Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, chaos748 είπε

Εγω ηθελα να ρωτησω το εξης.

Το προγραμμα της ΔΕΗ My home enter(+) (https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-enterplus/) προσφερεται αυτη την στιγμη στα 0.56 ανα kWh με 12μηνη διαρκεια. Εχω προλαβει απο γνωστους τιμες στα 0.10 πριν 1.5 χρονο, 0.17 πριν 3-4 μηνες κλπ. Αυτη την στιγμη ειναι στα 0.56 ενω το απλο προγραμμα Γ1/Γ1Ν Οικιακο (https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/g1-g1n/) ειναι, με την επιδοτηση του κρατους στα 14 εως 16 λεπτα (αναλογα την καταναλωση) . 

Προφανως το σταθερο (δλδ το My home enter(+)) δεν επιδοτειται. 

Για ποιο λογο λοιπον υπαρχει το My home enter εφοσον πληρωνεις την kWh στα 56 λεπτα κ με το απλο οικιακο ειναι στα 0.16? Ο μονος λογος που μπορω να σκεφτω ειναι οτι το ρευμα προκειται να ανεβει τοσο πολυ τον χειμωνα, που το 0.56 θα συμφερει.

Μπορεί αλλά έως τώρα όσοι είναι σε χαμηλή κατανάλωση έχουν μεγάλες επιδοτησεις. Ίσως σε μεγάλες καταναλώσεις να παίζει αυτό που λες αλλά απίθανο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chaos748 είπε

Για ποιο λογο λοιπον υπαρχει το My home enter εφοσον πληρωνεις την kWh στα 56 λεπτα κ με το απλο οικιακο ειναι στα 0.16? Ο μονος λογος που μπορω να σκεφτω ειναι οτι το ρευμα προκειται να ανεβει τοσο πολυ τον χειμωνα, που το 0.56 θα συμφερει.

νομίζω είχε ειπωθεί ότι είναι υποχρεωτικό να προσφέρουν ένα σταθερό έτσι ώστε να ξέρει κάποιος οτι για Χ διάστημα έχει κλειδωμένη την Ψ τιμή, άσχετα αν δεν συμφέρει σε σχέση με το κυμαινόμενο δηλαδή.

edit: είναι υποχρεωτικό απο τη ΡΑΕ απο το 2020 να προσφέρουν εμπορικά ένα σταθερό πρόγραμμα

Επεξ/σία από zygorito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, volanis1980 είπε

Το γράφει πάνω πανω. 

IMG_20220923_150538.jpg

Το γράφει ναι

Ομως στο τιμολόγιο του open για τον Οκτώβριο.. ΔΕΝ υπάρχει καμία επιδότηση

5 ώρες πριν, korakios είπε

image.png.cede6b361fa6cb65085cb3459dc4975c.png

όταν κάνουν edit θα βάλουν και τις τιμές....

Η φώτο που ανέβασα είναι από το τιμολόγιο του open για τον μήνα Οκτώβριο

Πότε θα κάνουν edit ? Τον Νοέμβριο?? 

7 ώρες πριν, Elannik είπε

Η επιδοτηση δίνεται ανά μήνα από το κράτος Εδώ υπάρχει μια τρικλοποδια, αν σε ένα μήνα είναι μικρή η επιδότηση τότε ο πελάτης θα χάσει στο My Home open είναι ρίσκο το πρόγραμμα Αν μας λέγανε πόσο είναι η επιδότηση...... 

Εμένα τέλειωσε το enter πριν τρεις μέρες. Και με έβγαλαν αυτόματα στο open με δικαίωμα να αλλάξω όποτε θέλω. Στο open όμως ακόμα δεν ξέρουμε τις πραγματικές χρεώσεις.!!!! Αυτό δεν είναι ρίσκο. Είναι παγίδευση κανονική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοικιάζω σπίτι. 

Για να βάλω νυχτερινό πρέπει να κάνω αίτηση στον δεδδηε ή στη ΔΕΗ για το Γ1Ν;

 

Επίσης σε όλο αυτό εμπλέκεται κάπου ο ιδιοκτήτης; Πρέπει να τον ενημερώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Strategos είπε

2 ετες enter με 0.11. Οπότε 10 μέρες πριν λήξει να τους πάρω τηλέφωνο και να τους πω μην με βάλετε στο open βάλετε με στο Γ1Ν. 

Αν θα έχεις εκείνες τις μέρες (χειμώνας γαρ) υψηλές καταναλώσεις, μάλλον καλύτερα να αφήσεις να λήξει το Εντερ και να σε γυρίσουν αυτόματα σε Οπεν. Το οποίο άλλωστε υποτίθεται πως έχει ελάχιστα καλύτερη χρέωση (και φαίνεται μόνο στις μεγάλες καταναλώσεις η ουσιαστική διαφορά), ελέω του 2% έκπτωση (στην χρέωση ρεύματος) με πάγια εντολή, άρα αν είναι να βάλεις πάγια και αν θα έχεις τον χειμώνα μεγάλη κατανάλωση (τύπου 1Κ kWh/μήνα), μπορείς και να μείνεις. Αν πάλι δεν θέλεις να μείνεις, μπορείς ΜΕΤΑ την λήξη του Εντερ (και αφού θα έχεις πάει αυτόματα στο Οπεν), να αιτηθείς (ή μέσω econtract ή σε κατάστημα, ή μέσω της εταιρίας Teleperformance που μέσω αυτής δεν πληρώνεις εγγύηση) να πας στο Γ1, αφού δεν υπάρχει ποινή αποχώρησης από κυμαινόμενο (από 1/8).

Αλλιώς, αν για οποιοδήποτε λόγο θες ν' αφήσεις λίγο πιο νωρίς το Εντερ για Γ1, κάνε την αίτηση για μετάβαση δυο-τρες εργάσιμες πριν (19/12 Δευτέρα θα έλεγα), για να (πιθανώς) μην μπεις καθόλου στο Οπεν (αν όλα πάνε καλά και προχωρήσει "κανονικά" η μετάβαση).

9 ώρες πριν, giannisgr41 είπε

καλησπερα παιδια ,μια ερωτηση.ειμαι σε συμβόλαιο στο my home online μεχρι το φεβρουαριο του 23 με 0,17 την κιλοβατωρα.Σημερα με πηραν τηλεφωνο και καλα απο την ΔΕΗ οτι μπορω να φυγω και να αλλαξω προγραμμα η και -παροχο ακομα εαν θελω χωρις ρητρα προωρης αποχωρησης λογω του συμβολαιου.δεν ειμαι σιγουρος εαν ισχυει προγματι αυτο οποτε θα ηθελα μια γνωμη εαν μπορειτε.παραπερα εαν ισχυει σκεφτομαι το ΗΡΩΝ generous ,οι καταναλωσεις μου ειναι 250-300 το μηνα.

...αν όντως σου είπαν "χωρίς ποινή αποχώρησης", ΜΑΛΛΟΝ μαλακία σου είπαν, διότι το συμβόλαιό σου (τσέκαρέ το) έχει μέχρι και το τέλος του 9ου μήνα ποινή 20€. Από την επόμενη μέρα, έως και την λήξη του, δεν έχει όντως ποινή. Από Φλεβάρη που μπήκες, 9 μήνες συμπληρώνονται τον Νοέμβρη (στην "τάδε ημερομηνία").

Γνώμη μου επίσης είναι να μην πας σε κανέναν Είρωνα και σε κανέναν άλλον,,,,Γενναιόδωρο φορ δατ μάττερ :P, αλλά να μείνεις με το 0,17 μέχρι να λήξει, ΑΝ μπορείς να το πληρώνεις, υπό την προοπτική να γίνουν κώλος τα πράμματα τους επόμενους μήνες (τιμές χονδρικής σε σχέση με ύψος επιδοτήσεων και πιθανοί κόφτες, όπως όρια κατανάλωσης κτλ) και ΚΥΡΙΩΣ αν τυχόν θα έχεις μεταξύ Δεκέμβρη και Φλεβάρη μεγαλύτερη κατανάλωση από αυτήν που είπες, αν χρησιμοποιείς ρεύμα για θέρμανση...Μην ξεχνάς ότι η "γενναιοδωρία" του Ήρωνα ΙΣΩΣ αλλάξει, καθώς οι τιμές αλλάζουν κάθε μήνα πλέον. Και αν πεις να δοκιμάσεις και μετά να φύγεις, ενδεχομένως να διαπιστώσεις ότι δεν θα είναι και τόσο εύκολο όσο νόμιζες...Με άλλα λόγια, το τυράκι του Ήρωνα, είναι σε δυνητική φάκα πάνω. Αν θες ΠΑΡΕ το ρίσκο (μπορεί και να σου βγει), αλλά μη τυχόν και μετά βαράς το κεφάλι σου για το 0,17 που άφησες...

4 ώρες πριν, Maxis22 είπε

Γειά σας, παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και ημέρες για να δω τι θα επιλέξω και το πώς κυμαίνονται οι τιμές. Κι εγώ έλαβα χθες την ίδια επιστολή έχοντας MyHome Online και ΚΟΤ Β με 0,17. Το συμβόλαιο λήγει τον Δεκέμβριο. Καίω λίγο, γύρω στις 1300kwh τον χρόνο, αν και πλέον μένω με άνθρωπο παραπάνω οπότε πιστεύω τον επόμενο χρόνο κάπου 1700kwh θα κυμανθώ. 

Με συμφέρει να πάω Γ1? Μπορώ να βάλω και το ΚΟΤ Β εκεί? 

Με τόσες λίγες κιλοβατώρες, ζήτημα να,,,κερδίσεις ΣΥΝΟΛΙΚΑ 3 με,,,4 Ευρώ μέχρι να λήξει το Ονλάιν (μαξ 140kWh/μήνα με τα 2 άτομα όπως τα είπες, επί,,,,0,01 διαφορά στην κιλοβατώρα, καθώς στο Γ1 θα σου βγαίνει μετά την επιδότηση με 0,16). Εγώ λοιπόν θα έλεγα καλύτερα να το αφήσεις ως έχει, μη τυχόν και γίνει κα'να μπαμ (άλλωστε η ζήτηση στην κατανάλωση ανεβαίνει όσο χειμωνιάζει, και το ίδιο και οι τιμές χονδρικής, και όπως φαίνεται δεν έχουν οι άρχοντές μας καν την διάθεση που λεγόταν πριν βδομάδες, δηλαδή να βάλουν "κόφτες" στην επιδότηση από Γενάρη, αλλά το ξεκίνησαν ήδη, άρα μάλλον για χειρότερα πάμε τους επόμενους μήνες).

Όσο πάντως για το ΚΟΤ, πλέον δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, αν απλά αλλάξεις πρόγραμμα (είτε το κάνεις νωρίτερα, είτε αφήσεις να λήξει το Ονλάιν), θα "μεταφερθεί" αυτόματα στο νέο πρόγραμμα. Ίσως μάλιστα να "κάνεις κακό" αν ακυρώσεις την υφιστάμενη αίτηση, και επανυποβάλλεις καπάκι νέα...Φρόντισε μόνο να έχεις κάνει την ανανέωση που υποχρεούσαι όπως όλοι, μέχρι 31/10.

 

3 ώρες πριν, HuskerDu είπε

Φαντάζομαι αρκεί μια εργάσιμη πριν την λήξη?!

Γενικά θέλει 2-3 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ τουλάχιστον. Αλλά και στο Οπεν να σε βάλουν, δεν είναι πρόβλημα (σχεδόν ίδια η χρέωση), και μπορείς μετά να ζητήσεις να πας (αν θες) στο Γ1 (χωρίς ποινή). 28/11 λες, Δευτέρα είναι, άρα αν εγώ ήθελα ντε και καλά να μη με βάλουν Οπεν, θα πήγαινα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Τετάρτη 23/11. Για να μην πω από Δευτέρα 21/11.

2 ώρες πριν, chaos748 είπε

Εγω ηθελα να ρωτησω το εξης.

Το προγραμμα της ΔΕΗ My home enter(+) (https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-enterplus/) προσφερεται αυτη την στιγμη στα 0.56 ανα kWh με 12μηνη διαρκεια. Εχω προλαβει απο γνωστους τιμες στα 0.10 πριν 1.5 χρονο, 0.17 πριν 3-4 μηνες κλπ. Αυτη την στιγμη ειναι στα 0.56 ενω το απλο προγραμμα Γ1/Γ1Ν Οικιακο (https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/g1-g1n/) ειναι, με την επιδοτηση του κρατους στα 14 εως 16 λεπτα (αναλογα την καταναλωση) . 

Προφανως το σταθερο (δλδ το My home enter(+)) δεν επιδοτειται. 

Για ποιο λογο λοιπον υπαρχει το My home enter εφοσον πληρωνεις την kWh στα 56 λεπτα κ με το απλο οικιακο ειναι στα 0.16? Ο μονος λογος που μπορω να σκεφτω ειναι οτι το ρευμα προκειται να ανεβει τοσο πολυ τον χειμωνα, που το 0.56 θα συμφερει.

...γενικά λίγο δύσκολο να βγει συμπέρασμα γιατί κρατάνε ΚΑΙ τα 3 σταθερά τους ενεργά (Ονλάιν, Εντερ, Εντερ+ - το Heat Pump+ προϋποθέτει αγορά αντλίας θερμότητας), άντε πες το Εντερ+ έχει και τα ψιψιψόνια με τα "δωρεάν μαστορέματα" και είναι άλλη φάση. Ονλάιν ή Εντερ θα μπορούσαν να τα καταργήσουν, αλλά το Ονλάιν δεν γίνεται σε κατάστημα, οπότε ίσως να είναι κι αυτός ένας λόγος ου κρατάνε και το απλό Έντερ (και γενικά παίζει να είναι διαφορετικε΄ς ομάδες υπεύθυνες για το ακθένα και σούξου-μουξου), αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως όπως ήδη σου είπαν είναι υποχρεωμένοι να έχουν ΕΣΤΩ ένα ενεργό σταθερό, από τον νόμο. Το έχουν λοιπόν πάει στον θεό, για να μην πηγαίνει κανείς εκεί, τώρα που οι κυβερνητοτσάκαλοι μοιράζουν αφειδώς επιδοτήσεις......."Κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας" είναι η φάση, και χωρίς "κρυμμένο νόημα" από πίσω....

21 λεπτά πριν, Kostas236 είπε

Εμένα τέλειωσε το enter πριν τρεις μέρες. Και με έβγαλαν αυτόματα στο open με δικαίωμα να αλλάξω όποτε θέλω. Στο open όμως ακόμα δεν ξέρουμε τις πραγματικές χρεώσεις.!!!! Αυτό δεν είναι ρίσκο. Είναι παγίδευση κανονική 

Μια χαρά τις ξέρουμε. Τα ίδια με το Γ1 είναι (σχεδόν - μια ιδέα καλύτερα στο Οπεν, υπό προϋποθέσεις βέβαια, πχ πάγια εντολή και μεγάλη κατανάλωση). Μισό λεπτό την κιλοβατώρα, ΔΕΝ το λες "παγίδευση"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Για να βάλω νυχτερινό πρέπει να κάνω αίτηση στον δεδδηε

ΔΕΔΔΗΕ, συνέχεια εκεί

αν σου απαντήσει εδώ άλλος το αγνοείς και συνεχίζεις στο άλλο θέμα :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Νοικιάζω σπίτι. 

Για να βάλω νυχτερινό πρέπει να κάνω αίτηση στον δεδδηε ή στη ΔΕΗ για το Γ1Ν;

 

Επίσης σε όλο αυτό εμπλέκεται κάπου ο ιδιοκτήτης; Πρέπει να τον ενημερώσω;

Άλλο το να βάλεις νυχτερινό (υπηρεσία του ΔΕΔΔΗΕ), άλλο να μπεις σε πάροχο και πρόγραμμα που να ΕΧΕΙ διαφορά στην τιμολόγηση νυχτερινού από ημερήσιου. Για νυχτερινό ρεύμα (ρώτα τον ιδιοκτήτη μήπως τυχόν έχει από παλιά - εκτός κι αν είναι παλιός "αναλογικός" μετρητής με ΜΙΑ ροδέλα καταμέτρησης, άρα το βλέπεις και μόνος) καλύτερα ρώτα στο σχετικό θρεντ (είναι στην πρώτη, άντε 2η σελίδα του Μπλα Μπλα συνήθως), μιας και θα ρωτήσεις σίγουρα περισσότερα και εδώ είναι οφτόπικ (και διάβασε και κάποιες σελίδες του απ' το τέλος, πιθανώς θα βρεις έτοιμες απαντήσεις).

Αν το σπίτι δεν είναι ηλεκτροδοτημένο τώρα και σκοπεύεις να πας ΔΕΗ (και καλά θα κάνεις...), ναι, τους ζητάς να μπεις στο Γ1Ν (ακόμη κι αν ΔΕΝ έχει νυχτερινό τώρα το σπίτι).

Spoiler

Ο ιδιοκτήτης, γενικά μάλλον δεν θα ενδιαφερθεί (και το 42άρι του κόστους θα το πληρώσεις εσύ ούτως ή άλλως), εκτός κι αν είναι τόσο σωστός. Υποχρέωση να τον ενημερώσεις δεν έχεις, αλλά καλό είναι να του το πεις, και μάλιστα έτσι : "θέλω να βάλω νυχτερινό, το οποίο ακόμη κι όταν θα φύγω θα μείνει στην απροχή, πράγμα που θα είναι καλός κράχτης για να νοικιάσεις μετά το σπίτι. Θ' αναλάβεις το κόστος, και να το κρατήσω πχ από το νοίκι; Αλλιώς κι εγώ όταν θα φύγω μια μέρα, θα κάνω αίτημα διακοπής του, για να μη σου μείνει και το χαρείς εσύ ενώ το πλήρωσα εγώ" (την τελευταία πρόταση, όσο πιο διακριτικά μπορείς :ρ). Αν εξ' αρχής "στριφτεί", πες του "άντε, έστω μισά-μισά και δεν θα το κόψω φεύγοντας" (αν δεχτεί, είναι γύφτος και δείγμα ότι δεν θα καλοπεράσετε "μαζί"....;ρ)

20 λεπτά πριν, korakios είπε

ΔΕΔΔΗΕ, συνέχεια εκεί

αν σου απαντήσει εδώ άλλος το αγνοείς και συνεχίζεις στο άλλο θέμα :)

...ο άλλος ήδη έγραφε πριν ποστάρεις και του πήρε ένα 10λεπτο

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
3 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ο άλλος ήδη έγραφε πριν ποστάρεις και του πήρε ένα 10λεπτο

μπορείς να κάνεις edit κόβοντας το oftopic και να το επικολλήσεις στο κατάλληλο θέμα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

μπορείς να κάνεις edit κόβοντας το oftopic και να το επικολλήσεις στο κατάλληλο θέμα :)

 

Spoiler

...έκανα κάτι καλύτερο, κλίκαρα στο λινκ που έδωσες (διότι εγώ δεν έχω τα νιάτα σου και τα δάχτυλά σου και τα σωσμένα λινκ σου :ρ) και του λίνκαρα αυτό το "οφτόπικ" :ρρρρ που έγραψα εδώ....:-D

ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΟΟΟΟΟΟΝΟΟΟΟ (φωνή Χρήστου Πανταζή) ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΣΕ ΣΠΟΙΛΕΡ,  ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΣΕ.

Άμα ήταν άλλος θα τον έγραφα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Έχει να μου βγει εκκαθαριστικός στο online από τον Φεβρουάριο. Που μπορώ να μπω να βάλω εγώ τις μετρήσεις μπας και βγάλουν. Έχω στείλει και mail αλλά δεν περιμένω να απαντήσουν. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kamenos1_1 είπε

Καλημέρα σε όλους. Έχει να μου βγει εκκαθαριστικός στο online από τον Φεβρουάριο. Που μπορώ να μπω να βάλω εγώ τις μετρήσεις μπας και βγάλουν. Έχω στείλει και mail αλλά δεν περιμένω να απαντήσουν. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

Στο site του ΔΕΔΔΗΕ.

Γιατί δεν μετρούν?

Το ρολόι είναι προσβάσιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, __kostas__ είπε

Λήγει στις 10 Οκτωβρίου το πρόγραμμα home Enter με 0.10 η κιλοβατώρα που είχω.

Πού συμφέρει να πάω τώρα;

Έχει απαντηθεί χιλιάδες φορές. Γ1. Αλλιώς σε άλλο πάροχο με όποιο ρίσκο.

Λόγω τρελών επιδοτήσεων δε θα δεις διαφορά στο λογαριασμό μεγάλη. Για 2000kwh μόνο 100-120€ ευρώ παραπάνω τετράμηνο ψίχουλα δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...