Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, akiskar123 είπε

Καλημερα,δεν ξερω εαν εχει ειπωθει κατι παρομοιο...αλλα χθες εστειλαν σε φιλο που εχει το home enter 0.18-0.13 το εξης,η συμβαση του ληγει τον φεβρουαριο...
Εμεις που εχουμε το home online με την καλη τιμη να περιμενουμε κατι αναλογο??αν κ εχει περασει το 6μηνο κλεινω σε λιγο 1 χρονο στο home online...

 

https://cdn.discordapp.com/attachments/886297109618380800/1026924455856980058/20221004_212537.jpghttps://cdn.discordapp.com/attachments/886297109618380800/1026924456184135721/20221004_212605.jpg

Εξαρταται απο την τιμη που εχεις το Home online .Αν εισαι στο 0,18 ισως συμφερει το Γ1 με τιμες  Οκτωβριου αλλα κανεις δεν ξερει τι θα γινει μετα .

Εγω θα κραταγα αυτο που εχω μεχρι την ληξη του

4 λεπτά πριν, darkman είπε

Καλημερα ρε παιδια εγω γιατι μεσα στην ΔΕΗ δεν βλεπω προγραμμα που να λεει MyHomeOpen ??? 

Ειναι λιγο ...κρυμμενο  

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, yazidis είπε

Έχει απαντηθεί το τελευταίο 10ήμερο αρκετές φορές.

Spoiler

Ναι διαβασα στις πισω σελιδες περι τουτου...κ απ οτι βλεπω το στελνουν στα home enter που ληγουν στα κοντα...
Εγω ρωτησα εαν εχει τυχει σε καποιον που εχει το home online 0.096€ KWH με συμβαση 2 ετη να του εχει σταλει κατι παρομοιο...εαν ειναι να το στελνουν σε αυτους που ληγει στα κοντα το συμβολαιο οκ...εαν ειναι να το στελνουν οπου θελουν αυτοι μετα το περας του 6μηνου τοτε αλλαζει το πραγμα...εξου κ η ερωτηση μου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, darkman είπε

Καλημερα ρε παιδια εγω γιατι μεσα στην ΔΕΗ δεν βλεπω προγραμμα που να λεει MyHomeOpen ??? 

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

10 Οκτωβρίου λήγει το myHomeEnter που είχα (με 0,105/kWh κλάψ) και είχα πάρει το γράμμα κι εγώ, ότι θα μεταφερθώ στο myHomeOpen.

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο (!) και μία εκεί πέρα με έπεισε να πάω στο Γ1/Γ1Ν. Θα παίρνουν λογικά όλους που λήγουν τα συμβόλαιά τους σιγά σιγά. Μπήκα εδώ να το ψάξω μήπως έκανα βλακεία, αλλά δεν βλέπω μεγάλη διαφορά. Γιατί όμως ήθελε να με πείσει να πάω σε Γ1/Γ1Ν; 😒 Αυτό είναι η απορία μου, και επίσης γιατί υπάρχουν δύο προγράμματα που είναι σχεδόν τα ίδια;

Επεξ/σία από Maximusius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας. Μέχρι σήμερα είμαι στο home enter της ΔΕΗ το σταθερό με 0,09 τιμή, το οποίο λήγει σε μια εβδομάδα και ενώ από το τηλέφωνο με βεβαίωσαν ότι αν δεν κάνω κάτι γίνεται μετάβαση αυτόματα στο Γ1 που επιδοτείται από το κράτος, στην επιστολή που έλαβα αναγράφει ότι η μετάβαση θα γίνει στο myhomeopen. Καταλαβαίνω ότι με συμφέρει το Γ1 λογικά με τις επιδοτήσεις γιατί όμως άλλα γράφουν στην επιστολή και άλλα λένε στο τηλέφωνο και τι ισχύει από που θα βρω άκρη;

4 λεπτά πριν, Maximusius είπε

10 Οκτωβρίου λήγει το myHomeEnter που είχα (με 0,105/kWh κλάψ) και είχα πάρει το γράμμα κι εγώ, ότι θα μεταφερθώ στο myHomeOpen.

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο (!) και μία εκεί πέρα με έπεισε να πάω στο Γ1/Γ1Ν. Θα παίρνουν λογικά όλους που λήγουν τα συμβόλαιά τους σιγά σιγά. Μπήκα εδώ να το ψάξω μήπως έκανα βλακεία, αλλά δεν βλέπω μεγάλη διαφορά. Γιατί όμως ήθελε να με πείσει να πάω σε Γ1/Γ1Ν; 😒 Αυτό είναι η απορία μου.

μια από τα ίδια και εγώ με τη διαφορά ότι εγώ τους πήρα τηλέφωνο και όχι αυτοί. Δε νομίζω ότι έκανες βλακεία με την τρέχουσα κατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akiskar123 είπε

Ναι διαβασα στις πισω σελιδες περι τουτου...κ απ οτι βλεπω το στελνουν στα home enter που ληγουν στα κοντα...
Εγω ρωτησα εαν εχει τυχει σε καποιον που εχει το home online 0.096€ KWH με συμβαση 2 ετη να του εχει σταλει κατι παρομοιο...εαν ειναι να το στελνουν σε αυτους που ληγει στα κοντα το συμβολαιο οκ...εαν ειναι να το στελνουν οπου θελουν αυτοι μετα το περας του 6μηνου τοτε αλλαζει το πραγμα...εξου κ η ερωτηση μου...

Και αυτό που ρωτάς έχει απαντηθεί πολλές φορές τις τελευταίες 10 ημέρες, το χαρτί αυτό το στέλνουν σε όλους όσους λήγει το σταθερό πρόγραμμα που έχουν, άσχετα με ποια τιμή το έχουν κλείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Maximusius είπε

10 Οκτωβρίου λήγει το myHomeEnter που είχα (με 0,105/kWh κλάψ) και είχα πάρει το γράμμα κι εγώ, ότι θα μεταφερθώ στο myHomeOpen.

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο (!) και μία εκεί πέρα με έπεισε να πάω στο Γ1/Γ1Ν. Θα παίρνουν λογικά όλους που λήγουν τα συμβόλαιά τους σιγά σιγά. Μπήκα εδώ να το ψάξω μήπως έκανα βλακεία, αλλά δεν βλέπω μεγάλη διαφορά. Γιατί όμως ήθελε να με πείσει να πάω σε Γ1/Γ1Ν; 😒 Αυτό είναι η απορία μου.

...επειδή α) οι υπάλληλοι που καλούν παίρνουν μπόνους για κάθε νέο συμβόλαιο που κλείνουν β) για να μη φύγεις γι' αλλού γ) η ΔΕΗ από τα σταθερά τσεπώνει 0,10 ενώ από τα κυμαινόμενα ~0,60 [γενικά αυτό, καθώς ούτως ή άλλως λήγει το δικό σου - παίρνουν μαζικά, ακόμα και όσων λήγει πχ την άνοιξη, συνεπώς ισχύουν στην περίπτωσή σου περισσότερα τα α)&β) ].

Βλακεία όχι, δεν έκανες : πρακτικά το Οπεν συμφέρει (ουσιαστικά) για πολύ μεγάλες καταναλώσεις (και "θέλει" και πάγια εντολή για να εκμεταλλευτείς φουλ το όποιο "υπέρ" του). Στις μικρές, και οι διαφορές μικρές είναι (πρακτικά). "Ιδανικά", ο περισσότερος κόσμος για Γ1 είναι. Και μπορείς να αλλα΄ξεις πρόγραμμα αζημίως, οπότε....

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, agnostos99 είπε

Δηλαδή αν δινουμε στον ΔΕΔΔΗΕ τις μετρησεις μας (όχι στον πάροχο) δεν ερχονται και θεωρουν ότι αυτα που δωσαμε ειναι και βγαινει εκκαθαριστικός?

οχι.. ερχονται μονο για τον εκαθαριστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, allifora είπε

καλημέρα σας. Μέχρι σήμερα είμαι στο home enter της ΔΕΗ το σταθερό με 0,09 τιμή, το οποίο λήγει σε μια εβδομάδα και ενώ από το τηλέφωνο με βεβαίωσαν ότι αν δεν κάνω κάτι γίνεται μετάβαση αυτόματα στο Γ1 που επιδοτείται από το κράτος, στην επιστολή που έλαβα αναγράφει ότι η μετάβαση θα γίνει στο myhomeopen. Καταλαβαίνω ότι με συμφέρει το Γ1 λογικά με τις επιδοτήσεις γιατί όμως άλλα γράφουν στην επιστολή και άλλα λένε στο τηλέφωνο και τι ισχύει από που θα βρω άκρη;

Ισχύει αυτό που λέει η επιστολή και όχι αυτό που σου είπαν στο τηλ, αν δεν κάνεις τίποτα θα πας open, για να πας Γ1 πρέπει να το ζητήσεις, να υπογράψεις νέα σύμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγενή που λήγει το home enter και ήθελε το open επειδή έχει μεγάλες καταναλώσεις τον πήραν τηλέφωνο πριν λίγο ότι ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί το open και θα τον πάνε στο Γ1 

Θα του στείλουν χαρτιά για υπογραφή. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση την επιστολή που στέλνουν και ειναι μονομερης αλλαγή όρων συμβασης μπορουμε να φυγουμε χωρις τη μικρη ρητρα από το Enter και να παμε στο Γ1 πχ? Λεει παραπανω που ειδα στην επιστολή ότι ο πελατης διατηρει το δικαιωμα να φυγει αζημιως ΑΛΛΑ για αλλο προμηθευτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos99 είπε

Με βαση την επιστολή που στέλνουν και ειναι μονομερης αλλαγή όρων συμβασης μπορουμε να φυγουμε χωρις τη μικρη ρητρα από το Enter και να παμε στο Γ1 πχ? Λεει παραπανω που ειδα στην επιστολή ότι ο πελατης διατηρει το δικαιωμα να φυγει αζημιως ΑΛΛΑ για αλλο προμηθευτή.

στη ληξη της συμβασης οπου θες πας ετσι κι αλλιως, η ΔΕΗ απλα σου λεει αν δε κανεις καποια κινηση στη ληξη θα πας σ'αυτο το προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, allifora είπε

και ενώ από το τηλέφωνο με βεβαίωσαν ότι αν δεν κάνω κάτι γίνεται μετάβαση αυτόματα στο Γ1 που επιδοτείται από το κράτος, στην επιστολή που έλαβα αναγράφει ότι η μετάβαση θα γίνει στο myhomeopen.               Καταλαβαίνω ότι με συμφέρει το Γ1 λογικά με τις επιδοτήσεις

Και δεν τους το 'πες στο τηλ. "ναι ρε παιδιά, ΑΛΛΑ"...; Να έβλεπες δλδ τί θα σου έλεγαν...Τεσπα, Οπεν πας. Στο τηλ. μπορεί να ήταν πιωμένοι/βλαμμένοι/"απλώς" ανενημέρωτοι κτλ

Και το Οπεν επιδοτείται πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν ξαναπήρα τηλέφωνο, την ημέρα που λήγει (προσοχή όχι νωρίτερα γιατί θα έχει πέναλτι) θα πρέπει να πάρουμε τηλέφωνο ώστε να ενημερώσουμε την επιθυμία για μετάβαση σε Γ1. και να στείλουν ηλεκτρονικά το νέο συμβόλαιο. Αν δεν γίνει αυτή η επικοινωνία, η μετάβαση γίνεται αυτόματα στο myhomeopen. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, allifora είπε

λοιπόν ξαναπήρα τηλέφωνο, την ημέρα που λήγει (προσοχή όχι νωρίτερα γιατί θα έχει πέναλτι) θα πρέπει να πάρουμε τηλέφωνο ώστε να ενημερώσουμε την επιθυμία για μετάβαση σε Γ1. και να στείλουν ηλεκτρονικά το νέο συμβόλαιο. Αν δεν γίνει αυτή η επικοινωνία, η μετάβαση γίνεται αυτόματα στο myhomeopen. 

εγω παντως ειχα παρει προσωπικα παρασκευη τηλ για προγραμμα που τελειωνε δευτερα και μου ειπανε οκ μολις τελειωσει την δευτερα θα παει σε Γ1Ν, και οντως εγινε.. ηρθε ο πρωτος λογαριασμος μαζι με ΚΟΤ ..  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...