Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Xvipes είπε

Αν πω να πάω σε κάποιο σταθερής χρέωσης πρόγραμμα ποιο είναι το καλύτερο στη ΔΕΗ;

Επίσης αν δεν κάνω τίποτα τον Νοέμβριο θα με πάνε στο Γ1/Γ1Ν ή στο Open;

Tα σταθερά της ΔΕΗ είναι φωτιά. Ή κατέβασε το εξελάκι στην υπογραφή του κοράκιου και δες τιμές, ή πάνε στις σελίδες τους στη ΔΕΗ. "Αναγκαστικά" στα κυμαινόμενα της ΔΕΗ θα πας (Γ1 ή Οπεν αν έχεις κατανάλωση πχ 1.500kWh/4μηνο και κάτω, ή Όπεν αν έχεις ψηλή κατανάλωση, ειδικά τον χειμώνα, πχ 2-3Κ kWh/4μηνο) και θα παρακολουθείς τιμές κάθε 20 του μήνα να δεις αν τυχόν γίνει πανάκριβη η ΔΕΗ και ταυτόχρονα πολύ φθηνός κάποιος εναλλακτικός (που δεν θα τον συνιστούσα βέβαια, αλλά λέμε), όπως πχ Ήρωνας που από Αύγουστο έχει "ψιλοσταθερές" τιμές.

Αν σε παίρνει οικονομικά και θες "ασφάλεια" (για 12 μήνες), δες Πρωτέργεια σταθερό με 0,35 (μέσω έκπτωσης συνέπειας το οποίο όμως ενδεχομένως "κρύβει παγίδες", όπως μη απόδοση τελευταίας συνέπειας αν πεις να φύγεις ή/και ίσως επιστροφή των "συνεπειών" που έλαβες ως ποινή αποχώρησης. Είναι αυτό που έλεγα για μη εμπιστοσύνη στα "τυράκια" των εναλλακτικών. ΔΙάβασε καλά σύμβαση πριν τυχόν υπογράψεις.

Και φυσικά, πάνω απ' όλα, ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ. Ό,που κι αν πας.

(...θεωρητικά, ΑΝ τελικά το βάλουν μέχρι τότε σε εφαρμογή, θα πας στο Όπεν. Αλλιώς με το που θα λήξει το σταθερό, ή και 2-3 μέρες πιο πριν, κάνεις συμβόλαιο για Γ1, είτε μέσω econtract, είτε σε κατάστημα ΔΕΗ, είτε μέσω άλλης εταιρίας, πχ Teleperformance <- "αξίζει")

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, βοήθησαν πολύ!

Θα πάρω τηλέφωνο 1-2 μέρες πριν λήξει το συμβόλαιο για να ρωτήσω αν θα με βάλουν στο Open, αλλιώς από ότι είδα λέτε να στείλω email για να λάβω γραπτώς την απάντηση, σε ποιο email να στείλω;

Αν ΔΕΝ με βάλουν στο Open και ΔΕΝ κάνω συμβόλαιο που θα με βάλουν; 🙈

Παρακάτω είναι οι Kwh για περίοδο κατανάλωσης 21/12/2021 - 17/04/2022.

Με συμφέρει Open ή Γ1 βάσει αυτού;

image.png.ec3e8ea542a612ee56396e4d9b0dbdfe.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^ [email protected]

Για την ώρα υποτίθεται Οπεν, αλλά επειδή ΔΕΝ το έχουν ενεργοποιήσει ακόμα, μέχρι να ενεργοποιηθεί, ΠΑΡΑΤΕΙΝΕΤΑΙ το συμβόλαιο με τις τρέχουσες τιμές (πχ με 0,096). Έχουν ειδοποιήσει κόσμο εδώ μέσα. Αν όταν λήγει δεν το έχουν ακόμα ενεργοποιήσει (δυσκολο), μάλλον τα ίδια και για 'σένα. Αλλιώς, κατά πάσα πιθανότητα Όπεν (το οποίο με τις καταναλώσεις που έχεις, αν θα συνεχίσουν έτσι τον χειμώνα, "συμφέρει" - όχι τρελά, αλλά συμφέρει - συν ότι θα έχεις επιπλέον 2% έκπτωση στην "χρέωση ενέργειας", αν βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης. Διάρκεια - τιμών - 12 μήνες, χωρίς ποινή αποχώρησης. Το Γ1 είναι "αορίστου".).

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σας , επειδη δεν ειμαι στην δεη αλλα μου κανει εντυπωση αυτο που μου ειπανε οταν βγαινει ενας λογαριασμος δεη μηνιαιος (δηλαδη με sms και email ) ξεκιναει απο το 0 και μετραει η κλιμακωτη χρεωση; ετσι δεν ειναι; . αρα καποιος που λαμβανει 2μηνο λογαριασμο στο ρευμα ολες οι κιλοβατωρες δεν ειναι μαζι ; αρα αφου υπαρχει κλιμακωτη χρεωση συμφερει περισσοτερο ο ηλεκτρονικος λογαριασμος ; καλα δεν το λεω ;

 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^ Οι μηνιαίοι είναι ΕΝΑΝΤΙ: ΔΕΝ ανταποκρίνονται στην πραγματική κατανάλωση/χρέωση.

Ο σκοπός του μηνιαίου απλώς είναι να μην σου έρχονται "μεζεμένα" ποσά (και αν δίνεις τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ενδείξεις ο ίδιος στον πάροχο, να σου έρχεται λογαριασμός με "ακριβώς ό,τι κατανάλωσες τον μήνα" και όχι με "ό,τι να 'ναι εικονικές καταναλώσεις").

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

^ Οι μηνιαίοι είναι ΕΝΑΝΤΙ: ΔΕΝ ανταποκρίνονται στην πραγματική κατανάλωση/χρέωση.

Ο σκοπός του μηνιαίου απλώς είναι να μην σου έρχονται "μεζεμένα" ποσά (και αν δίνεις τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ενδείξεις ο ίδιος στον πάροχο, να σου έρχεται λογαριασμός με "ακριβώς ό,τι κατανάλωσες τον μήνα" και όχι με "ό,τι να 'ναι εικονικές καταναλώσεις").

Οι μηνιαιοι ειναι με βαση την ενεδειξη που καταχωρουμε καθε μηνα, για οοσυς καταχωρουμε ,που επαληθευεται στο 4μηνο με την καταμετρηση απο ΔΕΔΔΗΕ .Αν ειναι σωστη η καταχωρηση ειναι πραγματικο το ποσο που πληρωνουμε  σαν να ηταν εκκαθαριστικος .Εμφανιζεται η καταχωριση μας 

20.png

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Με 1600kw το τετραμηνο αξιζει Γ1 οπως μου αναφερατε προχθες. Τηλεφωνο για ραντεβου η αν μπορουν να στειλουν κουριερ πριν τις 18 που ληγει το συμβολαιο και φυγαμε για το Γ1Ν. Και βλεπουμε πως θα παει με την επιδοτηση. 

Καλυτερα να πας σε πρακτορειο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να αναφέρω μερικές καινούριες εξελίξεις για όσους λήγει το συμβόλαιό τους, για όποιον ενδιαφέρεται:

1. Αυτοί που παίρνουν τηλέφωνο για να κάνεις νέο συμβόλαιο, που συνήθως σου προτείνουν Γ1, δεν είναι η ΔΕΗ αλλά συνεργαζόμενη τηλεφωνική εταιρία της ΔΕΗ. Αν κλείσεις συμβόλαιο με αυτούς, τότε πρέπει να στο φέρει courier, όπου το υπογράφεις και τότε μόνο προχωράει. Δεν ξέρω τι λόγο έχουν να σε πείσουν να κάνεις νέο συμβόλαιο, ενδεχομένως παίρνουν κάποια bonus αν παρουσιάσουν νέα συμβόλαια. Η ΔΕΗ δεν μπορεί να παρακολουθήσει την εξέλιξη του αιτήματος, θα ενημερωθεί όταν λάβει το υπογεγραμμένο συμβόλαιο. Υποθέτω γι' αυτό δεν γίνεται μέσω email η διαδικασία.

2. Όπως μας έχει ενημερώσει η ΔΕΗ σε όσους λήγει το συμβόλαιο, θα μεταφερθούμε αυτόματα σε myHomeOpen. Επειδή το myHomeOpen δεν είναι ακόμη εμπορικά διαθέσιμο, παραμένουμε στο ίδιο συμβόλαιο με τις χρεώσεις και τους ίδιους όρους που ήμασταν μέχρι να ενεργοποιηθεί το myHomeOpen.

3. Το myHomeOpen όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενο post μου είναι πιο συμφέρον από το Γ1, διότι μπορεί να έχει 1,5 ευρώ διαφορά στο πάγιο τον μήνα, αλλά το Γ1 έχει ένα ύπουλο ">500" στον πίνακα χρεώσεων που ανεβάζει την τιμή της αντίστοιχης κατηγορίας κατανάλωσης σε περίπτωση που την ξεπεράσετε.

 

Επεξ/σία από Maximusius
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Maximusius είπε

Να αναφέρω μερικές καινούριες εξελίξεις για όσους λήγει το συμβόλαιό τους, για όποιον ενδιαφέρεται:

1. Αυτοί που παίρνουν τηλέφωνο για να κάνεις νέο συμβόλαιο, που συνήθως σου προτείνουν Γ1, δεν είναι η ΔΕΗ αλλά συνεργαζόμενη τηλεφωνική εταιρία της ΔΕΗ. Αν κλείσεις συμβόλαιο με αυτούς, τότε πρέπει να στο φέρει courier, όπου το υπογράφεις και τότε μόνο προχωράει. Δεν ξέρω τι λόγο έχουν να σε πείσουν να κάνεις νέο συμβόλαιο, ενδεχομένως παίρνουν κάποια bonus αν παρουσιάσουν νέα συμβόλαια. Η ΔΕΗ δεν μπορεί να παρακολουθήσει την εξέλιξη του αιτήματος, θα ενημερωθεί όταν λάβει το υπογεγραμμένο συμβόλαιο. Υποθέτω γι' αυτό δεν γίνεται μέσω email η διαδικασία.

2. Όπως μας έχει ενημερώσει η ΔΕΗ σε όσους λήγει το συμβόλαιο, θα μεταφερθούμε αυτόματα σε myHomeOpen. Επειδή το myHomeOpen δεν είναι ακόμη εμπορικά διαθέσιμο, παραμένουμε στο ίδιο συμβόλαιο με τις χρεώσεις και τους ίδιους όρους που ήμασταν μέχρι να ενεργοποιηθεί το myHomeOpen.

3. Το myHomeOpen όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενο post μου είναι πιο συμφέρον από το Γ1, διότι μπορεί να έχει 1,5 ευρώ διαφορά στο πάγιο τον μήνα, αλλά το Γ1 έχει ένα ύπουλο ">500" στον πίνακα χρεώσεων που ανεβάζει την τιμή της αντίστοιχης κατηγορίας κατανάλωσης σε περίπτωση που την ξεπεράσετε.

 

1. Αυτοι οι εργολαβοι πληρωνοντε απο ΔΕΗ και για καθε τηλεφωνημα που κανουν και για καθε συμβολαιο που κανουν .

2. Με πιο τροπο εγινε αυτη η ενημερωση ???

3. Για το open για να υπαρχει η εκπτωση 2% πρεπει να υπαρχει παγια εντολη εξοφλησης .Το γραφει οτι ειναι για πελατες με μεγαλες καταναλωσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

1. Αυτοι οι εργολαβοι πληρωνοντε απο ΔΕΗ και για καθε τηλεφωνημα που κανουν και για καθε συμβολαιο που κανουν .

2. Με πιο τροπο εγινε αυτη η ενημερωση ???

3. Για το open για να υπαρχει η εκπτωση 2% πρεπει να υπαρχει παγια εντολη εξοφλησης .Το γραφει οτι ειναι για πελατες με μεγαλες καταναλωσεις .

1. Οκ, υποθέτω

2. Με ενημέρωσε υπάλληλος από την ίδια τη ΔΕΗ από το 800-900-1000 ότι παραμένουμε στο ίδιο συμβόλαιο. Μάλιστα μου είπε ότι αν έχω κρατήσει το τηλ που με πήρε για το Γ1 μπορούσαν να τους πάρω απευθείας να το ακυρώσω.

3. Φίλε μου, πρόσεξε τον πίνακα (για τον μήνα Οκτώβριο). Σε ΟΛΕΣ τις κατηγορίες το Open έχει χαμηλότερη χρέωση, έστω ελάχιστα. Στο νυχτερινό μάλιστα φτάνει παραπάνω από 1 λεπτό.

ΕΠΙΣΗΣ: Στο Γ1, η πρόσθετη στήλη >500 σημαίνει ότι αν ξεπεράσεις τις 500, δεν θα τις χρεωθείς 0,15900 αλλά 0,17100! Θέλει πολλή προσοχή λοιπόν να μην περάσεις τις 500 στο Γ1. Στο Open δεν σε αγχώνει αυτό γιατί είναι πάντα 0.15298

Άσχετο το 2% με την πάγια. Αν θες το κάνεις, και μάλιστα το Γ1 δεν στο προσφέρει.

DEH2.jpg

Επεξ/σία από Maximusius
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Maximusius είπε

Άσχετο το 2% με την πάγια. Αν θες το κάνεις, και μάλιστα το Γ1 δεν στο προσφέρει.

Οι τιμές στον πίνακα είναι με το 2% της πάγιας.

Το open συμφέρει για πάνω από 250kwh με πάγια ή για πάνω από 500kwh χωρίς πάγια. 

Αν κάποιος έχει πάγια θεωρώ πως το open είναι καλύτερο όσες kwh και αν καταναλώνει. Στη χειρότερη να χάσει 0,5 ευρώ το μήνα.

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Maximusius είπε

1. Οκ, υποθέτω

2. Με ενημέρωσε υπάλληλος από την ίδια τη ΔΕΗ από το 800-900-1000 ότι παραμένουμε στο ίδιο συμβόλαιο. Μάλιστα μου είπε ότι αν έχω κρατήσει το τηλ που με πήρε για το Γ1 μπορούσαν να τους πάρω απευθείας να το ακυρώσω.

 

DEH2.jpg

Το 8009001000 μην νομιζει καποιος οτι ειναι μονο απο ΔΕΗ ...Χτυπαει και σε εργολαβους .

Το open εχει ιδιο τιμολογιο για 12 μηνες χωρις να ξερουμε πως θα εξεληχθει η κατασταση . Δυστυχως χρηματηστηριο και το ρευμα .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Οι τιμές στον πίνακα είναι με το 2% της πάγιας.

Το open συμφέρει για πάνω από 250kwh με πάγια ή για πάνω από 500kwh χωρίς πάγια. 

Αν κάποιος έχει πάγια θεωρώ πως το open είναι καλύτερο όσες kwh και αν καταναλώνει. Στη χειρότερη να χάσει 0,5 ευρώ το μήνα.

Α οκ, έχετε δίκιο, οι τιμές του Open είναι με εκπτώσεις (της πάγιας εντολής). Άρα με ένα παράδειγμα 500kwh:

Γ1:
0,15900 x 500kwh = 79.5

Οpen + 2% (χωρίς πάγια εντολή)
0,15298 + 2% = 0,15603
0,15603 x 500kwh = 78.01

Πάλι χαμηλότερη βγαίνει η kwh στο Οpen, και δεν έχει την τιμωρία του >500.

Κοίτα, αυτά που συζητάμε είναι μόνο για τον Οκτώβριο. Δυστυχώς και τα 2 θα αλλάζουν κάθε μήνα, οπότε είναι όπως λένε οι άλλοι είναι χρηματιστήριο.

Επεξ/σία από Maximusius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maximusius είπε

Α οκ, με εκπτώσεις:

Γ1:
0,15900 x 500kwh = 79.5

Οpen + 2% (χωρίς πάγια εντολή)
0,15298 + 2% = 0,15603
0,15603 x 500kwh = 78.01

Πάλι χαμηλότερη βγαίνει η kwh στο Οpen, και δεν έχει την τιμωρία του >500.

Κοίτα, αυτά που συζητάμε είναι μόνο για τον Οκτώβριο. Δυστυχώς και τα 2 θα αλλάζουν κάθε μήνα, οπότε είναι όπως λένε οι άλλοι είναι χρηματιστήριο.

οι τιμες του οπεν χωρις εκπτωση υπαρχουν εδω, δεν χρειαζεται να κανεις λαθος υπολογισμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...