Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Πάντως εαν οι τιμές κυμανθούν στα 0,16 κάποιος που είναι σε σταθερό με 0,18 όπως εγώ δεν νομίζω να αξίζει να φύγει...

Και εγω αυτο θα κανω, μεχρι 31/01 που ληγει δεν το διακινδυνευω, μετα αναγκαστικα θα δω τι θα κανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, fragma είπε

Λοιπόν, αν καταλαβα καλα απο την ανακοινωση του Σκρεκα, όποιος καίει εως 500 , (ισως και εως 1000) κιλοβατώρες/μηνα και μπορεί να αποδείξει μειωση κατανάλωσης 15% σε σχέση με το 2021 για να παρει και το bonus, φεύγει ΤΩΡΑ απο τα σταθέρα, ακόμα και απο το 0,17. Διορθωστε με αν κανω λαθος. 

Αν κατάλαβα καλά , για τις πρώτες 500κβ πάει περίπου 16λ και μετά 23λ, όσο το προηγούμενο online.

Άρα με 22.9λ του online χάνω 500*0,07=35e το μηνα max γιατί από 500κβ και πάνω χρεώνομαι το ίδιο ή και περισσότερο από το online.

Ετσι ΔΕ με απασχολεί η οικονομία (θέρμανση με αιρκοντίσιον το χειμώνα).

Και ΔΕ γνωρίζουμε τι θα γίνει τους επόμενους μήνες με τις τιμές/επιδότηση.

Νομιζω θα μείνω στο ονλαιν των 22.9 και ας πλήρωνω τα 35€ περισσότερα κάθε μήνα (αυτό τον καιρό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, @pnea1973 είπε

Πάντως εαν οι τιμές κυμανθούν στα 0,16 κάποιος που είναι σε σταθερό με 0,18 όπως εγώ δεν νομίζω να αξίζει να φύγει...

Για το 0,16 του myhome open ναι δεν ειναι κάτι τρομερό, αλλά για το Γ1 νομιζω οτι πέφτει πολύ πιο κάτω απο 0,16 για εως 500 KW/h με τις μειωμενες κατα 25% τιμες του Οκτωβριου, αν αφαιρέσεις και την κρατική επιδότηση και το bonus αν εχεις μειωση κατανάλωσης. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, satsok2 είπε

Αν κατάλαβα καλά , για τις πρώτες 500κβ πάει περίπου 16λ και μετά 23λ, όσο το προηγούμενο online.

Άρα με 22.9λ του online χάνω 500*0,07=35e το μηνα max γιατί από 500κβ και πάνω χρεώνομαι το ίδιο ή και περισσότερο από το online.

Ετσι ΔΕ με απασχολεί η οικονομία (θέρμανση με αιρκοντίσιον το χειμώνα).

Και ΔΕ γνωρίζουμε τι θα γίνει τους επόμενους μήνες με τις τιμές/επιδότηση.

Νομιζω θα μείνω στο ονλαιν των 22.9 και ας πλήρωνω τα 35€ περισσότερα κάθε μήνα (αυτό τον καιρό)

Επίσης, αν κάψω λιγότερο από 500κβ το μήνα , η χασουρα μου είναι λιγότερη από τα 35€ που υπολόγισα.

Αλλά έχω σταθερές τιμές. Και δε με νοιάζει αν θα κάνω οικονομία ή όχι το χειμώνα.

 

Τουλάχιστον έτσι το σκέφτομαι για να παρηγορουμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μα η εταιρεία δεν θα χάσει λεφτά, θα κερδίσει, το κράτος θα τα χάσει μια και τώρα δεν δίνει επιδότηση για την παροχή της ενώ αν το αλλάξει σε κυμαινόμενο θα δίνει.

 

Μα αυτο λεω, οτι ποτε μια εταιρεια δεν σου κανει προσφορα που θα βγαινει αυτη χαμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Μα αυτο λεω, οτι ποτε μια εταιρεια δεν σου κανει προσφορα που θα βγαινει αυτη χαμενη.

Άλλο είπα εγώ, και συγκεκριμένα ότι το γεγονός πως η ΔΕΗ έκανε μια "προσφορά" στην φίλη σου δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η φίλη σου θα βγει χαμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα μου 'στειλε ενα εγγραφο η δεη που λεει οτι αν τελειωσει το πρόγραμμα μου θα παω αυτοματα στο myhome open 

ξερει κανεις τι ειναι αυτο γιατι δεν γραφουν πουθενα κατι γιαυτο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fragma είπε

Για το 0,16 του myhome open ναι δεν ειναι κάτι τρομερό, αλλά για το Γ1 νομιζω οτι πέφτει πολύ πιο κάτω απο 0,16 για εως 500 KW/h με τις μειωμενες κατα 25% τιμες του Οκτωβριου, αν αφαιρέσεις και την κρατική επιδότηση και το bonus αν εχεις μειωση κατανάλωσης. 
 

Λογικα ,16 βγαινει εως 500. Το bonus ειναι για τις μεγαλυτερες απο οτι καταλαβα.

1 λεπτό πριν, mples είπε

καλημέρα μου 'στειλε ενα εγγραφο η δεη που λεει οτι αν τελειωσει το πρόγραμμα μου θα παω αυτοματα στο myhome open 

ξερει κανεις τι ειναι αυτο γιατι δεν γραφουν πουθενα κατι γιαυτο  

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/

Δεν φαινεται να εχει καποια ουσιαστικη διαφορα με το γ1ν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 0,16 έως 500kw που ανακοίνωσε ο Σκρεκας δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να φύγει κάποιος που έχει το 0,18 ή το 0,17 της ΔΕΗ. Όσοι έχουν την επόμενη φουρνιά με το 0,229 έχουν μια χασουρα η οποία όμως ισοφαριζεται με το ότι θα έχουν το κεφάλι τους ήσυχο και δεν θα ξενυχτάνε πάλι στις 20 Οκτωβρίου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ακομα γιατι παιδια μου λεει οτι πρεπει αν δεν θελω την αυτοματη ανανέωση σε myhome open  να το δηλώσω μεσα σε 60 μερες απο οταν 'στειλαν  την επιστολή δηλαδη  15/9/22  αφου εμενα το συμβόλαιο λήγει      17/12/2022

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, washcloud είπε

...το θέμα είναι ότι τίποτα δεν έχει επιβληθεί (και δεν μπορεί και να επιβληθεί), και η λέξη "υποχρέωση" σίγουρα δεν σημαίνει "θα σας κατεβάσουμε τα τανκς αν δεν". Στην ουσία το περίφημο "5%" θα προσπαθήσουν να το πετύχουν όχι κατεβάζοντας διακόπτες, αλλά με,,,,κίνητρα/αντικίνητρα. Δηλαδή με τις κλιμακωτές επιδοτήσεις όπως ήδη είδες.

Αν τα πράγματα πάνε πολύ πιο σκατά απ' ό,τι αναμένεται, προφανώς και δεν θα υπάρχει καν δυνατότητα εξυπηρέτησης του δικτύου, και τότε ναι αναγκαστικά (ουκ αν κάψοις παρά του μη έχοντος) δεν θα υπάρχει ηλεκτροδότηση. Αλλά ας πούμε ότι αυτό είναι ακραίο σενάριο στον ορίζοντα, διότι ΔΕΝ κόβεις το ρεύμα "έτσι απλά", χωρίς να ξεκινήσεις έτσι,,,επανάσταση (άνθρωποι κατά πάσα πιθανότητα θα πεθάνουν, θα εγκλωβιστούν, θα κινδυνεύσουν - στην καλύτερη θα τραυματιστούν σε μαζικές και καθημερινώς επαναλαμβανόμενες διακοπές, και γενικώς θα γίνουν ζημιές που θα σημαίνουν κόστος). Σε συνθήκες πχ πολέμου, ναι, κάτι τέτοιο, παίζει. Έτσι όπως είμαστε τώρα, δύσκολο. Ο αντικειμενικός στόχος = μείωση κατανάλωσης παραμένει, οπότε τσουπ = κίνητρα/αντικίνητρα (οικονομικά).

Τώρα τί ξέρουν και τί δεν ξέρουν οι "40 κατασκευαστές ειδήσεων", είναι άλλο καπέλο. Όπως επίσης το ότι το γράψαν 40, δεν σημαίνει ότι απλά δεν αναπαράξανε και οι 40 την ίδια πηγή. Η οποία μπορεί απλά να έχει στόχο "την τρομοκρατία" ώστε από μόνοι μας να "μαζευτούμε".

Κι αν τελικά όλα αυτά αποδειχτούν αηδίες και μας κόψουν μαχαίρι 2ωρα και 3ωρα το ρεύμα, μην έρθεις να μου ζητήσεις τα ρέστα, γιατί εγώ τουλάχιστον βλέπεις δεν σ' έκραξα : απλά σου λέω κράτα και μικρό καλάθι στα νέα των "40"...

...εννοείς τότε που κάναμε όλοι τον Πόντιο Πιλάτο;

Ξεχνάς όμως το γεγονός πως και το 2021 έλεγαν όλοι πως είναι αρβύλα οι διακοπές ρεύματος και τον Αύγουστο ο δεδηε κατέβαζε διακόπτες και μάλιστα με επίσημη ανακοίνωση τους από 1 το μεσημέρι. 
 

Και άντε τότε ήταν καλοκαίρι, για σκέψου το ίδιο σενάριο χειμώνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Με 0,16 έως 500kw που ανακοίνωσε ο Σκρεκας δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να φύγει κάποιος που έχει το 0,18 ή το 0,17 της ΔΕΗ. Όσοι έχουν την επόμενη φουρνιά με το 0,229 έχουν μια χασουρα η οποία όμως ισοφαριζεται με το ότι θα έχουν το κεφάλι τους ήσυχο και δεν θα ξενυχτάνε πάλι στις 20 Οκτωβρίου.

Εγω παλι πιστευω πως μονο οποιος εχει 500+ το μηνα αξιζει να μεινει σε σταθερο εκτος αν εχει τα παλαια σταθερα που φυσικα δε το κουναει για κανενα λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Ήθελα να ρωτήσω, για όσους έχουν συμβόλαιο με τα σταθερά τιμολόγια, που λήγουν μέσα στον Οκτώβριο & Νοέμβριο και τους είχε σταλεί η γνωστή επιστολή για το MyHome Open, είχατε στείλει κάποια ενημέρωση που έλεγαν να ενημερώσουμε να μην ενεργοποιηθεί το συγκεκριμένο ;

Βλέπω ότι είναι 12μηνο, γράφουν για αζημίως αλλαγή προμηθευτή (να φύγουμε από ΔΕΗ), αλλά σε περίπτωση που θέλουμε να πάμε σε άλλο πρόγραμμα π.χ στο Γ1, αυτό γίνεται αζημίως σε περίπτωση δεν έχουμε στείλει την ενημέρωση εντός 60 ημερών που έλεγαν στην επιστολή ή θα μας βάλουν 12μηνο υποχρεωτικά σε αυτό ;

Βλέπω το MyHome Open έχει και υψηλότερο πάγιο και (λίγο) υψηλότερες χρεώσεις στις χρεώσεις μέρας και νύχτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ΠάρηςΓ είπε

Εγω παλι πιστευω πως μονο οποιος εχει 500+ το μηνα αξιζει να μεινει σε σταθερο εκτος αν εχει τα παλαια σταθερα που φυσικα δε το κουναει για κανενα λογο.

Εγώ έχω 500+ το μήνα τους χειμερινούς, εξαιτίας θέρμανσης με κλιματιστικά. Τους υπόλοιπους έχω περίπου 300...Όπως έχω πεί, θα δώ πως θα κυλήσουν τα πράγματα και ανάλογα θα πράξω...Αν είναι όπως τώρα φυσικά και δεν κάνω τίποτα..Απλά θέλω να δώ τους μήνες του χειμώνα τι θα γίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Σόρρυ που κόβω τη ροή της κουβέντας. Πραγματικά, έχω ψάξει πολύ να βρω απαντήσεις, αλλά δυσκολεύομαι αρκετά και είδα το thread εδώ active, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.

Μόλις νοίκιασα ένα σπίτι και θέλω να πάρω το ρεύμα στο όνομά μου. Πάω να κάνω online την αλλαγή και φτάνω στο σημείο που μου ζητάει ποιο πακέτο θέλω να χρησιμοποιήσω, ανάμεσα στα:
MyHome Online
MyHome Enter
MyHome Enter+
Γ1/Γ1Ν Οικιακό

Για πολλά χρόνια στο παλιό σπίτι που έμενα το ρεύμα ήταν στο όνομα του ιδιοκτήτη, οπότε έχω χάσει λίγο τη μπάλα με αυτά.

Υπάρχει κάποια πρόταση για το προς τα που να κινηθώ και γιατί;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...