Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  

3 λεπτά πριν, giannisgr41 είπε

καλησπερα παιδια ,μια ερωτηση.ειμαι σε συμβόλαιο στο my home online μεχρι το φεβρουαριο του 23 με 0,17 την κιλοβατωρα.Σημερα με πηραν τηλεφωνο και καλα απο την ΔΕΗ οτι μπορω να φυγω και να αλλαξω προγραμμα η και -παροχο ακομα εαν θελω χωρις ρητρα προωρης αποχωρησης λογω του συμβολαιου.δεν ειμαι σιγουρος εαν ισχυει προγματι αυτο οποτε θα ηθελα μια γνωμη εαν μπορειτε.παραπερα εαν ισχυει σκεφτομαι το ΗΡΩΝ generous ,οι καταναλωσεις μου ειναι 250-300 το μηνα.

Πήρανε απ'τη ΔΕΗ να σου πούνε ότι είσαι ελεύθερος να πας αλλού; 🤒 Aν δε σου στείλουν γραπτώς ότι μπορείς να φύγεις αζημίως, θα σου χρεώσουν σίγουρα ό,τι ορίζει η σύμβαση.

Όσο για το τι τιμές θα έχουν τα κυμαινόμενα το χειμώνα, άγνωστο... με τα τωρινά δεδομένα θα κερδίσεις 150-200 σ'ολο το 6μηνο συν το μηνιαία άγχος για το τι τιμές θα δηλώσεις οι πάροχοι και τι επιδοτήσεις θα δώσει η κυβέρνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, SilentVoice είπε

Μπερδευτηκα και αγχώθηκα.

Το MyHome Online που έχω τώρα , λήγει 10/2023 , αν λάβω αυτήν την επιστολή (περιμένω εκκαθαριστικό όπου να ναι) , σημαινει πως θα μου αλλαξουν πρόγραμμα-τιμοκατάλογο πριν λήξει;  ή για όταν λήξει , δηλαδή το 2023?

τι μπερδευτηκες και αγχωθηκες? εαν διαβασεις προσεκτικα θα καταλαβεις οτι επειδη αλλαξανε οι οροι απλα στελνουν για τυπικους λογους και η μονη διαφορα χοντρικα ειναι οτι οταν θα εληγε πριν θα πηγαινε αυτοματα παλι myhome online με την τιμη που θα ειχτε τοτε απλα τωρα οταν ληξει θα παει στο myhome open το νεο.. αυτη η αλλαγη ειναι μονο τιποτα αλλο .. και καλα για τυπικυος λογους σου λεει εαν δν συμφωνεις με αυτον τν ορο-τροποποιησει υπαρχει και η αποχωρήσει φρι ..τιποτα ολα καλα συνεχιζεται/εις και οταν ρθει η ωρα βλεπεις τοτε 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kostas236 είπε

Μόνο που δεν φαίνεται πουθενά αυτή η επιδότηση

Η εγώ δεν την βλέπω

Πού βλέπετε την επιδότηση?

IMG_20220923_115521.jpg

Η επιδοτηση δίνεται ανά μήνα από το κράτος Εδώ υπάρχει μια τρικλοποδια, αν σε ένα μήνα είναι μικρή η επιδότηση τότε ο πελάτης θα χάσει στο My Home open είναι ρίσκο το πρόγραμμα Αν μας λέγανε πόσο είναι η επιδότηση...... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kostas236 είπε

Μόνο που δεν φαίνεται πουθενά αυτή η επιδότηση

Η εγώ δεν την βλέπω

Πού βλέπετε την επιδότηση?

IMG_20220923_115521.jpg

Το γράφει πάνω πανω. 

IMG_20220923_150538.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, volanis1980 είπε

Το γράφει πάνω πανω. 

IMG_20220923_150538.jpg

Ως ενιαια χρέωση ενέργειας εννοεί σταθερη χρέωση ή κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ως ενιαια χρέωση ενέργειας εννοεί σταθερη χρέωση ή κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει; 

προφανώς δεν έχει το πάνω/κάτω απο 500kWh του Γ1 που παίζει €0.012 διαφορά

image.png.b5d9a9b6f7ccf0760c4b4e650d544de2.png

Επεξ/σία από zygorito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και ημέρες για να δω τι θα επιλέξω και το πώς κυμαίνονται οι τιμές. Κι εγώ έλαβα χθες την ίδια επιστολή έχοντας MyHome Online και ΚΟΤ Β με 0,17. Το συμβόλαιο λήγει τον Δεκέμβριο. Καίω λίγο, γύρω στις 1300kwh τον χρόνο, αν και πλέον μένω με άνθρωπο παραπάνω οπότε πιστεύω τον επόμενο χρόνο κάπου 1700kwh θα κυμανθώ. 

Με συμφέρει να πάω Γ1? Μπορώ να βάλω και το ΚΟΤ Β εκεί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου enter λήγει στις 28/11/2022, έλαβα και εγώ την επιστολή για μετάβαση αυτόματα μετά την λήξη στο myHome open. Μένω σε γκαρσονιέρα 40τμ με μικρή κατανάλωση, οπότε μάλλον συμφέρει το Γ1, αλλά δεν βλέπω να έχω επιλογή στο ebill, δείτε λίγο...

 

Screenshot 2022-09-22 at 21.48.35.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, HuskerDu είπε

Το δικό μου enter λήγει στις 28/11/2022, έλαβα και εγώ την επιστολή για μετάβαση αυτόματα μετά την λήξη στο myHome open. Μένω σε γκαρσονιέρα 40τμ με μικρή κατανάλωση, οπότε μάλλον συμφέρει το Γ1, αλλά δεν βλέπω να έχω επιλογή στο ebill, δείτε λίγο...

 

Screenshot 2022-09-22 at 21.48.35.png

Θέλει φυσικη παρουσία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeJ είπε

Για ποιο λόγο τα σταθερά μπορείς να τα επιλέξεις με 2 κλικ online και το Γ1 θέλει φυσική παρουσία;

Συμφωνώ.

Δεν έχει νόημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ηθελα να ρωτησω το εξης.

Το προγραμμα της ΔΕΗ My home enter(+) (https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-enterplus/) προσφερεται αυτη την στιγμη στα 0.56 ανα kWh με 12μηνη διαρκεια. Εχω προλαβει απο γνωστους τιμες στα 0.10 πριν 1.5 χρονο, 0.17 πριν 3-4 μηνες κλπ. Αυτη την στιγμη ειναι στα 0.56 ενω το απλο προγραμμα Γ1/Γ1Ν Οικιακο (https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/g1-g1n/) ειναι, με την επιδοτηση του κρατους στα 14 εως 16 λεπτα (αναλογα την καταναλωση) . 

Προφανως το σταθερο (δλδ το My home enter(+)) δεν επιδοτειται. 

Για ποιο λογο λοιπον υπαρχει το My home enter εφοσον πληρωνεις την kWh στα 56 λεπτα κ με το απλο οικιακο ειναι στα 0.16? Ο μονος λογος που μπορω να σκεφτω ειναι οτι το ρευμα προκειται να ανεβει τοσο πολυ τον χειμωνα, που το 0.56 θα συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...