh με τιμή 0,788 €/kWh. Πάντα χρεωνόμουν με ενιαία χαμηλή τιμή. Τι έγινε με τις χρεώσεις μου έχει διαφύγει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλα σου εχουν διαφυγει. Απο αυγουστο επαψε να ισχυει η ρητρα αναπροσαρμογης (βασικα ενσωματωθηκε στην τιμη). Αρα ο εναντι σου ειναι καταναλωση Ιουλιου προς 0.11/kwh + ρητρα αναπροσαρμογης - ΤΕΜ, καταναλωση αυγουστου x  0.486/Kwh - ΤΕΜ , καταναλωση Σεπτεμβριου x 0,788/Kwh - TEM

"πραγματικες" τιμες, δηλαδη τι πληρωνεις ανα Kwh αφου αφαιρεθει το ΤΕΜ θα δεις εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, allifora είπε

Αυτό μου ήρθε σαν συμβόλαιο για αποδοχή μετά τη λήξη του σταθερού home enter. Εν τωμεταξυ στην τηλεφωνική επικοινωνία είχαμε πει για γ1

σου έστειλαν λάθος σύμβαση , δυστυχώς συνηθισμένο φαινόμενο να στέλνουν άλλο πρόγραμμα ή να είναι κενό το πεδίο

το νου σας

6 ώρες πριν, allifora είπε

Επίσης υπάρχει περίπτωση να έχε εγγύηση; έχει ένα άρθρο στο οποίο αναφέρεται οτι πρέπει να καταβληθεί εγγυηση

η εγγύηση είναι το λιγότερο που θα σε απασχολεί αν το υπέγραψες

πήγαινε σε κατάστημα να ξεμπερδεύεις

5 ώρες πριν, Paracelsus27 είπε

Ανεβάζω τους 2 τελευταίους λογαριασμούς(ο ένας έναντι και ο άλλος εκκαθαριστικός, γύρω στα 150 ευρώ ο καθένας, που βρήκα "φουσκωμένους".

ανέβασε τον εκκαθαριστικό ολόκληρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

σου έστειλαν λάθος σύμβαση , δυστυχώς συνηθισμένο φαινόμενο να στέλνουν άλλο πρόγραμμα ή να είναι κενό το πεδίο

το νου σας

η εγγύηση είναι το λιγότερο που θα σε απασχολεί αν το υπέγραψες

πήγαινε σε κατάστημα να ξεμπερδεύεις

 

Δεν το υπέγραψα βέβαια....τους πήρα τηλ και θα μου στείλουν άλλο μες τη μέρα αναμένω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...