Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/9/2022 στις 11:00 ΠΜ, fragma είπε

Με λίγα λόγια:

1) Οσοι είστε στα ονλαίν/εντερ με 0,17/18 παραμένετε σε αυτά για όσο ακόμα ισχύουν.

 

Γιατί τελικά συμφέρει, αφού οι τιμές του Γ1 είναι πλέον 0,149 με 0,161 και 0,108....ρωτάω γιατί λήγει το συμβόλαιο το Γενάρη και το σκέφτομαι μήπως έφευγα από τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, akisdg είπε

Γιατί τελικά συμφέρει, αφού οι τιμές του Γ1 είναι πλέον 0,149 με 0,161 και 0,108....ρωτάω γιατί λήγει το συμβόλαιο το Γενάρη και το σκέφτομαι μήπως έφευγα από τώρα?

Τι χρεωση εχεις τωρα και σε ποιο προγραμμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, akisdg είπε

Γιατί τελικά συμφέρει, αφού οι τιμές του Γ1 είναι πλέον 0,149 με 0,161 και 0,108....ρωτάω γιατί λήγει το συμβόλαιο το Γενάρη και το σκέφτομαι μήπως έφευγα από τώρα?

Αυτές οι τιμές είναι για Οκτώβρη. Κανείς δεν ξέρει ποιά θα είναι η τιμή της κιλοβατώρας και η επιδότηση μετά. Επίσης είναι για κατανάλωση μέχρι 500 kwh/μήνα, και τώρα μπορεί να νομίζεις οτι δεν θα κάψεις περισσότερο, αλλά αν πάει το πετρέλαιο και το φ/α στα ύψη, μπορεί να χρειαστεί να ανάψεις κλιματιστικά. Εσυ βεβαια ξέρεις καλύτερα τις ανάγκες σου, αλλά για εμένα δεν ειναι καλή ιδέα να σπασεις συμβόλαιο των 0,17 οσο ακόμα ισχυει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akisdg είπε

Γιατί τελικά συμφέρει, αφού οι τιμές του Γ1 είναι πλέον 0,149 με 0,161 και 0,108....ρωτάω γιατί λήγει το συμβόλαιο το Γενάρη και το σκέφτομαι μήπως έφευγα από τώρα?

Αρχικα δεν ειναι 0,149 αλλα 0,159. 

Το οριο 500kwh επιδοτησης ειναι για μερας+νυχτας μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akisdg είπε

Γιατί τελικά συμφέρει, αφού οι τιμές του Γ1 είναι πλέον 0,149 με 0,161 και 0,108....ρωτάω γιατί λήγει το συμβόλαιο το Γενάρη και το σκέφτομαι μήπως έφευγα από τώρα?

0,16 είναι για τον Οκτώβρη το Γ1. Και για Νοέμβρη/Δεκέμβρη και όσο έχεις από τον Γενάρη, πού ξέρεις πόσο θα είναι; Κι αν ανάλογα την χονδρική/τις επιδοτήσεις φτάσει στο 0,20 ή και παραπάνω; Αλλά και 0,16 να μείνει, πόσα ακριβώς θα κερδίσεις αν έφευγες από τώρα; Πόση κατανάλωση θα έχεις για Οκτώβρη; Και 2Κ kWh να έχεις, μιλάμε για 20€....Αξίζει λες να το αφήσεις; Κι αν χαμηλώσουν κι άλλο το όριο κατανάλωσης ΚΑΙ την επιδότηση Δεκέμβρη/Γενάρη (ίσως και Νοέμβρη, γιατί όχι) και έχεις αρκετή κατανάλωση, δεν θα τραβάς μαλλιά μετά;

Το πιθανότερο είναι ούτε να χάσεις, αλλά ούτε και να κερδίσεις κάτι σημαντικό, φεύγοντας από τώρα. Απλά είσαι εξασφαλισμένος, ΕΣΤΩ για μέχρι Γενάρη, από την περιπτωση να πάει κάτι κατά διαβόλου. Εγώ δεν θα το άφηνα.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα, έλαβα κι εγώ αυτές τις μέρες την επιστολή από ΔΕΗ. Αλλά έχω μια πιο "βασική" απορία. Το MyHomeOnline που έχω λήγει τέλος Ιανουαρίου. Μέσα η επιστολή γράφει πως πρέπει σε 60 ημέρες από τη λήψη της επιστολής να έχω αποφασίσει αν θέλω άλλο πακέτο ΔΕΗ ή αν θέλω να φύγω (ατελώς) για άλλο πάροχο. Αν δεν κάνω τπτ τότε αυτόματα θα με βάλει στο Open. Και η απορία: Γιατί να απαντήσω σε 60 μέρες από τώρα, αφού το online μου λήγει σε 4 μήνες; την έχετε κι άλλοι την απορία; Για το Γ1Ν θα πάω λογικά γιατί είμαι στα 800KWh / 4μηνο περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, mclound είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, έλαβα κι εγώ αυτές τις μέρες την επιστολή από ΔΕΗ. Αλλά έχω μια πιο "βασική" απορία. Το MyHomeOnline που έχω λήγει τέλος Ιανουαρίου. Μέσα η επιστολή γράφει πως πρέπει σε 60 ημέρες από τη λήψη της επιστολής να έχω αποφασίσει αν θέλω άλλο πακέτο ΔΕΗ ή αν θέλω να φύγω (ατελώς) για άλλο πάροχο. Αν δεν κάνω τπτ τότε αυτόματα θα με βάλει στο Open. Και η απορία: Γιατί να απαντήσω σε 60 μέρες από τώρα, αφού το online μου λήγει σε 4 μήνες; την έχετε κι άλλοι την απορία; Για το Γ1Ν θα πάω λογικά γιατί είμαι στα 800KWh / 4μηνο περίπου.

Η επιστολή δεν λέει πουθενά αυτό που κατάλαβες, οι 60 ημέρες που αναφέρονται αφορούν την έναρξη ισχύος της τροποποίησης των όρων.

Σε άλλο σημείο αν προσέξεις γράφει ότι μπορείς να φύγεις ατελώς από το πρόγραμμα ή και από την ΔΕΗ όποτε θέλεις.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, mclound είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, έλαβα κι εγώ αυτές τις μέρες την επιστολή από ΔΕΗ. Αλλά έχω μια πιο "βασική" απορία. Το MyHomeOnline που έχω λήγει τέλος Ιανουαρίου. Μέσα η επιστολή γράφει πως πρέπει σε 60 ημέρες από τη λήψη της επιστολής να έχω αποφασίσει αν θέλω άλλο πακέτο ΔΕΗ ή αν θέλω να φύγω (ατελώς) για άλλο πάροχο. Αν δεν κάνω τπτ τότε αυτόματα θα με βάλει στο Open. Και η απορία: Γιατί να απαντήσω σε 60 μέρες από τώρα, αφού το online μου λήγει σε 4 μήνες; την έχετε κι άλλοι την απορία; Για το Γ1Ν θα πάω λογικά γιατί είμαι στα 800KWh / 4μηνο περίπου.

...και προς επίρρωση των όσων ήδη σου έγραψε ο αποπάνω : Κατ' αρχάς τις στέλνουν (εδώ και μήνες) μαζικά αυτές τις επιστολές, ανεξάρτητα από το πότε λήγει το πρόγραμμα του καθ' ενός. Και όντως δεν πρέπει ν' αποφασίσεις εντός 60 ημερών - ενός του τελευταίου 30ημέρου προ λήξης "πρέπει ν' αποφασίσεις". Επίσης όντως μπορείς να το αφήσεις να λήξει/να σε πάνε αυτόματα στο Οπεν (όπου οι διαφορές με το Γ1 είναι "αστείες", ειδικά για τόσο μικρή κατανάλωση - συνεπώς μην αγχώνεσαι). Και τέλος, την όποια μετάβαση θα κάνεις, είτε νωρίτερα της λήξης, είτε μετά, μπορείς να την κάνεις και μετά που θα σε βάλουν στο Οπεν, να πας δηλαδή μετά Γ1, χωρίς ποινή. Εγώ αυτό θα έκανα : θα άφηνα να λήξει, και την επόμενη μέρα, ή έστω κάποιες μέρες μετά, θα έκανα αίτηση για Γ1. Είτε τηλεφωνικά, είτε μέσω e-contract ΔΕΗ, είτε μέσω συνεργαζόμενης με ΔΕΗ εταιρίας τηλεφωνικής εξυπηρέτησης (πχ Teleperformance, μέσω της οποίας πήγα ΔΕΗ 2 παροχές αρχές Αυγούστου κι όλα γίναν πολύ γρήγορα). Κι ακόμη κι αν πάρει 2 βδομάδες πχ η μετάβση σε Γ1 από Όπεν, ΔΕΝ θα χρεωθείς κάτι τόσο τραγικό (εννοώ με τις τιμές του Οπεν), λόγω πολύ λίγης, ως τότε, κατανάλωσης. Μισό λεπτό διαφορά στην κιλοβατώρα έχουν άλλωστε...

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε σήμερα επιστολή από την ΔΕΗ για τροποποίηση όρων σύμβασης και μου αναφέρει πως όταν λήξει το συμβόλαιο που έχω θα με βάλουν στο open με τα κυμαινόμενα τιμολόγια, εκτός κι αν επιλέξω εγώ άλλο προϊόν της ΔΕΗ. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Μου ήρθε σήμερα επιστολή από την ΔΕΗ για τροποποίηση όρων σύμβασης και μου αναφέρει πως όταν λήξει το συμβόλαιο που έχω θα με βάλουν στο open με τα κυμαινόμενα τιμολόγια, εκτός κι αν επιλέξω εγώ άλλο προϊόν της ΔΕΗ. 

...so...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Alnitak είπε

Καλημέρα παιδιά. Μήπως γνωρίζει κανείς τον τιμοκατάλογο του my Home open? Διότι δεν είναι αναρτημένο στο site της ΔΕΗ. Εκτός εάν εννοεί το απλό Γ1/Γ1Ν.

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/?fbclid=IwAR3JH896TQMHhhXPKzOEN_t8cmsiK6Qs4dCqF8u2Nf3nhbufBRnV5lLoHSo 

Ειναι λιγο ...κρυμενο 

Δεν συμφερει εκτος και εχει καποιος πολυ πολυ εγαλες καταναλωσεις και δωσει και παγια εντολη για να εχει εκπτωση 2%

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση έχω @korakios

ΑΝ λέμε είχαμε τις επιδοτήσεις αυτές συνέχεια. Εγώ το χρόνο θα πλήρωνα θεωρητικά 940+291 = 1231 + ΕΡΤ

με το πρόγραμμα Myhome Open? Ξέρω πως δεν θα είναι συνέχεια ίδιες οι επιδοτήσεις αλλά να έχω μια εικόνα πάνω κάτω

image.png.608590d4e993719c84605775d2137064.png

 

 

Επεξ/σία από BlackBoldog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlackBoldog είπε

ΑΝ λέμε είχαμε τις επιδοτήσεις αυτές συνέχεια. Εγώ το χρόνο θα πλήρωνα θεωρητικά 940+291 = 1231 + ΕΡΤ

+ δημοτικά τελη + ΤΑΠ και εκτός των επιδοτήσεων ΑΝ ήταν συνέχεια σταθερή η τιμή του open (αλλάζει ανα μήνα και αυτή με τις επιδοτήσεις)

αλλά δεν έχω αλλάξει τις νέες χρεώσεις ΥΚΩ στις ρυθμιζόμενες

καθώς και τη νέα χρέωση μεταφοράς ή διανομής (δε θυμάμαι ακριβώς) του ΔΕΔΔΗΕ που έχει λίγο αυξηθεί και ίσως μπαίνει πλέον και στο νυχτερινό . Περιμένω να δω λογαριασμούς

απο ότι κατάλαβες το excel επικεντρώνεται στις χρεώσεις ενέργειας μόνο . Οι κοινές ρυθμιζόμενες μπήκαν απλά απο σπόντα για να υπολογιστεί το κέρδος του νυχτερινού ειδικά όταν υπήρχαν και κλίμακες στις ΥΚΩ (πχ αν βάλεις ημερήσιες μόνο τις καταναλώσεις σου δείχνει πόσο κέρδιζες ανα έτος απο τις ρυθμιζόμενες στο κελί Ι33 με 20% αναλογίας)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/9/2022 στις 8:49 ΜΜ, geopapa είπε

Βρε παιδια συγγνώμη που ρωτάω αλλά δεν μπορω να διαβάζω τοσες σελίδες αν εχει καποιος την καλοσύνη και το εχει ψάξει, μετα το myhome enter που μου λήγει τελη δεκέμβρη, συμφέρει να αφήσω να γίνει η μετάβαση σε open ή να ζητήσω κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Έχω διαβάσει σε αρκετές απαντήσεις πως το Open συμφέρει μόνο σε μεγάλες καταναλώσεις (πάνω απο 1000 Kwh) αλλά αυτό δεν φαίνεται να ισχύει - για τον Οκτώβριο τουλάχιστον. Όπως φαίνεται και στο screenshot μου απο το excel με τα προγράμματα ρεύματος, για μένα που έχω κατανάλωση κάτω απο 500 kwh κάθε μήνα, το Open είναι μόλις 1 ευρώ οικονομικότερο απο το Γ1.

Screenshot_1741.jpg

Επεξ/σία από vagnit
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...