Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καλησπέρα σε όλους, είμαι στο ΔΕΗ home enter N(Αν το θυμάμαι καλά) μέχρι τέλος του χρόνου. Έχει στείλει επιστολή η ΔΕΗ για μετάβαση στο open.Η ανανέωση γίνεται απ ότι κατάλαβα κατευθείαν.Τα άλλα πρόγραμμα (enter, enter+, online, ή Γ1Ν)  αξίζουν; Αν αξίζει κάποιο από αυτά, μπορώ να κάνω μετάβαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, kaykis27 είπε

 Καλησπέρα σε όλους, είμαι στο ΔΕΗ home enter N(Αν το θυμάμαι καλά) μέχρι τέλος του χρόνου. Έχει στείλει επιστολή η ΔΕΗ για μετάβαση στο open.Η ανανέωση γίνεται απ ότι κατάλαβα κατευθείαν.Τα άλλα πρόγραμμα (enter, enter+, online, ή Γ1Ν)  αξίζουν; Αν αξίζει κάποιο από αυτά, μπορώ να κάνω μετάβαση;

Αν δεν κανεις κατι θα πας στο open αυτοματα .Το Γ1 και Γ1Ν ειναι λιγο πιο φτηνο για χαμηλες καταναλωσεις το 4μηνο.

Τα αλλα enter ξεχνα τα γιατι εχουν τρελες χρεωσεις αντιθετα με το υπαρχων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, madboy είπε

Το Open απο τις πόσες Kwh ανα τετράμηνο συμφέρει εναντι του Γ1;

ανα μήνα Χ κατανάλωσης Οκτωβρίου και 2% έκπτωσης πάγιας εντολής

0,601*0,98*Χ+5>0,595*Χ+3,5

X>~249kw/μήνα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Merenda7 είπε

εαν δίνω κάθε δυο μήνες την καταμέτρηση στην Δεδδηε και όχι στο site της ΔΕΗ, θα έρχετε κάθε δυο μήνες εκκαθαριστικός λογαριασμός? Δίχως να λαμβάνω έναντι ενδιάμεσα?

Δίχως.

16 ώρες πριν, Arkin είπε

Καλα σοβαροι ειναι? Μεσα απο το ebill δεν γινεται να παει σε Γ1Ν? Οταν πηγα σε enter το εκανα με ενα κλικ. Εδω τωρα θελει ολοκληρη διαδικασια για να γυρισεις στο παλιο απλο προγραμμα που ειμασταν? 

Δε χρειάζεται να τρέχεις σε κατάστημα πάντως. Κάλεσε Teleperformance (2111819403 - απαντούν γρήγορα) και σε 5'-10' θα έχεις τελειώσει (...με λίγα περισσότερα κλικ από ένα, είναι η αλήθεια βέβαια....).

11 ώρες πριν, laziokos είπε

Είμαι στο my home με 0,18 και 0,13 νυχτερινό αντίστοιχα μέχρι του χρόνου τον Μάρτιο.

Με έχουν πρήξει από την ΔΕΗ να με μεταφέρουν στο Επιδοτούμενο Γ1 γιατί με συμφέρει λέει.

Αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη στα κυμαινόμενα..δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά μέχρι τον Μάρτιο λέω να μείνω εκεί.

Μετά θα με σουτάρουν αναγκαστικά λογικά.

Ναι, θα σε σουτάρουν (στο MyHome Open).

Kαλά κάνεις και δεν έχεις εμπιστοσύνη. Ενας θεός ξέρει τί θα γίνει μέχρι τον Μάρτιο στα κυμαινόμενα και στις επιδοτήσεις. Stay.

Αυτό με το οποίο δεν σε πρήζουν, είναι ότι σε ΣΥΜΦΕΡΕΙ,,,για τον ΟΚΤΩΒΡΗ. Στις 20 Οκτώβρη θα ξέρεις αν σε συμφέρει και για τον Νοέμβρη, στις 20 Νοέμβρη αν θα σε συμφέρει για τον Δεκέμβρη - κ.ο.κ. Με άλλα λόγια, πιασ' το κυμαινόμενο και κούρευτο....Πρηξ' τους κι εσύ λοιπόν : "τί λέτε ρε μπαγλαμάδες, ξέρετε αν ΘΑ με συμφέρει και τον Νοέμβρη και για όλους τους μήνες έως Μάρτη; Μήπως να μου δώσετε και 6 νούμερα να παίξω και Τζόκερ;" κλπ. Τέλος δεν σε πρήζουν με το ότι η μετάβαση που σου προτείνουν, πρωτίστως ΑΥΤΟΥΣ συμφέρει (τώρα παίρνουν 0,17 - με συνέπεια εξόφλησης - από εσένα, ενώ αν πας κυμαινόμενο θα παίρνουν 0,16 από εσένα ΚΑΙ ~0,44 από το κράτος...).

8 ώρες πριν, MikeJ είπε

Είμαι στο My Home Enter που λήγει 23/11. Μου έχει έρθει κλασικά η επιστολή για μετάβαση στο My Home Open όταν λήξει το παρών συμβόλαιο. Επειδή όμως έχω μικρές καταναλώσεις προτιμώ Γ1.

Ταυτόχρονα όμως έχω την επιλογή για ΚΟΤ που ακόμα δεν την έχω ενεργοποιήσει. Βάσει αρχικού συμβολαίου επιλέγοντας ΚΟΤ θα πρέπει να με πετάξει στο Γ1  (γιατί δεν συνδυάζεται με το Enter). 

Ελπίζω δλδ με τα παραπάνω και ενεργοποιώντας το ΚΟΤ προς τέλος Οκτωβρίου να καταφέρω να βρεθώ στο Γ1 αντί για το Open χωρίς να χρειαστεί να κάνω χαρτούρες και να τρέχω σε γραφεία ΔΕΗ. 

Είναι σωστό το πλάνο μου ή μπάζει από κάπου;

Σωστό είναι, αλλά στείλε μέιλ στο [email protected] και ζήτα να σου πουν επίσημα τί ακριβώς θα γίνει αν βάλεις ΚΟΤ.

Εναλλακτικά κάνε δουλειά μέσω ΤΡ (3 παραθέσεις πιο πάνω) : ΔΕΝ χρειάζεται να τρέχεις σε κατάστημα, ούτε χαρτούρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' ότι καταλαβαίνω η επιλογή κάποιου προγράμματος είναι λίγο ''τζοκερ''.. Δηλαδή διαλέγοντας ένα από τα enter,enter+,online ναι μεν έχεις υψηλή χρέωση στην Κwh( από 0,54-0.56) αλλά είναι σταθερή η τιμή.Επιλέγοντας κάποιο από τα open ή Γ1/Γ1Ν ,να μεν είναι πιο φθηνή η kwH αλλά  είναι κυμαινόμενο και με την επιδότηση(ποιος ξέρει τον άλλο μήνα τι τιμή θα φτάσει η kwH , αν θα υπάρχει η επιδότηση και αν θα συνεχίσει να είναι ίδια)..
Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Επεξ/σία από kaykis27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kaykis27 είπε

Απ' ότι καταλαβαίνω η επιλογή κάποιου προγράμματος είναι λίγο ''τζοκερ''.. Δηλαδή διαλέγοντας ένα από τα enter,enter+,online ναι μεν έχεις υψηλή χρέωση στην Κwh( από 0,54-0.56) αλλά είναι σταθερή η τιμή.Επιλέγοντας κάποιο από τα open ή Γ1/Γ1Ν ,να μεν είναι πιο φθηνή η kwH αλλά  είναι κυμαινόμενο και με την επιδότηση(ποιος ξέρει τον άλλο μήνα τι τιμή θα φτάσει η kwH , αν θα υπάρχει η επιδότηση και αν θα συνεχίσει να είναι ίδια)..
Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Δυστυχως δεν εχεις καταλαβει λαθος ...Απλα αν δεν σε σμφερει μπορεις να αλλαξεις προγραμμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, kaykis27 είπε

Απ' ότι καταλαβαίνω η επιλογή κάποιου προγράμματος είναι λίγο ''τζοκερ''.. Δηλαδή διαλέγοντας ένα από τα enter,enter+,online ναι μεν έχεις υψηλή χρέωση στην Κwh( από 0,54-0.56) αλλά είναι σταθερή η τιμή.Επιλέγοντας κάποιο από τα open ή Γ1/Γ1Ν ,να μεν είναι πιο φθηνή η kwH αλλά  είναι κυμαινόμενο και με την επιδότηση(ποιος ξέρει τον άλλο μήνα τι τιμή θα φτάσει η kwH , αν θα υπάρχει η επιδότηση και αν θα συνεχίσει να είναι ίδια)..
Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Δε φαινεται να παει 0.54 συντομα. Δε βρισκω λογο να παει καποιος σε σταθερο. Εξαλλου για αυτο πανε το κοσμο σε open . Οταν πεσουν οι τιμες αν υπαρχει ρητρα μπορει να αξιζει στο μελλον. Δηλαδη να δινεις 20-25 λεπτα και με κυμενομενο να παιζει πανω κατω.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δε φαινεται να παει 0.54 συντομα.

Αν πάψει όμως η επιδότηση του κράτους(όλα είναι πιθανά) η τιμή θα φτάσει και θα περάσει τα 0.54
(και η χρέωση ενέργειας με έκπτωση τον οκτώβριο είναι 0,59 [χωρίς κρατική επιδότηση] )
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kaykis27 είπε

Αν πάψει όμως η επιδότηση του κράτους(όλα είναι πιθανά) η τιμή θα φτάσει και θα περάσει τα 0.54
(και η χρέωση ενέργειας με έκπτωση τον οκτώβριο είναι 0,59 [χωρίς κρατική επιδότηση] )
 

Δε θα σταματησει η επιδοτηση. Το πιο πιθανο ειναι να πεσει το ρευμα που πεφτει η τιμη και να ειναι νορμαλ 20 λεπτα. Οσοι εχουν ξεχαστει σε παλαια προγραμματα θα τη γλιτωσουν μονο.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να είναι έτσι..
Μια απορία λέει στον πίνακα των χρεώσεων κάτω κάτω ''σε περίπτωση επίτευξης στόχου ενεργειακής εξοικονόμησης'' .. Τι είναι αυτό; και πως επιτυγχάνεται ο στόχος αυτός;
Επίσης η πάγια εντολή του Open είναι υποχρεωτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,δεν ξερω εαν εχει ειπωθει κατι παρομοιο...αλλα χθες εστειλαν σε φιλο που εχει το home enter 0.18-0.13 το εξης,η συμβαση του ληγει τον φεβρουαριο...
Εμεις που εχουμε το home online με την καλη τιμη να περιμενουμε κατι αναλογο??αν κ εχει περασει το 6μηνο κλεινω σε λιγο 1 χρονο στο home online...

 

https://cdn.discordapp.com/attachments/886297109618380800/1026924455856980058/20221004_212537.jpghttps://cdn.discordapp.com/attachments/886297109618380800/1026924456184135721/20221004_212605.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kaykis27 είπε

Μακάρι να είναι έτσι..
Μια απορία λέει στον πίνακα των χρεώσεων κάτω κάτω ''σε περίπτωση επίτευξης στόχου ενεργειακής εξοικονόμησης'' .. Τι είναι αυτό; και πως επιτυγχάνεται ο στόχος αυτός;
Επίσης η πάγια εντολή του Open είναι υποχρεωτική;

Ο στόχος που λένε είναι να κάνεις οικονομία 15% σε σύγκριση με το ίδιο περσινό διάστημα. Και να μπορείς να το αποδείξεις φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, akiskar123 είπε

Καλημερα,δεν ξερω εαν εχει ειπωθει κατι παρομοιο...αλλα χθες εστειλαν σε φιλο που εχει το home enter 0.18-0.13 το εξης,η συμβαση του ληγει τον φεβρουαριο...
Εμεις που εχουμε το home online με την καλη τιμη να περιμενουμε κατι αναλογο??αν κ εχει περασει το 6μηνο κλεινω σε λιγο 1 χρονο στο home online...

 

https://cdn.discordapp.com/attachments/886297109618380800/1026924455856980058/20221004_212537.jpghttps://cdn.discordapp.com/attachments/886297109618380800/1026924456184135721/20221004_212605.jpg

Έχει απαντηθεί το τελευταίο 10ήμερο αρκετές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...