Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. 

Έχω από τον Ιανουάριο 22 συμβόλαιο My Home Online, με 0,17€/μέρα και 0,13€/νύχτα. 

Το συμβόλαιο μου λοιπόν λήγει Ιαν 23,η δε ΔΕΗ μου έστειλε κι εμένα την περίφημη επιστολή για αυτόματη μετάβαση στο πρόγραμμα Open (όπως έγραψε κι άλλος πιο πάνω). 

Μέτρησα τις μηνιαίες καταναλώσεις μου, του προηγούμενου 8μηνου, οι οποίες σε αναγωγή Μέσου Όρου είναι:

Ημέρα 295 KWh/μήνα (x 0,17€)

Νύχτα 70 KWh/μήνα (x 0,13€)

Τι με συμφέρει άραγε ως πρόγραμμα, μετά την λήξη του υπάρχοντος τον ερχόμενο Ιανουάριο; 

 

 

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, agnostos99 είπε

Δεν ξερω αν αυτό μπηκε προσφατα αλλα στη συμβαση μου και στον ορο 3 αναφερει ρητα ότι σε περιπτωση που φυγω η επιλεξω αλλο προγραμμα αναλογα με το ποσος χρονος περασε απο το 12μηνο εχει ολοκληρο πινακακι με ποινη 60-40-20-0 ευρω αναλογα τους μηνες που διανυθηκαν ηδη!!!!

σωστά , απλά η ΔΕΗ εχει στείλει επιστολή για αποχώρηση αζημίως

και φυσικά προσοχή για όσους λήγει τώρα μιας και αντί για open που λέει η επιστολή μπορεί να σας πάνε στο τρέχων online/enter , πάρτε γραπτώς απάντηση σε ποιο μπήκατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

ενώ παλιά στέλνανε Γ1 σε όσους θέλανε το online  😁

οτι συμφερει καθε φορα :D

K εμένα απο τοτε ειναι ακομα σε εκκρεμοτητα το ονλαιν και 2 φορες που εχω μιλησει με ΔΕΗ και μου λενε οτι σε μερικες μερες θα εχει εξαφανιστει απο τις εκκρεμοτητες ακομα εκει ειναι και περιμενει να στειλω συμβαση υπογεγραμμενη ενω ειμαι ηδη ENter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, topmar είπε

Τι με συμφέρει άραγε ως πρόγραμμα, μετά την λήξη του υπάρχοντος τον ερχόμενο Ιανουάριο; 

εδώ ούτε τον επόμενο μήνα δεν ξέρουμε τι θα παίξει , πόσο μάλλον απο το νέο έτος ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

σωστά , απλά η ΔΕΗ εχει στείλει επιστολή για αποχώρηση αζημίως

και φυσικά προσοχή για όσους λήγει τώρα μιας και αντί για open που λέει η επιστολή μπορεί να σας πάνε στο τρέχων online/enter , πάρτε γραπτώς απάντηση σε ποιο μπήκατε

Σωστα κορακιε και γι αυτό ρωταω γιατι στην επιστολή δεν αναεφερει για αποχωρηση απο το προγραμμα αζημιως αλλά οτι μπορεις να αλλαξεις παροχο αζημιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

ενώ παλιά στέλνανε Γ1 σε όσους θέλανε το online  😁

Εγώ το είχα αλλάξει το Γ1Ν 31 Δεκεμβρίου 2020 την τελευταία μέρα που έδινε πίσω 100 ευρώ στον επόμενο λογαριασμό μέσα από το ebill και ευτυχώς δεη είχα πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Σωστα κορακιε και γι αυτό ρωταω γιατι στην επιστολή δεν αναεφερει για αποχωρηση απο το προγραμμα αζημιως αλλά οτι μπορεις να αλλαξεις παροχο αζημιως.

αν κολλάς στη διατύπωση στείλε email :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisgav είπε

Δεν εχω προβλημα, μια ή αλλη ειναι εξαλλου, δεν χανονται τα χρηματα μου. Απλα ρωτησα απο περιεργεια μηπως κανει τιποτα περιεργο η ΔΕΗ.

Μία η άλλη δεν είναι, με 300 το μήνα μαζεύονται 1200 το τετράμηνο αντί για 600 που λες πως πραγματικά καις.

Πάντως μια και ρώτησες λίγο απίθανο το βρίσκω να βάζει ότι να ναι η ΔΕΗ, το να σου έχει διαφύγει κάτι πιο πιθανό μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, satyllas είπε

Εμένα λήγει το διετές myhome την ερχόμενη εβδομάδα. Στην κυριολεξία μέσα σε δυο μέρες με πήραν 10 τηλέφωνα να πάω στο Γ1 και όχι στο open που θα με ρίχνανε. Και ερωτώ τώρα: Γιατί κόπτονται τόσο πολύ να μας βάλουν στο Γ1 που (έστω και λίγο) δεν τους συμφέρει; Και αν κόπτονται τόσο γιατί δεν αποφάσισαν να μας πετάξουν by default στο Γ1 στην λήξη του myhome να γλιτώσουν και τα τηλέφωνα;;

Αυτή είναι η πιο σημαντική ερώτηση. Για ποιο λόγο θέλουν να μας πάνε όλους Γ1 και για ποιο λόγο υπάρχουν 2 προγράμματα που είναι πανομοιότυπα; Καταρχάς για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, δεν ξέρω εάν έχουμε καταλάβει ποια είναι η διαφορά στα τιμολόγια και τι σημαίνει το >500 που υπάρχει στο Γ1. Αυτό που εγώ καταλαβαίνω εγώ είναι ότι σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις το Open είναι πιο συμφέρον για τον καταναλωτή από το Γ1, και δεν καταλαβαίνω γιατί λέτε όλοι ότι το Γ1 είναι καλύτερο.

Ας πάρουμε μόνο την ημέρα, για να το απλοποιήσουμε, εάν δείτε προσεκτικά τον πίνακα αυτό που λέει ουσιαστικά είναι ότι:

Εάν είσαι κάτω από 500 kWh:
Στο Open χρεώνεσαι αυτές τις 500 kWh πάντα με 0,15298 είτε τις ξεπεράσεις είτε όχι.
Στο Γ1 χρεώνεσαι αυτές τις 500 kWh με 0,15900, αλλά αν τις ξεπεράσεις θα τις χρεωθείς 0,17100 (!) άρα αμέσως το Γ1 είναι λιγότερο συμφέρον.

Τώρα εάν τις έχεις ξεπεράσει, τις επόμενες 500 kWh θα τις χρεωθείς:
Στο Open πάντα 0,20298
Στο Γ1 0,20900, αλλά αν τις ξεπεράσεις τότε 0,22100 (!) πάλι ουσιαστικά "τιμωρείσαι" που τις ξεπέρασες.

Το >500 στο Γ1 λοιπόν σημαίνει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ χρέωση της συγκεκριμένης κατηγορίας kWh, όταν ξεπεραστεί αυτό το όριο! Και πέρα από αυτή την "τιμωρία" στο Γ1, σε όλες τις περιπτώσεις, είτε ημέρα είτε νύχτα το Open πάντα έχει ελάχιστα χαμηλότερη χρέωση απο το Γ1.

Η μόνη διαφορά από κει και πέρα είναι το πάγιο που είναι 5 (Open), αντί 3,5 (Γ1) ανά μήνα, 1,5 ευρώ το μήνα δεν παίζει ρόλο. Σε γενικές γραμμές λοιπόν η ΔΕΗ έχει συμφέρον να μας πάει στο Γ1, γι' αυτό μας παίρνει όλους να πάμε εκεί.

Τώρα στο ερώτημα γιατί δεν μας πήγαν κατευθείαν στο Γ1, και γιατί υπάρχουν 2 προγράμματα παρόμοια, που μπερδεύουν τον κόσμο, δεν έχω απάντηση. Ίσως απλά έκαναν βλακεία στην αρχή και τώρα τρέχουν να το διορθώσουν. Ή υπήρχε κάποιος κανονισμός που έπρεπε τους συνδρομητές με συμβόλαιο να τους πάνε σε άλλο πρόγραμμα συμβολαίου, γιατί η ουσιαστική διαφορά του Open είναι ότι είναι ετήσιο συμβόλαιο (αν και το σπάς όποτε θες), ενώ το Γ1 απ' ό,τι καταλαβαίνω είναι εντελώς αορίστου.

Αυτά, αν κάνω κάπου λάθος σύμφωνα με τον πίνακα πείτε μου:

DEH2.jpg

Επεξ/σία από Maximusius
Μικρές διορθώσεις και ορθογραφικά
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Maximusius είπε

Αυτή είναι η πιο σημαντική ερώτηση. Για ποιο λόγο θέλουν να μας πάνε όλους Γ1 και για ποιο λόγο υπάρχουν 2 προγράμματα που είναι πανομοιότυπα; Καταρχάς για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, δεν ξέρω εάν έχουμε καταλάβει ποια είναι η διαφορά στα τιμολόγια και τι σημαίνει το >500 που υπάρχει στο Γ1. Αυτό που εγώ καταλαβαίνω εγώ είναι ότι σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις το Open είναι πιο συμφέρον από το Γ1, και δεν καταλαβαίνω γιατί λέτε όλοι ότι το Γ1 είναι καλύτερο.

Ας πάρουμε μόνο την ημέρα, για να το απλοποιήσουμε, εάν δείτε προσεκτικά τον πίνακα αυτό που λέει ουσιαστικά είναι ότι:

Εάν είσαι κάτω από 500 kWh:
Στο Open χρεώνεσαι αυτές τις 500 kWh πάντα με 0,15298 είτε τις ξεπεράσεις είτε όχι.
Στο Γ1 χρεώνεσαι αυτές τις 500 kWh με 0,15900, αλλά αν τις ξεπεράσεις θα τις χρεωθείς 0,17100 (!) άρα αμέσως το Γ1 είναι λιγότερο συμφέρον.

Τώρα εάν τις έχεις ξεπεράσει, τις επόμενες 500 kWh θα τις χρεωθείς:
Στο Open πάντα 0,20298
Στο Γ1 0,20900, αλλά αν τις ξεπεράσεις τότε 0,22100 (!) πάλι ουσιαστικά "τιμωρείσαι" που τις ξεπέρασες.

Πέρα από αυτή την "τιμωρία", σε όλες τις περιπτώσεις, είτε ημέρα είτε νύχτα το Open έχει ελάχιστα χαμηλότερη χρέωση.

Η μόνη διαφορά από κει και πέρα είναι το πάγιο που είναι 5 (Open), αντί 3,5 (Γ1) ανά μήνα. Σε γενικές γραμμές λοιπόν η ΔΕΗ έχει συμφέρον να μας πάει στο Γ1, γι' αυτό μας παίρνει όλους να πάμε εκεί.

Τώρα στο ερώτημα γιατί δεν μας πήγαν κατευθείαν στο Γ1, και γιατί υπάρχουν 2 προγράμματα παρόμοια, που μπερδεύουν τον κόσμο. Ίσως απλά έκαναν βλακεία στην αρχή και τώρα τρέχουν να το διορθώσουν. Ή υπήρχε κάποιος κανονισμός που έπρεπε τους συνδρομητές με συμβόλαιο να τους πάνε σε άλλο πρόγραμμα συμβολαίου, γιατί η ουσιαστική διαφορά του Open είναι ότι είναι ετήσιο συμβόλαιο (αν και το σπάς όποτε θες), ενώ το Γ1 απ' ό,τι καταλαβαίνω είναι εντελώς αορίστου.

Αυτά, αν κάνω κάπου λάθος σύμφωνα με τον πίνακα πείτε μου.

 

 

 

DEH2.jpg

Φαντάζομαι ότι με το μετασχηματισμό της ΔΕΗ, ο στόχος τους ήταν να τελειώσουν με το Γ1/Γ1Ν και να αρχίσουν να προωθούν πιο 'σύγχρονα' προϊόντα (να μπορείς να τα επιλέξεις online κτλ, βλέπε rebranding, καταστήματα με νέο look κτλ), αλλά μάλλον λόγω και της νέας κατάστασης από 01/08 δεν τους βγήκε. Έχουν και αυτοί δικαίωμα στην υπαναχώρηση ;)

Επεξ/σία από balarinio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, prefuse είπε

ευχαριστώ πολύ, μια τέτοια απλή απάντηση έψαχνα για να τους το δείχνω κάθε φορά που μου παραπονιούνται οτι ειναι αρκετά.. αν και τον άλλο μήνα το ίδιο θα έχουμε, ασχέτως αν ειναι εναντι ή εκκαθαριστικός.

...πάντως το να πας γονείς (καθώς θέλει μόνιμη παρακολούθηση το πράγμα - αν ήταν για 'σένα, καλά θα ήταν) σε εναλλακτικό με πιθανή προοπτική συνέχισης χαμηλότερων χρεώσεων (πχ Ήρωνα), ενώ η ΔΕΗ για ένα χρόνο ήταν η πιο φθηνή επιλογή (γενικώς) ΚΑΙ η η πιο "ασφαλής" (λιγότερες μπνιές), εγώ θα το χαρακτήριζα "risky business". Το να τους γυρίσεις σε κυμαινόμενο ΔΕΗ, δεν έχει νόημα, καθώς η διαφορά είναι "τίποτα" (0,01€/kWh), κι αυτό ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ (στην πορεία, ένας θεός ξέρει).

Άρα δώσε τους να καταλάβουν 2 πράγματα :

1) Το να πληρώνουν αυτή τη στιγμή σταθερό των 0,17 (πότε λήγει; ) είναι σαν να πληρώνουν ασφάλεια για το "μη χειρότερο" που ΕΧΕΙ καλή πιθανότητα να συμβεί τον χειμώνα (με τα κυμαινόμενα/τις επιδοτήσεις των). Ειδικά καθώς έχουν ψιλοτσιμπημένη κατανάλωση.

2) Πρέπει, ασχέτως σταθερού, να μάθουν να περιορίσουν κάπως την κατανάλωσή τους σε ρεύμα (για να συνηθίσουν κι όλας στην ιδέα/την πρακτική εφαρμογή). Ειδικά με ό,τι έχει να κάνει με τυχόν "σπατάλες" (τηλεοράσεις ανοιχτές 24/7 στον βρόντο πχ). Αν είσαι κοντά, πάνε κι έλεγξε τί συσκευές υπάρχουν που μπορεί να είναι "κρυφοβρυκόλακες ρεύματος" (ίσως φορτιστές κινητών/ασύρματων). Κατά τ' άλλα σίγουρα θα θέλουν αλλαγές πιθανά κλιματιστικά ή ψυγεία ή καταψύκτης (μάλλον θα είναι άνω της 10ετίας).

Πες τους ότι "ρώτησες άτομα που ξέρουν και προτείνουν καλύτερα ΔΕΗ και στο πρόγραμμα που είστε τώρα, μέχρι να τελειώσει"...

 

4 ώρες πριν, Paracelsus27 είπε

Καλησπέρα σας. Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω λογαριασμό στο myHome online με μέση μηνιαία κατανάλωση 450 kWh. Μέχρι το καλοκαίρι ο μέσος μηνιαίος λογαριαμός μου ήταν 70 ευρώ (στην Καλαμάτα). Αλλά τους τελευταίους 2 μήνες οι λογαριασμοί μου είναι περίπου στα 150 ευρώ. Να ψάξω για κάποιο άλλο πρόγραμμα ή να παραμείνω;

Πότε (ακριβή ημερομηνία) έκανες το συμβόλαιο; Πχ, αν έχεις e-bill account, πότε αναφέρει ότι λήγει;

Ανεξάρτητα βέβαια από την απάντηση, η γενική οδηγία είναι "δεν το πειράζεις" (το Online).

Όσο για το ύψος του λογαριασμού και τον "διπλασιασμό" του, λογικά μιλάμε απλώς για ταυτόχρονο διπλασιασμό κατανάλωσης, οπότε δεν έχει νόημα ούτε περαιτέρω κουβέντα, ούτε φυσικά ν' αλλάξεις κάτι. ΟΜΩΣ, αν μπορείς, ανέβασε τον τελευταίο λογαριασμό (σβήνοντας πρώτα προσωπικά στοιχεία όπως όνομα ΑΦΜ, αρ. παροχής κτλ σε όποια σελίδα είναι εμφανή) να δούμε χρεώσεις, περίοδο κατανάλωσης κτλ.

Η δε Καλαμάτα,,,,,γιατί αναφέρθηκε; Αν εννοείς ότι είναι εκεί η μόνιμή σου κατοικία και αφορά τους λογαριασμούς που είπες, δεν έχει κάποιο νόημα (ούτε η τοποθεσία, ούτε πχ τα τετραγωνικά του σπιτιού). Ρωτάω για να δω αν εννοούσες κάτι που δεν πιάνω (λογαριασμούς πχ από διαφορετικά σπίτια; )

6 ώρες πριν, fragma είπε

Σε σπίτι που είναι μέσα σε κλειστό συγκρότημα κατοικιών και για να δεί κάποιος το ρολόι πρέπει να του ανοίξουν, τί γίνεται οταν έρχονται απο ΔΕΔΔΗΕ να μετρήσουν και δεν μπορούν να μπούν;  Βγάζουν εκκαθαριστικό με την μέτρηση που δηλώνεις ο ίδιος στο ebill?

Εκκαθαριστικό βγάζουν (κάθε 2μηνο κι όλας), αν δώσεις ένδειξη στη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ (ο οποίος την στέλνει στον πάροχο), όχι στο e-bill. Μέσω e-bill, μόνο "έναντι πελάτη" θα βγάλουν (με τις ενδείξεις που εσύ θα δώσεις βέβαια, κι όχι "τυχαίες" δικές τους - αλλά όχι εκκαθαριστικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερώτηση, η ένδειξη που θα δω σ ειναι

4998,6 και 31274,1 μέρα και νύχτα αντίστοιχα σωστά; οι προηγούμενες είναι 

5.040 και 32312 αντίστοιχα. Δεν της είχα βάλει εγώ αυτές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ερώτηση, η ένδειξη που θα δω σ ειναι

4998,6 και 31274,1 μέρα και νύχτα αντίστοιχα σωστά; οι προηγούμενες είναι 

5.040 και 32312 αντίστοιχα. Δεν της είχα βάλει εγώ αυτές 

το κομματι μετα το κομμα το ξεχνας, δινεις μονο ακεραιο αριθμο

περα αυτου, κατι λαθος κανεις. Η τωρινη ενδειξη ειναι μικροτερη απο την προηγουμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

αν κολλάς στη διατύπωση στείλε email :)

Αν ηταν ετσι θα κλειναμε το νημα και θα γραφαμε ολοι στη ΔΕΗ. 😆

Ρωταω μηπως το εχει κανει κανενας κλπ και απαντησει αλλα δε βλεπω φως. Επισης αναφορικα με το μειλ που λες τους εστειλα τις προαλλες για αλλο θεμα και μου απαντησαν αλλα αντι αλλων ουδεμια σχεση. Πρέπει να ειναι οι ίδιοι που ειναι στο τηλεφωνικα κεντρο που λεγαμε πριν :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό, εν τω μεταξύ κυκλοφορεί στο Facebook. Ώρα να πανικόβληθει ο κόσμος  σου λεει. (δεν το θεωρώ off topic, αλλά ψάρεμα, οπότε το ποσταρω) 

(αν κάνω αίτηση για νυχτερινό χωρίς "πιλότο", επηρεάζεται το πρόγραμμα; λογικά όχι, είναι δεδδηε έτσι;) 

Επεξ/σία από Rattlehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...