Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Στο site του ΔΕΔΔΗΕ.

Γιατί δεν μετρούν?

Το ρολόι είναι προσβάσιμο?

Μια χαρά πρόσβαση έχουν. Τόσα χρόνια έπαιρναν κανονικά…αλλά μάλλον το καλοκαίρι κάτι έγινε και δεν πήραν. Λογικά ο επόμενος εκκαθαριστικός πρέπει να είναι τον Οκτώβριο. Οπότε θα μπω να βάλω μετρήσεις και βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για home enter που λήγει στις 10 Οκτωβρίου παιδιά να πάω σε κατάστημα στις 11 για να ζητήσω αλλαγή σε Γ1 ώστε να μην χρεωθώ τυχόν περίεργες χρεώσεις πριν ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, A_panM είπε

Για home enter που λήγει στις 10 Οκτωβρίου παιδιά να πάω σε κατάστημα στις 11 για να ζητήσω αλλαγή σε Γ1 ώστε να μην χρεωθώ τυχόν περίεργες χρεώσεις πριν ;;

όταν λες περίεργες χρεώσεις τι εννοείς?

απλά έχει λίγο μεγαλύτερο πάγιο το open και οι τιμές Οκτ είναι ελαφρώς χαμηλότερες απο το Γ1 (και δεν έχει κλίμακα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, A_panM είπε

Για home enter που λήγει στις 10 Οκτωβρίου παιδιά να πάω σε κατάστημα στις 11 για να ζητήσω αλλαγή σε Γ1 ώστε να μην χρεωθώ τυχόν περίεργες χρεώσεις πριν ;;

Αν έχεις μεγάλη κατανάλωση καθημερινά, το αφήνεις να λήξει και πας αυτόματα Οπεν (το οποίο παίζει και να συμφέρει κάπως, αν έχεις αρκετά μεγάλή κατανάλωση, αν όχι τώρα, ίσως τον χειμώνα). Γενικά τα ίδια είναι με το Γ1. Αν θες όμως Γ1, κάνεις συμβόλαιο μετά. Σε κάθε περίπτωση, αν δεν θες να "περάσεις" καθόλου από Όπεν, πρέπει να πας πιο πριν από τις 10 (4-5 εργάσιμες), όχι πιο μετά. Εγώ θα έλεγα μην κάνεις τίποτα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

όταν λες περίεργες χρεώσεις τι εννοείς?

απλά έχει λίγο μεγαλύτερο πάγιο το open και οι τιμές Οκτ είναι ελαφρώς χαμηλότερες απο το Γ1 (και δεν έχει κλίμακα)

Ξέρω και εγώ τι κρυφές χρεώσεις μπορεί να υπάρξουν?!? Με αυτά που διαβάζω το φοβάμαι πολύ ... Αν και η ΔΕΗ μέχρι στιγμής δεν με έχει ενοχλήσει δύο χρόνια τώρα στο 0,105...

46 λεπτά πριν, washcloud είπε

Αν έχεις μεγάλη κατανάλωση καθημερινά, το αφήνεις να λήξει και πας αυτόματα Οπεν (το οποίο παίζει και να συμφέρει κάπως, αν έχεις αρκετά μεγάλή κατανάλωση, αν όχι τώρα, ίσως τον χειμώνα). Γενικά τα ίδια είναι με το Γ1. Αν θες όμως Γ1, κάνεις συμβόλαιο μετά. Σε κάθε περίπτωση, αν δεν θες να "περάσεις" καθόλου από Όπεν, πρέπει να πας πιο πριν από τις 10 (4-5 εργάσιμες), όχι πιο μετά. Εγώ θα έλεγα μην κάνεις τίποτα πάντως.

Οι καταναλώσεις μου με πορτοκαλί χρώμα στο κελί. 

Το σκέφτομαι να παραμείνω στο όπεν για αρχή...

IMG_20220924_175415.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, A_panM είπε

Το σκέφτομαι να παραμείνω στο όπεν για αρχή...

κατέβασε το excel της υπογραφής μου , πήγαινε στο 2ο φύλλο βάλε τετράμηνα κατανάλωσης και δες μόνος σου :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korakios είπε

κατέβασε το excel της υπογραφής μου , πήγαινε στο 2ο φύλλο βάλε τετράμηνα κατανάλωσης και δες μόνος σου :)

...βασικά δεν αλλάζεις σειρά στα φύλλα (πρώτο τα "κυμαινόμενα" δλδ); ΑΝ είναι εύκολο βέβαια (υποθέτω πως δεν είναι αλλα΄νταξ', ήθελα να το πω και το 'πα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 λεπτό πριν, washcloud είπε

...βασικά δεν αλλάζεις σειρά στα φύλλα (πρώτο τα "κυμαινόμενα" δλδ); ΑΝ είναι εύκολο βέβαια (υποθέτω πως δεν είναι αλλα΄νταξ', ήθελα να το πω και το 'πα)

πανεύκολο είναι ένα δευτερόλεπτο , απλά σέρνω το φύλλο 😛

αλλά ήδη έχω κάνει κάποιες αλλαγές σε σχέση με τις οδηγίες που γράφω στο νήμα με εναλλακτικούς και δε θέλω να τα μπλέξω παραπάνω , όταν κάνω και άλλες αλλαγές και γράψω νέο κείμενο για sticky θα αλλάξω τη σειρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 γρήγορες ερωτήσεις:

1) Καθολικός Πάροχος, έχει τις ίδιες επιδοτήσεις με Γ1;

2) Πού στέλνω για να καταγγείλω κωλοτούμπες της ΔΕΗ σε υπογεγραμμένο συμβόλαιο; Συνήγορο Καταναλωτή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To MyHomeOpen δεν εχει ρητρα αποχωρησης σωστα? Συνεπως ποιο το νοημα να σου λενε οτι θα ενταχθεις σε αυτο με κλειστο συμβολαιο ενος ετους αφου μπορεις οποιαδηποτε στιγμη να το σπασεις αζημιως και να μπεις σε καποιο αλλο? Περισσοτερο προστατευει τον καναλωτη παρα την ΔΕΗ, σωστα?

Επισης γιατι λετε οτι το MyHomeOpen συμφερει περισσοτερο για μεγαλες καταναλωσεις εναντι του Γ1/Ν1? Αφου το 1ο εχει 60 λεπτα την kWh ενω το Γ1/Ν1 (αυτη τη στιγμη) 0.788 λεπτα την kWh. Δεν ειναι καλυτερο ανεξαρτητου καταναλωσης?

Επεξ/σία από chrisgav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 λεπτά πριν, chrisgav είπε

To MyHomeOpen δεν εχει ρητρα αποχωρησης σωστα? Συνεπως ποιο το νοημα να σου λενε οτι θα ενταχθεις σε αυτο με κλειστο συμβολαιο ενος ετους αφου μπορεις οποιαδηποτε στιγμη να το σπασεις αζημιως και να μπεις σε καποιο αλλο? Περισσοτερο προστατευει τον καναλωτη παρα την ΔΕΗ, σωστα?

Επισης γιατι λετε οτι το MyHomeOpen συμφερει περισσοτερο για μεγαλες καταναλωσεις εναντι του Γ1/Ν1? Αφου το 1ο εχει 60 λεπτα την kWh ενω το Γ1/Ν1 (αυτη τη στιγμη) 0.788 λεπτα την kWh. Δεν ειναι καλυτερο ανεξαρτητου καταναλωσης?

βλεπεις τιμες σεπτεμβριου για το γ1ν, οι τιμες οκτωβριου ειναι χαμηλοτερες 0.595 < 500kwh 0.607 > 500kw το οπεν ειναι λιγο φθηνοτερο πανω απο τις 500, αλλα πρεπει να εχεις αρκετα πανω απο 500 για να σου βγει συνολικα φθηνοτερο

 

28 λεπτά πριν, Lucifer είπε

2 γρήγορες ερωτήσεις:

1) Καθολικός Πάροχος, έχει τις ίδιες επιδοτήσεις με Γ1;

2) Πού στέλνω για να καταγγείλω κωλοτούμπες της ΔΕΗ σε υπογεγραμμένο συμβόλαιο; Συνήγορο Καταναλωτή;

1) ναι αλλα ξεκινας με τιμη kwh 20% πανω απο το Γ1 αρα τελικη τιμη πληρωνεις 0,72-0,436 = 0,284 για τις πρωτες 500Kwh και ανεβαινει η τιμη μετα τις 500

2) ΡΑΕ και συνηγορος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Lucifer είπε

1) Καθολικός Πάροχος, έχει τις ίδιες επιδοτήσεις με Γ1;

ναι μιας και είναι κυμαινόμενο έχει ίδιες επιδοτήσεις ΤΕΜ όπως για όλα τα κυμαινόμενα, αλλά έχει χρεώσεις φαρμάκι

δυστυχώς δεν έχω καταλάβει πλέον ποιος πάροχος έχει αναλάβει , μέχρι στιγμής νόμιζα ήταν η ελπεδισον αλλά μάλλον πάει ανα μήνα πλέον , θα το ψάξω

οι χρεώσεις πάντως απο Αυγ είναι το 2ο κατα σειρά ακριβότερο τιμολόγιο +5%

https://www.e-nomothesia.gr/energeia/ya-upen-dee-82792-2782-2022.html

36 λεπτά πριν, Lucifer είπε

2) Πού στέλνω για να καταγγείλω κωλοτούμπες της ΔΕΗ σε υπογεγραμμένο συμβόλαιο; Συνήγορο Καταναλωτή;

αφού έχεις κάνει αίτημα/παράπονο στον πάροχο και απάντησε αρνητικά ή δεν απάντησε μετά απο 10 εργάσιμες ,κάνεις εκεί . Αν σε παραπέμψει στη ΡΑΕ προσπάθησε να τους πείσεις να κάνουν γνωμοδότηση αναφέροντας το λόγο οτι η ΡΑΕ δεν ασχολείται εδώ και ένα χρόνο

μετά myrae αναγκαστικά , αν δεν απαντά υποστήριξη.>σχετικά με το αίτημά μου και αν πάλι δεν απαντά Συνήγορο του Πολίτη κατά ΡΑΕ

Δώρο στίκερ μπανανίας

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

δυστυχώς δεν έχω καταλάβει πλέον ποιος πάροχος έχει αναλάβει , μέχρι στιγμής νόμιζα ήταν η ελπεδισον αλλά μάλλον πάει ανα μήνα πλέον , θα το ψάξω

 

οι 5 μεγαλοι (ΔΕΗ, ΕΛΠΕ, NRG, Protergia, Ηρων), αναλογα με το ποσοστο αγορας που κατεχουν παιρνουν και πελατες Καθολικης. Πρακτικα πως γινεται, ποσοι πελατες θα μπουν καθολικη αυτη τη βδομαδα, τοσοι, μοιραζονται στους 5 παροχους αναλογικα με το ποσοστο αγορας που εχουν και τα ποσοστα Καθολικων παροχων που εχουν ηδη. Τα τιμολογια τα ανακοινωνει η ΡΑΕ καθε μηνα κανα δυο μερες αφου ανακοινωσουν οι παροχοι τα δικα τους πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, hf77 είπε

Μέχρι πριν λίγο καιρό ήμουν στο κοτβ λόγο αναπηρίας για αρκετά χρόνια.

Άλλαξαν όμως οι αντικειμενική αξία του σπιτιού και πλέον δεν μου εγκρίνει την αίτηση

Οπότε έχω μπει σε διαδικασία να ψάχνω να δω τι με συμφέρει.

Θα ήθελα την βοήθεια σας ,να σας πω ότι έχω και νυχτερινό ρεύμα .

Οι κιλοβατώρες που καίω είναι το τετράμηνο γύρω στις 800 με 900.

Το Γ1/Ν1 που διάβασα στο mybill είναι καλό?

To KOT δεν είναι πρόγραμμα, είναι έκπτωση επί των τιμών του προγράμματος ρεύματος που βρίσκεσαι.

"Μybill" επίσης δεν υπάρχει, μάλλον ebill εννοείς.

Σε αυτή όμως την περίπτωση μάλλον είσαι ήδη στο Γ1/Ν (δεν υπάρχει Γ1/Ν1, υπάρχουν Γ1 και Γ1/Ν), αφού όπως λες έχεις νυχτερινό. Τα λες κάπως "περίεργα" και κάπου "μπερδεμένα". Ανέβασε την πρώτη σελίδα του τελευταίου λογαριαμσού σου, αν μπορείς, σβήνοντας πρώτα προσωπικά στοιχεία για να δούμε πού τελικά είσαι και τί σε συμφέρει.

 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...