Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Γιατί?

Αν κάνεις αίτηση, θα αποριφθει?

 

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τι σε κάνει να το νομίζεις αυτό; Στη σελίδα γράφει ότι είναι για νέα συμβόλαια, όχι για νέους πελάτες.

Επίσης οι υφιστάμενοι πελάτες ΔΕΝ είναι στη λίστα με κατηγορίες πελατών που δεν εξυπηρετούνται με e-contract.

Εγραψα νομιζω...Δεν το εψαξα πιο περα ακομα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

 

Εγραψα νομιζω...Δεν το εψαξα πιο περα ακομα .

Μα και εγώ αυτό ακριβώς ρώτησα, τι σε κάνει να το νομίζεις αυτό... Προφανώς δεν υπάρχει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, spar_1 είπε

Καλησπέρα!

θέλω να ρωτήσω τη διαδικασία αλλαγής από Volterra σε ΔΕΗ Γ1/Ν (έχω χρησιμοποιήσει το excel του korakios και επέλεξα αυτή την αλλαγή).

Απ'ό,τι κατάλαβα διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες (απλά δε θυμάμαι σε ποια σελίδα) υπάρχει κάποια εταιρεία μέσω της οποίας δε γίνεται κράτηση εγγύησης. Θα μπορούσατε να μου δώσετε τα στοιχεία επικοινωνίας; Αυτοί αναλαμβάνουν εξολοκλήρου τη διαδικασία αλλαγής παρόχου;

Τις επόμενες μέρες θα εκδοθεί ο λογαριασμός από τη Volterra, αν εγώ κάνω αίτηση π.χ. αύριο μέσω της εταιρείας για αλλαγή παρόχου, υπάρχει εκτίμηση του χρόνου που μεσολαβεί για τη μετάβαση; Στο ενδιάμεσο φαντάζομαι πληρώνω τον λογαριασμό και μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία ό,τι καταναλώσεις γίνουν θα συμψηφιστούν με την εγγύηση και θα εκδοθεί ένας τελικός.

Οι λογαριασμοί της ΔΕΗ είναι μηνιαίοι ή δίμηνοι; Επιπρόσθετα διάβασα ότι μπορώ να κάνω καταχώρηση των μετρήσεων στη σελίδα της ΔΕΔΔΗΕ για να εκδίδονται μόνο εκκαθαριστικοί λογαριασμοί, σωστά; 

Υπάρχει κάποια εφαρμογή της ΔΕΗ για κινητά ή μόνο το ebill; (όταν έφυγα από τη ΔΕΗ είχε αρχίσει να πρωτοεφαρμόζεται το ebill οπότε δεν ξέρω τι έχει μεσολαβίσει αυτά τα χρόνια...)

Ευχαριστώ πολύ!

Teleperformance  2111819403. Ναι, κάνει την ίδια δουλειά που κάνει κι η ΔΕΗ (αν πχ αιτηθείς τηλεφωνικά νέο συμβόλαιο στη ΔΕΗ), και υπάρχει η περίπτωση να την κάνει και πιο γρήγορα. Στην περίπτωσή μου (αρχές Αυγούστου, 2 παροχές), η μετάβαση έγινε αμεσότατα (έδωσα προηγούμενο λογαριασμό Volterra/ταυτότητα σε PDF, προφορικά ένδειξη μετρητή, τα στείλανε άμεσα σε ΔΕΔΔΗΕ και πρακτικά σε 2 μέρες είχα ενεργοποιηθεί στη ΔΕΗ. 5'-10' τηλεφωνική διαδικασία, "ηλεκτρονική υπογραφή" μέσω "DocuSign", 2-3 επιβεβαιωτικά κλικ στο μέιλ, τέλος. Χωρίς εγγύηση.

12 ώρες πριν, geodimis είπε

2. Επειδή έψαξα κι επισύναψα τότε στο my.rae τη σύμβαση που υπέγραψα για το Home Online δεν είδα κάπου να αναφέρεται η ποινή αποχώρησης 40€; Το έχει κάποιος εγγράφως το ποσό αυτό της ποινής πρόωρης αποχώρησης;

Δεν θυμάμαι αν αναφέρεται στους γενικούς όρους το πινακάκι με τις ποινές αποχώρησης, αλλά στη σελίδα του Ονλάιν, ναι, ΤΟΤΕ υπήρχε το σχετικό πινακάκι με τις ΤΟΤΕ σχετικές ποινές : μήνες 1-3ος =60€, 4-6ος=40€ και 7-9ος=20€

(...γενικά στείλε καταγγελίες όπου μπορείς να βρεις και να σκεφτείς. Αν και νομίζω δε θα ιδρώσει κανενός αυτί. Μόνο δικηγόρος θ' ασχοληθεί, και φυσικά δεν λέει για 40€...)

10 ώρες πριν, fredd0 είπε

H διαδικασια ειναι πας σε καταστημα της δεη και κανεις αιτηση να πας στο Γ1Ν. Εγγυηση πληρωνεις στο νεο παροχο, τη ΔΕΗ, δεν υπαρχει εταιρεια που μεσολαβει και εισπρατει εγγυησεις

Άλλο ρώτησε ο φίλος : εταιρία που κάνει συμβόλαια ΔΕΗ χωρίς να πληρώνεις εγγύηση (για να πας ΔΕΗ). Του είπα ήδη για την Teleperformance. Νομίζω κάνει ΚΑΙ η Media Tel, χωρίς να ξέρω αν ΚΑΙ μέσω αυτής δεν πληρώνεις εγγύηση.

7 ώρες πριν, hamer είπε

Καλα απο το ιντερνετ γιατι δεν εχει να κανω Γ1Ν??? , 30χλμ μακρυα εχει καταστημα

...το "γιατί" δεν το ξέρω (για το e-bill ρωτάς εσύ όμως - διότι για "το Ίντερνετ", ΕΧΕΙ : είτε μέσω e-contract, που νομίζω πλέον ούτε εκεί πληρώνεις εγγύηση - αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος - είτε μέσω εταιρίας τηλεφωνικής εξυπηρέτησης, πχ Teleperformance. Δες 2 παραθέσεις πιο πάνω που απαντάω σε άλλον, σχετικά.

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Μα και εγώ αυτό ακριβώς ρώτησα, τι σε κάνει να το νομίζεις αυτό... Προφανώς δεν υπάρχει κάτι.

Πηρα τηλ στο 8009001000 μου ειπαν οτι ειναι για νεους πελατες ...Για αλλαγη προγραμματος ή απο τον παραπανω αριθμο ή με ραντεβου απο πρακτορειο .Οπως ειχες πει καλυτερα απο πρακτορειο για πιο σιγουρια .Απο το 8009001000 δικος μου ειχε ζητησεις διακοπη παροχης λογω μετεγκαταστασης ιατρειου και επι 2 μηνες δεν γινοταν .Στο τελος εγινε αμεσα απο πρακτορειο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Πηρα τηλ στο 8009001000 μου ειπαν οτι ειναι για νεους πελατες ...Για αλλαγη προγραμματος ή απο τον παραπανω αριθμο ή με ραντεβου απο πρακτορειο .Οπως ειχες πει καλυτερα απο πρακτορειο για πιο σιγουρια .Απο το 8009001000 δικος μου ειχε ζητησεις διακοπη παροχης λογω μετεγκαταστασης ιατρειου και επι 2 μηνες δεν γινοταν .Στο τελος εγινε αμεσα απο πρακτορειο .

Τώρα το τι λένε στην εξ. πελατών ΔΕΗ... έχουμε ξαναπεί πως δεν είναι απαραίτητα και αξιόπιστο. Όσο για τον φίλο που ρώτησε, ας κρίνει μόνος του αν αξίζει να κάνει τα 60 (30+30) χλμ για να πάει σε κατάστημα και να τελειώσει την ίδια στιγμή ή να προτιμήσει σύμβαση από απόσταση ρισκάροντας καθυστερήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, washcloud είπε

Άλλο ρώτησε ο φίλος : εταιρία που κάνει συμβόλαια ΔΕΗ χωρίς να πληρώνεις εγγύηση (για να πας ΔΕΗ). Του είπα ήδη για την Teleperformance. Νομίζω κάνει ΚΑΙ η Media Tel, χωρίς να ξέρω αν ΚΑΙ μέσω αυτής δεν πληρώνεις εγγύηση

Αυτές οι εταιρείες διαμεσολάβησης δεν κρατάνε τα στοιχεία σας ή τα προωθούν σε τρίτους για marketing και ό,τι άλλο φανταστούν? Εγώ προσωπικά θα τις απέφευγα, ειδικά τώρα με τη νομοθεσία για GDPR και που πολλοί δεν τη σέβονται/εφαρμόζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, hamer είπε

Καλα απο το ιντερνετ γιατι δεν εχει να κανω Γ1Ν??? , 30χλμ μακρυα εχει καταστημα

Είχα την ίδια απορία, πήρα τηλ στην ΔΕΗ και μου είπαν πως μπορείς να κάνεις την μετάβαση απο το my Home Online/Enter σε Γ1Ν και τηλεφωνικά - δεν χρειάζεται να πάς σε κατάστημα, τσεκαρέ το.

Επεξ/σία από vagnit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vagnit είπε

Είχα την ίδια απορία και μου είπαν πως μπορείς να κάνεις την μετάβαση απο το my Home Online/Enter σε Γ1Ν και τηλεφωνικά - δεν χρειάζεται να πάς σε κατάστημα, τσεκαρέ το.

Θεωρητικα γινεται αν δεν ...σκαλωσει καπου !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις μίλησα με εξυπηρέτηση για αλλαγή από παλιό enter που λήγει την 15/11/2022 σε Γ1Ν και μου είπαν γίνεται κανονικά τηλεφωνικά. Θα με καλέσουν μετά τις 15.00 που θα σχολάσω. Αν έχω νεότερα θα ενημερώσω.

Επεξ/σία από dr_papas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dr_papas είπε

Μόλις μίλησα με εξυπηρέτηση για αλλαγή από παλιό enter που λήγει την 15/11/2022 σε Γ1Ν και μου είπαν γίνεται κανονικά τηλεφωνικά. Θα με καλέσουν μετά τις 15.00 που θα σχολάσω. Αν έχω νεότερα θα ενημερώσω.

Γιατί να αλλάξεις απο τώρα το παλιό καλό εντερ με το 0.10 ; Ξεζούμισε το μέχρι την τελευταία μέρα. Αυτο κάνω και εγω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dr_papas είπε

Οχι βέβαια, πληροφοριακά πήρα. Θα τους ρωτήσω πότε θα το κάνω, λογικά αρχές Νοέμβρη.

 

Και τίποτα να μην κάνεις, στο Γ1 νομιζω οτι σε βάζουν αυτοματα μολις λήγει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, fragma είπε

Και τίποτα να μην κάνεις, στο Γ1 νομιζω οτι σε βάζουν αυτοματα μολις λήγει. 

Μόλις τώρα, dr_papas είπε

 

Οχι, έχει έρθει επιστολή από Αυγουστο που λένε ότι με το τελείωμα πάμε αυτόματα στο κυμαινόμενο open, και εγώ δεν έχω κατανάλωση, περίπου στις 1.200 το τετράμηνο. Φαντάσου έδωσα μέτρηση για Σεπτέμβρη κάπου στις 250 ημέρα και νύχτα μαζί.

Επεξ/σία από dr_papas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...