Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, allifora είπε

λοιπόν ξαναπήρα τηλέφωνο, την ημέρα που λήγει (προσοχή όχι νωρίτερα γιατί θα έχει πέναλτι) θα πρέπει να πάρουμε τηλέφωνο ώστε να ενημερώσουμε την επιθυμία για μετάβαση σε Γ1. και να στείλουν ηλεκτρονικά το νέο συμβόλαιο. Αν δεν γίνει αυτή η επικοινωνία, η μετάβαση γίνεται αυτόματα στο myhomeopen. 

Αστεία πράγματα, δεν μπορεί να κάνει κανείς αίτηση για μεταγενέστερη ημερομηνία; Εμένα μου λήγει πρωτοχρονιά και δεν δουλεύει τίποτα ούτε καν την επομένη τι θα κάνω δηλαδή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Με βαση την επιστολή που στέλνουν και ειναι μονομερης αλλαγή όρων συμβασης μπορουμε να φυγουμε χωρις τη μικρη ρητρα από το Enter και να παμε στο Γ1 πχ? Λεει παραπανω που ειδα στην επιστολή ότι ο πελατης διατηρει το δικαιωμα να φυγει αζημιως ΑΛΛΑ για αλλο προμηθευτή.

Δεν είναι "για άλλο προμηθευτή" μόνο. Το θέμα είναι ότι όταν μιλάς να φύγεις από σταθερό (είτε για αλλού, είτε για Γ1), και έχεις ακόμα ποινή, θα ισχύσει. Το "αζημίως είναι για φυγή από κυμαινόμενο ασχέτως σε τί ή πού θα πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, georgerov είπε

Αστεία πράγματα, δεν μπορεί να κάνει κανείς αίτηση για μεταγενέστερη ημερομηνία; Εμένα μου λήγει πρωτοχρονιά και δεν δουλεύει τίποτα ούτε καν την επομένη τι θα κάνω δηλαδή; 

εννοείται ότι είναι αστεία πράγματα. Ούτε μεταξύ τους δεν λένε τα ίδια, την μια εβδομάδα το ένα την επόμενη εβδομάδα κάτι άλλο ... δεν έχω εμπιστοσύνη ..για αυτό έχουμε καταλήξει να ψάχνουμε λύσεις μέσω φόρουμ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akiskar123 είπε

.εαν ειναι να το στελνουν οπου θελουν αυτοι μετα το περας του 6μηνου τοτε αλλαζει το πραγμα...εξου κ η ερωτηση μου...

Πώς ακριβώς αλλάζει το πράγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, georgerov είπε

Αστεία πράγματα, δεν μπορεί να κάνει κανείς αίτηση για μεταγενέστερη ημερομηνία; Εμένα μου λήγει πρωτοχρονιά και δεν δουλεύει τίποτα ούτε καν την επομένη τι θα κάνω δηλαδή; 

Θα κάνεις αίτηση (econtract) ούτως ή άλλως, οπότε και αφότου λήξει να κάνεις, το ίδιο πράγμα είναι (και που θα πας στο Οπεν μέχρι να γίνει η αλλαγή, δεν είναι πρόβλημα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, georgerov είπε

Αστεία πράγματα, δεν μπορεί να κάνει κανείς αίτηση για μεταγενέστερη ημερομηνία; Εμένα μου λήγει πρωτοχρονιά και δεν δουλεύει τίποτα ούτε καν την επομένη τι θα κάνω δηλαδή; 

δηλαδη, αν κατσεις (λεμε τωρα) μια βδομαδα στο οπεν και κανεις αιτηση για Γ1Ν στις 7/1 τι ακριβως θα παθεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

δηλαδη, αν κατσεις (λεμε τωρα) μια βδομαδα στο οπεν και κανεις αιτηση για Γ1Ν στις 7/1 τι ακριβως θα παθεις? 

Τίποτα αγαπητέ, απλά σαν νοοτροπία / πολιτική είναι για κλάματα. Θα πρέπει να μπορεί να γίνει όποτε ευκαιρεί ο πελάτης και σε λογικά πλαίσια. Δεν είπα να μπορείς να κανείς αίτηση 2 μήνες πριν. 

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

Θα κάνεις αίτηση (econtract) ούτως ή άλλως, οπότε και αφότου λήξει να κάνεις, το ίδιο πράγμα είναι (και που θα πας στο Οπεν μέχρι να γίνει η αλλαγή, δεν είναι πρόβλημα).

Ναι δεκτό, την νοοτροπία κρίνω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και αυτό που ρωτάς έχει απαντηθεί πολλές φορές τις τελευταίες 10 ημέρες, το χαρτί αυτό το στέλνουν σε όλους όσους λήγει το σταθερό πρόγραμμα που έχουν, άσχετα με ποια τιμή το έχουν κλείσει.

Spoiler

Δεν θελω να γινω επικριτικος κ ουτε θελω να το παρεις προσωπικα απλα παιρνω αφορμη απο σενα...
Δεν ειναι ωραιο να ρωταει καποιος κατι και ν του λετε εχει απαντηθει ηδη σε ενα thread με 1320 σελιδες που καθε μιση ωρα απο τα πολλα posts γινεται κ νεα σελιδα...

Εαν δεν θελεις να απαντησεις γιατι θεωρεις κουραστικη την ερωτηση η απλα δεν απαντας κ αφηνεις τον αλλον να ψαξει μονος του λιγο πιο πισω μπας κ βρει κατι η απλα στην απαντηση σου δινεις την πραγματικη απαντηση και δεν λες εχει απλα ""εχει απαντηθει 10 σελιδες πριν"" ...δεν βοηθαμε ετσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, allifora είπε

λοιπόν ξαναπήρα τηλέφωνο, την ημέρα που λήγει (προσοχή όχι νωρίτερα γιατί θα έχει πέναλτι) θα πρέπει να πάρουμε τηλέφωνο ώστε να ενημερώσουμε την επιθυμία για μετάβαση σε Γ1.

Λίγο μαλακία αυτό που σου είπε, καθώς το τελευταίο 3μηνο ούτως ή άλλως δεν υπάρχει ποινή στα σταθερά της ΔΕΗ. Άρα όχι "τη μέρα που λήγει", μπορείς να πάρεις και νωρίτερα (ΑΝ φυσικά θες). Αλλά και αργότερα να πάρεις, πάλι δεν είναι πρόβλημα, καθώς και στο Οπεν να πας, μπορείς να κάνεις αίτηση για Γ1 χωρίς καμμιά ποινή και χωρίς να έχεις κάποια βαριά χρέωση (κιλοβατωρών) για τις μέρες που θα περάσουν μέχρι να γίνει η μετάβαση. Δεν χρειάζεται να "σκοτωθείς" να πας στο Γ1 δλδ.

15 λεπτά πριν, akiskar123 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν θελω να γινω επικριτικος κ ουτε θελω να το παρεις προσωπικα απλα παιρνω αφορμη απο σενα...
Δεν ειναι ωραιο να ρωταει καποιος κατι και ν του λετε εχει απαντηθει ηδη σε ενα thread με 1320 σελιδες που καθε μιση ωρα απο τα πολλα posts γινεται κ νεα σελιδα...

Εαν δεν θελεις να απαντησεις γιατι θεωρεις κουραστικη την ερωτηση η απλα δεν απαντας κ αφηνεις τον αλλον να ψαξει μονος του λιγο πιο πισω μπας κ βρει κατι η απλα στην απαντηση σου δινεις την πραγματικη απαντηση και δεν λες εχει απλα ""εχει απαντηθει 10 σελιδες πριν"" ...δεν βοηθαμε ετσι.

 

Spoiler

...το κακό με τις 1320 σελίδες όμως είναι ότι είναι τόσες επειδή πολλοί ρωτάνε ΧΩΡΙΣ να κάνουν τον κόπο να διαβάσουν ΕΣΤΩ λίγο πριν, πράγμα που λογικά γνωρίζεις ότι είναι "must" για τα φόρουμ, ακριβώς για να μην μεγαλώνουν τόσο τα threads και να μένουν λειτουργικά....

Δεν σου είπε κάτι κακό, ή με κακό τρόπο - κακώς λοιπόν "πειράχτηκες"...Και προφανώς δεν έχει να κάνει με το αν "κουράστηκε"....Και φυσικά δεν το λέει σώνει και καλά για 'σένα, καθώς εννοείται ότι δεν είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος που πιθανώς δεν διάβασε "λίγο πίσω"....

 

21 λεπτά πριν, georgerov είπε

Ναι δεκτό, την νοοτροπία κρίνω.

...καλά ναι, αλλά αν είναι να τους "κρίνουμε", κανονικά πρέπει να τους στήσουμε στα 6 μέτρα (και μάλιστα για πολύ σοβαρότερα θέματα, είτε "νοοτροπίας", είτε και πρακτικής εφαρμογής....🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akiskar123 είπε

Δεν θελω να γινω επικριτικος κ ουτε θελω να το παρεις προσωπικα απλα παιρνω αφορμη απο σενα...
Δεν ειναι ωραιο να ρωταει καποιος κατι και ν του λετε εχει απαντηθει ηδη σε ενα thread με 1320 σελιδες που καθε μιση ωρα απο τα πολλα posts γινεται κ νεα σελιδα...

Εαν δεν θελεις να απαντησεις γιατι θεωρεις κουραστικη την ερωτηση η απλα δεν απαντας κ αφηνεις τον αλλον να ψαξει μονος του λιγο πιο πισω μπας κ βρει κατι η απλα στην απαντηση σου δινεις την πραγματικη απαντηση και δεν λες εχει απλα ""εχει απαντηθει 10 σελιδες πριν"" ...δεν βοηθαμε ετσι.

Αυτό που ρώτησες δεν έχει απαντηθεί απλώς μια φορά σε ένα νήμα με 1320 σελίδες, μόνο μέσα στις 10 τελευταίες σελίδες έχει απαντηθεί πολλές φορές... δεν είναι ωραίο να επαναλαμβάνονται τα ίδια ξανά και ξανά.

Καλό θα ήταν ο άλλος από μόνος του να ψάξει λίγο πίσω ή να χρησιμοποιήσει την αναζήτηση μπας και βρει αυτό που θέλει και μετά να ρωτήσει, αυτό ακριβώς προβλέπουν και οι κανόνες που αποδέχτηκες κάνοντας εγγραφή σε αυτόν τον ιστότοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, agnostos99 είπε

Δηλαδή αν δινουμε στον ΔΕΔΔΗΕ τις μετρησεις μας (όχι στον πάροχο) δεν ερχονται και θεωρουν ότι αυτα που δωσαμε ειναι και βγαινει εκκαθαριστικός?

Έτσι καί αλλιώς, έρχονται κάθε τετράμηνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kaykis27 είπε

Γνωρίζει κάποιος αν το 2% έκπτωση πάγιας εντολής στο Open είναι υποχρεωτικό;

τι εννοεις? αν ειναι υποχρεωτικο να κανεις παγια εντολη, οχι δεν ειναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

τι εννοεις? αν ειναι υποχρεωτικο να κανεις παγια εντολη, οχι δεν ειναι. 

Χωρις παγια εντολη ομως δεν υπαρχει η εκπωτση του 2%

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, washcloud είπε

Δεν είναι "για άλλο προμηθευτή" μόνο. Το θέμα είναι ότι όταν μιλάς να φύγεις από σταθερό (είτε για αλλού, είτε για Γ1), και έχεις ακόμα ποινή, θα ισχύσει. Το "αζημίως είναι για φυγή από κυμαινόμενο ασχέτως σε τί ή πού θα πας.

Γιατί να ισχύσει? Μου αλλάζεις μονομερώς έναν όρο της συμβασης που έχω, η οποια εχει και ποινη προωρης αποχώρησης από το πρόγραμμα και μου λες αν δε συμφωνεις με τη μονομερη αλλαγή μπορείς να φυγεις αζημιως, γιατι λοιπον να με χρεωσεις με ποινη προωρης αποχωρησης? Αν δε μου αλλαζες τον όρο δε θα εφευγα!!! Ετσι οπως το λες ειτε παω σε αλλο παροχο ειτε αλλαξω προγραμμα στη ΔΕΗ θα πρεπει να πληρωσω την ποινη κατι που δεν ισχυει αφου μετα την μονομερη αλλαγή μπορείς χωρις ΚΑΜΙΑ ποινή να φυγεις...

Επισης δεν εχει σχεση με σταθερο η κυμαινομενο αλλα με οποιοδηποτε αποτέλεσμα έχει η προωρη αποχωρηση η οποια φυσικα γινεται γιατι αλλαξε μονομερως η συμβαση!!! Αυτό ισχύε πχ και όταν έφυγαν από την προηγουμενη εταιρεία που είχε ποινη προωρης αποχωρησης οι δικοι μου.

Το ερωτημα μου ειναι επειδή ετσι οπως το γραφει η επιστολή η αζημιως αποχωρηση λεει ειναι για αλλαγή παρόχου και όχι γενικά η αλλαγή προγράμματος.

ΥΓ: Για να βαλω και ενα αλλο πρακτικό παραδειγμα, η ΔΕΗ μας εχει στο ENter με 0,18 τιμή. Αν αυριο το πρωι μονομερως που εχει και το δικαιωμα πει οτι σου παω την τιμη 0,30 και εσυ φυγεις από την εταιρεία ή αλλάξεις σε κυμαινομενο θα σου ζητησει την ποινη των 80ΕΥΡΩ επειδη εσπασες το πρόγραμμα?

Επεξ/σία από agnostos99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...