Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, geopapa είπε

Απ' ότι βλέπω εδω κλιμακούμενη έχει και το open αλλα οντως φαινεται το Γ1Ν να εχει καλύτερες χρεώσεις. Ποιό είναι  το πλεονέκτημα του open αραγε τοτε; 🤔

που την ειδες την κλιμακουμενη στο pdf που λινκαρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, geopapa είπε

Απ' ότι βλέπω εδω κλιμακούμενη έχει και το open αλλα οντως φαινεται το Γ1Ν να εχει καλύτερες χρεώσεις (αν και ακόμα δεν εχει βγει το τιμολόγιο του Γ1Ν για Οκτώβρη). Ποιό είναι  το πλεονέκτημα του open αραγε τοτε; 🤔

Λαθος 0,60100 απο την πρωτη κιλοβατωρα το Open

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Λαθος 0,60100 απο την πρωτη κιλοβατωρα το Open

Εχεις δικιο, εβλεπα την τελική τιμή,  η κιλοβατώρα ειναι σταθερή, η επιδότηση ειναι κλιμακούμενη. My bad

Επεξ/σία από geopapa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geopapa είπε

Βλέπω όλοι προτείνουν το Γ1 αλλά δεν εχω καταλάβει ακόμα το πλεονέκτημα. Η μικρή διαφορά στο πάγιο ; Οτι δεν είναι ορισμένου χρόνου; Ετσι κ αλλιως και απο το ετήσιο my home open θα μπορεις να φυγεις πλέον χωρίς πέναλτι. Είναι κάτι που δεν εχω καταλάβει ;

Δεν είναι κάτι που δεν έχεις καταλάβει. Οι διαφορές στις μικρές (ή όχι και τόσο μικρές) καταναλώσεις είναι αμελητέες. Η όποια ουσιαστική διαφορά είναι για όσους έχουν ΠΟΛΥ μεγάλες καταναλώσεις. Πχ τύπου 1Κ kWh/μήνα. "Τυπική" είναι η προτροπή για το Γ1 (για μικρές καταναλώσεις), δεν είναι ότι θα γλυτώνεις τα κέρατά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dante80 είπε

Με το που πληρώθηκε ο προηγούμενος λογαριασμός (λίγες μέρες μετά), άλλαξα την πάγια εντολή από mastercard σε visa πιστωτική, ίδια τράπεζα. Φυσικά κανένα πρόβλημα με όριο ή κλείδωμα της κάρτας.

Σήμερα λήγει ο τωρινός λογαριασμός, δεν έχει τραβήξει ακόμα. Το ξέρω πως κάποιες φορές αργεί χαρακτηριστικά, αλλά είμαι με το e-banking στο χέρι, καθώς μιλάμε για My Home Online στα 10 λεπτά έως Νοέμβριο '23..😅

Που φτάσαμε ρε...να βαράμε F5 για την ΔΕΗ...😭

Τελικά στα τράβηξε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω προγραμμα online με 0,17 την ημερα σταθερο και με πηραν τηλ. απο την ΔΕΗ να το αλλαξω σε Γ1Ν, παροτι το συμβολαιο μου ληγει. Τον ρωταω, η ΔΕΗ με αναγκαζει ΄η με προτρεπει ?  Και απαντα οτι ειναι μονο προτροπη. Αν θελω μενω στο προγραμμα που εχω, αλλα θα πρεπει να τους ενημερωσω ενα μηνα πριν ληξει το συμβολαιο και να μπω σε αλλο γιατ την επομενη μερα που θα ληξει η συμβαση θα μπω αυτοματα στο αντιστοιχο, που ειναι σημερα το enter online το οποιο ειναι σημερα στα 0,539 σταθερο...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Εχω προγραμμα online με 0,17 την ημερα σταθερο και με πηραν τηλ. απο την ΔΕΗ να το αλλαξω σε Γ1Ν, παροτι το συμβολαιο μου ληγει. Τον ρωταω, η ΔΕΗ με αναγκαζει ΄η με προτρεπει ?  Και απαντα οτι ειναι μονο προτροπη. Αν θελω μενω στο προγραμμα που εχω, αλλα θα πρεπει να τους ενημερωσω ενα μηνα πριν ληξει το συμβολαιο και να μπω σε αλλο γιατ την επομενη μερα που θα ληξει η συμβαση θα μπω αυτοματα στο αντιστοιχο, που ειναι σημερα το enter online το οποιο ειναι σημερα στα 0,539 σταθερο...!

Αν εχεις το Home enter δεν θα αος στο αντιστοιχο που οντως εχει τρομακτικες χρεωσεις αλλα στο Home open .Καλυτερα ομως στο Γ1 και Γ1Ν

Λιγες μερες πριν ληξει αυτο που εχεις θα απς σε ΔΕΗ για αλλαγη 

Ποτε ληγει αυτο που εχεις ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν εχεις το Home enter δεν θα αος στο αντιστοιχο που οντως εχει τρομακτικες χρεωσεις αλλα στο Home open .Καλυτερα ομως στο Γ1 και Γ1Ν

Λιγες μερες πριν ληξει αυτο που εχεις θα απς σε ΔΕΗ για αλλαγη 

Ποτε ληγει αυτο που εχεις ?

Εχω το home online και ληγει στις 16/3/2022, αλλα μου ειπαν να τους ενημερωσω για αλλαγη προγραμματος τουλαχιστον 1 μηνα πιο πριν. Απο οτι βλεπω, το αντιστοιχο τωρινο ειναι το Ηοme enter online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Εχω το home online και ληγει στις 16/3/2022, αλλα μου ειπαν να τους ενημερωσω για αλλαγη προγραμματος τουλαχιστον 1 μηνα πιο πριν. Απο οτι βλεπω, το αντιστοιχο τωρινο ειναι το Ηοme enter online

Μέχρι τότε θα αλλάξουν πολλα.. Υπομονή... Νωρίς είναι ακόμα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Εχω το home online και ληγει στις 16/3/2022, αλλα μου ειπαν να τους ενημερωσω για αλλαγη προγραμματος τουλαχιστον 1 μηνα πιο πριν. Απο οτι βλεπω, το αντιστοιχο τωρινο ειναι το Ηοme enter online

Μην το αλλαξεις ακομα ...Πηγαινε αρχες Μαρτιου .Παρε το Γ1 ή αν εχεις και νυχτερινο το Γ1Ν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, takoulou είπε

Μέχρι τότε θα αλλάξουν πολλα.. Υπομονή... Νωρίς είναι ακόμα.. 

Προφανως ειναι πολυ νωρις. Απλα ενημερωνω και τους υπολοιπους που ειναι σε συμβολαιο, οτι το τηλ. Ηταν για προτροπη και οχι για να με ενημερωσουν οτι αλλαζουν τους ορους μονομερως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Είμαι στο myhome enter νυχτερινό μέχρι 18-11-22 (όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν..) Βλέποντας τα δεδομένα για το dei open που μέχρι τώρα έχουμε και του γ1 εχω να κάνω ένα συμπέρασμα και έναν προβληματισμό. Πρώτον συμφωνώ ότι οι διαφορές είναι μικρές, ειδικά για μικρές καταναλώσεις το γ1 είναι κατά κάποια ευρώ φτηνότερο (δεδομένου ότι εγώ τουλάχιστον δεν θα ρισκάρω με πάγια εντολή άρα χάνω το 2%). Δεύτερον το ΔΕΗ open στα μάτια μου τουλάχιστον ακολουθεί την λογική της σταθερότητας, τουλάχιστον όσον αφορά την έλλειψη κλιμακωτων χρεωσεων, και αυτό που με φοβίζει είναι πως στο ενδεχόμενο περικοπών στις κρατικές επιδοτήσεις μήπως  είναι το πρώτο που θα πάρει η μπάλα θεωροντας ότι ναι μεν δεν είναι σαν το enter και το online που δεν επιδοτειται καθόλου αλλά έχει την λογική πως κάτι (η κλιμακωτή χρέωση που έχει το γ1) θα παραμένει σταθερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nimrond21 είπε

Καλημέρα σε όλους! Είμαι στο myhome enter νυχτερινό μέχρι 18-11-22 (όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν..) Βλέποντας τα δεδομένα για το dei open που μέχρι τώρα έχουμε και του γ1 εχω να κάνω ένα συμπέρασμα και έναν προβληματισμό. Πρώτον συμφωνώ ότι οι διαφορές είναι μικρές, ειδικά για μικρές καταναλώσεις το γ1 είναι κατά κάποια ευρώ φτηνότερο (δεδομένου ότι εγώ τουλάχιστον δεν θα ρισκάρω με πάγια εντολή άρα χάνω το 2%). Δεύτερον το ΔΕΗ open στα μάτια μου τουλάχιστον ακολουθεί την λογική της σταθερότητας, τουλάχιστον όσον αφορά την έλλειψη κλιμακωτων χρεωσεων, και αυτό που με φοβίζει είναι πως στο ενδεχόμενο περικοπών στις κρατικές επιδοτήσεις μήπως  είναι το πρώτο που θα πάρει η μπάλα θεωροντας ότι ναι μεν δεν είναι σαν το enter και το online που δεν επιδοτειται καθόλου αλλά έχει την λογική πως κάτι (η κλιμακωτή χρέωση που έχει το γ1) θα παραμένει σταθερη. 

Απο το Γ1 μπορεις να αλλαξεις ανα πασα στιγμη αν δεν σε συμφερει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...