Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ποιο τζιμάνι εκεί στη ΔΕΗ ονόμασε Open ένα πρόγραμμα με δέσμευση; 😄

 

Περιγραφή προϊόντος

Κυμαινόμενο προϊόν ηλεκτρικής ενέργειας με 12μηνη διάρκεια, ενιαία τιμή χρέωσης ενέργειας και ευνοϊκές χρεώσεις για μεγάλες καταναλώσεις και πελάτες με νυχτερινό μετρητή ή μη, χωρίς ρήτρα αποχώρησης.

Χωρίς ρήτρα αποχώρησης λέει, οπότε δεν είναι πρόγραμμα με δέσμευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, saris41 είπε

Από αυτά που διαβάζω κι εδώ για Γ1 με βλέπω..έχω πολύ μικρή κατανάλωση.

Δεν σου είπαν την διαδικασία και κυρίως το ΠΟΤΕ ?

12 λεπτά πριν, dasnowy είπε

12μηνη διάρκεια, όχι δέσμευση. Βέβαια, το μόνο που είναι σταθερό στους 12 μήνες ειναι η έκπτωση 2% και η απουσία κλιμακίου κατανάλωσης.

Για όποιον έχει μεγάλη κατανάλωση, συμφέρει 

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ποιο τζιμάνι εκεί στη ΔΕΗ ονόμασε Open ένα πρόγραμμα με δέσμευση; 😄

 

Θέλει προσοχή.

Μην μπερδεύουμε τον κόσμο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Για όποιον έχει μεγάλη κατανάλωση, συμφέρει

Εννοείται πως συμφέρει. Το είχα υπολογίσει από περιέργεια. Εάν πληρώνεις με πάγια συμφέρει για πάνω από 250kwh. Χωρίς πάγια συμφέρει για πάνω από 500kwh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Luciferia είπε

Το έχω στα υπόψιν να το δω ,γιατί το πρόγραμμα λήγει το Δεκέμβρη ,οπότε θα το τσεκάρω από Νοέμβρη και βλέποντας και κάνοντας !

Πάντως τι τηλέφωνα,τι mail απ'όλα αλλά δε διορθώθηκε ποτέ και στο τέλος το άφησα όπως ήταν !

Άνοιξε αίτημα στο myRAE, ΑΜΕΣΑ όμως (το ΠΟΛΥ μέχρι το Σ/Κ). Συνήθως "ευαισθητοποιούνται" περισσότερο "μέσα από εκεί" (με ΔΕΗ πάλι θα "μιλάς" εκεί). Τόνισέ τους τις διαδικασίες που έχεις κάνει ως τώρα (επισύναψε σχετικά έγγρφα) και παρ' ολ' αυτά βλέπεις το Ονλάιν "σε επεξεργασία" και πως φοβάσαι μη τυχόν ενεργοποιηθεί αυτόματα και ότι στην περίπτωση αυτή θα σου χρεώσει το σύστημα ποινή αποχώρησης ένα κατοστάρικο αν πεις να πας Γ1. Ζήτα να σου διασφαλίσουν εγγράφως ότι ΔΕΝ θα συμβούν όλα αυτά.

Στην χειρότερη κάνε αίτημα μετάβασης στο Γ1 λίγες μέρες πριν την λήξη (τουλαχιστον 5, αν όχι 10)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Luciferia είπε

Το ίδιο συνέβει και με το δικό μας λογαριασμό , 2 μήνες η πάγια εντολή δεν έγινε ,αυτό συνέβει για Αύγουστο / Σεπτέμβρη ,βέβαια προτίμησα να πληρώσω τους λογαριασμούς (ειμαι στο myhomeEnter) αλλά δεν μπορώ να αφαιρέσω την πάγια πληρωμή μέσω κάρτας ,γιατί αρχικά είχα κάνει αίτηση για homeonline ,πήγα τελικά στο Enter και στο ebill φαίνεται ακόμη πως το αρχικό πρόγραμμα είναι υπό επεξεργασία (πήρα τηλέφωνα,mail τζίφος)

Οπότε για να δούμε τι θα γίνει και αυτό το μήνα ,όπου να'ναι περιμένω να βγει ο λογαριασμός !

Το ίδιο συμβαίνει κι εμένα από τον Μάρτιο που μπήκα στο Enter. Αρχικά είχα κάνει για online. Καθυστερήσουν σαν στην αποστολη του συμβολαίου. Κάποια στιγμή έστειλαν για Γ1. Πάλι καθυστέρηση για να πάρω σύμβαση με online ώσπου έρχεται μετά από κάποιες μέρες κι έχει άλλη διεθυνση κατοικίας. Ε…δεν άντεξα άλλο κ πήγα σε κατάστημα για το Εντερ. Από τότε φαίνεται το online σε εκκρεμότητα. Έχω μιλήσει κι έχω στείλει email άπειρες φορές. Όλο θα το δει το αρμόδιο τμήμα…

Βαρέθηκα κ το παράτησα έτσι τελικά. Σε λίγο που θα λήξει η κάρτα από την πάγια εντολή, αφού δεν μπορώ να την αλλάξω, ας με πάρουν να μου πουν ότι δεν πλήρωσα… 

Εδω ακόμα να μου πιστώσουμε την επιστροφή εγγύησης 100€ και τα 50€ έκπτωση πρώτου λογαριασμού που έτρεχε τότε. 1 αίτημα σε ΡΑΕ αρχές καλοκαιριού ώσπου απάντησαν ότι θα αφαιρεθούν στο εκκαθαριστικό. 2ο αίτημα πριν 1 μήνα αφού καμία αφαίρεση δεν έγινε στον εκκαθαριστικό. Απάντησαν πριν 10 μέρες ότι το αρμόδιο τμήμα έχει προβεί στις απαραίτητες ενέργειες και θα πιστωθούν στον επόμενο. Περιμενω να δω… Όρεξη να έχεις να τρέχεις και να στέλνεις email. ΧΑΛΑΡΑ… 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, doll είπε

καλημερα. τελικά τι συμφέρει να κάνουμε με τις νέες τιμές οκτωβρίου, για κάτω από 500 το μήνα? Γ1 ?

Ναι εκτος αν πας σε εναλλακτικο πάροχο και γλιτωσεις καποια χρηματα αν δεν αλλαξει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

Είμαι στο enter+ το οποίο λήγει 23/2/2023

Πήρα χτες 21/9 επιστολη από την ΔΕΗ και ηθελα λίγο τα φωτα σας.

Binder2.pdf

Εγώ δε σκοπεύω να το κουνήσω από το enter μέχρι να λήξει η σύμβαση και απ'οτι καταλαβαίνω με την λήξη της συμβασης μου στις 23/2 θα πάω αυτόματα στο Open για ένα χρόνο

Η ερώτηση μου είναι στο σημείο της 2η σελίδας της επιστολής, που λέει:

"Η αυτόματη ανανέωση επέρχεται αν δεν ασκήσετε, εντός 60 ημερών από τη λήψη της παρούσας το προβλεπόμενο δικαίωμα σας περί μονομερούς καταγγελίας της Σύμβασης, όπως ορίζεται......"

Δηλαδή αν σε 60 μέρες από την 15/9/22 (δηλαδή 15/11/22)  δεν καταγγείλω τη Σύμβαση, θα πάω στο open ; ή εννοούν οτι θα πάω αυτόματα στο open μόλις λήξει η σύμβαση που έχω στις 23/2/23;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fkra είπε

Γεια σας

Είμαι στο enter+ το οποίο λήγει 23/2/2023

Πήρα χτες 21/9 επιστολη από την ΔΕΗ και ηθελα λίγο τα φωτα σας.

Binder2.pdf 265.12 kB · 2 downloads

Εγώ δε σκοπεύω να το κουνήσω από το enter μέχρι να λήξει η σύμβαση και απ'οτι καταλαβαίνω με την λήξη της συμβασης μου στις 23/2 θα πάω αυτόματα στο Open για ένα χρόνο

Η ερώτηση μου είναι στο σημείο της 2η σελίδας της επιστολής, που λέει:

"Η αυτόματη ανανέωση επέρχεται αν δεν ασκήσετε, εντός 60 ημερών από τη λήψη της παρούσας το προβλεπόμενο δικαίωμα σας περί μονομερούς καταγγελίας της Σύμβασης, όπως ορίζεται......"

Δηλαδή αν σε 60 μέρες από την 15/9/22 (δηλαδή 15/11/22)  δεν καταγγείλω τη Σύμβαση, θα πάω στο open ; ή εννοούν οτι θα πάω αυτόματα στο open μόλις λήξει η σύμβαση που έχω στις 23/2/23;

 

οταν λήξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Fkra είπε

Γεια σας

Είμαι στο enter+ το οποίο λήγει 23/2/2023

Πήρα χτες 21/9 επιστολη από την ΔΕΗ και ηθελα λίγο τα φωτα σας.

Binder2.pdf 265.12 kB · 7 downloads

Εγώ δε σκοπεύω να το κουνήσω από το enter μέχρι να λήξει η σύμβαση και απ'οτι καταλαβαίνω με την λήξη της συμβασης μου στις 23/2 θα πάω αυτόματα στο Open για ένα χρόνο

Η ερώτηση μου είναι στο σημείο της 2η σελίδας της επιστολής, που λέει:

"Η αυτόματη ανανέωση επέρχεται αν δεν ασκήσετε, εντός 60 ημερών από τη λήψη της παρούσας το προβλεπόμενο δικαίωμα σας περί μονομερούς καταγγελίας της Σύμβασης, όπως ορίζεται......"

Δηλαδή αν σε 60 μέρες από την 15/9/22 (δηλαδή 15/11/22)  δεν καταγγείλω τη Σύμβαση, θα πάω στο open ; ή εννοούν οτι θα πάω αυτόματα στο open μόλις λήξει η σύμβαση που έχω στις 23/2/23;

 

Εγω καταλαβαινω πως σε ενημερωνουν πως αν σε 60 μερες δεν διαφωνησεις, ΟΤΑΝ ληξει το συμβολαιο σου , θα μπεις στο Open. Οποτε ολα καλα .

 

 

Να κανω εγω μια ερωτηση,η επιδοτηση που δινουν αναλογα με την καταναλωση των νοικοκυριων δεν θα επρεπε να εξαρταται και απο τον αριθμο των ατομων/οικογενειας?

Π.χ. 1 ατομο/νοικοκυριο θα καψει 500 τον μηνα και θα επιδοτηθει στο μαξ ενω

5 ατομα/οικογενεια θα καψουν 1200 και θα χρεωθουν απο 500+ με υψηλοτερο κοστος ενω κατ'ατομο εχουν μικροτερη καταναλωση απο τον πρωτο!(Εστω 3 μικρα παιδια για να μην εχουν και εισοδημα/Ενα σεναριο που μπορει να ειναι ρεαλιστικο)(Ναι θα εχουν ΜΑΛΛΟΝ 2 εισοδηματα αλλα και παλι μου φαινεται περιεργο)

Σκεφτομαι κατι λαθος?

Επεξ/σία από Turbani
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι στο Γ1Ν στη ΔΕΗ.

Δεν έχω καταλάβει που και κάθε πότε μπορώ να δίνω τις μετρήσεις ώστε να μην λαμβάνω εναντι λογαριασμούς? Στο ebill ή στον ΔΕΔΗΕ?

Υπ όψιν έχω μηνιαίο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Turbani είπε

Εγω καταλαβαινω πως σε ενημερωνουν πως αν σε 60 μερες δεν διαφωνησεις, ΟΤΑΝ ληξει το συμβολαιο σου , θα μπεις στο Open. Οποτε ολα καλα .

 

 

Να κανω εγω μια ερωτηση,η επιδοτηση που δινουν αναλογα με την καταναλωση των νοικοκυριων δεν θα επρεπε να εξαρταται και απο τον αριθμο των ατομων/οικογενειας?

Π.χ. 1 ατομο/νοικοκυριο θα καψει 500 τον μηνα και θα επιδοτηθει στο μαξ ενω

5 ατομα/οικογενεια θα καψουν 1200 και θα χρεωθουν απο 500+ με υψηλοτερο κοστος ενω κατ'ατομο εχουν μικροτερη καταναλωση απο τον πρωτο!(Εστω 3 μικρα παιδια για να μην εχουν και εισοδημα/Ενα σεναριο που μπορει να ειναι ρεαλιστικο)(Ναι θα εχουν ΜΑΛΛΟΝ 2 εισοδηματα αλλα και παλι μου φαινεται περιεργο)

Σκεφτομαι κατι λαθος?

οχι δν σκεφτεσαι κατι λαθος, αλλα στην ελλαδα και ποσο μαλλον στην ελλαδα του κουλι και του αδωνη δεν θα κατσουν να σκεφτουν και τα ψιλα γραμματα...

ΥΓ. παλι καλα να λεμε ειμαστε σε προεκλογικη περιοδο γτ αλλιως θα πληρωναμε 0,50/kwh

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, korakios είπε

δεν έχει νόημα καμία κατάθεση ιδεών ,

ούτε τα ίδια υπεύθυνα άτομα δεν ξέρουν το μέλλον με τις επιδοτήσεις

προσωπικά το έχω αναφέρει είμαι κατά των επιδοτήσεων και μακάρι να μην υπήρχαν

Συμφωνώ μαζί σου αλλά λάβε υπόψη σου τα εξής:

1. Θέλουν να σώσουν τους εναλλακτικούς παρόχους γιααυτό και τους χρυσώνουν αυτή τη στιγμή με τις επιδοτήσεις

2. 'Πλασματικά' πείθουν τον κόσμο ότι πληρώνουν 15 λεπτά την kWh, ενώ τους τα παίρνουν από αλλού (βλέπε φορολογία κτλ) ώστε να μπορούν να δίνουν τις επιδοτήσεις.

3. Το πιο σημαντικό από τα παραπάνω είναι ότι είναι προεκλογική περίοδος...αυτό νομίζω τα συνοψίζει όλα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, balarinio είπε

Συμφωνώ μαζί σου αλλά λάβε υπόψη σου τα εξής:

1. Θέλουν να σώσουν τους εναλλακτικούς παρόχους γιααυτό και τους χρυσώνουν αυτή τη στιγμή με τις επιδοτήσεις

2. 'Πλασματικά' πείθουν τον κόσμο ότι πληρώνουν 15 λεπτά την kWh, ενώ τους τα παίρνουν από αλλού (βλέπε φορολογία κτλ) ώστε να μπορούν να δίνουν τις επιδοτήσεις.

3. Το πιο σημαντικό από τα παραπάνω είναι ότι είναι προεκλογική περίοδος...αυτό νομίζω τα συνοψίζει όλα! :D

σωστος και στα 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...