Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση γιατί ήρθε και εμένα επιστολή και δεν μπορώ να καταλάβω τι λένε. 

Η επιστολή στάλθηκε 15/09 και την έλαβα σήμερα, μέσα το έντυπο λέει ότι 60 μέρες μετά την ενημέρωση μου θα με γυρίσει σε open. Από την άλλη έχω συμβόλαιο έως 23/12. Οπότε ποτέ θα με γυρίσουν στις 15/11 ή 23/12?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

^ Ή είναι κάτι generic (και όχι προσωποποιημένο, όπως θα όφειλε και δεν σε αφορά), ή κάτι δεν μεταφέρεις σωστά (μήπως αναφέρεται σε τουλάχιστον 60 μέρες από την ενημέρωση και μετά την λήξη του συμβολαίου), ή,,,,είσαι ο πρώτος (εδώ μέσα τουλάχιστον) που θα του κόψουν πρόωρα το σταθερό (ενώ έχουν φαγωθεί εδώ και μήνες να βγάζουν συχνά ανακοινώσεις ότι "η ΔΕΗ τιμά τα συμβόλαιά της και δεν κάνει χρήση του δικαιώματος αλλαγής μετά το 6μηνο" κτλ)....

Πιθανολογώ το πρώτο - στείλαν "φασόν" επιστολές (έχοντας υποχρέωση να ενημερώσουν τουλάχιστον 60 μέρες πριν την οποιαδήποτε μελλοντική αλλαγή) χωρίς να υπολογίζεται, όπως πχ στη δική σου περίπτωση, ότι το συμβόλαιό σου λήγει 23/12. Και νομίζω ότι μέχρι τότε μπορείς να είσαι ήσυχος. Μιλάμε για Ονλάιν/Εντερ με 0,17/0,18 που έκανες πέρσι 23/12;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αυτά που λες αναφέρανε ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ του τρέχοντος συμβολαίου.

Ή λάθος το έγραψε ο Στρατέγκος (που δεν τον έχω για τέτοιον πάντως), ή είναι κάτι διαφορετικό το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Strategos είπε

Ερώτηση γιατί ήρθε και εμένα επιστολή και δεν μπορώ να καταλάβω τι λένε. 

Η επιστολή στάλθηκε 15/09 και την έλαβα σήμερα, μέσα το έντυπο λέει ότι 60 μέρες μετά την ενημέρωση μου θα με γυρίσει σε open. Από την άλλη έχω συμβόλαιο έως 23/12. Οπότε ποτέ θα με γυρίσουν στις 15/11 ή 23/12?

αυτό είναι διαφορετικό μήνυμα

αν και 99% εννοεί μετά την λήξη του προγράμματος στείλε email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Strategos είπε

Ερώτηση γιατί ήρθε και εμένα επιστολή και δεν μπορώ να καταλάβω τι λένε. 

Η επιστολή στάλθηκε 15/09 και την έλαβα σήμερα, μέσα το έντυπο λέει ότι 60 μέρες μετά την ενημέρωση μου θα με γυρίσει σε open. Από την άλλη έχω συμβόλαιο έως 23/12. Οπότε ποτέ θα με γυρίσουν στις 15/11 ή 23/12?

Όχι δεν λέει έτσι, για την ακρίβεια λέει:

"Οι Ειδικοί Όροι των προϊόντων ΔΕΗ myHomeEnter, ΔΕΗ myHomeEnter+ & ΔΕΗ myHomeOnline τροποποιούνται, με έναρξη ισχύος της τροποποίησης μετά το πέρας 60 ημερών από την αποστολή και λήψη της παρούσας ενημέρωσης. Η τροποποίηση αφορά στην περίοδο μετά τη λήξη της σύμβασης σας."

Με απλά λόγια λέει ότι σε 60 ημέρες θα τροποποιηθούν οι όροι, οι οποίοι προβλέπουν ότι σε open θα σε γυρίσει μόλις λήξει η σύμβαση που ήδη έχεις.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aldon είπε

Αυτή είναι η επιστολή που έστειλε σε όλους η ΔΕΗ που έχουν σταθερό πρόγραμμα. 

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Επειδή το είδα στα πεταχτά και αγχώθηκα εννοεί για όταν θα λήξουν τα συμβόλαια έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ορισμένοι δεν καταλαβαίνουν τι διαβάζουν.

Η επιστολή έχει σκοπό να τροποποιήσει όρο υπάρχουσας σύμβασης, γι΄αυτό δινει (εκ του νόμου) προθεσμία 60 ημερών να τη διακόψεις αζημίως.

Ο μόνος όρος που τροποποιεί η επιστολή είναι αυτός που αφορά την "Ανανέωση σύμβασης". 

ΠΡΙΝ την αλλαγή, ο όρος αυτόματης ανανέωσης σύμβασης έλεγε ότι με το περας της δέσμευσης ανανεώνεται αυτόματα για ένα έτος στο ίδιο πρόγραμμα με τις τρέχουσες (τη στιγμή της αυτόματης ανανέωσης) τιμές του ίδιου προγράμματος.

ΜΕΤΑ την αλλαγή, ο όρος τροποποιείται και πλεον η αυτόματη ανανέωση ΔΕΝ θα γίνει στο ίδιο πρόγραμμα, αλλά θα γίνει αυτόματη μετάπτωση στο open.

Όποιος δεν συμφωνεί με τη μεταβολή του όρου της αυτόματης ανανέωσης (γιατί πχ προτιμούσε η αυτόματη ανανέωση να γίνεται στο ίδιο πρόγραμμα με τις τρέχουσες τιμές), μπορεί να διακόψει το συμβόλαιο αζημίως εντός 60 ημερών από την ημερομηνία της επιστολής και να πάει σε όποιο πρόγραμμα όποιου παρόχου θέλει ΑΜΕΣΩΣ.

Όποιος δεν κάνει τίποτα εντος 60 ημερών, τότε ΣΤΗ ΛΗΞΗ του συμβολαίου του θα έχει τη δυνατότητα να μην πάει στο open, διακόπτωντας τη σύμβαση τότε και επιλέγοντας κάποιο άλλο πρόγραμμα της ΔΕΗ ή άλλου παρόχου.

Όποιος δεν κάνει τίποτα εντος 60 ημερών αλλά ουτε και στη λήξη, θα πάει στο open (ενώ χωρίς τη μεταβολή αυτής της επιστολής θα ανανέωνε αυτόματα στο online ή το enter με τις τρέχουσες τιμές... δεν το λες και συμφέρον).

ΔΕΝ αλλάζει τίποτα άλλο. ΔΕΝ σε παει στο open σε 60 μέρες από την έκδοση ή λήψη της επιστολής, παρά μόνο στη λήξη της υπάρχουσας σύμβασης (και πάλι, έχεις δικαίωμα να επιλέξεις άλλο πρόγραμμα τότε). ΔΕΝ σου σπάει το υπάρχον συμβόλαιο. ΔΕΝ αλλάζει τίποτα άλλο. Μόνο το σε ποιο πρόγραμμα θα πας όταν λήξει η σύμβασή σου.

Είναι απλά τυπική και νομότυπη ενημέρωση, γιατί διαφορετικά θα έπρεπε να ανανεώνει αυτόματα τα online και τα enter που λήγουν με νεα online και νέα enter στις τρέχουσες τιμές, αφού θα ήταν παράνομο να σε αλλάζει πρόγραμμα στο τέλος του συμβολαίου χωρίς να το προβλέπει η αρχική συμφωνία.

Επεξ/σία από dtzgr
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, washcloud είπε

^ Ή είναι κάτι generic (και όχι προσωποποιημένο, όπως θα όφειλε και δεν σε αφορά), ή κάτι δεν μεταφέρεις σωστά (μήπως αναφέρεται σε τουλάχιστον 60 μέρες από την ενημέρωση και μετά την λήξη του συμβολαίου), ή,,,,είσαι ο πρώτος (εδώ μέσα τουλάχιστον) που θα του κόψουν πρόωρα το σταθερό (ενώ έχουν φαγωθεί εδώ και μήνες να βγάζουν συχνά ανακοινώσεις ότι "η ΔΕΗ τιμά τα συμβόλαιά της και δεν κάνει χρήση του δικαιώματος αλλαγής μετά το 6μηνο" κτλ)....

Πιθανολογώ το πρώτο - στείλαν "φασόν" επιστολές (έχοντας υποχρέωση να ενημερώσουν τουλάχιστον 60 μέρες πριν την οποιαδήποτε μελλοντική αλλαγή) χωρίς να υπολογίζεται, όπως πχ στη δική σου περίπτωση, ότι το συμβόλαιό σου λήγει 23/12. Και νομίζω ότι μέχρι τότε μπορείς να είσαι ήσυχος. Μιλάμε για Ονλάιν/Εντερ με 0,17/0,18 που έκανες πέρσι 23/12;

2 ετες enter με 0.11. Οπότε 10 μέρες πριν λήξει να τους πάρω τηλέφωνο και να τους πω μην με βάλετε στο open βάλετε με στο Γ1Ν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Strategos είπε

2 ετες enter με 0.11. Οπότε 10 μέρες πριν λήξει να τους πάρω τηλέφωνο και να τους πω μην με βάλετε στο open βάλετε με στο Γ1Ν. 

Δεν νομίζω να γίνεται τηλεφωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίδια περίπτωση και εγω, μου ήρθε η επιστολή 15/09,

MyHomeEnter διετές με 0.105 €/kWh,

λήξη 23/12/2022

τελευταίος εκκαθαριστικός 1231 kWh

οπότε με τα τωρινά δεδομένα,

περιμένουμε λίγο πριν τη λήξη και μετάβαση ΔΕΗ Γ1 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, volanis1980 είπε

Στο link του νέου Myhome Open αναγράφει πλέον "επιδοτούμενο από το κράτος". Οπότε απο ότι καταλαβαίνω εμας που λήγουν τα enter/online δεν χρειάζεται να τρέξουμε για το Γ1, ειδικά αν έχουμε υψηλές καταναλώσεις. Σωστά τα λέω ή μου διαφεύγει κάτι;

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/

 

Μόνο που δεν φαίνεται πουθενά αυτή η επιδότηση

Η εγώ δεν την βλέπω

Πού βλέπετε την επιδότηση?

IMG_20220923_115521.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδευτηκα και αγχώθηκα.

Το MyHome Online που έχω τώρα , λήγει 10/2023 , αν λάβω αυτήν την επιστολή (περιμένω εκκαθαριστικό όπου να ναι) , σημαινει πως θα μου αλλαξουν πρόγραμμα-τιμοκατάλογο πριν λήξει;  ή για όταν λήξει , δηλαδή το 2023?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...