Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Απο την πρωτη κιλοβατωρα και παγιο 5 ευρω αντι 2,5 του Γ1

Για ισως πανω απο 1000 τον μηνα να συμφερει 

3,5€ πάγιο έχει το Γ1/Γ1Ν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgerov είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αφού με το 2% πέφτεις κάτω από την τιμή του Γ1Ν γιατί συμφέρει μόνο πάνω από 1000 το μήνα;

Γιατί έχει ίδια χρέωση από την πρώτη κιλοβατώρα και 1.5 ευρώ παραπάνω πάγιο τον μήνα. Οι διαφορές πάντως δεν είναι τρομακτικές. 

Επισης το 2% ειναι μονο σε οτι αφορα τις χρεωσεις ΔΕΗ

Επίσης αν δεν κάνω λάθος έχει ετήσια δέσμευση που αυτό μπορεί να είναι καλό ή κακό ανάλογα με την τιμή που θα έχει το ρεύμα. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Γιατί έχει ίδια χρέωση από την πρώτη κιλοβατώρα και 1.5 ευρώ παραπάνω πάγιο τον μήνα. Οι διαφορές πάντως δεν είναι τρομακτικές. 

Επίσης αν δεν κάνω λάθος έχει ετήσια δέσμευση που αυτό μπορεί να είναι καλό ή κακό ανάλογα με την τιμή που θα έχει το ρεύμα. 

Και πάλι κάνεις λάθος, το open δεν έχει καμία δέσμευση, όποτε θες φεύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dasnowy είπε

 

Σωστά. Θα είναι και οι δύο εκκαθαριστικοί.

Δηλαδή αν δινουμε στον ΔΕΔΔΗΕ τις μετρησεις μας (όχι στον πάροχο) δεν ερχονται και θεωρουν ότι αυτα που δωσαμε ειναι και βγαινει εκκαθαριστικός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos99 είπε

Δηλαδή αν δινουμε στον ΔΕΔΔΗΕ τις μετρησεις μας (όχι στον πάροχο) δεν ερχονται και θεωρουν ότι αυτα που δωσαμε ειναι και βγαινει εκκαθαριστικός?

Όταν είναι να έρθουν (κάθε 4μηνο δλδ) θα έρθουν, και η ένδειξη που θα καταγράψει ο υπάλληλος υπερισχύει του πελάτη.

Αυτό που περιγράφεις μπορεί να γίνει μόνο στο ενδιάμεσο, δλδ 2 μήνες μετά (ή 2 μήνες πριν, όπως και να το πεις είναι το ίδιο) την προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και πάλι κάνεις λάθος, το open δεν έχει καμία δέσμευση, όποτε θες φεύγεις.

Απο τις σελιδες της ΔΕΗ 

Χωρίς δέσμευση συμβολαίου Γ1
12μηνη διάρκεια Open

Αντε βγαλε ακρη  ...

Επισης το 2% εκπτωση ειναι μονο για τις χρεωσεις προμηθειας στο open και οχι στο συνολο του λογαριασμου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Επισης το 2% εκπτωση ειναι μονο για τις χρεωσεις προμηθειας στο open και οχι στο συνολο του λογαριασμου 

ναι που σημαίνει  στην τιμή κιλοβατώρας και οτι με το 2% είναι φθηνότερη απο Γ1 , απλά μαθηματικά

τώρα με το πάγιο εξαρτάται την κατανάλωση , για 1250 κιλοβάτ / τετράμηνο πάλι το open συμφέρει (δες excel)

34 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Χωρίς δέσμευση συμβολαίου Γ1
12μηνη διάρκεια Open

Αντε βγαλε ακρη  ...

άλλο η διάρκεια του συμβολαίου (όροι) και άλλο ρήτρα αποχώρησης (πχ volterra είμαι σε 24μηνο συμβόλαιο χωρίς όμως ρήτρα αποχώρησης)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Απο τις σελιδες της ΔΕΗ 

Χωρίς δέσμευση συμβολαίου Γ1
12μηνη διάρκεια Open

Αντε βγαλε ακρη  ...

Αν διαβάζεις διάρκεια και καταλαβαίνεις δέσμευση, λογικό είναι να μην βγάζεις άκρη. Ξεκάθαρα τα γράφει στην περιγραφή προϊόντος, χωρίς ρήτρα αποχώρησης, σε απλά ελληνικά φεύγεις όποτε θες χωρίς ποινή:

image.png.03823d7c372e29ac92b11fd1258eacaa.png

Edit: με πρόλαβε ο @korakios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι που σημαίνει  στην τιμή κιλοβατώρας και οτι με το 2% είναι φθηνότερη απο Γ1 , απλά μαθηματικά

τώρα με το πάγιο εξαρτάται την κατανάλωση , για 1250 κιλοβάτ / τετράμηνο πάλι το open συμφέρει (δες excel)

άλλο η διάρκεια του συμβολαίου (όροι) και άλλο ρήτρα αποχώρησης (πχ volterra είμαι σε 24μηνο συμβόλαιο χωρίς όμως ρήτρα αποχώρησης)

Παντα με παγια εντολη εξοφλησης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Παντα με παγια εντολη εξοφλησης .

αυτονόητο απο τη στιγμή που αναφέρεται στους όρους του προγράμματος

πρόχειρα το open έρχεται στα ίδια με το Γ1 και συμφέρει απο 250 kw/μήνα και πάνω (βαριέμαι να υπολογίζω ακριβώς)

ελάχιστη η διαφορά και φυσικά με τιμές Οκτωβρίου

(με πάγια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτονόητο απο τη στιγμή που αναφέρεται στους όρους του προγράμματος

πρόχειρα το open έρχεται στα ίδια με το Γ1 και συμφέρει απο 250 kw/μήνα και πάνω (βαριέμαι να υπολογίζω ακριβώς)

ελάχιστη η διαφορά και φυσικά με τιμές Οκτωβρίου

(με πάγια)

Που μπορει να μην ισχυουν τους επομενους μηνες φυσικα και να ειναι υπερ ή κατα ενος προγραμματος .

Το 2% εκπτωση σε χρεωσεις ΔΕΗ στο συνολο του λογαριασμου ειναι πολυ πολυ πιο λιγο .Ισως λιγο πανω απο 1% 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο My Home Enter που λήγει 23/11. Μου έχει έρθει κλασικά η επιστολή για μετάβαση στο My Home Open όταν λήξει το παρών συμβόλαιο. Επειδή όμως έχω μικρές καταναλώσεις προτιμώ Γ1.

Ταυτόχρονα όμως έχω την επιλογή για ΚΟΤ που ακόμα δεν την έχω ενεργοποιήσει. Βάσει αρχικού συμβολαίου επιλέγοντας ΚΟΤ θα πρέπει να με πετάξει στο Γ1  (γιατί δεν συνδυάζεται με το Enter). 

Ελπίζω δλδ με τα παραπάνω και ενεργοποιώντας το ΚΟΤ προς τέλος Οκτωβρίου να καταφέρω να βρεθώ στο Γ1 αντί για το Open χωρίς να χρειαστεί να κάνω χαρτούρες και να τρέχω σε γραφεία ΔΕΗ. 

Είναι σωστό το πλάνο μου ή μπάζει από κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Μου έχει έρθει κλασικά η επιστολή για μετάβαση στο My Home Open όταν λήξει το παρών συμβόλαιο.

άρα σε αυτο θα μπεις

4 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Επειδή όμως έχω μικρές καταναλώσεις προτιμώ Γ1.

άσχετο αυτό , στο open θα μπεις , αν θες Γ1 θα κάνεις αίτηση στο Γ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, korakios said:

άρα σε αυτο θα μπεις

άσχετο αυτό , στο open θα μπεις , αν θες Γ1 θα κάνεις αίτηση στο Γ1

Ακόμα και αν κάνω αίτηση για ΚΟΤ (όσο ακόμα ισχύει το συμβόλαιο του Enter) δεν θα ενεργοποιηθεί η ρήτρα του συμβολαίου ότι με έγκριση ΚΟΤ σε πετάει στο Γ1 από το Enter; 

Είναι κάπως σύνθετη περίπτωση. Προφανώς αν δε κάνω τίποτα πάω καρφί για Open αλλά πίστευα αφού δεν έχουν τροποποιηθεί οι άλλοι όροι του συμβολαίου του Enter θα εφαρμοστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeJ είπε

Ακόμα και αν κάνω αίτηση για ΚΟΤ (όσο ακόμα ισχύει το συμβόλαιο του Enter) δεν θα ενεργοποιηθεί η ρήτρα του συμβολαίου ότι με έγκριση ΚΟΤ σε πετάει στο Γ1 από το Enter;

κανονικά ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...