Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, tsagod είπε

είμαι στο Γ1Ν στη ΔΕΗ.

Δεν έχω καταλάβει που και κάθε πότε μπορώ να δίνω τις μετρήσεις ώστε να μην λαμβάνω εναντι λογαριασμούς? Στο ebill ή στον ΔΕΔΗΕ?

Υπ όψιν έχω μηνιαίο λογαριασμό.

Στο e bill μπορείς να δίνεις κάθε μήνα στις ημερομηνίες που σου λέει μέσα στο e bill. Στον ΔΕΔΔΗΕ δίνεις κάθε δύο μήνες ξεκινώντας να μετράς από την ημερομηνία που ήρθαν για μέτρηση για να έχεις ένα μπουσουλα. 

Για παράδειγμα αν ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ και μέτρησε στις 20/9 εσύ μπορείς να δώσεις μέτρηση στο ΔΕΔΔΗΕ μετά από 2 μήνες δηλαδή 20/11 περίπου. Αν μπεις στην εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ σου λέει ακριβείς ημερομηνίες. Μετά από άλλους 2 μήνες, δηλαδή 20/1, κανονικά πρέπει να περάσει ο υπάλληλος να πάρει μέτρηση τετραμήνου και να εκδοθεί ο εκκαθαριστικός λογαριασμός. 

Υπόψιν ότι σε περίπτωση που δώσεις εσύ μέτρηση στο e bill και περάσει και ο ΔΕΔΔΗΕ, ο λογαριασμός δεν θα βγει με βάση τη δική σου μέτρηση αλλά με βάση τη μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Στο e bill μπορείς να δίνεις κάθε μήνα στις ημερομηνίες που σου λέει μέσα στο e bill. Στον ΔΕΔΔΗΕ δίνεις κάθε δύο μήνες ξεκινώντας να μετράς από την ημερομηνία που ήρθαν για μέτρηση για να έχεις ένα μπουσουλα. 

Για παράδειγμα αν ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ και μέτρησε στις 20/9 εσύ μπορείς να δώσεις μέτρηση στο ΔΕΔΔΗΕ μετά από 2 μήνες δηλαδή 20/11 περίπου. Αν μπεις στην εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ σου λέει ακριβείς ημερομηνίες. Μετά από άλλους 2 μήνες, δηλαδή 20/1, κανονικά πρέπει να περάσει ο υπάλληλος να πάρει μέτρηση τετραμήνου και να εκδοθεί ο εκκαθαριστικός λογαριασμός. 

Υπόψιν ότι σε περίπτωση που δώσεις εσύ μέτρηση στο e bill και περάσει και ο ΔΕΔΔΗΕ, ο λογαριασμός δεν θα βγει με βάση τη δική σου μέτρηση αλλά με βάση τη μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. 

Ευχαριστώ,

αν θέλω δλδ μηνιαίο έναντι πελάτη θα πρέπει να δίνω μετρήσεις στο ebill, σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, tsagod είπε

είμαι στο Γ1Ν στη ΔΕΗ.

Δεν έχω καταλάβει που και κάθε πότε μπορώ να δίνω τις μετρήσεις ώστε να μην λαμβάνω εναντι λογαριασμούς? Στο ebill ή στον ΔΕΔΗΕ?

Υπ όψιν έχω μηνιαίο λογαριασμό.

Στη ΔΕΗ.

By the way, έλειπα πολλές μέρες τον Αύγουστο και δεν έδωσα μέτρηση. Ο έναντι βγήκε διπλός+ από τον προηγούμενο (έναντι πελάτη - home online) και παρόλα τα παράπονα και αμφισβήτηση λογαριασμού, η ΔΕΗ είναι ανένδοτη. Έχω αφήσει κι εγώ λοιπόν στον λογαριασμό της κάρτας περίπου το ποσόν του προηγούμενου λογαριασμού και παραπάνω δεν διαθέτω.

Θα τα βρούμε τον επόμενο μήνα.

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fkra είπε

Γεια σας

Είμαι στο enter+ το οποίο λήγει 23/2/2023

Πήρα χτες 21/9 επιστολη από την ΔΕΗ και ηθελα λίγο τα φωτα σας.

Binder2.pdf 265.12 kB · 23 downloads

Εγώ δε σκοπεύω να το κουνήσω από το enter μέχρι να λήξει η σύμβαση και απ'οτι καταλαβαίνω με την λήξη της συμβασης μου στις 23/2 θα πάω αυτόματα στο Open για ένα χρόνο

Η ερώτηση μου είναι στο σημείο της 2η σελίδας της επιστολής, που λέει:

"Η αυτόματη ανανέωση επέρχεται αν δεν ασκήσετε, εντός 60 ημερών από τη λήψη της παρούσας το προβλεπόμενο δικαίωμα σας περί μονομερούς καταγγελίας της Σύμβασης, όπως ορίζεται......"

Δηλαδή αν σε 60 μέρες από την 15/9/22 (δηλαδή 15/11/22)  δεν καταγγείλω τη Σύμβαση, θα πάω στο open ; ή εννοούν οτι θα πάω αυτόματα στο open μόλις λήξει η σύμβαση που έχω στις 23/2/23;

 

Σου ήρθε στο email η ταχυδρομικα ?

2 ώρες πριν, Turbani είπε

Εγω καταλαβαινω πως σε ενημερωνουν πως αν σε 60 μερες δεν διαφωνησεις, ΟΤΑΝ ληξει το συμβολαιο σου , θα μπεις στο Open. Οποτε ολα καλα .

 

 

Να κανω εγω μια ερωτηση,η επιδοτηση που δινουν αναλογα με την καταναλωση των νοικοκυριων δεν θα επρεπε να εξαρταται και απο τον αριθμο των ατομων/οικογενειας?

Π.χ. 1 ατομο/νοικοκυριο θα καψει 500 τον μηνα και θα επιδοτηθει στο μαξ ενω

5 ατομα/οικογενεια θα καψουν 1200 και θα χρεωθουν απο 500+ με υψηλοτερο κοστος ενω κατ'ατομο εχουν μικροτερη καταναλωση απο τον πρωτο!(Εστω 3 μικρα παιδια για να μην εχουν και εισοδημα/Ενα σεναριο που μπορει να ειναι ρεαλιστικο)(Ναι θα εχουν ΜΑΛΛΟΝ 2 εισοδηματα αλλα και παλι μου φαινεται περιεργο)

Σκεφτομαι κατι λαθος?

Υπάρχει και  ΕΚΠΤΩΣΗ, αν υπάρχει μείωση 15%

2 ώρες πριν, balarinio είπε

Συμφωνώ μαζί σου αλλά λάβε υπόψη σου τα εξής:

1. Θέλουν να σώσουν τους εναλλακτικούς παρόχους γιααυτό και τους χρυσώνουν αυτή τη στιγμή με τις επιδοτήσεις

2. 'Πλασματικά' πείθουν τον κόσμο ότι πληρώνουν 15 λεπτά την kWh, ενώ τους τα παίρνουν από αλλού (βλέπε φορολογία κτλ) ώστε να μπορούν να δίνουν τις επιδοτήσεις.

3. Το πιο σημαντικό από τα παραπάνω είναι ότι είναι προεκλογική περίοδος...αυτό νομίζω τα συνοψίζει όλα! :D

Για να τα παίρνουν από αλλού (βλέπε φορολογία κτλ), σημαίνει ότι η φορολογία αυξήθηκε, ενώ εγώ βλέπω πχ μείωση στον ΕΝΦΙΑ κτλ.

Δηλαδή, ΜΕΙΩΣΑΝ τον ενφια για να έχουν να δώσουν ΠΑΡΑΠΑΝΩ στους εναλλακτικούς?

2 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

σωστος και στα 3

Φιλικά, δεν ξέρει ήντα λέει.

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Στη ΔΕΗ.

By the way, έλειπα πολλές μέρες τον Αύγουστο και δεν έδωσα μέτρηση. Ο έναντι βγήκε διπλός+ από τον προηγούμενο (έναντι πελάτη - home online) και παρόλα τα παράπονα και αμφισβήτηση λογαριασμού, η ΔΕΗ είναι ανένδοτη. Έχω αφήσει κι εγώ λοιπόν στον λογαριασμό της κάρτας περίπου το ποσόν του προηγούμενου λογαριασμού και παραπάνω δεν διαθέτω.

Θα τα βρούμε τον επόμενο μήνα.

Βγήκε διπλός γιατί αντίστοιχα ΠΕΡΙΣΥ που πχ δεν έλειπες, είχες κάψει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Βγήκε διπλός γιατί αντίστοιχα ΠΕΡΙΣΥ που πχ δεν έλειπες, είχες κάψει περισσότερο.

Μα και πέρσι έλειπα και μάλιστα έλειπα και τις μέρες του φοβερού καύσωνα.

Πάντως δεν το βλέπω να τους αφήσω ξανά να εκδώσουν έναντι με δικό τους υπολογισμό. Φάση "όσα φάμε κι όσα πιούμε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fkra είπε

Γεια σας

Είμαι στο enter+ το οποίο λήγει 23/2/2023

Πήρα χτες 21/9 επιστολη από την ΔΕΗ και ηθελα λίγο τα φωτα σας.

Binder2.pdf 265.12 kB · 32 downloads

Εγώ δε σκοπεύω να το κουνήσω από το enter μέχρι να λήξει η σύμβαση και απ'οτι καταλαβαίνω με την λήξη της συμβασης μου στις 23/2 θα πάω αυτόματα στο Open για ένα χρόνο

Η ερώτηση μου είναι στο σημείο της 2η σελίδας της επιστολής, που λέει:

"Η αυτόματη ανανέωση επέρχεται αν δεν ασκήσετε, εντός 60 ημερών από τη λήψη της παρούσας το προβλεπόμενο δικαίωμα σας περί μονομερούς καταγγελίας της Σύμβασης, όπως ορίζεται......"

Δηλαδή αν σε 60 μέρες από την 15/9/22 (δηλαδή 15/11/22)  δεν καταγγείλω τη Σύμβαση, θα πάω στο open ; ή εννοούν οτι θα πάω αυτόματα στο open μόλις λήξει η σύμβαση που έχω στις 23/2/23;

 

έχει έρθει και σε γνωστό μου αυτή η επιστολή και ψάχνεται σίγουρα δεν έχει κάνει υπαναχώρηση από το συμβόλαιο η ΔΕΗ ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μα και πέρσι έλειπα και μάλιστα έλειπα και τις μέρες του φοβερού καύσωνα.

Πάντως δεν το βλέπω να τους αφήσω ξανά να εκδώσουν έναντι με δικό τους υπολογισμό. Φάση "όσα φάμε κι όσα πιούμε"

Δεν έχει να 'κερδίσει' κάτι η ΔΕΗ από τον αυξημένο έναντι.

Σε κάθε περίπτωση αυτά τα έναντι είναι ένας γρίφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν έχει να 'κερδίσει' κάτι η ΔΕΗ από τον αυξημένο έναντι.

Μου δίνεις εμένα μερικές χιλιάδες 50ρικα μπροστά και να τα πατσίσουμε σε 3 μήνες; 

Έριξα μια ματιά στο Open.

Αναφορά σε κείμενο

Κυμαινόμενο προϊόν ηλεκτρικής ενέργειας με 12μηνη διάρκεια, ενιαία τιμή χρέωσης ενέργειας και ευνοϊκές χρεώσεις για μεγάλες καταναλώσεις και πελάτες με νυχτερινό μετρητή ή μη, χωρίς ρήτρα αποχώρησης.

Εφαρμόζεται ενιαία τιμή χρέωσης κατά τη διάρκεια του 24ωρου, το ύψος της οποίας διαφοροποιείται κάθε μήνα με βάση τις προβλέψεις του Ν.4951/2022.

Είναι ιδέα μου ή (θα) έχει την ίδια χρέωση τις ώρες του νυχτερινού και ημερήσιου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Doubt είπε

Στη ΔΕΗ.

By the way, έλειπα πολλές μέρες τον Αύγουστο και δεν έδωσα μέτρηση. Ο έναντι βγήκε διπλός+ από τον προηγούμενο (έναντι πελάτη - home online) και παρόλα τα παράπονα και αμφισβήτηση λογαριασμού, η ΔΕΗ είναι ανένδοτη. Έχω αφήσει κι εγώ λοιπόν στον λογαριασμό της κάρτας περίπου το ποσόν του προηγούμενου λογαριασμού και παραπάνω δεν διαθέτω.

Θα τα βρούμε τον επόμενο μήνα.

Σε κοντινό μου πρόσωπο που είχε το ίδιο θέμα σε Enter+ και τους είπε οτι δεν θα το πληρώσει του ζήτησαν μετρήσεις και έβγαλαν νέο (διορθωμένο) λογαριασμό.

Επειδή εσύ βέβαια έχεις Online που σημαίνει οτι θα πάρουν τα λεφτά με την πάγια (εκτός αν έχεις βάλει χρεωστική και αδειάσεις το σχετικό λογαριασμό) μάλλον δεν καίγονται να ασχοληθούν.

44 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν έχει να 'κερδίσει' κάτι η ΔΕΗ από τον αυξημένο έναντι.

Σε κάθε περίπτωση αυτά τα έναντι είναι ένας γρίφος.

Όχι μωρέ...τι κέρδος να έχει που λαμβάνει έμμεσα άτοκο δάνειο από τους πελάτες της και μάλιστα σε μιά περίοδο που τα επιτόκια έχουν ανέβει;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, snet είπε

έχει έρθει και σε γνωστό μου αυτή η επιστολή και ψάχνεται σίγουρα δεν έχει κάνει υπαναχώρηση από το συμβόλαιο η ΔΕΗ ?

Στην αρχη της επιστολης λεει:" ...Καθ'ολη τη διαρκεια της σύμβασης σας, σας διαβεβαιώνουμε οτι η ΔΕΗ δεν πρόκειται να μεταβάλλει τις χρεώσεις και τους όρους τιμολόγησής σας."

επίσης κάπου αλλού λέει : "η τροποίηση αφορά στην περίοδο μετά την λήξη της σύμβασής σας"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Το ίδιο συμβαίνει κι εμένα από τον Μάρτιο που μπήκα στο Enter. Αρχικά είχα κάνει για online. Καθυστερήσουν σαν στην αποστολη του συμβολαίου. Κάποια στιγμή έστειλαν για Γ1. Πάλι καθυστέρηση για να πάρω σύμβαση με online ώσπου έρχεται μετά από κάποιες μέρες κι έχει άλλη διεθυνση κατοικίας. Ε…δεν άντεξα άλλο κ πήγα σε κατάστημα για το Εντερ. Από τότε φαίνεται το online σε εκκρεμότητα. Έχω μιλήσει κι έχω στείλει email άπειρες φορές. Όλο θα το δει το αρμόδιο τμήμα…

Βαρέθηκα κ το παράτησα έτσι τελικά. Σε λίγο που θα λήξει η κάρτα από την πάγια εντολή, αφού δεν μπορώ να την αλλάξω, ας με πάρουν να μου πουν ότι δεν πλήρωσα… 

Εδω ακόμα να μου πιστώσουμε την επιστροφή εγγύησης 100€ και τα 50€ έκπτωση πρώτου λογαριασμού που έτρεχε τότε. 1 αίτημα σε ΡΑΕ αρχές καλοκαιριού ώσπου απάντησαν ότι θα αφαιρεθούν στο εκκαθαριστικό. 2ο αίτημα πριν 1 μήνα αφού καμία αφαίρεση δεν έγινε στον εκκαθαριστικό. Απάντησαν πριν 10 μέρες ότι το αρμόδιο τμήμα έχει προβεί στις απαραίτητες ενέργειες και θα πιστωθούν στον επόμενο. Περιμενω να δω… Όρεξη να έχεις να τρέχεις και να στέλνεις email. ΧΑΛΑΡΑ… 

Τελικά έπρεπε να το γράψω εχθές εδώ για να βγει ο λογαριασμός σήμερα και να περιέχει την αφαίρεση της εγγύησης των 100€ λόγο πάγιας εντολής και την προωθητική των 50€ έκπτωσης λογαριασμού. 
Σε όσους δεν έχει επιστραφεί η εγγύηση και δεν βγάζετε άκρη με ΔΕΗ μόνο με ΡΑΕ θα δείτε  «φως». 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...