Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, _butterfly_ είπε

Το θέμα είναι ότι και λεφτά είχα μέσα στο λογαριασμό και το ημερήσιο όριο συναλλαγών της κάρτας αποκλείται να το είχα φτάσει. Όχι μόνο τη μέρα που λένε ότι εκτελέστηκε η συναλλαγή αλλά και τις προηγούμενες και τις επόμενες μέρες.  Εκτός αν στο ημερήσιο όριο πιάνονται και συναλλαγές που εκτελούνται ετεροχρονισμένα που σε αυτή την περίπτωση δεν μπορώ να ξέρω πόσες συναλλαγές προηγούμενων ημερών μπορούν να  εκτελεστούν σε μία μέρα. Θα ανεβάσω το όριο στην κάρτα για καλό και κακό πάντως, ευχαριστώ.

Όπως και να έχει πάντως η τράπεζα δεν βλέπει καμία αποτυχημένη συναλλαγή οπότε αυτό είναι περίεργο. Και με προβληματίζει ακόμα περισσότερο που συνέβη ακριβώς όταν έκλεισα ένα χρόνο στο συμβόλαιο ενώ είναι διετές.

 

Να ρωτήσω κάτι, σε περίπτωση που κάτι δεν έχει σεταριστεί σωστά σε μένα. Έχεις δώσει την κάρτα σου στη ΔΕΗ ή έχεις βάλει πάγια εντολή στο λογαριασμό? Γιατί σε περίπτωση που κάποιος έχει δώσει την κάρτα του δεν υπάρχει στο λογαριασμό της τράπεζας πάγια εντολή, σωστά?

Το ίδιο συνέβει και με το δικό μας λογαριασμό , 2 μήνες η πάγια εντολή δεν έγινε ,αυτό συνέβει για Αύγουστο / Σεπτέμβρη ,βέβαια προτίμησα να πληρώσω τους λογαριασμούς (ειμαι στο myhomeEnter) αλλά δεν μπορώ να αφαιρέσω την πάγια πληρωμή μέσω κάρτας ,γιατί αρχικά είχα κάνει αίτηση για homeonline ,πήγα τελικά στο Enter και στο ebill φαίνεται ακόμη πως το αρχικό πρόγραμμα είναι υπό επεξεργασία (πήρα τηλέφωνα,mail τζίφος)

Οπότε για να δούμε τι θα γίνει και αυτό το μήνα ,όπου να'ναι περιμένω να βγει ο λογαριασμός !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια ερώτηση ρε παιδιά.. ισως εχει απαντηθεί αλλα ψαχνω και δεν βρισκω κατι.

 

Εφόσον καθε μήνα βγάζουν νεες επιδοτήσεις, πως γνωρίζει η δεη τι καταναλωσεις εγιναν καθε μηνα;

Μιλαω για καποιον που δεν καταχωρει μονος του την ένδειξη και περιμένει τον λογαριασμό. 

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, insoholic είπε

Μια ερώτηση ρε παιδιά.. ισως εχει απαντηθεί αλλα ψαχνω και δεν βρισκω κατι.

 

Εφόσον καθε μήνα βγάζουν νεες επιδοτήσεις, πως γνωρίζει η δεη τι καταναλωσεις εγιναν καθε μηνα;

Μιλαω για καποιον που δεν καταχωρει μονος του την ένδειξη και περιμένει τον λογαριασμό. 

 

Ευχαριστώ 

Αναγκαστικά πάει με μέσο όρο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, rackal είπε

Ξεχνάς όμως το γεγονός πως και το 2021 έλεγαν όλοι πως είναι αρβύλα οι διακοπές ρεύματος και τον Αύγουστο ο δεδηε κατέβαζε διακόπτες και μάλιστα με επίσημη ανακοίνωση τους από 1 το μεσημέρι. 
 

Και άντε τότε ήταν καλοκαίρι, για σκέψου το ίδιο σενάριο χειμώνα. 

Spoiler

Δεν ξέρω καν για τί πράγμα μιλάς για το '21. Και είμαι σε περιοχή που μέχρι το '21 είχε (λόγω δικτύου) συχνές σχετικά διακοπές. Σε κάθε περίπτωση τί θυμάμαι/τί ξεχνάω εγώ δεν έχει σημασία : το να ξεκινήσει "σύστημα" με καθημερινές χρονικές ζώνες (υποθέτω πανελληνίως; ) διακοπής ηλεκτροδότησης το οποίο θα διαρκέσει όλο τον χειμώνα, είπαμε, όχι απλά ακούγεται, αλλά είναι τραβηγμένο, ακόμη και επί των συγκεκριμένων συνθηκών. Δεν είναι κάτι που μπορεί να περάσει "αναίμακτα". Προφανώς δεν ξέρω πώς τελικά θα πάει και σίγουρα τίποτε δεν "αποκλείεται", αλλά όπως εσύ κάνεις "λογικές υποθέσεις" βασισμένες σε πράγματα που έχουν γραφτεί ή έχουν συμβεί "ανάλογά τους" στο παρελθόν, έτσι κι εγώ το βλέπω με μία λογική βασισμένη στο ότι κάποια πράγματα δεν έχουν ξεκαθαριστεί ή και δεν είναι και εύκολα εφαρμόσιμα.

Η αλήθεια είναι λοιπόν ότι μέχρι να γίνει ή να μην τελικά γίνει, ό,τι και να υποθέτουμε, μέχρι είτε να ανακοινωθούν ΕΠΙΣΗΜΑ και να γίνουν στην πράξη ακόμη,,,επισιμότερα, η κουβέντα δεν έχει και πολύ νόημα....

Γι' αυτό και για άλλους λόγους, καλύτερα να μην συνεχίζεται στο παρόν θρεντ τουλάχιστον.

 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mg13gr είπε

Καλημέρα!

Σόρρυ που κόβω τη ροή της κουβέντας. Πραγματικά, έχω ψάξει πολύ να βρω απαντήσεις, αλλά δυσκολεύομαι αρκετά και είδα το thread εδώ active, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.

Μόλις νοίκιασα ένα σπίτι και θέλω να πάρω το ρεύμα στο όνομά μου. Πάω να κάνω online την αλλαγή και φτάνω στο σημείο που μου ζητάει ποιο πακέτο θέλω να χρησιμοποιήσω, ανάμεσα στα:
MyHome Online
MyHome Enter
MyHome Enter+
Γ1/Γ1Ν Οικιακό

Για πολλά χρόνια στο παλιό σπίτι που έμενα το ρεύμα ήταν στο όνομα του ιδιοκτήτη, οπότε έχω χάσει λίγο τη μπάλα με αυτά.

Υπάρχει κάποια πρόταση για το προς τα που να κινηθώ και γιατί;

 

 

Για να σου λυσω την απορια αν και με λιγο διαβασμα θα βρεις απαντηση το μονο που αξιζει ειναι το Γ1/Ν για νεα συμβολαια. Και φυσικα προσοχη στις καταναλωσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mg13gr είπε

Καλημέρα!

Σόρρυ που κόβω τη ροή της κουβέντας. Πραγματικά, έχω ψάξει πολύ να βρω απαντήσεις, αλλά δυσκολεύομαι αρκετά και είδα το thread εδώ active, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.

Μόλις νοίκιασα ένα σπίτι και θέλω να πάρω το ρεύμα στο όνομά μου. Πάω να κάνω online την αλλαγή και φτάνω στο σημείο που μου ζητάει ποιο πακέτο θέλω να χρησιμοποιήσω, ανάμεσα στα:
MyHome Online
MyHome Enter
MyHome Enter+
Γ1/Γ1Ν Οικιακό

Για πολλά χρόνια στο παλιό σπίτι που έμενα το ρεύμα ήταν στο όνομα του ιδιοκτήτη, οπότε έχω χάσει λίγο τη μπάλα με αυτά.

Υπάρχει κάποια πρόταση για το προς τα που να κινηθώ και γιατί;

 

 

Γ1/Γ1ν Οικιακό λόγω των επιδοτήσεων. Οι τιμές στα σταθερά προγράμματα πλέον είναι πολύ υψηλές και δεν υπάρχει κανένας λόγω να τις επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zampONakiaskiou είπε

Γ1/Γ1ν Οικιακό λόγω των επιδοτήσεων. Οι τιμές στα σταθερά προγράμματα πλέον είναι πολύ υψηλές και δεν υπάρχει κανένας λόγω να τις επιλέξεις.

Είχα ακριβώς την ίδια εντύπωση συγκρίνοντας τα, αλλά είπα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη σε περίπτωση που κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά και για κάποιο λόγο συμφέρουν τα άλλα.

Ευχαριστώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atpanos είπε

Αν κάνω αίτηση για νυχτερινό μετρητή, αλλάζει τίποτα στο myhomeonline 17/13 που έχω; Ανανεώνεται το συμβόλαιο ή αλλάζουν τιμές;

Δεν αλλάζει τίποτα, απλά θα χρεώνεσαι τη νυκτερινή κατανάλωση στα 0.13

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atpanos είπε

Αν κάνω αίτηση για νυχτερινό μετρητή, αλλάζει τίποτα στο myhomeonline 17/13 που έχω; Ανανεώνεται το συμβόλαιο ή αλλάζουν τιμές;

Τίποτε απ' τα δυο. Το προχωράς κανονικά (και μια ώρα αρχύτερα, καθώς ούτως ή άλλως ΜΑΛΛΟΝ θα καθυστερήσουν να σου βάλουν μετρητή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αναγκαστικά πάει με μέσο όρο.

Το ειπαν αυτο; Ετσι θα πρεπει να μεινει και για τους επομενους μηνες η ιδια επιδοτηση γιατι αν ξαναλλαξει προβλεπω αχταρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε σχέση με τα κλιμάκια των επιδοτήσεων, αν κάποιος έχει κατανάλωση 600KWh σημαίνει ότι περνάει στο δεύτερο κλιμάκιο (απο 500 εως 1000) και θα πάρει επιδότηση 0,386

ή ότι θα πάρει επιδότηση 0,436 για τις πρώτες 500 και μετά για τις υπολοιπες 100 επιδότηση 0,386;;;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, booogieman είπε

Το ειπαν αυτο; Ετσι θα πρεπει να μεινει και για τους επομενους μηνες η ιδια επιδοτηση γιατι αν ξαναλλαξει προβλεπω αχταρμα.

Κανένας απολύτως "αχταρμάς", η κατανάλωση κάθε μήνα θα βγαίνει αναλογικά, και η τιμολόγηση θα είναι ξεχωριστή για κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jins είπε

σε σχέση με τα κλιμάκια των επιδοτήσεων, αν κάποιος έχει κατανάλωση 600KWh σημαίνει ότι περνάει στο δεύτερο κλιμάκιο (απο 500 εως 1000) και θα πάρει επιδότηση 0,386

ή ότι θα πάρει επιδότηση 0,436 για τις πρώτες 500 και μετά για τις υπολοιπες 100 επιδότηση 0,386;;;

το 2ο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jins είπε

σε σχέση με τα κλιμάκια των επιδοτήσεων, αν κάποιος έχει κατανάλωση 600KWh σημαίνει ότι περνάει στο δεύτερο κλιμάκιο (απο 500 εως 1000) και θα πάρει επιδότηση 0,386

ή ότι θα πάρει επιδότηση 0,436 για τις πρώτες 500 και μετά για τις υπολοιπες 100 επιδότηση 0,386;;;

Δεν καταλαβαίνω τι σε μπερδεύει, αυτά που είπε ήταν είναι ξεκάθαρα, 2 διαφορετικά κλιμάκια, το ένα για τις πρώτες 500 και το άλλο για τις επόμενες 501-1000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...