Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο το καζο που επαθε ο κοσμος, παντως, σε προγραμμα που δεν αναφερε ρητα "χωρις ρητρα αναπροσαρμογης" δεν ειναι να μπαινεις.

Τι να το κανεις αν θα πληρωσεις το 10πλασιο απ οσα γλιτωσες με τις "φθηνες" τιμες του οποιουδηποτε προγραμματος.
Μαλλον το Γ1/Ν ειναι το πιο ασφαλες, οσο μπορεις να το πεις.

Αν και εκει βλεπω να κλαιμε καθως η επιδοτηση θα πεφτει μηνα με τον μηνα και οι τιμες ανεβαινουν, βλεπω το 40αρακι/KWh να ερχεται.

Επεξ/σία από Keosen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/6/2022 στις 11:14 ΠΜ, geodimis είπε

Κάνοντας διακοπή Home Online παλιού (υπογραφή μέσω econtract 30/11/2021) σε κατάστημα λόγω θανάτου του συμβαλόμενου με έβαλαν να αιτηθώ τη μη χρέωση ρήτρας αποχώρησης λόγω ανωτέρας βίας (θάνατος). Παρόλα αυτά εκδόθηκε τελικός με ποινή 40€.

Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με ενημέρωσαν ότι θα εκδοθεί διορθωτικός με αποχρέωση. Παράλληλα έστειλα στο customer service και μου απάντησαν ότι προβλέπεται κανονικά ρήτρα αποχώρησης.

Έχει κανείς ιδέα για το τι προβλέπεται;

Υ.Γ: επειδή διέκοψα και άλλα συμβόλαια σε ισχύ, λόγω θανάτου (Cosmote, Wind κλπ) εννοείται δεν εφαρμόστηκε οποιοδήποτε πέναλτυ διακοπής.

Μετά απο καταγγελία στη ΡΑΕ και απάντηση της ΔΕΗ στις 16/6  ότι προβλέται ποινή αποχώρησης ανεξαρτήτως αιτίας (θάνατος), την απέρριψα και ζήτησα μεσολάβηση της ΡΑΕ.

Έκτοτε φυσικά καμμία απάντηση.

1. Το επόμενο βήμα είναι αναφορά στο ΣτΚ κατά της ΡΑΕ που δεν παρεμβαίνει ή κατά της ΔΕΗ ή και προς τις 2; 

2. Επειδή έψαξα κι επισύναψα τότε στο my.rae τη σύμβαση που υπέγραψα για το Home Online δεν είδα κάπου να αναφέρεται η ποινή αποχώρησης 40€; Το έχει κάποιος εγγράφως το ποσό αυτό της ποινής πρόωρης αποχώρησης;

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα μου enter+ λήγει στις 28 Οκτωβρίου.

Αν έβαλα σωστά τα τετράμηνα για την ακρίβεια έβαλα 

8/1/2021 - 9/5/2021

10/5/2021 - 6/9/2021

7/9/2021 - 10/1/2022

το Open μου βγαίνει πιο φθηνά από το Γ1Ν (κανονικά και κάποιοι ιδιωτικοί πάροχοι βγαίνουν πιο φθηνά αλλά δεν μ'ενδιαφέρουν αυτοί)

image.png.66121e47fcfd471c13adeb21803c20b8.png

Απλά @korakiosμια επιβεβαίωση αν έβαλα σωστά τις τιμές στα κελιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, BlackBoldog είπε

Το πρόγραμμα μου enter+ λήγει στις 28 Οκτωβρίου.

Αν έβαλα σωστά τα τετράμηνα για την ακρίβεια έβαλα 

8/1/2021 - 9/5/2021

10/5/2021 - 6/9/2021

7/9/2021 - 10/1/2022

το Open μου βγαίνει πιο φθηνά από το Γ1Ν (κανονικά και κάποιοι ιδιωτικοί πάροχοι βγαίνουν πιο φθηνά αλλά δεν μ'ενδιαφέρουν αυτοί)

image.png.66121e47fcfd471c13adeb21803c20b8.png

Απλά @korakiosμια επιβεβαίωση αν έβαλα σωστά τις τιμές στα κελιά. 

για 500 και πανω ναι το οπεν παει πιο φθηνα νομιζω.. εσυ εισαι στο οριο απο οτι ειδα και καποιους μηνες πιο πανω απο 500.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

θέλω να ρωτήσω τη διαδικασία αλλαγής από Volterra σε ΔΕΗ Γ1/Ν (έχω χρησιμοποιήσει το excel του korakios και επέλεξα αυτή την αλλαγή).

Απ'ό,τι κατάλαβα διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες (απλά δε θυμάμαι σε ποια σελίδα) υπάρχει κάποια εταιρεία μέσω της οποίας δε γίνεται κράτηση εγγύησης. Θα μπορούσατε να μου δώσετε τα στοιχεία επικοινωνίας; Αυτοί αναλαμβάνουν εξολοκλήρου τη διαδικασία αλλαγής παρόχου;

Τις επόμενες μέρες θα εκδοθεί ο λογαριασμός από τη Volterra, αν εγώ κάνω αίτηση π.χ. αύριο μέσω της εταιρείας για αλλαγή παρόχου, υπάρχει εκτίμηση του χρόνου που μεσολαβεί για τη μετάβαση; Στο ενδιάμεσο φαντάζομαι πληρώνω τον λογαριασμό και μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία ό,τι καταναλώσεις γίνουν θα συμψηφιστούν με την εγγύηση και θα εκδοθεί ένας τελικός.

Οι λογαριασμοί της ΔΕΗ είναι μηνιαίοι ή δίμηνοι; Επιπρόσθετα διάβασα ότι μπορώ να κάνω καταχώρηση των μετρήσεων στη σελίδα της ΔΕΔΔΗΕ για να εκδίδονται μόνο εκκαθαριστικοί λογαριασμοί, σωστά; 

Υπάρχει κάποια εφαρμογή της ΔΕΗ για κινητά ή μόνο το ebill; (όταν έφυγα από τη ΔΕΗ είχε αρχίσει να πρωτοεφαρμόζεται το ebill οπότε δεν ξέρω τι έχει μεσολαβίσει αυτά τα χρόνια...)

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geodimis είπε

Μετά απο καταγγελία στη ΡΑΕ και απάντηση της ΔΕΗ στις 16/6  ότι προβλέται ποινή αποχώρησης ανεξαρτήτως αιτίας (θάνατος), την απέρριψα και ζήτησα μεσολάβηση της ΡΑΕ.

Έκτοτε φυσικά καμμία απάντηση.

1. Το επόμενο βήμα είναι αναφορά στο ΣτΚ κατά της ΡΑΕ που δεν παρεμβαίνει ή κατά της ΔΕΗ ή και προς τις 2; 

2. Επειδή έψαξα κι επισύναψα τότε στο my.rae τη σύμβαση που υπέγραψα για το Home Online δεν είδα κάπου να αναφέρεται η ποινή αποχώρησης 40€; Το έχει κάποιος εγγράφως το ποσό αυτό της ποινής πρόωρης αποχώρησης;

Συγνώμη αλλά ισχύει η ρήτρα πρόωρης αποχώρησης σε περίπτωση θανάτου;;;Τουλάχιστον σε εταιρία κινητής (wind) συγγενικό μου πρόσωπο με το πιστοποιητικό θανάτου έκοψε το σταθερό χωρίς καμία ποινή!!

Ποιος θα πληρώσει δηλαδή;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, alexiskara said:

Συγνώμη αλλά ισχύει η ρήτρα πρόωρης αποχώρησης σε περίπτωση θανάτου;;;Τουλάχιστον σε εταιρία κινητής (wind) συγγενικό μου πρόσωπο με το πιστοποιητικό θανάτου έκοψε το σταθερό χωρίς καμία ποινή!!

Ποιος θα πληρώσει δηλαδή;;;

Οι κληρονόμοι. Εμείς πληρώσαμε για τον ίδιο λόγο τον ΟΤΕ μετά από καθημερινές ενοχλήσεις ενος δικηγορικού γραφείου. Δεν άξιζε να μας πρήζει για αυτό το ποσό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spar_1 είπε

Καλησπέρα!

θέλω να ρωτήσω τη διαδικασία αλλαγής από Volterra σε ΔΕΗ Γ1/Ν (έχω χρησιμοποιήσει το excel του korakios και επέλεξα αυτή την αλλαγή).

Απ'ό,τι κατάλαβα διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες (απλά δε θυμάμαι σε ποια σελίδα) υπάρχει κάποια εταιρεία μέσω της οποίας δε γίνεται κράτηση εγγύησης. Θα μπορούσατε να μου δώσετε τα στοιχεία επικοινωνίας; Αυτοί αναλαμβάνουν εξολοκλήρου τη διαδικασία αλλαγής παρόχου;

Τις επόμενες μέρες θα εκδοθεί ο λογαριασμός από τη Volterra, αν εγώ κάνω αίτηση π.χ. αύριο μέσω της εταιρείας για αλλαγή παρόχου, υπάρχει εκτίμηση του χρόνου που μεσολαβεί για τη μετάβαση; Στο ενδιάμεσο φαντάζομαι πληρώνω τον λογαριασμό και μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία ό,τι καταναλώσεις γίνουν θα συμψηφιστούν με την εγγύηση και θα εκδοθεί ένας τελικός.

Οι λογαριασμοί της ΔΕΗ είναι μηνιαίοι ή δίμηνοι; Επιπρόσθετα διάβασα ότι μπορώ να κάνω καταχώρηση των μετρήσεων στη σελίδα της ΔΕΔΔΗΕ για να εκδίδονται μόνο εκκαθαριστικοί λογαριασμοί, σωστά; 

Υπάρχει κάποια εφαρμογή της ΔΕΗ για κινητά ή μόνο το ebill; (όταν έφυγα από τη ΔΕΗ είχε αρχίσει να πρωτοεφαρμόζεται το ebill οπότε δεν ξέρω τι έχει μεσολαβίσει αυτά τα χρόνια...)

Ευχαριστώ πολύ!

H διαδικασια ειναι πας σε καταστημα της δεη και κανεις αιτηση να πας στο Γ1Ν. Εγγυηση πληρωνεις στο νεο παροχο, τη ΔΕΗ, δεν υπαρχει εταιρεια που μεσολαβει και εισπρατει εγγυησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alexiskara είπε

Συγνώμη αλλά ισχύει η ρήτρα πρόωρης αποχώρησης σε περίπτωση θανάτου;;;Τουλάχιστον σε εταιρία κινητής (wind) συγγενικό μου πρόσωπο με το πιστοποιητικό θανάτου έκοψε το σταθερό χωρίς καμία ποινή!!

Ποιος θα πληρώσει δηλαδή;;;

Εννοείται, αν μιλάμε για ΔΙΑΚΟΠΗ της γραμμής!!!

Εδώ, ο συμφουριτης θέλει να κάνει ΔΙΑΚΟΠΗ ? Δηλαδή, να μην έχει ρεύμα?

2 ώρες πριν, geodimis είπε

Μετά απο καταγγελία στη ΡΑΕ και απάντηση της ΔΕΗ στις 16/6  ότι προβλέται ποινή αποχώρησης ανεξαρτήτως αιτίας (θάνατος), την απέρριψα και ζήτησα μεσολάβηση της ΡΑΕ.

Έκτοτε φυσικά καμμία απάντηση.

1. Το επόμενο βήμα είναι αναφορά στο ΣτΚ κατά της ΡΑΕ που δεν παρεμβαίνει ή κατά της ΔΕΗ ή και προς τις 2; 

2. Επειδή έψαξα κι επισύναψα τότε στο my.rae τη σύμβαση που υπέγραψα για το Home Online δεν είδα κάπου να αναφέρεται η ποινή αποχώρησης 40€; Το έχει κάποιος εγγράφως το ποσό αυτό της ποινής πρόωρης αποχώρησης;

Το 40€, πάει με βάση τους μήνες που υπολείπονται.

Μιλάς για ΔΙΑΚΟΠΗ ?

Δηλαδή, το σπίτι δεν θα έχει ρεύμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μιλάς για ΔΙΑΚΟΠΗ ?

Δηλαδή, το σπίτι δεν θα έχει ρεύμα?

έγινε διακοπή και βγήκε τελικός με ρήτρα 40€. Η διακοπή ήταν υποχρεωτική γιατί το σπίτι το νοίκιαζε ο θανών και είχε κάνει home online τον 11/2021 (παλιό) στο όνομα του. Φεύγει απο τη ζωή 03/2022 και φυσικά διακόπτω το online λόγω ανωτέρας βίας. Έτσι μου εκδόσαν τελικό με ρήτρα 40€ πρόωρης αποχώρησης. Τα υπόλοιπα τα γράφω παραπάνω my.rae κλπ. 

Το θέμα είναι που αναγράφεται το 40€ και γιατί να ισχύει σε ανωτέρα βία: όπως είχα πει και τότε σε Cosmote/Wind διέκοψα ΑΤΕΛΩΣ τα συμβόλαια που τρέχαν στον ΑΦΜ του θανόντος χωρίς κανένα penalty.

Και επιπλέον θα πάω ΣτΚ κατά της ΡΑΕ (που δεν παίρνει θέση) , κατά της ΔΕΗ (που χρεώσε 40€)  ή κατά και των 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, geodimis είπε

έγινε διακοπή και βγήκε τελικός με ρήτρα 40€. Η διακοπή ήταν υποχρεωτική γιατί το σπίτι το νοίκιαζε ο θανών και είχε κάνει home online τον 11/2021 (παλιό) στο όνομα του. Φεύγει απο τη ζωή 03/2022 και φυσικά διακόπτω το online λόγω ανωτέρας βίας. Έτσι μου εκδόσαν τελικό με ρήτρα 40€ πρόωρης αποχώρησης. Τα υπόλοιπα τα γράφω παραπάνω my.rae κλπ. 

Το θέμα είναι που αναγράφεται το 40€ και γιατί να ισχύει σε ανωτέρα βία: όπως είχα πει και τότε σε Cosmote/Wind διέκοψα ΑΤΕΛΩΣ τα συμβόλαια που τρέχαν στον ΑΦΜ του θανόντος χωρίς κανένα penalty.

Και επιπλέον θα πάω ΣτΚ κατά της ΡΑΕ (που δεν παίρνει θέση) , κατά της ΔΕΗ (που χρεώσε 40€)  ή κατά και των 2;

Ο θανών είναι συγγενης σου ?

ΑΛΛΙΩΣ, τι σε νοιάζει ποιος θα πληρώσει τα 40€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καθολου παρανομη η ρητρα ... και ο ΟΤΕ το εφαρμοζει οταν κοβεται γραμμη μετα απο θανατο με συμβολαιο εν ισχυ. Ακομψο ειναι σιγουρα, παρανομο δεν ειναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marmagia είπε

Οι κληρονόμοι. Εμείς πληρώσαμε για τον ίδιο λόγο τον ΟΤΕ μετά από καθημερινές ενοχλήσεις ενος δικηγορικού γραφείου. Δεν άξιζε να μας πρήζει για αυτό το ποσό 

Πληρώσατε αυτά που ίσως χρωστούσε μέχρι που ζούσε η ρήτρα διακοπής;;;

Γιατί άλλο το ένα και άλλο το άλλο…όπως θα διάβασες παραπάνω διακοπή έκανε κανονικά χωρίς ρήτρα σε ΟΤΕ ….Μου φαίνεται πολύ παράξενο πάντως να πληρώνεις την διακοπή συμβόλαιου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, alexiskara said:

Πληρώσατε αυτά που ίσως χρωστούσε μέχρι που ζούσε η ρήτρα διακοπής;;;

Γιατί άλλο το ένα και άλλο το άλλο…όπως θα διάβασες παραπάνω διακοπή έκανε κανονικά χωρίς ρήτρα σε ΟΤΕ ….Μου φαίνεται πολύ παράξενο πάντως να πληρώνεις την διακοπή συμβόλαιου…

Δε χρωστούσε όσο ζούσε. Κάποια στιγμή πριν πεθάνει κάποιους μήνες έκανε ανανέωση και μας έπρηξαν για 2 χρόνια ώσπου δώσαμε το τέλος πρόωρης διακοπής και τελείωσε η υπόθεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alexiskara είπε

Πληρώσατε αυτά που ίσως χρωστούσε μέχρι που ζούσε η ρήτρα διακοπής;;;

Γιατί άλλο το ένα και άλλο το άλλο…όπως θα διάβασες παραπάνω διακοπή έκανε κανονικά χωρίς ρήτρα σε ΟΤΕ ….Μου φαίνεται πολύ παράξενο πάντως να πληρώνεις την διακοπή συμβόλαιου…

πηγαινε στο παραδιπλα (αδσλ) εχει δεκαδες θεματα με χρεωση ΟΤΕ για διακοπη συμβολαιου λογω θανατου. Προφανως αν ηταν σε προγραμμα αοριστου, δεν υπαρχει ρητρα, αλλα αν ηταν στα στανταρ 24μηνα του ΟΤΕ μια χαρα χρεωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...