Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, barimagas είπε

Μου ήρθε ταχυδρομικώς επιστολή από την ΔΕΗ ότι θα τροποποιήσουν κάποιους όρους σχετικά με την ανανέωση της σύμβασης όταν λήξει (home online 0,17), και ότι θα με βάλουν στο δεη open αν προηγουμένως δεν έχω επιλέξει κάποιο άλλο πρόγραμμα τους.  Η nrg  άλλαζε πρόγραμμα μονομερώς στον μήνα ενημερώνοντας με ψιλά γράμματα στον λογαριασμό και μου έριξε και ρήτρα που έφυγα!!!  Διαφορά ποιότητας, από τι κατάλαβα με τον νόμο που αλλάζεις πάροχο κάθε μήνα αζημίως, κάνουν ότι μπορούν για να κρατήσουν τους υπάρχοντες.

Αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι την λήξη του "0,17" σου, το Όπεν "μια χαρά είναι" (για την ακρίβεια, συμφέρει κάπως για μεγάλες καταναλώσεις). Αλλιώς ζητάς μετά να πας στο Γ1 (σχεδόν τα ίδια είναι). ΟΛΟΙ οι "εναλλακτικοί" (όχι μόνο η NRG), κάνανε ματσακονιές με τις ειδοποιήσεις στους λογαριασμούς. Κι ο κόσμος που δεν ήταν καν μαθημένος να τους προσέχει (μόνο το ποσό και την ημερομηνία λήξης κοίταγε), την έφαγε. Η ΔΕΗ όντως τουλάχιστον δεν έχει αλλάξει "μονομερώς" το σταθερό κανενός, αν και της έδινε το δικαίωμα ο,,,νόμος, μετά το 6μηνο (όπως σε όλους). Το λες και "διαφορά ποιότητας", ναι, αν και ΚΑΙ γι' αυτή υπάρχουν ράμματα για την γούνα της πάνω σε διάφορα ζητήματα....Απλά η "ποιότητάς" της, μεταφράζεται στο ότι δεν είναι ΤΟΣΟ μαύρ ασκυλιά όσο οι "εναλλακτικοί". Δηλαδή "το μη χείρον, βέλτιστον". Αυτό με το τους "υπάρχοντες" δεν πολυέχει νόημα πάντως : η ΔΕΗ έχει την συντριπτική πλειοψηφία των συμβολαίων ούτως ή άλλως (δεν της πολυκαίγεται καρφί λοιπόν). Όσο για τους άλλους, αφού ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ τις μικρές ή μεγαλύτερες λαμογιές τους, ακόμη και μετά τον νόμο για αζήμια αποχώρηση, μάλλον ούτε αυτοί πολυχαμπαριάζουν "να κρατήσουν τους υπάρχοντες"...Εγώ θα έλεγα ότι "προσπαθούν να ΔΑΓΚΩΣΟΥΝ τους υπάρχοντες"...

20 λεπτά πριν, marmagia είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Πάντως πραγματικά θαυμάζω μαι λατρεύω ότι μπήκες στον κόπο να εξηγήσεις περί νυχτερινού 😂

 

Spoiler

...ε κι εγώ κανονικά θα του πέταγα κα'να "ωραίο", αλλά αφού ήδη τον,,,περιποιήθηκαν άλλοι, είπα να του πω και την "normal version"....Mετά το κάψιμο του Γιάννη, ένα άλειμμα επιβάλλεται...😋

 

Spoiler

...αν και να πω την αλήθεια, εκείνο περί "πανάκριβων Μακ και οθονών", εδώ μου 'κατσε και με το ζόρι κρατήθηκα να μην τρολάρω...🤪

 

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρες και από εμένα.. Μετά από σχεδόν 2 χρόνια με Enter (0,105/0,07897) λήγει το συμβόλαιο σε 1 μήνα. Είδα τα νέα συμβόλαιο και με πιάσανε λίγο τα κλάματα μπορώ να πω :D

Από ότι κατάλαβα οι επιλογές μου είναι Γ1/Open. Η κατανάλωση μου είναι γεια σου (22-24/χρόνο) οπότε δεν είμαι σίγουρος τι είναι καλύτερα (χαχαχ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Καλημέρες και από εμένα.. Μετά από σχεδόν 2 χρόνια με Enter (0,105/0,07897) λήγει το συμβόλαιο σε 1 μήνα. Είδα τα νέα συμβόλαιο και με πιάσανε λίγο τα κλάματα μπορώ να πω :D

Από ότι κατάλαβα οι επιλογές μου είναι Γ1/Open. Η κατανάλωση μου είναι γεια σου (22-24/χρόνο) οπότε δεν είμαι σίγουρος τι είναι καλύτερα (χαχαχ).

τι ειναι η καταναλωση σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

γεια σου. Τι δεν καταλαβαίνεις; 😅

ολα :P .. 22-24/χρονο? 24Κw? 24mw? 24 ευρω χααχχαα τιποτα 

Επεξ/σία από pasxaliskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

τι ειναι η καταναλωση σου?

Θεώρησα ότι είναι pretty obvious (my bad) 22.000kWh - 24.000kWh / χρόνο.

Επεξ/σία από jmirko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Καλημέρες και από εμένα.. Μετά από σχεδόν 2 χρόνια με Enter (0,105/0,07897) λήγει το συμβόλαιο σε 1 μήνα. Είδα τα νέα συμβόλαιο και με πιάσανε λίγο τα κλάματα μπορώ να πω :D

Από ότι κατάλαβα οι επιλογές μου είναι Γ1/Open. Η κατανάλωση μου είναι γεια σου (22-24/χρόνο) οπότε δεν είμαι σίγουρος τι είναι καλύτερα (χαχαχ).

bitcoin mining κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Θεώρησα ότι είναι pretty obvious (my bad) 22.000kWh - 24.000kWh / χρόνο.

Ε ναι, οι 2.000/μήνα είναι πολύ κοντά στην κατανάλωση του μέσου νοικοκυριού (δλδ 300/μήνα), έπρεπε να το καταλάβουμε :)

Τέλος πάντων, με τέτοιες καταναλώσεις πας για φούντο Open.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ε ναι, οι 2.000/μήνα είναι πολύ κοντά στην κατανάλωση του μέσου νοικοκυριού (δλδ 300/μήνα), έπρεπε να το καταλάβουμε :)

Καλά τα 300/μηνα ειναι αστεια δεν ξερω ποιος εβγαλε τετοιο μεσο όρο και με ποιο τρόπο γιατι το βλεπω να κυκλοφορεί παντού , εκτός και αν μετράνε με 0 τα κλειστα διαμερισματα!!!! 500 το μηνα φευγουν για πλακα μονο με τα απλα καθημερινα πραγματα για ενα σπιτι 3-4 ατόμων. Ετκ΄ςο και αν πάλι όλα σχεδόν τα σπιτια ειναι ατομικα οπότε για 1 ατομο οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos99 είπε

Καλά τα 300/μηνα ειναι αστεια δεν ξερω ποιος εβγαλε τετοιο μεσο όρο και με ποιο τρόπο γιατι το βλεπω να κυκλοφορεί παντού , εκτός και αν μετράνε με 0 τα κλειστα διαμερισματα!!!! 500 το μηνα φευγουν για πλακα μονο με τα απλα καθημερινα πραγματα για ενα σπιτι 3-4 ατόμων. Ετκ΄ςο και αν πάλι όλα σχεδόν τα σπιτια ειναι ατομικα οπότε για 1 ατομο οκ.

υπάρχει ήδη ένα νήμα εκεί :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Καλά τα 300/μηνα ειναι αστεια δεν ξερω ποιος εβγαλε τετοιο μεσο όρο και με ποιο τρόπο γιατι το βλεπω να κυκλοφορεί παντού , εκτός και αν μετράνε με 0 τα κλειστα διαμερισματα!!!! 500 το μηνα φευγουν για πλακα μονο με τα απλα καθημερινα πραγματα για ενα σπιτι 3-4 ατόμων. Ετκ΄ςο και αν πάλι όλα σχεδόν τα σπιτια ειναι ατομικα οπότε για 1 ατομο οκ.

παντως απο 25/8 μεχρι 24/9 που αρχισα να δινω μονος μου τις μετρησεις στο EBILL καψαμε 220kwh για μερα και κανα 40 νύχτα 

3 άτομα ημασταν αυτον τον μήνα.. τωρα ξανα μονο εγω και η μάνα μου , ο πατερας μου μενει κυπρο και δουλευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

παντως απο 25/8 μεχρι 24/9 που αρχισα να δινω μονος μου τις μετρησεις στο EBILL καψαμε 220kwh για μερα και κανα 40 νύχτα 

3 άτομα ημασταν αυτον τον μήνα.. τωρα ξανα μονο εγω και η μάνα μου , ο πατερας μου μενει κυπρο και δουλευει

 

12 λεπτά πριν, korakios είπε

υπάρχει ήδη ένα νήμα εκεί :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Καλά τα 300/μηνα ειναι αστεια δεν ξερω ποιος εβγαλε τετοιο μεσο όρο και με ποιο τρόπο γιατι το βλεπω να κυκλοφορεί παντού , εκτός και αν μετράνε με 0 τα κλειστα διαμερισματα!!!! 500 το μηνα φευγουν για πλακα μονο με τα απλα καθημερινα πραγματα για ενα σπιτι 3-4 ατόμων. Ετκ΄ςο και αν πάλι όλα σχεδόν τα σπιτια ειναι ατομικα οπότε για 1 ατομο οκ.

Spoiler

Η ΕΛΣΤΑΤ, έχω ήδη παραθέσει την έρευνα στο αντίστοιχο νήμα, αν έχεις κάποιο σχόλιο κάντο εκεί:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...