Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Spect~ είπε

Μια χαρα τα εγραψα. Η προηγουμενη ενδειξη που με χρεωσαν ηταν αυτη. Η οποια ηταν στο περιπου γιατι δεν μετρησαν.
1874214963_.PNG.bbdab5129e0b54acea46ceffd4ad2b7f.PNG

Εγω πηγα και ειδα το ρολοι χτες για να δωσω μονος μου την ενδειξη και το ρολοι εδειχνε αυτο

20221006_171716.jpg.5158ef0288530141efa9bed3db8b1df3.jpg

Δεν είχες διευκρινίσει ότι την προηγούμενη ένδειξη την έβλεπες στο ebill...

Τις πραγματικές θα δώσεις τώρα, αυτές ακριβώς που βλέπεις στον μετρητή σου, 4.998 και 31.274

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, vagnit είπε

Οπως λές τους πανικοβάλλουν οσο περισσότερο μπορούν στην αρχή του Post και στο τέλος πετάνε το:¨Εάν είστε ενταγμένοι στο συγκεκριμένο πρόγραμμα και επιθυμείτε να ενημερωθείτε περαιτέρω για τις αποφάσεις της ΔΕΗ μπορέιτε να μας στείλετε μήνυμα και να σας καλέσουμε δωρεάν για ενημέρωση¨  σε φάση: μην φοβάστε ομως, ελάτε σε μας να σας σώσουμε. 

Για να μην βγάζω την ουρά μου απεξω όμως κι εγώ μολις είδα την επιστολή λέω WTF? Το πλεονέκτημα όμως που έχουμε εμεις και δυστυχώς δεν έχουν όλοι είναι πως μπορούμε να συζητήσουμε τι συμβαίνει εδώ στο forum και να λύσουμε τις απορίες μας. Ο υπόλοιπος κόσμος θα αναγκαστεί είτε να πάει στην συμβουλευτική είτε να αγχωθεί.

Εκτός του οτι πέθανα στο γέλιο, έχεις απόλυτο δίκιο. Ή ειναι εντελώς χαιβάνια και δεν ξέρουν τι τους γίνεται ή το κάνουν επίτηδες και βάζουν κόσμο στα ακριβά προγράμματα. Και το online τμημα τους πάντως δεν πάει καλύτερα: εμένα στην αρχή παρολο που εκανα το my home online, online με έβαλαν σε άλλο πρόγραμμα και τους πήρα 3 φορές για να το διορθώσουν.  

Σκέφτομαι να τους στείλω γιατί έχω περιέργεια να δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, userAnon είπε

εχει παγια.

η καλυτερη διαδικασια ποια ειναι

να τους στειλει μειλ με ζητηση για το open?

υπαρχει περιπτωση να του αλλαξουν προγραμμα νωριτερα απο την ληξη του online? 15/02/23

Όχι , υπάρχει περίπτωση να συνεχίσει στο online με νέες τιμές 

1 ώρα πριν, manthosapos είπε

εννοείται τις είδα γι αυτό ρωτάω. Με μια πρώτη ματιά συμφέρει η Online. Αλλά το Home Enter τι επιπλέον έχει και είναι πιο ακριβό ? 

Ρίξε και μια 2η ματιά στο Γ1

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στο Home Online μέχρι 2/23 με 0,17€ kWh. Με πήραν από ΔΕΗ και μου πρότειναν να πάω στο κυμαινόμενο που με την επιδότηση βγαίνει πιο φθηνά (βγαίνει 0,13-0,15€ kWh) χωρίς να αλλάξει κάτι άλλο (ηλεκτρονικός λογαρισμός, καταχώρηση ένδειξης κλπ). Ομολογώ πως το σκέφτομαι γιατί τώρα βγαίνει πιο φθηνά αλλά αν σταματήσει ξαφνικά η επιδότηση τι γίνεται; Το ρώτησα αυτό και μου είπαν οτι η επιδότηση σύμφωνα με την κυβέρνηση θα συνεχίσει μέχρι 8/23 περίπου.

Το έχει δοκιμάσει κανείς; Τι λέτε;

Επεξ/σία από vgeros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vgeros είπε

Είμαι στο Home Online μέχρι 2/23 με 0,17€ kWh. Με πήραν από ΔΕΗ και μου πρότειναν να πάω στο κυμαινόμενο που με την επιδότηση βγαίνει πιο φθηνά (βγαίνει 0,13-0,15€ kWh) χωρίς να αλλάξει κάτι άλλο (ηλεκτρονικός λογαρισμός, καταχώρηση ένδειξης κλπ). Ομολογώ πως το σκέφτομαι γιατί τώρα βγαίνει πιο φθηνά αλλά αν σταματήσει ξαφνικά η επιδότηση τι γίνεται; Το ρώτησα αυτό και μου είπαν οτι η επιδότηση σύμφωνα με την κυβέρνηση θα συνεχίσει μέχρι 8/23 περίπου.

Το έχει δοκιμάσει κανείς; Τι λέτε;

Να μείνεις όπως είσαι , έτσι και αλλιώς σε 5 μήνες θα σε αλλάξουν αυτόματα στο Open που θα έχεις επιδότηση κτλ κτλ.
Τον μήνα αυτό για τις πρώτες 500kwh/μήνα η τιμή είναι 0.159. Δεν θεωρώ ότι για 0.01-0.02 αξίζει να έχεις άγχος κάθε μήνα με το πόσο θα είναι η τιμή/επιδότηση και τι περιορισμούς θα βάλουν. 

*Αυτοί προωθούν τώρα το Γ1 γιατί τώρα πληρώνονται μόνο από εσένα 0.17 , ενώ στην άλλη περίπτωση θα παίρνουν 0.16 από εσένα + την επιδότηση από το κράτος που για τον μήνα όλα μαζί είναι 0.619 αν δεν κάνω λάθος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, vgeros said:

Είμαι στο Home Online μέχρι 2/23 με 0,17€ kWh. Με πήραν από ΔΕΗ και μου πρότειναν να πάω στο κυμαινόμενο που με την επιδότηση βγαίνει πιο φθηνά (βγαίνει 0,13-0,15€ kWh) χωρίς να αλλάξει κάτι άλλο (ηλεκτρονικός λογαρισμός, καταχώρηση ένδειξης κλπ). Ομολογώ πως το σκέφτομαι γιατί τώρα βγαίνει πιο φθηνά αλλά αν σταματήσει ξαφνικά η επιδότηση τι γίνεται; Το ρώτησα αυτό και μου είπαν οτι η επιδότηση σύμφωνα με την κυβέρνηση θα συνεχίσει μέχρι 8/23 περίπου.

Το έχει δοκιμάσει κανείς; Τι λέτε;

Ναι η επιδότηση θα είναι ως το 2023 αλλά με ποια κριτήρια; Θέλω να πω το κόστος ανα μήνα είναι δυσβάσταχτο όποτε μήπως ξεκινήσουν να μπαίνουν εισοδηματικά κριτήρια; Κριτήρια πρώτης κατοικίας η κατανάλωσης; Είναι σταυρόλεξο για γέρους λύτες αλλά προσωπικα θα εμένα στο το σταθερό υπό την έννοια ότι η διαφορα στο κόστος ρεύματος per se πχ στις 300 κιλοβατώρες είναι 6€ (υποθέτω 0,15 με 0,17 την διαφορά των δυο λεπτών)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vgeros είπε

Το ρώτησα αυτό και μου είπαν οτι η επιδότηση σύμφωνα με την κυβέρνηση θα συνεχίσει μέχρι 8/23 περίπου.

Το έμαθε από την καθαρίστρια που της το είπε ο αδερφός του σεκιουριτά που είναι επιστάτης στο υπουργείο , ξέρει τι λέει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vgeros είπε

Είμαι στο Home Online μέχρι 2/23 με 0,17€ kWh. Με πήραν από ΔΕΗ και μου πρότειναν να πάω στο κυμαινόμενο που με την επιδότηση βγαίνει πιο φθηνά (βγαίνει 0,13-0,15€ kWh) χωρίς να αλλάξει κάτι άλλο (ηλεκτρονικός λογαρισμός, καταχώρηση ένδειξης κλπ). Ομολογώ πως το σκέφτομαι γιατί τώρα ναι είναι πιο φθήνα αλλά αν σταματήσει ξαφνικά η επιδότηση τι γίνεται; Το ρώτησα αυτό και μου είπαν οτι η επιδότηση σύμφωνα με την κυβέρνηση θα συνεχίσει μέχρι 8/23 περίπου.

Το έχει δοκιμάσει κανείς; Τι λέτε;

Τι να έχει δοκιμάσει? Να έχει φύγει από το online και να έχει παραμείνει στο Γ1 έως και τον 8ο 2023 για να σου πει πως θα διαμορφωθεί η επιδότηση μέσα σε αυτό το διάστημα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

Στις 21/9/2022 στις 8:52 ΜΜ, GREGORYMO είπε

 

 

Γεια χαρά. Επικοινώνησα  πριν λίγο με Δεη τηλεφωνικώς. Δεν είναι ακόμα έτοιμο το myhome open. Όπως ανέβηκε πιο πριν ενα μέιλ της Δεη, μου το επιβεβαιωσαν και δια τηλεφώνου, Οποια σταθερά συμβόλαια λήγουν οσονούπω, συνεχίζεται η παλιά χρέωση. Σαν να παρατείνεται δηλαδή το σταθερό συμβόλαιο. Το δικό μου enter λήγει 25/10. Λέω να παω στο Γ1 λόγω χαμηλής κατανάλωσης. Η ευγενέστατη κυριούλα στο τηλέφωνο επέμενε να πάω στο οπεν λόγω χαμηλότερων χρεωσεων! "Αφήστε το να λήξει σε κάθε περίπτωση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Μου ήρθε ο εκκαθαριστικος απο 11/05 εως 08/09

Συνολικη καταναλωση 815kwh. βλεπω πισω αναλυτικη χρεωση: 

552 x 0.11058

209 x 0.48598

54 x 0.78796

Οι 552 ειναι απο Μαιο Ιουνιο Ιουλιο που ηταν η παλια τιμη της ΔΕΗ. Μετα 209 Φανταζομαι ειναι Αυγουστου και οι υπολοιπες 54 του Σεπτεμβριου. Αυτες οι τιμες που αναφερονται ειναι χωρις την εκπτωση του κρατους. Ετσι θα επρεπε να ειναι?

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

τελευταίο φύλλο έχει το ιστορικό τιμών και σε άλλο φύλλο ιστορικό επιδοτήσεων

7 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Γενικα εχω μια εκπτωση στον λογαριασμο -209,06€, εχει υπολογιστει εκει μεσα και η εκπτωση του κρατους για Αυγουστο και Σεπτεμβριο?

ανέβασε λογαριασμό να φανούν οι ΤΕΜ

ένα ξερό (χωρίς ανάλυση) ποσό χρέωσης είναι λόγω ρήτρας αναπροσαρμογής προ 1/8/22 , η πίστωση που λες δε μπορώ να μαντέψω τι είναι, γενικά πάντα να ανεβάζετε λογαριασμό ολόκληρο  χωρίς προσωπικά στοιχεία

υποθέτω όπως με όλους φάγανε την έκπτωση ενέργειας 30% αλλά παίζει να είναι στην πίστωση , θα φανεί

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vgeros είπε

Είμαι στο Home Online μέχρι 2/23 με 0,17€ kWh. Με πήραν από ΔΕΗ και μου πρότειναν να πάω στο κυμαινόμενο που με την επιδότηση βγαίνει πιο φθηνά (βγαίνει 0,13-0,15€ kWh) χωρίς να αλλάξει κάτι άλλο (ηλεκτρονικός λογαρισμός, καταχώρηση ένδειξης κλπ). Ομολογώ πως το σκέφτομαι γιατί τώρα βγαίνει πιο φθηνά αλλά αν σταματήσει ξαφνικά η επιδότηση τι γίνεται; Το ρώτησα αυτό και μου είπαν οτι η επιδότηση σύμφωνα με την κυβέρνηση θα συνεχίσει μέχρι 8/23 περίπου.

Το έχει δοκιμάσει κανείς; Τι λέτε;

...αλμυρό έως πικρό ακούγεται :P

Αυτό που δεν σου είπαν είναι ότι η κυβέρνηση μπορεί να λέει και να ξελέει. Αν πχ από Νοέμβρη και μέχρι Φλεβάρη πάει η κιλοβατώρα 2 Ευρώ στην χονδρική, η κυβέρνηση θα δίνει ναι μεν επιδότηση,,,αλλά πόση; Και με τί κριτήρια; Ήδη από ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ανακοίνωσαν τις κλίμακες επιδοτήσεως με βάση την κατανάλωση (για Οκτώβρη), ενώ "περιμέναμε" το σκηνικό για Γενάρη. Άρα βάλε με νου σου τί μπορεί να παιχτεί μέχρι τότε. Και για Οκτώβρη δεν κερδίζεις παρά μόνο 0,01 στην κάθε κιλοβατώρα, αν το γυρίσεις σε κυμαινόμενο (κάτι λάθος έχεις τυπώσει που λες "0,13-0,15 βγαίνει". Δηλαδή τρίχες, εκτός κι αν έχεις τρελή κατανάλωση. Πιθανώς λοιπόν όντως θα συνεχίσουν οι επιδοτήσεις, το λιγότερο έως το καλοκαίρι. Επίσης πιθανό όμως να περιοριστούν κατά πολύ. Και ειδικά αν χρησιμοποιείς ρεύμα για θέρμανση, να χρειαστείς το 0,17. Ίσως λοιπόν καλύτερα να το κρατήσεις, σαν "ασφάλεια"  για τα πιθανώς χειρότερα που ίσως έρθουν (έστω να βγάλεις την περίοδο μέχρι να λήξει τον Φλεβάρη) και να μην ακούς τίς όποιες "σειρήνες" με κάπως χαμηλότερες χρεώσεις (είτε της ΔΕΗ, είτε των εναλλακτικών).

Γενικά όταν σε παίρνουν από πάροχο, ΔΕΝ θα είναι για καλό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

τελευταίο φύλλο έχει το ιστορικό τιμών και σε άλλο φύλλο ιστορικό επιδοτήσεων

ανέβασε λογαριασμό να φανούν οι ΤΕΜ

ένα ξερό (χωρίς ανάλυση) ποσό χρέωσης είναι λόγω ρήτρας αναπροσαρμογής προ 1/8/22 , η πίστωση που λες δε μπορώ να μαντέψω τι είναι, γενικά πάντα να ανεβάζετε λογαριασμό ολόκληρο  χωρίς προσωπικά στοιχεία

υποθέτω όπως με όλους φάγανε την έκπτωση ενέργειας 30% αλλά παίζει να είναι στην πίστωση , θα φανεί

image.png.b8cf905256159904323dd6d8213dd51d.png1236732629_2022-10-0722_49_11-Window.png.9d50de721762ae9d19582d34d3318551.png

Για ριξε μια ματια. Μιλαμε παντα για Γ1 Οικιακο τιμολογιο που δεν εχει αλλαξει ποτε και αναρωτιεμαι τι να κανω μηνες τωρα. Θα ριξω και μια σοβαρη ματια στο excel αρχικα ομως να ξεκαθαρισω τι μου ηρθε μηπως καταλαβω τι θα ερχετε πανω κατω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, xakou είπε

Καλημέρα σε όλους,

είμαι σε MyHome Online με 0,22€ .... Σκέφτομαι να το διακόψω και να πάω σε Γ1, τι λέτε;

Για την ωρα συνφερει αλλα δεν παρχει καμμια  εγγυηση για τον επομενο μηνα 

3 ώρες πριν, saris41 είπε

Γεια χαρά. Επικοινώνησα  πριν λίγο με Δεη τηλεφωνικώς. Δεν είναι ακόμα έτοιμο το myhome open. Όπως ανέβηκε πιο πριν ενα μέιλ της Δεη, μου το επιβεβαιωσαν και δια τηλεφώνου, Οποια σταθερά συμβόλαια λήγουν οσονούπω, συνεχίζεται η παλιά χρέωση. Σαν να παρατείνεται δηλαδή το σταθερό συμβόλαιο. Το δικό μου enter λήγει 25/10. Λέω να παω στο Γ1 λόγω χαμηλής κατανάλωσης. Η ευγενέστατη κυριούλα στο τηλέφωνο επέμενε να πάω στο οπεν λόγω χαμηλότερων χρεωσεων! "Αφήστε το να λήξει σε κάθε περίπτωση"

Μονο για μεγαλες καταναλωσις συμφερει η εκπτωση 2% που εχει το open με την προυποθεση παγιας εντολης εξοφλησης να της πεις αλλα ...δεν θα την ξαναβρεις την ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Θα ριξω και μια σοβαρη ματια στο excel αρχικα ομως να ξεκαθαρισω τι μου ηρθε μηπως καταλαβω τι θα ερχετε πανω κατω.

απο 11/5 μέχρι 31/7 έχεις 552kw , άρα πρέπει να τα σπάσεις αναλογικά ανα μήνα να δεις επιδοτήσεις

η ρήτρα αναπροσαμογής είναι ~0,2334*552=~129€, τώρα γιατί χρέωσαν 134,03 δεν ξέρω

η έκπτωση ενέργειας ΔΕΗ είναι 61,04*0,3=18,31€

δες δλδ τις ΤΕΜ αν βγαίνουν σωστά μήπως και σου φάγανε και σένα τα 18,31€

Αλλά αντί να σπαζοκεφαλιάζεις απλά ζήτα ανάλυση των ποσών του λογαριασμού

update ,

αν η ΔΕΗ δεν έλαβε υπόψιν τη χοντρική προηγούμενου μήνα δλδ απο 11/4 μέχρι 30/6 (έχει αναφερθεί ξανά η τροποποίηση χωρίς ενημέρωση) αλλά πήρε την περίοδο κατανάλωσης 11/5 μέχρι 31/7 τότε η ρήτρα αναπροσαρμογής μείον την έκπτωση 30% βγαίνει 134€ άρα μάλλον έτσι το κάνανε (135,83€) αν και δεν ξέρω οι ΤΕΜ αν είναι σωστές

καλύτερα φυσικά να ζητήσεις ανάλυση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έληξε το my home και τηλεφωνικά δήλωσα ότι θέλω να πάω στο Γ1. Χθες ήρθαν τα συμβόλαια με κούριερ για τις υπογραφές αλλά όσο κι αν έψαξα δεν γράφει πουθενά σε ποιο πρόγραμμα έχω μπει. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος που το έκανε πρόσφατα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...