Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

+4 ημέρες από τον έναντι. Το γελοίο είναι πως ο εκκαθαριστικός είναι χαμηλότερος του έναντι. 

Οπότε υποτίθεται θα ακυρώσουν τον έναντι. Για να δούμε. 

Περίεργο να είναι χαμηλότερος, εκτός και αν πράγματι είναι έναντι, δλδ βγήκε χωρίς να δώσεις εσύ ένδειξη. Είχες γράψει πως δίνεις κάθε μήνα, οπότε θεώρησα ότι ήταν έναντι πελάτη.

Επίσης δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς όταν λες να "ακυρώσουν" τον έναντι, αλλά ο εκκαθαριστικός σε παρόμοια περίπτωση βγήκε χωρίς να έχει λάβει καθόλου υπόψιν τον έναντι, σαν να μην υπήρξε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο link του νέου Myhome Open αναγράφει πλέον "επιδοτούμενο από το κράτος". Οπότε απο ότι καταλαβαίνω εμας που λήγουν τα enter/online δεν χρειάζεται να τρέξουμε για το Γ1, ειδικά αν έχουμε υψηλές καταναλώσεις. Σωστά τα λέω ή μου διαφεύγει κάτι;

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, volanis1980 είπε

Στο link του νέου Myhome Open αναγράφει πλέον "επιδοτούμενο από το κράτος". Οπότε απο ότι καταλαβαίνω εμας που λήγουν τα enter/online δεν χρειάζεται να τρέξουμε για το Γ1, ειδικά αν έχουμε υψηλές καταναλώσεις. Σωστά τα λέω ή μου διαφεύγει κάτι;

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/

 

Είναι αρχή, αλλά και εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Αν κάποιος έχει μεγάλη κατανάλωση ΣΥΜΦΕΡΕΙ να 'μείνει' στο open αλλά αν έχει μικρή πρέπει να πάει Γ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Είναι αρχή, αλλά και εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Αν κάποιος έχει μεγάλη κατανάλωση ΣΥΜΦΕΡΕΙ να 'μείνει' στο open αλλά αν έχει μικρή πρέπει να πάει Γ1

Και πάλι οριακά είναι φθηνότερο άρα δε χάνει. Αν βάλουμε το 2% συνέπειας. Σε μεγάλη πάλι μικρό κερδος συγκριτικά με το να πάει πχ Ήρων 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Είναι αρχή, αλλά και εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Αν κάποιος έχει μεγάλη κατανάλωση ΣΥΜΦΕΡΕΙ να 'μείνει' στο open αλλά αν έχει μικρή πρέπει να πάει Γ1

Μικρή δηλαδή μέχρι 500 kwh το μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Περίεργο να είναι χαμηλότερος, εκτός και αν πράγματι είναι έναντι, δλδ βγήκε χωρίς να δώσεις εσύ ένδειξη. Είχες γράψει πως δίνεις κάθε μήνα, οπότε θεώρησα ότι ήταν έναντι πελάτη.

Επίσης δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς όταν λες να "ακυρώσουν" τον έναντι, αλλά ο εκκαθαριστικός σε παρόμοια περίπτωση βγήκε χωρίς να έχει λάβει καθόλου υπόψιν τον έναντι, σαν να μην υπήρξε καν.

Εγώ βάζω τη μέτρηση κάθε μήνα, γιατί κάθε μήνα μου έρχεται sms να την βάλω. Έτσι και αυτό το μήνα. 

Το σπίτι είναι κλειστό τους τελευταίους μήνες. Έχει κατανάλωση περίπου 7 με 10 kWh το μήνα. 

Έτσι και αυτό το μήνα, ενημέρωσα για την κατανάλωση και βγήκε ο πρώτος λογαριασμός που είναι με την ένδειξη έναντι. 

Μετά από μια εβδομάδα, βγήκε εκκαθαριστικός χαμηλότερος. 

Οπότε λέω, πως προφανώς ο ένας ισχύει. Δεν είναι λογικό να ισχύουν κ οι 2. Επειδή όμως η εξόφληση γίνεται με πάγια εντολή, θέλω να δω αν πληρωθούν και οι 2, κάτι το οποίο σαφώς δεν είναι σωστό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Οπότε λέω, πως προφανώς ο ένας ισχύει. Δεν είναι λογικό να ισχύουν κ οι 2. Επειδή όμως η εξόφληση γίνεται με πάγια εντολή, θέλω να δω αν πληρωθούν και οι 2, κάτι το οποίο σαφώς δεν είναι σωστό. 

Όταν έρθει η ώρα θα το διαπιστώσεις και ο ίδιος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε ειδοποίηση ότι όταν λήξει το πρόγραμμα μου θα με πάνε στο Myhomeopen..αυτό έχει έκπτωση από κρατική επιδότηση??τι τιμή κιλοβατώρας έχει??αλλιώς τι κάνω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Μου ήρθε ειδοποίηση ότι όταν λήξει το πρόγραμμα μου θα με πάνε στο Myhomeopen..αυτό έχει έκπτωση από κρατική επιδότηση??τι τιμή κιλοβατώρας έχει??αλλιώς τι κάνω??

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, korakios είπε

Το είδα αυτό είναι ημερήσια χρέωση 0.60 και 0.55 νυκτερινό...σε αυτές τις τιμές θα έχει και κάποια έκπτωση λόγω επιδότησης η είναι τελικές??

Επεξ/σία από alex19871987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Το είδα αυτό είναι ημερήσια χρέωση 0.60 και 0.55 νυκτερινό...σε αυτές τις τιμές θα έχει και κάποια έκπτωση λόγω επιδότησης η είναι τελικές??

Spoiler

image.png.5f05ea571bfeb9a5e436b1b966b390f3.png

απο εμάς δηλαδή 😁

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.5f05ea571bfeb9a5e436b1b966b390f3.png

απο εμάς δηλαδή 😁

 

Ξέρεις μήπως τελική τιμή??επειδη στο αρχείο στη ΔΕΗ δεν έχει τιμή μετά την επιδότηση...μόνο στο Γ1 εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alex19871987 είπε

Ξέρεις μήπως τελική τιμή??επειδη στο αρχείο στη ΔΕΗ δεν έχει τιμή μετά την επιδότηση...μόνο στο Γ1 εχει

οι επιδοτήσεις ίδιες είναι για όλα τα προγράμματα και πάροχους

<500  | 500-1000 | >1000 kw

0,436 |     0,386    | 0,336 €/kw

(για Οκτώβριο)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

Μου ήρθε ειδοποίηση ότι όταν λήξει το πρόγραμμα μου θα με πάνε στο Myhomeopen..αυτό έχει έκπτωση από κρατική επιδότηση??τι τιμή κιλοβατώρας έχει??αλλιώς τι κάνω??

Η διαφορά απ' το Γ1 είναι ότι σε συμφέρει μια ιδέα καλύτερα αν έχεις (αρκετές) πάνω από 2.000kWh/4μηνο. Επιδοτήση όπως στα είπε ο Κοράκιος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...