Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler
10 λεπτά πριν, marmagia είπε

 κανείς πλάκα τώρα έτσι; Δεν μπορεί.. απλά τρολαρεις και ας είναι Δευτερουλα..

την έχω ξαναδει την ερώτηση για φόρτιση ηλεκτρικού αμαξιού (έγινε viral) 😁

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Με πήρανε και εμένα (τη μητέρα μου δηλαδή) για Γ1 κυμαινόμενο και νυχτερινό.

Το νυχτερινό έχει προβλήματα ποιότητας;

Ρωτάω γιατί έχω πανάκριβο macbook pro και 2 επίσης πανάκριβες οθόνες συνδεδεμένες.

ναι εχει, ειναι κοντοληξιμο και made in china

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, pasxaliskar said:

ναι εχει, ειναι κοντοληξιμο και made in china

Spoiler

Βηταδικο που αποσκοπεί στο να καταστρέφει συσκευές. Λόμπι της Apple για να πουλάνε MacBook Pro είναι (που αν έβλεπε ο Στηβ Τζομπς σε ποιανού τα χέρια πέφτουν, στυλο δεν θα έπιανε στα χέρια του)

 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, skiabox είπε

Εγώ θυμάμαι ότι κάπου είχε πάρει κάτι το μάτι μου σχετικό, αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

Για αυτό και ρώτησα στο forum.

Η λεξη νυχτερινο εχει να κανει μονο με την διαφορετικη τιμολογιση του ρευματος τις ωρες που ισχυει και τιποτα αλλο

Είσαι παλιό μέλος για να πω ότι τρολαρεις αλλά δεν στέκει με τίποτα αυτό που ρώτησες 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2022 στις 10:22 ΜΜ, fredd0 είπε

 

βλεπεις τιμες σεπτεμβριου για το γ1ν, οι τιμες οκτωβριου ειναι χαμηλοτερες 0.595 < 500kwh 0.607 > 500kw το οπεν ειναι λιγο φθηνοτερο πανω απο τις 500, αλλα πρεπει να εχεις αρκετα πανω απο 500 για να σου βγει συνολικα φθηνοτερο

 

1) ναι αλλα ξεκινας με τιμη kwh 20% πανω απο το Γ1 αρα τελικη τιμη πληρωνεις 0,72-0,436 = 0,284 για τις πρωτες 500Kwh και ανεβαινει η τιμη μετα τις 500

2) ΡΑΕ και συνηγορος

 

Στις 24/9/2022 στις 11:06 ΜΜ, korakios είπε

ναι μιας και είναι κυμαινόμενο έχει ίδιες επιδοτήσεις ΤΕΜ όπως για όλα τα κυμαινόμενα, αλλά έχει χρεώσεις φαρμάκι

δυστυχώς δεν έχω καταλάβει πλέον ποιος πάροχος έχει αναλάβει , μέχρι στιγμής νόμιζα ήταν η ελπεδισον αλλά μάλλον πάει ανα μήνα πλέον , θα το ψάξω

οι χρεώσεις πάντως απο Αυγ είναι το 2ο κατα σειρά ακριβότερο τιμολόγιο +5%

https://www.e-nomothesia.gr/energeia/ya-upen-dee-82792-2782-2022.html

αφού έχεις κάνει αίτημα/παράπονο στον πάροχο και απάντησε αρνητικά ή δεν απάντησε μετά απο 10 εργάσιμες ,κάνεις εκεί . Αν σε παραπέμψει στη ΡΑΕ προσπάθησε να τους πείσεις να κάνουν γνωμοδότηση αναφέροντας το λόγο οτι η ΡΑΕ δεν ασχολείται εδώ και ένα χρόνο

μετά myrae αναγκαστικά , αν δεν απαντά υποστήριξη.>σχετικά με το αίτημά μου και αν πάλι δεν απαντά Συνήγορο του Πολίτη κατά ΡΑΕ

Δώρο στίκερ μπανανίας

 

Παιδιά, έστω και με καθυστέρηση σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lucifer είπε

Παιδιά, έστω και με καθυστέρηση σας ευχαριστώ πολύ.

θύμισέ μου , τι έπαιξε με ΔΕΗ και κατέληξες σε καθολική υπηρεσία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

θύμισέ μου , τι έπαιξε με ΔΕΗ και κατέληξες σε καθολική υπηρεσία ?

Τίποτα στο οποίο φταίνε αυτοί, δικές μου διαδοχικές μπιστόλες.

Η δική τους η μπινιά είναι ότι καπάκια μετά από ειδοποίηση ότι μπαίνω ΚΥ:

1)προβαίνω σε πλήρη εξόφληση

2)παίρνω τηλ μου επιβεβαιώνουν ότι έχω 0 χρέος

3)τους ζητάω να μπω στο (τότε) enter

4)σκάει κούριερ, υπογράφουμε

5)σκάει sms ότι ολοκληρώθηκε η αίτηση

και όταν σκάει ο επόμενος λογαριασμός, βλέπω πως είμαι ακόμα ΚΥ. Τον κάνω ρύθμιση επιτόπου (ήταν της επίμαχης περιόδου επιστροφής powerpass του χειμώνα) και ξεκινάω τα τηλ. Τους έχω πάρει 200 τηλέφωνα, ο ένας "δε καταλαβαίνω γιατί, είναι σίγουρα λάθος, θα σας καλέσουμε σε 24-48 ώρες". 4 μέρες μετά τους παίρνω εγώ γιατί προφανώς δε με πήρανε και μου λέει μια ανεκδιήγητη ότι "επειδή έχετε ρύθμιση δε μπορείτε να μεταβείτε σε άλλο πάροχο/συμβόλαιο πριν εξοφληθεί το σύνολο του ποσού". Έχασα λίγο χρόνο επεξεργαζόμενος αν στέκει κάτι τέτοιο, πριν θυμηθώ ότι το αίτημα για enter "ολοκληρώθηκε" πριν καν εκδοθεί ο λογαριασμός που έβαλα σε ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, akiskar123 είπε

Ενταξει οι τυποι ειναι βλακες η το παιζουν βλακες..οπως ειχα γραψει πριν απο καποιες ημερες ζητησα την συμβαση μου με το home online διαρκειας 2 ετων να μου σταλει στο email ωστε να το εχω....κ οι τυποι μου εστειλαν συμβολαιο απο τον 1ο ιδιοκτητη που ειχε κανει συμβολαιο το 1971...τωρα εαν παρω κ τους βρισω θα φταιω?πφφφφ
Screenshot_1.jpg.f15fbf462939507757e324cfc49f9799.jpg

Καταγγελία στην εταιρεία για gdpr δεδομένα!

 

https://www.dpa.gr/el/syndesi/polites/kataggelia/general

Επεξ/σία από SilentVoice
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lucifer είπε

Τίποτα στο οποίο φταίνε αυτοί, δικές μου διαδοχικές μπιστόλες.

Η δική τους η μπινιά είναι ότι καπάκια μετά από ειδοποίηση ότι μπαίνω ΚΥ:

1)προβαίνω σε πλήρη εξόφληση

2)παίρνω τηλ μου επιβεβαιώνουν ότι έχω 0 χρέος

3)τους ζητάω να μπω στο (τότε) enter

4)σκάει κούριερ, υπογράφουμε

5)σκάει sms ότι ολοκληρώθηκε η αίτηση

και όταν σκάει ο επόμενος λογαριασμός, βλέπω πως είμαι ακόμα ΚΥ. Τον κάνω ρύθμιση επιτόπου (ήταν της επίμαχης περιόδου επιστροφής powerpass του χειμώνα) και ξεκινάω τα τηλ. Τους έχω πάρει 200 τηλέφωνα, ο ένας "δε καταλαβαίνω γιατί, είναι σίγουρα λάθος, θα σας καλέσουμε σε 24-48 ώρες". 4 μέρες μετά τους παίρνω εγώ γιατί προφανώς δε με πήρανε και μου λέει μια ανεκδιήγητη ότι "επειδή έχετε ρύθμιση δε μπορείτε να μεταβείτε σε άλλο πάροχο/συμβόλαιο πριν εξοφληθεί το σύνολο του ποσού". Έχασα λίγο χρόνο επεξεργαζόμενος αν στέκει κάτι τέτοιο, πριν θυμηθώ ότι το αίτημα για enter "ολοκληρώθηκε" πριν καν εκδοθεί ο λογαριασμός που έβαλα σε ρύθμιση.

όντως το enter (και το online) δε δέχεται με χρέος , αλλά απο τη στιγμή που το είχες πληρώσει κάνανε μλκ και φυσικά οφείλανε να σε ειδοποιήσουν βάσει νομοθεσίας οτι η αίτηση δεν έγινε δεκτή

καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Τίποτα στο οποίο φταίνε αυτοί, δικές μου διαδοχικές μπιστόλες.

Η δική τους η μπινιά είναι ότι καπάκια μετά από ειδοποίηση ότι μπαίνω ΚΥ:

1)προβαίνω σε πλήρη εξόφληση

2)παίρνω τηλ μου επιβεβαιώνουν ότι έχω 0 χρέος

3)τους ζητάω να μπω στο (τότε) enter

4)σκάει κούριερ, υπογράφουμε

5)σκάει sms ότι ολοκληρώθηκε η αίτηση

και όταν σκάει ο επόμενος λογαριασμός, βλέπω πως είμαι ακόμα ΚΥ. Τον κάνω ρύθμιση επιτόπου (ήταν της επίμαχης περιόδου επιστροφής powerpass του χειμώνα) και ξεκινάω τα τηλ. Τους έχω πάρει 200 τηλέφωνα, ο ένας "δε καταλαβαίνω γιατί, είναι σίγουρα λάθος, θα σας καλέσουμε σε 24-48 ώρες". 4 μέρες μετά τους παίρνω εγώ γιατί προφανώς δε με πήρανε και μου λέει μια ανεκδιήγητη ότι "επειδή έχετε ρύθμιση δε μπορείτε να μεταβείτε σε άλλο πάροχο/συμβόλαιο πριν εξοφληθεί το σύνολο του ποσού". Έχασα λίγο χρόνο επεξεργαζόμενος αν στέκει κάτι τέτοιο, πριν θυμηθώ ότι το αίτημα για enter "ολοκληρώθηκε" πριν καν εκδοθεί ο λογαριασμός που έβαλα σε ρύθμιση.

οπως τα περιγραφεις επρεπε να γινει καταμετρηση τη μερα που πηγες εντερ, να βγει τελικος απο την καθολικη και να τον πληρωσεις για να συνεχισεις στο εντερ. Η ρυθμιση στην καθολικη σιγουρα μπερδεψε τα πραγματα ... το αν η ρυθμιση εγινε σε τελικο δε το ξερω, η αν βγαλανε εσφαλμενα εναντι εσυ πρεπει να το δεις. Παντως οσο σπαστικη κι αν ηταν αυτη στο τηλεφωνο, αυτο που σου ειπε ισχυει. Οσο εχεις χρεος στην καθολικη (και μεχρι να ξοφλησεις τον διακανονισμο τυπικα εχεις χρεος) δε σε πανε σε αλλο προγραμμα.

Δοκιμασε μεσω ΡΑΕ και συνηγορου, αλλα μεταξυ μας φοβαμαι οτι θα πεσεις σε τοιχο. Καλη επιτυχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

όντως το enter (και το online) δε δέχεται με χρέος , αλλά απο τη στιγμή που το είχες πληρώσει κάνανε μλκ και φυσικά οφείλανε να σε ειδοποιήσουν βάσει νομοθεσίας οτι η αίτηση δεν έγινε δεκτή

καλή επιτυχία

 

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

οπως τα περιγραφεις επρεπε να γινει καταμετρηση τη μερα που πηγες εντερ, να βγει τελικος απο την καθολικη και να τον πληρωσεις για να συνεχισεις στο εντερ. Η ρυθμιση στην καθολικη σιγουρα μπερδεψε τα πραγματα ... το αν η ρυθμιση εγινε σε τελικο δε το ξερω, η αν βγαλανε εσφαλμενα εναντι εσυ πρεπει να το δεις. Παντως οσο σπαστικη κι αν ηταν αυτη στο τηλεφωνο, αυτο που σου ειπε ισχυει. Οσο εχεις χρεος στην καθολικη (και μεχρι να ξοφλησεις τον διακανονισμο τυπικα εχεις χρεος) δε σε πανε σε αλλο προγραμμα.

Δοκιμασε μεσω ΡΑΕ και συνηγορου, αλλα μεταξυ μας φοβαμαι οτι θα πεσεις σε τοιχο. Καλη επιτυχια

 

Μα αυτό είναι το θέμα, 19 του μήνα σκάει επιβεβαίωση ότι η αίτηση ολοκληρώθηκε (ευτυχώς έχω ακόμα το sms) και ο λογαριασμός που μου ήρθε εκδόθηκε 20. Όχι απλά δε τον είχα λάβει, δεν είχε εκδοθεί καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, akiskar123 είπε

Ενταξει οι τυποι ειναι βλακες η το παιζουν βλακες..οπως ειχα γραψει πριν απο καποιες ημερες ζητησα την συμβαση μου με το home online διαρκειας 2 ετων να μου σταλει στο email ωστε να το εχω....κ οι τυποι μου εστειλαν συμβολαιο απο τον 1ο ιδιοκτητη που ειχε κανει συμβολαιο το 1971...τωρα εαν παρω κ τους βρισω θα φταιω?πφφφφ
Screenshot_1.jpg.f15fbf462939507757e324cfc49f9799.jpg

Έχει και σφραγίδα του Βασιλιά; Κράτησε το, είναι συλλεκτικό. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε ταχυδρομικώς επιστολή από την ΔΕΗ ότι θα τροποποιήσουν κάποιους όρους σχετικά με την ανανέωση της σύμβασης όταν λήξει (home online 0,17), και ότι θα με βάλουν στο δεη open αν προηγουμένως δεν έχω επιλέξει κάποιο άλλο πρόγραμμα τους.  Η nrg  άλλαζε πρόγραμμα μονομερώς στον μήνα ενημερώνοντας με ψιλά γράμματα στον λογαριασμό και μου έριξε και ρήτρα που έφυγα!!!  Διαφορά ποιότητας, από τι κατάλαβα με τον νόμο που αλλάζεις πάροχο κάθε μήνα αζημίως, κάνουν ότι μπορούν για να κρατήσουν τους υπάρχοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, skiabox είπε

Με πήρανε και εμένα (τη μητέρα μου δηλαδή) για Γ1 κυμαινόμενο και νυχτερινό.

Το νυχτερινό έχει προβλήματα ποιότητας;

Ρωτάω γιατί έχω πανάκριβο macbook pro και 2 επίσης πανάκριβες οθόνες συνδεδεμένες.

Το "νυχτερινό ρεύμα", δεν είναι,,,,"δευτερότριτης διαλογής ρεύμα που το στέλνουνε,,,,νύχτα (sic) στις φτωχάντζες που το ζητάνε για να τους έρχονται μικρότεροι λογαριασμοί"....

Για την ακρίβεια δεν υφίσταται καν ο όρος "νυχτερινό ρεύμα" - αυτό που υφίσταται είναι η (χαμηλότερη) τιμολόγηση (ως καρότο, ούτως ώστε να "μεταθέσουν" οι καταναλωτές που έχουν ενταχθεί στην συγκεκριμένη τιμολόγηση, την χρήση ιδιαίτερα ενεργοβόρων συσκευών σε ώρες μη "αιχμής" : πχ πλυντήρια ρούχων/πιάτων, θερμοσίφωνα, ηλεκτρική κουζίνα, και, ΚΥΡΙΩΣ, τους πάλαι-ποτέ "θερμοσυσσωρευτές"). Και για την ακόμη περισσότερη ακρίβεια, οι ώρες αυτές το "6μηνο του χειμώνα" (Νοέμβρης - Απρίλης), σπάνε σε δύο ζώνες μέσα στο 24ωρο, μία εκ των οποίων είναι καραημερήσια και ουχί "νυχτερινή" : 15:00 με 17:00...Με άλλα λόγια : μετακινείστε τις καταναλώσεις σας περισσότερο προς τις συγκεκριμένες ώρες που ορίζει το "νυχτερινό" τιμολόγιο, διότι μας βολεύει (τους κοστίζει κι αυτονών λιγότερο και γενικά είναι καλύτερο για όλους να είναι "επιμερισμένη" η γενική κατανάλωση, αντί να υπάρχουν "ώρες αιχμής"), και θα σας ανταμείψουμε....

 

Θέλω να πω, τα ίδια σκατά ρεύμα έρχεται στις συσκευές σου, και την ημέρα, και την νύχτα :P

Πάρε έναν ανορθωτή τάσης και βαλ' τες όλες πάνω για να μην φοβάσαι για το μέλλον τους γενικώς...

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, washcloud said:

Το "νυχτερινό ρεύμα", δεν είναι,,,,"δευτερότριτης διαλογής ρεύμα που το στέλνουνε,,,,νύχτα (sic) στις φτωχάντζες που το ζητάνε για νατους έρχονται μικρότεροι λογαριασμοί"....

Για την ακρίβεια δεν υφίσταται καν ο όρος "νυχτερινό ρεύμα" - αυτό που υφίσταται είναι η (χαμηλότερη) τιμολόγηση (ως καρότο, ούτως ώστε να "μεταθέσουν" οι καταναλωτές που έχουν ενταχθεί στην συγκεκριμένη τιμολόγηση, την χρήση ιδιαίτερα ενεργοβόρων συσκευών σε ώρες μη "αιχμής" : πχ πλυντήρια ρούχων/πιάτων, θερμοσίφωνα, ηλεκτρική κουζίνα, και, ΚΥΡΙΩΣ, τους πάλαι-ποτέ "θερμοσυσσωρευτές"). Και για την ακόμη περισσότερη ακρίβεια, οι ώρες αυτές το "6μηνο του χειμώνα" (Νοέμβρης - Απρίλης), σπάνε σε δύο ζώνες μέσα στο 24ωρο, μία εκ των οποίων είναι καραημερήσια και ουχί "νυχτερινή" : 15:00 με 17:00...Με άλλα λόγια : μετακινείστε τις καταναλώσεις σας περισσότερο προς τις συγκεκριμένες ώρες που ορίζει το "νυχτερινό" τιμολόγιο, διότι μας βολεύει (τους κοστίζει κι αυτονών λιγότερο και γενικά είναι καλύτερο για όλους να είναι "επιμερισμένη" η γενική κατανάλωση, αντί να υπάρχουν "ώρες αιχμής"), και θα σας ανταμείψουμε....

 

Θέλω να πω, τα ίδια σκατά ρεύμα έρχεται στις συσκευές σου, και την ημέρα, και την νύχτα :P

Πάρε έναν ανορθωτή τάσης και βαλ' τες όλες πάνω για να μην φοβάσαι για το μέλλον τους γενικώς...

Spoiler

Πάντως πραγματικά θαυμάζω μαι λατρεύω ότι μπήκες στον κόπο να εξηγήσεις περί νυχτερινού 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...