Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Μα και πέρσι έλειπα και μάλιστα έλειπα και τις μέρες του φοβερού καύσωνα.

Πάντως δεν το βλέπω να τους αφήσω ξανά να εκδώσουν έναντι με δικό τους υπολογισμό. Φάση "όσα φάμε κι όσα πιούμε"

Δεν λέει κάτι αυτό, ο ΔΕΔΔΗΕ (και κατ' επέκταση η ΔΕΗ) δεν γνωρίζει πότε έλλειπες και πότε όχι, το μόνο που ξέρει είναι πόσο έκαψες συνολικά το αντίστοιχο τετράμηνο πέρσι, και με βάση αυτό κάνει αναγωγή σε μήνα.

Και από όσο έχω διαπιστώσει προσωπικά ο ίδιος οι υπολογισμοί που κάνει είναι σωστοί, καμία σχέση με το "όσα φάμε και όσα πιούμε" που αναφέρεις, ούτως ή άλλως η όποια διαφορά -είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω - ενσωματώνεται στον εκκαθαριστικό, στο τέλος κανένας δεν τρώει από κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν λέει κάτι αυτό, ο ΔΕΔΔΗΕ (και κατ' επέκταση η ΔΕΗ) δεν γνωρίζει πότε έλλειπες και πότε όχι, το μόνο που ξέρει είναι πόσο έκαψες συνολικά το αντίστοιχο τετράμηνο πέρσι, και με βάση αυτό κάνει αναγωγή σε μήνα.

Και από όσο έχω διαπιστώσει προσωπικά ο ίδιος οι υπολογισμοί που κάνει είναι σωστοί, καμία σχέση με το "όσα φάμε και όσα πιούμε" που αναφέρεις, ούτως ή άλλως η όποια διαφορά -είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω - ενσωματώνεται στον εκκαθαριστικό, στο τέλος κανένας δεν τρώει από κανέναν.

Για να μη λέμε για να λέμε, 94€ για μηνιαίο λογαριασμό, είναι εξωφρενικό ποσό για τις δικές μου καταναλώσεις. Ο προηγούμενος "έναντι πελάτη" ήταν 47.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δεν σου είπαν την διαδικασία και κυρίως το ΠΟΤΕ ?

Για όποιον έχει μεγάλη κατανάλωση, συμφέρει 

Θέλει προσοχή.

Μην μπερδεύουμε τον κόσμο 

Λογικά γίνεται και ηλεκτρονικά. Το φόρουμ αναφέρει ότι αργεί κάποιες φορές αυτό και προτείνουν εκ του σύνεγγυς. Δεν ξέρω τις εμπειρίες απο Γ1. Προχώρησα λίγο τα βήματα για να δω τη διαδικασία και είναι απλή. Με συμβούλεψε το προφανές: να μείνω οσό το δυνατόν πιο κοντά στη λήξη και μετά να προβώ σε ενέργειες. 10 μέρες πριν λήξει το εντερ, θα κάνω τη νεα αίτηση. Θα τους ξαναπάρω τηλ. Δοκίμασε κι εσύ να το διασταυρώσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω my home enter με μηνιαίο λογαριασμο που καταχωρώ εγώ τις ενδείξεις κάθε μήνα. 

Μου βγήκε έναντι λογαριασμός για τις τελευταίες 30 ημέρες στις 15/9 και χθες 21/9 βγήκε εκκαθαριστικός! 

2 λογαριασμοι για το ίδιο ακίνητο μέσα σε 6 ημέρες. Έχει γίνει κ σε άλλον αυτο? 

Θα πληρωθούν αυτόματα και οι 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η χρέωση ρεύματος του έναντι αφαιρείται στον εκκαθαριστικό άρα θα πληρωθούν και οι δύο. Για πόσες μέρες είναι η χρέωση δήμου για τον εκκαθαριστικό;

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Για να μη λέμε για να λέμε, 94€ για μηνιαίο λογαριασμό, είναι εξωφρενικό ποσό για τις δικές μου καταναλώσεις. Ο προηγούμενος "έναντι πελάτη" ήταν 47.

Άντε πάλι...

Ούτε αυτό λέει κάτι γιατί όπως είπαμε ο έναντι δεν βγαίνει με βάση το ποσό πληρωμής του προηγούμενου έναντι πελάτη, βγαίνει με βάση την κατανάλωση του αντίστοιχου περσινού διαστήματος.

Όσο συνεχίζεις να κάνεις εντελώς άκυρες συγκρίσεις, τόσο ότι να ναι συμπεράσματα θα βγάζεις.

35 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Έχω my home enter με μηνιαίο λογαριασμο που καταχωρώ εγώ τις ενδείξεις κάθε μήνα. 

Μου βγήκε έναντι λογαριασμός για τις τελευταίες 30 ημέρες στις 15/9 και χθες 21/9 βγήκε εκκαθαριστικός! 

2 λογαριασμοι για το ίδιο ακίνητο μέσα σε 6 ημέρες. Έχει γίνει κ σε άλλον αυτο? 

Θα πληρωθούν αυτόματα και οι 2?

Ναι έχει παρατηρηθεί από πολλούς, η ΔΕΗ βιάστηκε να εκδώσει έναντι πελάτη με τις δικές σου ενδείξεις, και αμέσως μετά πήρε εκκαθαριστική ένδειξη από ΔΕΔΔΗΕ οπότε έβγαλε εκκαθαριστικό.

Ο εκκαθαριστικός θα πληρωθεί μόνο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Άντε πάλι...

Ούτε αυτό λέει κάτι γιατί όπως είπαμε ο έναντι δεν βγαίνει με βάση το ποσό πληρωμής του προηγούμενου έναντι πελάτη, βγαίνει με βάση την κατανάλωση του αντίστοιχου περσινού διαστήματος.

Όσο συνεχίζεις να κάνεις εντελώς άκυρες συγκρίσεις, τόσο ότι να ναι συμπεράσματα θα βγάζεις.

Ξέρεις καλύτερα τι είναι φυσιολογική χρέωση για τις καταναλώσεις τις δικές μου; και να ψάξω τις περσινές για να αποδείξω τι; πως έχει δίκιο η ΔΕΗ και θα πρέπει να πληρώνω 4 κατοστάρικα το τετράμηνο; δεν θα το είχα προσέξει τέτοιο μικροποσό. 

Anyway ως 27/9 είναι να δώσω πάλι μετρήσεις. Συν τοις άλλοις θα έπρεπε να έχει γίνει μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ (εκκαθάριση) 29/8 (άλλος ένας λόγος που δεν αγχώθηκα να δώσω ενδείξεις) αλλά εκκαθάριση μηδέν. Εκτός αν αργεί τόσο πολύ η έκδοση εκκαθαριστικού μετά τη μέτρηση και τους αδικώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasnowy είπε

Η χρέωση ρεύματος του έναντι αφαιρείται στον εκκαθαριστικό άρα θα πληρωθούν και οι δύο. Για πόσες μέρες είναι η χρέωση δήμου για τον εκκαθαριστικό;

+4 ημέρες από τον έναντι. Το γελοίο είναι πως ο εκκαθαριστικός είναι χαμηλότερος του έναντι. 

36 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

Ο εκκαθαριστικός θα πληρωθεί μόνο.

Οπότε υποτίθεται θα ακυρώσουν τον έναντι. Για να δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Έχω my home enter με μηνιαίο λογαριασμο που καταχωρώ εγώ τις ενδείξεις κάθε μήνα. 

Μου βγήκε έναντι λογαριασμός για τις τελευταίες 30 ημέρες στις 15/9 και χθες 21/9 βγήκε εκκαθαριστικός! 

2 λογαριασμοι για το ίδιο ακίνητο μέσα σε 6 ημέρες. Έχει γίνει κ σε άλλον αυτο? 

Θα πληρωθούν αυτόματα και οι 2?

Αν έχεις πάγια θα τραβήξει τα λεφτά του έναντι τις 15/9, και το υπόλοιπο ποσό (εκκαθαριστικός-έναντι) στις 21/9.

Για να μη ξανασυμβεί αυτό, μη δίνετε ενδείξεις τους μήνες που έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ για προγραμματισμένη καταμέτρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

+4 ημέρες από τον έναντι. Το γελοίο είναι πως ο εκκαθαριστικός είναι χαμηλότερος του έναντι. 

Δικός μας είσαι κι εσύ.

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Το γελοίο είναι πως ο εκκαθαριστικός είναι χαμηλότερος του έναντι. 

 

  Τώρα το λες αυτό...

Αν έχεις πάγια θα τραβήξει το ποσό του έναντι στην ημ. λήξης του έναντι.

Στον εκκαθαριστικό δε θα τραβήξει τίποτα, και θα έχεις μέσα πιστωτικό υπόλοιπο που θα συμψηφιστεί στον επόμενο έναντι.

3 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Οπότε υποτίθεται θα ακυρώσουν τον έναντι. Για να δούμε. 

 

Δεν πρόκειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ξέρεις καλύτερα τι είναι φυσιολογική χρέωση για τις καταναλώσεις τις δικές μου; και να ψάξω τις περσινές για να αποδείξω τι; πως έχει δίκιο η ΔΕΗ και θα πρέπει να πληρώνω 4 κατοστάρικα το τετράμηνο; δεν θα το είχα προσέξει τέτοιο μικροποσό. 

Anyway ως 27/9 είναι να δώσω πάλι μετρήσεις. Συν τοις άλλοις θα έπρεπε να έχει γίνει μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ (εκκαθάριση) 29/8 (άλλος ένας λόγος που δεν αγχώθηκα να δώσω ενδείξεις) αλλά εκκαθάριση μηδέν. Εκτός αν αργεί τόσο πολύ η έκδοση εκκαθαριστικού μετά τη μέτρηση και τους αδικώ.

Δεν μπορείς - ή μάλλον δεν θες - να κατανοήσεις το πως ακριβώς χρεώνονται οι έναντι, δεν πειράζει, πάμε παρακάτω. Την λύση στο "πρόβλημα" την ξέρεις ήδη.

Και όχι, δεν αργεί τόσο πολύ η έκδοση εκκαθαριστικού, στη δική μου παροχή 18/08 πέρασε και μέτρησε, 22/08 εκδόθηκε ο εκκαθαριστικός. Όμως δεν είσαι ο μόνος, πολλοί συμφορουμίτες έχουν γράψει στις προηγούμενες σελίδες για καθυστερήσεις στους λογαριασμούς Αυγούστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...