Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Luciferia είπε

Το ίδιο συνέβει και με το δικό μας λογαριασμό , 2 μήνες η πάγια εντολή δεν έγινε ,αυτό συνέβει για Αύγουστο / Σεπτέμβρη ,βέβαια προτίμησα να πληρώσω τους λογαριασμούς (ειμαι στο myhomeEnter) αλλά δεν μπορώ να αφαιρέσω την πάγια πληρωμή μέσω κάρτας ,γιατί αρχικά είχα κάνει αίτηση για homeonline ,πήγα τελικά στο Enter και στο ebill φαίνεται ακόμη πως το αρχικό πρόγραμμα είναι υπό επεξεργασία (πήρα τηλέφωνα,mail τζίφος)

Οπότε για να δούμε τι θα γίνει και αυτό το μήνα ,όπου να'ναι περιμένω να βγει ο λογαριασμός !

...έχε υπ' όψιν ότι (ΝΟΜΙΖΩ) υπάρχει περίπτωση όταν τελειώσει το Έντερ σου να ενεργοποιηθεί "αυτόματα" το,,,,υπο επεξεργασία Ονλάιν, με τις τιμές που θα έχει τότε. Που ναι μεν θα μπορέσεις να το "ακυρώσεις", αλλά θα έχεις ποινή κτλ. Ξαναδές το (με μέιλ και τηλέφωνα....).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εγω παλι πιστευω πως μονο οποιος εχει 500+ το μηνα αξιζει να μεινει σε σταθερο εκτος αν εχει τα παλαια σταθερα που φυσικα δε το κουναει για κανενα λογο.

Αν εννοείς παλιά σταθερά αυτάε του 0,10 δεν υπάρχει λόγος συζήτησης, αυτά είναι πλέον συλλεκτικα πακέτα που ίσως να.ην τα ξαναδούμε ποτέ οπότε εννοείται πως όσοι τα έχουν δεν τα αγγίζουν, τα ξεζουμιζουν μέχρι την τελευταία μέρα.

Αν πάρουμε για παράδειγμα τα σταθερά του 0,18 έστω μια κατανάλωση 500 kw το μήνα έχουμε χρέωση 500*0,18=90 ευρώ. Με κυμαινόμενο και επιδότηση για την ίδια κατανάλωση θα έχουμε χρέωση 500*0,16=80 ευρώ. Μιλάμε δηλαδή για μάξιμουμ 10 ευρώ το μήνα αφού μετά τις 500kw αλλάζει το σενάριο.

Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει αυτό το δεκαρικο για να είσαι συνεχώς με την αγωνια του τι θα γίνει τον επόμενο μήνα, που θα είναι η τιμή της kw, που η τιμή της χονδρικής, αν θα μείνει ίδια η επιδότηση, αν θα έχουμε εκλογές και η επόμενη κυβέρνηση βάλει μαχαίρι στην επιδότηση κλπ κλπ.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ant_ είπε

Οσοι εχουν σταθερα δεν κερδιζουν  εκπτωση απο το κρατος με εξοικονομηση ?

 

Λογικά θα συνδέεται με τις επιδοτήσεις που δεν έχουν τα σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ την ίδια ερώτηση έχω:

Κάτοχος του "συλλεκτικού" πλέον 0,10€/Kwh σταθερό, αναρρωτιέμαι αν θα έχω έκπτωση λόγω εξοικονόμησης.

Αλλιώς να μπουμπουνάω τους Θ/Σ όσο θέλω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, mg13gr είπε

Καλημέρα!

Σόρρυ που κόβω τη ροή της κουβέντας. Πραγματικά, έχω ψάξει πολύ να βρω απαντήσεις, αλλά δυσκολεύομαι αρκετά και είδα το thread εδώ active, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.

Μόλις νοίκιασα ένα σπίτι και θέλω να πάρω το ρεύμα στο όνομά μου. Πάω να κάνω online την αλλαγή και φτάνω στο σημείο που μου ζητάει ποιο πακέτο θέλω να χρησιμοποιήσω, ανάμεσα στα:
MyHome Online
MyHome Enter
MyHome Enter+
Γ1/Γ1Ν Οικιακό

Για πολλά χρόνια στο παλιό σπίτι που έμενα το ρεύμα ήταν στο όνομα του ιδιοκτήτη, οπότε έχω χάσει λίγο τη μπάλα με αυτά.

Υπάρχει κάποια πρόταση για το προς τα που να κινηθώ και γιατί;

Όπως ήδη σου είπαν, οι τιμές των σταθερών πλέον είναι στον θεό, συνεπώς αναγκαστικά στο Γ1 ("Γ1/Ν" αν υπάρχει ενεργοποιημένο το νυχτερινό στην παροχή, ακόμη κι αν δεν έχει ρεύμα το σπίτι αυτή τη στιγμή).

Επίσης, επειδή υπάρχει η περίπτωση κάποια στιγμή να επαναφέρουν τον "κόφτη" επιδότησης για μη κύριες κατοικίες, φρόντισε να συνεννοηθείς με λογιστή, πώς ακριβώς θα φανεί στα συστήματα το νέο σπίτι ΜΕ τον νέο αριθμό παροχής, γιατί τον χειμώνα του '22 με αυτή τη μαλακία είχαν κάψει πολύ κοσμάκη που ήξερε ότι έχει δηλωμένη κύρια κατοικία, αλλά,,,δεν το έβλεπε το σύστημα για την επιδότηση. Και πέρσι πήγαινε στο διάλο, καθώς η επιβάρυνση χωρίς επιδότηση "τρωγότανε". Τώρα που είναι διπλο-τριπλάσια και τον χειμώνα λογικά θα ξεφύγει κι άλλο, δεν είναι για να μείνεις κανείς ακάλυπτος από αυτή την πλευρά (τον χειμώνα μπορούσες επίσης να βάλεις ΕΣΤΩ ένα σταθερό στα 0,17, να περιορίσεις την ζημιά. Τώρα που τριπλασιάστηκαν κι αυτά, η μόνη σωτηρία είναι το σπίτι ΚΑΙ ο αριθμός της παροχής του ρεύματος να φαίνονται. Συνεπώς, όταν βάλεις ρεύμα, μίλα με λογιστή, μπας και ξέρει τρόπο να διασφαλιστεί το να φαίνονται αυτά. Καθώς στην φορολογική που έχεις ήδη καταθέσει για το '22 και αφορά το '21, φαίνεται φυσικά το παλιό σπίτι....).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κανένας απολύτως "αχταρμάς", η κατανάλωση κάθε μήνα θα βγαίνει αναλογικά, και η τιμολόγηση θα είναι ξεχωριστή για κάθε μήνα.

Ειπαν πως τους επομενους μηνες θα ειναι ιδιες οι επιδοτησεις; Μονο για Οκτωβρη ειπαν. Αν αλλαξουν τα ποσοστα δε θα γινει αχταρμας;

Εκτος και αν πχ καψω εγω οκτωβρη 100kwh νοεμβρη 900kwh και πληρωσω 500οκτ και 500νοε. Δε ξερω αν ειναι σωστο αυτο. Και η εκπτωση βγει και καλα με μεσο ορο.. 

Επεξ/σία από booogieman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με πρόχειρους υπολογισμούς το myhome enter 0,18 και 0,13 νυχτερινό που εχω μέχρι φλεβάρη με συμφέρει απο την πρώτη κιόλας κλίμακα. Στις 500 ακριβώς με κατανάλωση 58% ημέρα - 42% νύχτα κερδίζω ίσα με μισό ευρώ στις ανταγωνιστικές χρεώσεις.

Αν συνυπολογίσω ότι στην πραγματικότητα καίω 750++ το μήνα και ότι η έκπτωση ΤΕΜ στο 2ο κλιμάκιο είναι μικρότερη κατά 0,05 eurocent το όφελος φθάνει στα 12,75 για την πραγματική μου κατανάλωση και μέχρι τα 25,50 ευρώ μέχρι τις 1000 kwh

Αν όμως σφιχτώ και ρίξω την κατανάλωση μου (μπλιάξ :P) στα ~637,5 kwh μπορεί να πάρω και την έκπτωση του πρώτου κλιμακίου για τις 137,5 kwh που ξεπέρασα το 1ο κλιμάκιο.

ΚΑΤΑ Τ'ΑΛΛΑ

Πάλι καλά που κατήργησαν την ρήτρα αναπροσαρμογής για να μην χρειάζεται να ασχολούμαστε...

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, booogieman είπε

Ειπαν πως τους επομενους μηνες θα ειναι ιδιες οι επιδοτησεις; Μονο για Οκτωβρη ειπαν. Αν αλλαξουν τα ποσοστα δε θα γινει αχταρμας;

Εκτος και αν πχ καψω εγω οκτωβρη 100kwh νοεμβρη 900kwh και πληρωσω 500οκτ και 500νοε. Δε ξερω αν ειναι σωστο αυτο. Και η εκπτωση βγει και καλα με μεσο ορο.. 

Όχι δεν θα γίνει αχταρμάς, επειδή όπως ξαναέγραψα κάθε μήνας θα τιμολογείται ξεχωριστά.

Και ναι, επειδή μέτρηση γίνεται μια φορά το τετράμηνο εννοείται πως δεν μπορούν να ξέρουν πόσα ακριβώς έκαψες τον Οκτώβρη, για αυτό θα σε χρώσουν αναλογικά, αν έκαψες πχ όλο το τετράμηνο 2.000 τότε τον Οκτώβρη θα σε χρεώσουν 500. Απόλυτα σωστό δεν είναι βέβαια, όμως δεν γίνεται αλλιώς, και στην περίπτωση που περιγράφεις ωφελημένος θα βγεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βλεπω για αλλη μια φορα κλασσικά ταχυδακτυλουργικά τρικ που μας κανουν να εχουμε την ψευδαισθηση οτι κατι θα κερδισουμε. τα ιδια και χειροτερα ειναι ολα χρησιμοποιοντας περιπλοκη γλωσσα ωστε ο μεσος άνθρωπος να εντυπωσιάζεται. οπως ειπε και πιο πανω ο φιλος , marketing ειναι , εταιρειες που θελουν κερδος ειναι και ενα κρατος που καπως πρεπει να απορροφήσει καποιους κραδασμους. σε καμια περιπτωση δεν κερδιζει ο απλος καταναλωτης. απλα εχει την ψευδαίσθηση οτι ειναι καλυτερα ενω ηδη μας παλουκωνουνε κανονικοτατα. 

 

και για να γινω λιγο προβοκατορας..οταν ο κοσμος αντιδρα πως τον καθυσηχαζεις καλυτερα? απλα δωστου την ψευδαίσθηση οτι εχει επιλογες. βγαλε 10 προγραμματα και 50 εταιρειες.. σε βαθος χρονου το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. ειναι το συνδρομο του τζογου. τζογαρεις 100 φορες κερδισες μια φορα 1000ευρω και το κανεις θεμα... τις αλλες 99 εχεις χασει 2000ευρω...you get the point. καλο μας κουραγιο θα το χρειαστούμε 

Επεξ/σία από SONIRAM
  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Όχι δεν θα γίνει αχταρμάς, επειδή όπως ξαναέγραψα κάθε μήνας θα τιμολογείται ξεχωριστά.

Και ναι, επειδή μέτρηση γίνεται μια φορά το τετράμηνο εννοείται πως δεν μπορούν να ξέρουν πόσα ακριβώς έκαψες τον Οκτώβρη, για αυτό θα σε χρώσουν αναλογικά, αν έκαψες πχ όλο το τετράμηνο 2.000 τότε τον Οκτώβρη θα σε χρεώσουν 500. Απόλυτα σωστό δεν είναι βέβαια, όμως δεν γίνεται αλλιώς, και στην περίπτωση που περιγράφεις ωφελημένος θα βγεις. 

Ναι αλλα θα βγω χαμενος καποιο αλλο μηνα, που μπορει εκει να γλυτωνα περισσοτερα αν υποθετικα δε πιασω την εκπτωση ενω ισως την επιανα. Για αυτο σου λεω αχταρμας, μεσοι οροι και οποιον παρει ο χαρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, booogieman είπε

Ναι αλλα θα βγω χαμενος καποιο αλλο μηνα, που μπορει εκει να γλυτωνα περισσοτερα αν υποθετικα δε πιασω την εκπτωση ενω ισως την επιανα. Για αυτο σου λεω αχταρμας, μεσοι οροι και οποιον παρει ο χαρος.

Δεν βλέπω το πως είναι δυνατόν να βγεις χαμένος κάποιο άλλο μήνα, μάλλον δεν έχεις καταλάβει σωστά πως δουλεύει όλο αυτό. Ο μέσος όρος μοιράζει την αυξημένη κατανάλωση ενός μήνα στους υπόλοιπους τρεις, και έτσι ενδέχεται συνολικά να πληρώσεις λιγότερα, περισσότερα πάντως δεν γίνεται να πληρώσεις.

Αν θέλεις γράψε μου το υποθετικό σενάριο που έχεις στο μυαλό σου και νομίζεις ότι με αυτό θα βγεις χαμένος, και εγώ με τη σειρά μου θα σου πω που ακριβώς είναι το λάθος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει και το σενάριο μέσα στον χειμώνα να διακοπεί η επιδότηση για όλες τις κατοικίες και να παραμείνει όπως πέρυσι μόνο στην κύρια ή θα κρατήσει μέχρι το καλοκαίρι όπως η ρήτρα αναπροσαρμογής?

4 λεπτά πριν, Funny__boy είπε

υπάρχει και το σενάριο μέσα στον χειμώνα να διακοπεί η επιδότηση για όλες τις κατοικίες και να παραμείνει όπως πέρυσι μόνο στην κύρια ή θα κρατήσει μέχρι το καλοκαίρι όπως η ρήτρα αναπροσαρμογής?

@korakios πες το!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...