Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, john5757 είπε

γιατι έχει 2 χρεώσεις, μια με 419Kwh και μια με 270?

χρεώσεις (γαι αντίστοιχη κατανάλωση) Αυγούστου / Σεπτεμβρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, john5757 είπε

Μου έχουν έρθει οι 2 πρώτοι λοφαριασμοί και δε μπορώ να καταλαβω καποια πράματα.

Στο πρώτο λογαριασμό εχουν βάλει οτι εκαψα 230 Kwh απο 1-8-22 εως 17-8-22 χωρίς να εχουν γράψει προηγουμενη μετρη και επόμενη μετρηση


Στο δευτερο λογαριασμό που είναι εκκαθαριστικος εχουν χχρεώσει απο 1-8-22 εως 20-9-22. Ξανα χρέωσαν το πρωτο ?

εαν αθροισουμε τις Kwh των 2 λογαριασμών ίναι 919 Kwh, δεν έχω κάψει τοσο ρευμα σε 1,5 μηνα

2022-08-25.pdf 722.81 kB · 0 downloads 2022-09-23.pdf 733.14 kB · 1 download

 

στη φωτογραφία που έχω συναψει γιατι έχει 2 χρεώσεις, μια με 419Kwh και μια με 270?image.png.c6dcd537839a6998ca831e58ef88a190.png

0.486  η κιλοβατωρα αν ειδα καλα ???????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, john5757 είπε

Μου έχουν έρθει οι 2 πρώτοι λοφαριασμοί και δε μπορώ να καταλαβω καποια πράματα.

Στο πρώτο λογαριασμό εχουν βάλει οτι εκαψα 230 Kwh απο 1-8-22 εως 17-8-22 χωρίς να εχουν γράψει προηγουμενη μετρη και επόμενη μετρηση


Στο δευτερο λογαριασμό που είναι εκκαθαριστικος εχουν χχρεώσει απο 1-8-22 εως 20-9-22. Ξανα χρέωσαν το πρωτο ?

εαν αθροισουμε τις Kwh των 2 λογαριασμών ίναι 919 Kwh, δεν έχω κάψει τοσο ρευμα σε 1,5 μηνα

2022-08-25.pdf 722.81 kB · 0 downloads 2022-09-23.pdf 733.14 kB · 1 download

 

στη φωτογραφία που έχω συναψει γιατι έχει 2 χρεώσεις, μια με 419Kwh και μια με 270?image.png.c6dcd537839a6998ca831e58ef88a190.png

γιατι οι τιμες αλλαζουν καθε μηνα, αλλη τιμη εχει η καταναλωση Αυγουστου, αλλη τιμη η καταναλωση Σεπτεμβριου. Ο εκκαθαριστικος "μοιραζει" την καταναλωση σε ολη την περιοδο, αναλογικα. Π

οχι δε ξαναχρεωσαν τον πρωτο, αν δεις αφαιρουν τα εναντι που πληρωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fredd0 είπε

γιατι οι τιμες αλλαζουν καθε μηνα, αλλη τιμη εχει η καταναλωση Αυγουστου, αλλη τιμη η καταναλωση Σεπτεμβριου. Ο εκκαθαριστικος "μοιραζει" την καταναλωση σε ολη την περιοδο, αναλογικα. Π

οχι δε ξαναχρεωσαν τον πρωτο, αν δεις αφαιρουν τα εναντι που πληρωσες.

ναι αλλα πληρωασ 63 και αφαιρεθηκαν 49,πως γίνεται αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, john5757 είπε

ναι αλλα πληρωασ 63 και αφαιρεθηκαν 49,πως γίνεται αυτό

δημος, ερτ, ΦΠΑ

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, john5757 είπε

ναι αλλα πληρωασ 63 και αφαιρεθηκαν 49,πως γίνεται αυτό

αυτό που αφαιρείται είναι το κόστος "χρέωσης ενέργειας", όχι τα υπόλοιπα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, john5757 είπε

Στο πρώτο λογαριασμό εχουν βάλει οτι εκαψα 230 Kwh απο 1-8-22 εως 17-8-22 χωρίς να εχουν γράψει προηγουμενη μετρη και επόμενη μετρηση

έναντι

49 λεπτά πριν, john5757 είπε

Στο δευτερο λογαριασμό που είναι εκκαθαριστικος εχουν χχρεώσει απο 1-8-22 εως 20-9-22. Ξανα χρέωσαν το πρωτο ?

επιστράφηκε η χρέωση ενέργειας

Spoiler

image.png.739348bf0d589e86cac8feebba94433e.png

οκ, τώρα είδα απάντησαν τα παιδιά πιο πάνω

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια συγγνώμη που ρωτάω αλλά δεν μπορω να διαβάζω τοσες σελίδες αν εχει καποιος την καλοσύνη και το εχει ψάξει, μετα το myhome enter που μου λήγει τελη δεκέμβρη, συμφέρει να αφήσω να γίνει η μετάβαση σε open ή να ζητήσω κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, geopapa είπε

Βρε παιδια συγγνώμη που ρωτάω αλλά δεν μπορω να διαβάζω τοσες σελίδες αν εχει καποιος την καλοσύνη και το εχει ψάξει, μετα το myhome enter που μου λήγει τελη δεκέμβρη, συμφέρει να αφήσω να γίνει η μετάβαση σε open ή να ζητήσω κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Οχι να ζητησεις το Γ1 εκτος και εχεις παρα πολυ μεγαλη καταναλωση και θελεις παγια εντολη με το open με εκπτωση 2%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο αρχείο εδώ στο site με εικόνες/pdf λογαριασμών. Αν υπάρχει παρακαλώ υποδείξτε μου που να κοιτάξω γιατί θα ήθελα να δω όσοι έχουν τα προγράμματα που αφορούν το παρόν θέμα, τι εκπτώσεις τους έγιναν, όχι από ΚΕΑ/ΚΟΤ κλπ αλλά από την έκπτωση που παρέχεται από το κράτος.

Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, αν θέλει κάποιος να μου στείλει έναντι και εκκαθαριστικούς ( όσο γίνεται χωρίς τα προσωπικά σας στοιχεία ) του τελευταίου οκταμήνου (8) / δωδεκαμήνου (12).

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, KGeorgeG7 είπε

αν θέλει κάποιος να μου στείλει έναντι και εκκαθαριστικούς ( όσο γίνεται χωρίς τα προσωπικά σας στοιχεία ) του τελευταίου οκταμήνου (8) / δωδεκαμήνου (12).

Ευχαριστώ!

H ΔΕΗ έβαζε τις επιδοτήσεις σούμα, δεν έγραφε ποιους μήνες αφορά.

Ιστορικό έχει ο κοράκιος στο excel του https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit#gid=344012590

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Οχι να ζητησεις το Γ1 εκτος και εχεις παρα πολυ μεγαλη καταναλωση και θελεις παγια εντολη με το open με εκπτωση 2%

Καταναλώνω περίπου 2000 κιλοβατώρες στο τετράμηνο απο τις οποιες περίπου 400-500 νυκτερινές (έχω νυκτερινό ) . Επίσης εχω την πάγια εντολή οποτε το 2% εκπτωση και μεσο όρο οι μηνιαίοι λογαριασμοι ειναι στο 100ρικο.

Βλέπω όλοι προτείνουν το Γ1 αλλά δεν εχω καταλάβει ακόμα το πλεονέκτημα. Η μικρή διαφορά στο πάγιο ; Οτι δεν είναι ορισμένου χρόνου; Ετσι κ αλλιως και απο το ετήσιο my home open θα μπορεις να φυγεις πλέον χωρίς πέναλτι. Είναι κάτι που δεν εχω καταλάβει ;

Επεξ/σία από geopapa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, geopapa είπε

Καταναλώνω περίπου 2000 κιλοβατώρες στο τετράμηνο απο τις οποιες περίπου 400-500 νυκτερινές (έχω νυκτερινό ) . Επίσης εχω την πάγια εντολή οποτε το 2% εκπτωση και μεσο όρο οι μηνιαίοι λογαριασμοι ειναι στο 100ρικο.

Βλέπω όλοι προτείνουν το Γ1 αλλά δεν εχω καταλάβει ακόμα το πλεονέκτημα. Η μικρή διαφορά στο πάγιο ; Οτι δεν είναι ορισμένου χρόνου; Ετσι κ αλλιως και απο το ετήσιο my home open θα μπορεις να φυγεις πλέον χωρίς πέναλτι. Είναι κάτι που δεν εχω καταλάβει ;

Εχει κλιμακουμενη χρεωση το Γ1 ενω το open μια χρεωση απο την πρωτη κιλοβατωρα 

Με 2000 το τετραμηνο ουτε κουβεντα γαι αλλο προγραμμα .Μονο Γ1 και Γ1Ν αν εχεις και νυχτερινο

Εχει και πιο μικρο παγιο 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Εχει κλιμακουμενη χρεωση το Γ1 ενω το open μια χρεωση απο την πρωτη κιλοβατωρα 

Με 2000 το τετραμηνο ουτε κουβεντα γαι αλλο προγραμμα .Μονο Γ1 και Γ1Ν αν εχεις και νυχτερινο

Εχει και πιο μικρο παγιο 

Απ' ότι βλέπω εδω κλιμακούμενη έχει και το open αλλα οντως φαινεται το Γ1Ν να εχει καλύτερες χρεώσεις (αν και ακόμα δεν εχει βγει το τιμολόγιο του Γ1Ν για Οκτώβρη). Ποιό είναι  το πλεονέκτημα του open αραγε τοτε; 🤔

Επεξ/σία από geopapa
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...