Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Επίσης τι ακριβώς νομίζεις πως θα πετύχει ο ιδιοκτήτης "αν του καρφωθεί" να πάει να πάρει στο δικό του όνομα το ρεύμα ενώ υπάρχει ενεργή μίσθωση? Να χρεώνεται ο ίδιος τις καταναλώσεις του ενοικιαστή? :)

Ναι ένα δίκιο το 'χεις (αλλά δεν κατάλαβα αν ο συγκεκριμένος εννοεί ότι πήρε στο όνομά της η ιδιοκτήτρια, ή έκανε την αλλαγή παρόχου στο όνομα του ενοικιαστή και πάλι, πράγμα για το οποίο κανονικά θα χρειαζόταν εξουσιοδότηση. Αν έπαιξε το 2ο,,,,γάμα τα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

Ναι ένα δίκιο το 'χεις (αλλά δεν κατάλαβα αν ο συγκεκριμένος εννοεί ότι πήρε στο όνομά της η ιδιοκτήτρια, ή έκανε την αλλαγή παρόχου στο όνομα του ενοικιαστή και πάλι, πράγμα για το οποίο κανονικά θα χρειαζόταν εξουσιοδότηση. Αν έπαιξε το 2ο,,,,γάμα τα).

Εγώ πάλι κατάλαβα ότι η ιδιοκτήτρια πήρε την παροχή στο δικό της όνομα πηγαίνοντας στον Ήρωνα, δλδ έκανε αλλαγή ονόματος + αλλαγή παρόχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι κατάλαβα ότι η ιδιοκτήτρια πήρε την παροχή στο δικό της όνομα πηγαίνοντας στον Ήρωνα, δλδ έκανε αλλαγή ονόματος + αλλαγή παρόχου.

...αν όντως αυτό έκανε, ούτε εγώ "καταλαβαίνω" γιατί τόσο "άγχος" από τον φίλο που μας τα έγραψε ολ' αυτά (πχ "να κινηθεί νομικά εναντίον της" κτλ. Το μόνο που έχει να κάνει - αν θέλει να έχει καλές σχέσεις μαζί της - είναι να μπαίνει στον κόπο και να υπολογίζει πόσο θα πλήρωνε στο σταθερό, και να της δίνει το συγκεκριμένο ποσό - ΕΙΝΑΙ λίγο ταλαιπωρία γι' αυτόν, είναι η αλήθεια...).

Εκτός κι αν έχει άλλο λόγο να τσιτώνει, πχ επιδόματα (πχ ενοικίου ίσως) που θα χάσει όσο το ρεύμα θα είναι στο όνομα της ιδιοκτήτριας ξερωγώ...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, eselor είπε

Λοιπόν παιδιά, τα νέα :

ύστερα από επικοινωνία με τον ΔΕΔΔΗΕ έμαθα τα εξής : το πρώτο σκέλος, πριν την "-" αποτελεί τον αριθμό παροχής ενώ μετά την "-" ακολουθεί ένας τριψήφιος αριθμός που έχει να κάνει με το πόσες φορές έχει αλλάξει ο πάροχος ρεύματος πάνω σε αυτό τον αριθμό. Εν τέλει, η σπιτονοικοκυρά έκανε λάθος και προσκόμισε παλαιότερο λογαριασμό από το σπίτι που νοικιάζουμε (είχαν δίκιο @Joshua21 και ο @harkonto δυστυχώς τα έκανε μαντάρα και η ιδιοκτήτρια).

Ωστόσο, ο λογαριασμός που προσκόμισε η ιδιοκτήτρια είναι 4 αλλαγές παρόχου πίσω, ενω η γραμμή είχε ενεργή παροχή με προσκομισμένο διετές ενοικιαστήριο από εμένα, στο όνομα μου.

Άρα τώρα τι βήμα κανω; Πώς κινούμαι; Νομικά έναντι της ιδιοκτήτριας μπορώ, αλλά θα ήθελα απλά ειλικρινά να επανέλθω στην κατάσταση που ήμουν πριν από όλα αυτά.

 

 

Είδες τελικά.. Σου το είπαμε από χτές ότι έχει γίνει λάθος.. Φώναξε στην ιδιοκτήτρια τώρα.. Ζήτησε της χρήματα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, washcloud είπε

ούτε εγώ "καταλαβαίνω" γιατί τόσο "άγχος" από τον φίλο που μας τα έγραψε ολ' αυτά

Εγώ πάλι καταλαβαίνω, το άγχος του είναι συνέπεια της άγνοιας του, για αυτό και έγραψε εδώ σε αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι καταλαβαίνω, το άγχος του είναι συνέπεια της άγνοιας του, για αυτό και έγραψε εδώ σε αυτό το θέμα.

...όσο "άγνοια" (και συνεπαγόμενο άγχος) να έχει, αν η ιδιοκτήτρια πήρε το ρεύμα στο δικό της όνομα, εγώ το πρώτο πράγμα που θα καταλάβαινα στην θέση του θα ήταν "ε ας το πληρώνει λοιπόν" (και θα της δίνω αυτά που θα πλήρωνα στο σταθερό ΔΕΗ, γιατί "είμαι εντάξει" - και όταν θα έρθει η ημερομηνία που θα έληγε το σταθερό, παίρνω άμα είναι το ρεύμα στο όνομά μου).

Γι' αυτό λέω ΜΗΠΩΣ έχει παίξει κάτι άλλο, και εμφανίζεται ΑΥΤΟΣ πλέον ως πελάτης στην Ήρωνα και όχι η σπιτονοικοκυρά (ή χάνει κάτι όπως επιδόματα)...(τραβηγμένο και δύσκολο να γίνει, αλλά.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, shrewdness είπε

Παιδιά έχω μπερδευτεί. Ποιο πιστεύετε ότι αξίζει να βάλω; Το Γ1; Είμαι νέος πελάτης.

...με τί έχεις "μπερδευτεί"; Τα σταθερά της ΔΕΗ (και όχι μόνο της ΔΕΗ) είναι απλησίαστα, και το "Open" της ΔΕΗ συμφέρει για ΠΟΛΥ μεγάλες καταναλώσεις (αν έχεις θερμοσυσσωρευτές/ αντλία θεμρότητας / και γενικά θα ζεσταθείς μέσω ρεύματος τον χειμώνα).

Συνεπώς, ναι, Γ1 για πες το πολύ 500 kWh/μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να παει να αλλαξει ο ιδιοκτητης παροχο ειναι το κουλό, το να παρει την παροχή του και παλι στο όνομα του δεν είναι. Γι αυτό και έγραψα ότι ειναι κατι παραπανω απο λαθος κ γινεται εσκεμμενα. Φανταζομαι η πορεία της αίτησης αλλαγής ονόματος δεν ειναι ιδια με την αλλαγη παρόχου. Επίσης τι νοημα εχει τότε η υπογραφή αιτησεων ταυτοποιησεις κλπ? Να στελνουμε τους ιδιοκτητες να τα κανουν &^%$$^ τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

...με τί έχεις "μπερδευτεί"; Τα σταθερά της ΔΕΗ (και όχι μόνο της ΔΕΗ) είναι απλησίαστα, και το "Open" της ΔΕΗ συμφέρει για ΠΟΛΥ μεγάλες καταναλώσεις (αν έχεις θερμοσυσσωρευτές/ αντλία θεμρότητας / και γενικά θα ζεσταθείς μέσω ρεύματος τον χειμώνα).

Συνεπώς, ναι, Γ1 για πες το πολύ 500 kWh/μήνα.

Τα σταθερά δεν επιδοτούνται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, washcloud είπε

Από 1/1/22 όχι (κι ούτε πρόκειται).

Α επομένως τα καινούρια σταθερά όχι; Ενώ τα παλιά επιδοτούνται; Ή απλά επειδή παλιά ήταν χαμηλότερες τιμές;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Παλιά/καινούρια/παμπάλαια/υπερφρέσκα, ΚΑΝΕΝΑ σταθερό δεν παίρνει πια επιδότηση.-

(Μέχρι 31/12/21 παίρνανε κάτι "ψίχουλα" - τελείωσαν κι αυτά.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το 23 ας ξεχάσουμε επιδοτήσεις η πλειοψηφία θα έλεγα. Αργά ή γρήγορα θα βάλουν κριτήρια εισοδήματος κατανάλωσης και περιουσίας για να μπλοκάρουν όσους μπορούνε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...