Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με πήρανε απο Δεη να μου προτείνουν αλλαγή σε Γ1Ν αν θυμαμαι καλά και αρνήθηκα... τώρα εαν έκανα καλά ή όχι θα φανεί στο μέλλον ή μπορούμε να το υπολογίσουμε? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, goustaritsa είπε

Καλησπέρα . Πρόγραμμα home online ,μέχρι τον Μάρτιο του 23 με τιμή 0.17 κ 0.13 νυχτερινό. Την Παρασκευή δέχτηκα κλήση από συνεργάτη της ΔΕΗ να πάω στο ,Γ1 κυμαινόμενο όπως μου είπε γιατί με συμφέρει όπως κ μου είπε. Σε αυτή την φάση δεν το αποδέχτηκα αν κ ειδα ότι είναι ελαφρά πιο φτηνό στην χρέωση ημέρας λιγο καλύτερα στο νυχτερινό. Προτίμησα την σιγουριά της κλειδωμένης τιμής. Καταναλώσεις από εδώ κ πέρα ( Γιάννενα) μηνιαία 650-750 kw. Ποια η άποψη σας?

περι ορέξεως ......δεν υπάρχει απάντηση απο τη στιγμή που δεν ξέρει κάποιος μελλοντικές τιμές και επιδοτήσεις

22 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Το λεει και στην περιγραφη του προγραμματος οτι ειναι για μεγαλες καταναλωσεις ....

δεν κοιτάμε περιγραφές προγραμμάτων , είναι καθαρά διαφημιστικές , το αν συμφέρει ή όχι το βλέπει κάποιος στα νούμερα

1 λεπτό πριν, LuNaTiC είπε

Με πήρανε απο Δεη να μου προτείνουν αλλαγή σε Γ1Ν αν θυμαμαι καλά και αρνήθηκα... τώρα εαν έκανα καλά ή όχι θα φανεί στο μέλλον ή μπορούμε να το υπολογίσουμε? :)

με χρονομηχανή θα το υπολογίσουμε 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, goustaritsa είπε

Καλησπέρα . Πρόγραμμα home online ,μέχρι τον Μάρτιο του 23 με τιμή 0.17 κ 0.13 νυχτερινό. Την Παρασκευή δέχτηκα κλήση από συνεργάτη της ΔΕΗ να πάω στο ,Γ1 κυμαινόμενο όπως μου είπε γιατί με συμφέρει όπως κ μου είπε. Σε αυτή την φάση δεν το αποδέχτηκα αν κ ειδα ότι είναι ελαφρά πιο φτηνό στην χρέωση ημέρας λιγο καλύτερα στο νυχτερινό. Προτίμησα την σιγουριά της κλειδωμένης τιμής. Καταναλώσεις από εδώ κ πέρα ( Γιάννενα) μηνιαία 650-750 kw. Ποια η άποψη σας?

Η επιδότηση θα είναι μικρότερη για ανω των 500kw οπότε βγαίνει νομίζω 20 λεπτά. Άρα είσαι κερδισμένος για άνω των 500.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

περι ορέξεως ......δεν υπάρχει απάντηση απο τη στιγμή που δεν ξέρει κάποιος μελλοντικές τιμές και επιδοτήσεις

 

αυτη τη στιγμη, και αφου εχει καταναλωσεις ανω των 500Kwh το μηνα ξερουμε οτι Γ1(Ν) ΔΕΝ τον συμφερει, ακριβοτερο του βγαινει

Αν καποια στιγμη στο μελλον το Γ1(Ν) γινει φθηνοτερο (που και παλι πρεπει να γινει πολυ φθηνοτερο κατα την αποψη μου για να αφησεις το σταθερο με τους ορους που εχει ο συγκεκριμενος/η το ξαναβλεπουμε

Η δυσκολη αποφαση ειναι για την επομενη φουρνια σταθερων που αν θυμαμαι καλα ειναι στα 0.24

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Home Enter+ εδώ, συμβόλαιο 02/22 έως 02/23. Στους τελευταίους 2 λογαριασμούς παρατήρησα: στον προτελευταίο υπολόγισαν λάθος αριθμό KWh για το νυχτερινό και στον τελευταίο δεν υπολογίσαν καθόλου νυχτερινό, ενώ οι KWh κατανάλωσης στο νυχτερινό είναι περίπου το 29.5% του συνόλου - κι απ΄' ότι βλέπω τις έχουν καταγεγραμμένες κανονικά στο λογαριασμό ως τύπο ένδειξης. Απλώς δεν τις υπολογίζουν, ο πολλαπλασιασμός γίνεται για ΟΛΕΣ τις KWh με την τιμή του ημερησίου. Είμαι στο ΚΟΤ Β'. Καμιά ιδέα τι συμβαίνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν εισαι στο ΚΟΤ τοτε μεχρι το οριο καταναλωσης σου (πχ 1400Kwh/4μηνο) οι νυχτερινες μετρανε ως ημερας και παιρνουν την εξτρα επιδοτηση ΚΟΤ

πχ αν εχεις οριο 1400Kwh και εχεις 800 ημερας και 400 νυχτας το συνολο θα μετρησει ως ημερας και θα παρει την εξτρα επιδοτηση κοτ

αν εχεις οριο 1400Kwh και εχεις καταναλωση 1000 ημερας και 600 νυχτας οι 1400 θα μετρησουν ως ημερας, με εξτρα επιδοτηση ΚΟΤ και οι υπολοιπες 200 ως νυχτας

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LuNaTiC είπε

Με πήρανε απο Δεη να μου προτείνουν αλλαγή σε Γ1Ν αν θυμαμαι καλά και αρνήθηκα... τώρα εαν έκανα καλά ή όχι θα φανεί στο μέλλον ή μπορούμε να το υπολογίσουμε? :)

Και μένα, εννοείται δεν δέχθηκα. Τουλάχιστον είναι τίμιοι, ή nrg ήδη θα είχε τροποποιήσει μονομερώς το συμβόλαιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

αυτη τη στιγμη, και αφου εχει καταναλωσεις ανω των 500Kwh το μηνα ξερουμε οτι Γ1(Ν) ΔΕΝ τον συμφερει, ακριβοτερο του βγαινει

Αν καποια στιγμη στο μελλον το Γ1(Ν) γινει φθηνοτερο (που και παλι πρεπει να γινει πολυ φθηνοτερο κατα την αποψη μου για να αφησεις το σταθερο με τους ορους που εχει ο συγκεκριμενος/η το ξαναβλεπουμε

Η δυσκολη αποφαση ειναι για την επομενη φουρνια σταθερων που αν θυμαμαι καλα ειναι στα 0.24

 

15 λεπτά πριν, barimagas είπε

Και μένα, εννοείται δεν δέχθηκα. Τουλάχιστον είναι τίμιοι, ή nrg ήδη θα είχε τροποποιήσει μονομερώς το συμβόλαιο...

Γιατι δεν συμφερει το Γ1 αφου η χρεωση του open (0,60100) ειναι μεγαλυτερη ασχετα με τις κιλοβατωρες ?

Το 2% εκπτωση θα ειχε εννοια αν η καταναλωση ηταν πααρ πολυ μεγαλη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν στείλει και κάτι χαρτιά σαν επιστολές (έχω 2 λογαριασμούς γι αυτο ο πληθυντικός) μου ειπε η μητερα μου αλλα δεν θα εχω δει ακομα... αυτα τι ειναι σε φαση ενημερωσης φανταζομαι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

 

Γιατι δεν συμφερει το Γ1 αφου η χρεωση του open (0,60100) ειναι μεγαλυτερη ασχετα με τις κιλοβατωρες ?

Το 2% εκπτωση θα ειχε εννοια αν η καταναλωση ηταν πααρ πολυ μεγαλη .

διαβαζε μωρε και τα υπολοιπα, εχει σταθερο 0.18 ημερα /0.13 νυχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

διαβαζε μωρε και τα υπολοιπα, εχει σταθερο 0.18 ημερα /0.13 νυχτα

Σορρυ αν δεν καταλαβα ...Ποιο τα εχει αυτα τα σταθερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Σορρυ αν δεν καταλαβα ...Ποιο τα εχει αυτα τα σταθερα ?

τα online home/online enter που εκαναν συμβολαιο περσυ, μεχρι να ληξει το συμβολαιο εχουν σταθερη χρεωση. Τον πηραν απο τη ΔΕΗ να σπασει το συμβολαιο και να παει στο Γ1, που αυτη τη στιγμη δε τον συμφερει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

τα online home/online enter που εκαναν συμβολαιο περσυ, μεχρι να ληξει το συμβολαιο εχουν σταθερη χρεωση. Τον πηραν απο τη ΔΕΗ να σπασει το συμβολαιο και να παει στο Γ1, που αυτη τη στιγμη δε τον συμφερει

Μαλιστα..Δεν το ειχα καταλαβει οτι του ειπαν να σπασει το ...καλο συμβολαιο απο τωρα ...Φυσικα και δεν τον συμφερει ...Κι εγω το enter θα το κρατησω μεχρι 31/12/2022 που ληγει .Ειχα 2ετες και το ειχα κανει την τελευταια μερα που εδινε επιστροφη και τα 100 ευρω 31/12/2020.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...